mirkastevekova
16.03.05,11:48
Chcem sa spýtať, som SZČO - to znamená, že vystupujem pod rovnakým menom aj v podnikaní. Do podnikania som si zahrnula aj telefónne účty - mobil. Je potrebné prepísať zmluvu za telefón na podnikateľa, alebo môže ostať tak ako je. Do nákladov si dávam celú sumu, pretože pre osobné potreby mám iný telefón na primu. V decembri sa mi stalo, že som darovala 60,- Sk deťom z telefónu na podnikanie - do ovplyvniteľných výdavkov som si dala sumu bez tejto sumy. Poraďte mi či to robím správne.

Ďakujem
Braňo
16.03.05,10:53
Myslím, že áno.
Ľuba
16.03.05,11:00
Tiež som za to, že áno. Pretože na fa. potom budeš mať minimálne svoje IČO, ktoré tam teraz nemáš. Teraz, keďže je to Tvoj súkromný mobil, môže sa stať, že Ti z toho niečo vyhodia. (Ja osobne mám napr. doma pevnú linku a na DÚ mi povedali, že z mesačného paušálu si nemôžem dať do nákladov vôbec nič, len z hovorného.)
zuso
17.03.05,09:42
S tými telefónmi je to nedomyslené. Mobil-paušál si môžem dať celý do nákladov, a poplatky za pev. linku nie? Áno je tam problém, že pevná linka je v mieste bydliska=miesto podnikania. Ale veď z mobilu mám tak isto súkromné hovory, a tam sa nič krátiť nemusí.
Niekto mi povedal že z pev. linky uplatniť max. 50%, teraz čítam že len hovorné, už fakt neviem.
Pri daň. kontrole bude asi skutočne záležať na tom, kto ako ten telefón k svojej činnosti potrebuje. Ja dávam podnikateľke celú pev. linku, obhajuje sa mi že stále komunikuje prostr. telefónu (poisťováčka). Je to na nej, ona si to bude objhajovať.
saglucka
17.03.05,09:50
Mohli by ste mi prosím Vás ešte povedať, čo vtedy ak na výpise v eurotelu nemá ICO. Podniká od mája a nevedel že to má isť prehlásiť. Co by ste mi poradili. Ako to spravit?
Zita5
17.03.05,10:11
Pokiaľ sa to v Euroteli dá zmeniť na firmu , kľudne nes si to prehlási na firmu .
Mickya
17.03.05,10:19
Pokiaľ sa to v Euroteli dá zmeniť na firmu , kľudne nes si to prehlási na firmu .Poznám známu, ktorá mala taký istý problém, 1 osoba, čo tam pracovala, jej povedala, že už staré vystavené fa sa už opraviť nedajú. To jej ten človek, čo tam pracuje, povedal. Ak si to prepíše, až odvtedy jej budú chodiť na firmu.
Známa sa postavila a išla preč. Nabudúce išla za inou osobou a tá jej to ochotne spravila.
....fakt je všetko na ľuďoch...
veronica
17.03.05,10:24
Chcem sa spýtať, som SZČO - to znamená, že vystupujem pod rovnakým menom aj v podnikaní. Do podnikania som si zahrnula aj telefónne účty - mobil. Je potrebné prepísať zmluvu za telefón na podnikateľa, alebo môže ostať tak ako je. Do nákladov si dávam celú sumu, pretože pre osobné potreby mám iný telefón na primu. V decembri sa mi stalo, že som darovala 60,- Sk deťom z telefónu na podnikanie - do ovplyvniteľných výdavkov som si dala sumu bez tejto sumy. Poraďte mi či to robím správne.

Ďakujem
Ahoj ja to robím tak, že telefón je na mňa a 50% dávam donákladov, pretože to tak asi vychádza pol hovorov na podnikanie a pol na súkromné účely a robím to tak, že celú sumu zaúčtujem ale tá suma,ktorú som pretelefonavala na podnikanie dávam do prevádzkovej réžie tú druhú časť dávam do výdavkov neovpylňujúcich základ dane. :) .
Zita5
17.03.05,10:25
Poznám známu, ktorá mala taký istý problém, 1 osoba, čo tam pracovala, jej povedala, že už staré vystavené fa sa už opraviť nedajú. To jej ten človek, čo tam pracuje, povedal. Ak si to prepíše, až odvtedy jej budú chodiť na firmu.
Známa sa postavila a išla preč. Nabudúce išla za inou osobou a tá jej to ochotne spravila.
....fakt je všetko na ľuďoch...

Já som myslela zmenu teraz v roku 2005 . Tie staršie fa , to už len na vlastnú zodpovednosť .

Čo sa týka toho prepisu treba to vyskúšať , za to nič nedá ale aj já si myslím , že keď je ochota a dobrá vôľa tak sa dá všetko .
Milanmsk
18.04.05,07:30
Mám overerné z DÚ. Ak je mobil, pevná linka napísané na podnikateľa (faktúra musí obsahovať IČO), na DÚ uznajú 100 % nákladov. Ak faktúra neobsahuje IČO, neuznajú ani korunu v nákladoch. PRIMA a EASY karty sa nedajú dať do nákladov (náklady - položka znižujúca daňový základ). Mám klienta, (firemný mobil), ktorému ORANGE v paušálnych faktúrach udáva IČO, túto faktúru si môže dať do nákladov, ale čo platí nad limit mesačného paušálu, mu ORANGE neudáva IČO a túto faktúru si nemôže dať do nákladov. Platí to aj pre odpočet DPH.
Shaman
18.04.05,08:14
Co to znamena - overene z DU?
Neviem preco by si nemohol dat SZCO do nakladov PRIMU ci EASY.
A tiez by ma zaujimalo, kto povedal tomu klientovi, ze si nemoze dat mobil do nakladov..
Prepac, ale to su hrozne bludy
dara
18.04.05,08:16
Mám overerné z DÚ. Ak je mobil, pevná linka napísané na podnikateľa (faktúra musí obsahovať IČO), na DÚ uznajú 100 % nákladov. Ak faktúra neobsahuje IČO, neuznajú ani korunu v nákladoch. PRIMA a EASY karty sa nedajú dať do nákladov (náklady - položka znižujúca daňový základ). Mám klienta, (firemný mobil), ktorému ORANGE v paušálnych faktúrach udáva IČO, túto faktúru si môže dať do nákladov, ale čo platí nad limit mesačného paušálu, mu ORANGE neudáva IČO a túto faktúru si nemôže dať do nákladov. Platí to aj pre odpočet DPH.
A to akože čo má byť ? DÚ bude obmedzovať, či ja si budem platiť paušál alebo prima karty ? Keď z nich volám služobne nevidím dôvod prečo by to mal byť výdavok neovplyvňujúci základ dane?!
dara
18.04.05,08:17
A to akože čo má byť ? DÚ bude obmedzovať, či ja si budem platiť paušál alebo prima karty ? Keď z nich volám služobne nevidím dôvod prečo by to mal byť výdavok neovplyvňujúci základ dane?!Súhlasím z predošlým príspevkom. KRAVIN JAK MRAKY!!!
bepo
18.04.05,09:10
Súhlasím z predošlým príspevkom. KRAVIN JAK MRAKY!!!Veď to súhlasíš sama so sebou ;)
dara
18.04.05,09:57
nie so SHAMANOM :)
Monica
19.04.05,09:20
Chcem sa spýtať,akú mám dať predkontáciu do Prijaté faktúry za fa z Eurotelu? Keď som platca DPH, tak aj z tejto fa si môžem uplatniť DPH?
Díky
Julča
19.04.05,10:11
Ja by som tiež prosila o radu ohľadom telefóna. Jedná sa o pevnú linku. Asi po pol roku som si všimla, že živnostník má na doklade IČO, ale nie IČ pre DPH. Doteraz si uplatňoval časť nákladov a odpisov si aj DPH-čku. Môžem na fa toto číslo dopísať a žiadať ich aby to číslo b budúcnosti uvádzali na faktúru?
ZuzanaA
19.04.05,10:43
Chcem sa spýtať,akú mám dať predkontáciu do Prijaté faktúry za fa z Eurotelu? Keď som platca DPH, tak aj z tejto fa si môžem uplatniť DPH?
Díky
Účtuješ 518, 343/321. DPH si normálne uplatňuješ.
Zita5
19.04.05,10:48
Ja by som tiež prosila o radu ohľadom telefóna. Jedná sa o pevnú linku. Asi po pol roku som si všimla, že živnostník má na doklade IČO, ale nie IČ pre DPH. Doteraz si uplatňoval časť nákladov a odpisov si aj DPH-čku. Môžem na fa toto číslo dopísať a žiadať ich aby to číslo b budúcnosti uvádzali na faktúru?
Treba písomne oznámiť pridelenie IČ DPH Slovaktelekomu a ďalšie fa už budú obsahovať aj túto povinnú zložku podľa zákona .
dara
19.04.05,11:07
A spätne by som do daňových dokladov ručne povpisovala IČ DPH, ak Ti nedajú opis a nárokovala si si DPH. My sme to vo firme tak robili, doporučila nám to takto audítorka.
Mickya
28.04.05,09:09
Je to v poriadku?:
Faktúru mám vystavenú na firmu, ale stane sa, že sem-tam použijem mobil na súkromné účely? Smie sa to alebo firemný telefón môžem používať len na firemné hovory?
Ďakujem
Julča
28.04.05,09:17
Je to v poriadku?:
Faktúru mám vystavenú na firmu, ale stane sa, že sem-tam použijem mobil na súkromné účely? Smie sa to alebo firemný telefón môžem používať len na firemné hovory?
Ďakujem
Podľa mňa to záleží na tebe, či si to pred kontrolou obhájiš. A tiež záleží na aké číslo si súkromne volal. Ak to nie sú audiotextové čísla alebo manželka, tak si myslím, že by sa to dalo aj obhájiť. Vždy to záleží na konkrétnom hovore a to vieš najlepšie zhodnotiť ty.
Mickya
28.04.05,09:22
Podľa mňa to záleží na tebe, či si to pred kontrolou obhájiš. A tiež záleží na aké číslo si súkromne volal. Ak to nie sú audiotextové čísla alebo manželka, tak si myslím, že by sa to dalo aj obhájiť. Vždy to záleží na konkrétnom hovore a to vieš najlepšie zhodnotiť ty.
Asi som sa zle vyjadrila, ja to dám určite výdavok neovplyvňujúci daň, ale ide mi o to, či sa to smie, že ak je raz mobil určený na firemné účely, ale ja ho použijem na súkromné.
Píšem síce v mojom mene (pretože sa mi tak lepšie píše), ale mám takého podnikateľa, ktorý hlasoval napr. do Superstar,.... takže to určite nemôžem dať do výdavkov
lenkak
28.04.05,09:24
Keď sa už takéto stalo, tú Superstar mu daj do výdavkov neovplyvňujúci základ dane a máš po probléme.
pyton
28.04.05,09:25
Mňa by ani nenapadlo analyzovať jednotlivé hovory. Príjmem faktúru, zaúčtujem a je to.

Ten rozpis hovorov je snáď dobrovolný a kto si za to platí myslím okolo 100,-Sk mesačne, tak snáď len pre vlastnú potrebu a kto si túto službu neobjednal, tak si ju neobjednal, do toho ho nikto nemôže nútiť. A pri telefonátoch z pevnej linky nijaký rozpis hovorov ani neexistuje.
pyton
28.04.05,09:27
Jáj, tak keď niekto pretelefonoval na Superstar majland a je to vidieť na faktúre, tak to je potom horšie.
Mickya
28.04.05,09:51
Jáj, tak keď niekto pretelefonoval na Superstar majland a je to vidieť na faktúre, tak to je potom horšie.Tento chvalabohu len 10 Sk za sms
pyton
28.04.05,09:58
tak to by som od toho abstrahovala

ja neviem, ale to potom aj z nákupu pera by som si mala uznať len časť, lebo zčasti s ním píšem aj súkromné listy...:rolleyes:
remenova
06.05.05,11:12
Chcem sa spytať k tejto téme, či je zo zákona potrebný výpis z mobilu, alebo stačí že daniarom odprisahám, že všetky hovory boli vrámci mojej podnikateľskej činnosti, alebo si sama určím % súkromných a podnikateľských hovorov? Veď oni, aj keby mali výpis, by aj tak nekontrolovali každé jedno číslo, že koho to je a na čo som tam volala, nie? Má už niekto skúsenosti z kontroly, že by to vyhodili, ak nie je výpis?
dara
06.05.05,11:33
Bolo to tu už viac krát rozoberané. Ale podľa mňa v zákone nie je nikde stanovené, že pri faktúrach musia byť dokladované aj výpisy z hovorov.
Milanmsk
09.05.05,06:20
Môžeš dať do nákladov aj pevnú linku v miete podnikania (byt, dom), musí byť napísaná na podnikateľa a faktúra musí obsahovať IČO. Potom to DÚ uzná v plných nákladoch, ak tam nebudú podivné telefonáty (audiotextové služby, volania do zahraničia, ak tam nemá podnikateľ činnosť. Bol som sa informovať na DÚ.
dara
09.05.05,07:44
No ale nespochybnia, že ak je linka v mieste bydliska teda v byte neboli realizované aj súkromné hovory ?
Zita5
09.05.05,08:01
Pokiaľ vlastním firemný mobil , nie som povinná prikladať výpis hovorov , ale pri kontrole ak by sa daňovákovi niečo nezdalo , som povinná tento výpis doložiť , Majú právo si overiť volania . To vieme všetci .

Ale pokiaľ mám pevnú telef.linku v v mieste podnikania / byt, dom / tam by som bola opatrnejšia . Nie celú čiastku by som dala do nákladov a to kvôli tomu čo píše Dara , či tam neboli aj dáke súkromné hovory .
dara
09.05.05,08:43
Tiež si myslím, že by neobstála ako náklad celková výška výdaja za úhradu telefónnych hovorov z ST linky v mieste bydliska. Možno v prípade, ak by v mieste bydliska napr. v rodinnom dome boli dve telefónne stanice, pričom jedna z nich by platila pre podnikanie a bola v miestonosti určenej na podnikanie.
jananov
09.05.05,09:06
Ked mam firemny mobil a pokazi sa mi display, mozem si dat do nakladov jeho opravu, pripadne kupu noveho displaya? Neviete mi niekto poradit? Vopred dakujem. Jana
Zita5
09.05.05,09:12
Ked mam firemny mobil a pokazi sa mi display, mozem si dat do nakladov jeho opravu, pripadne kupu noveho displaya? Neviete mi niekto poradit? Vopred dakujem. Jana

Já v tom nevidím prekážku , pokiaľ je firemný . Len aby si náklady nemala väčšie ako zakúpenie nového mobilu .
jananov
09.05.05,09:21
Dakujem. Jana
Viera25
09.05.05,11:41
Keď si dám do nákladov firmy časť výdavkov za domáci telefón, pretože sídlo firmy mám doma, ako mám postupovať? Jedná sa mi o DPH na faktúre za telefón, ak som platca a ak neplatca DPH.
Ďakujem.
dara
09.05.05,12:18
Keď si dám do nákladov firmy časť výdavkov za domáci telefón, pretože sídlo firmy mám doma, ako mám postupovať? Jedná sa mi o DPH na faktúre za telefón, ak som platca a ak neplatca DPH.
Ďakujem.No podľa mňa sú dva spôsoby stanoviť si %ntuálnu výšku koľko si budete dávať do nákladov za služobné hovory, čo som sa ja stretla FO si dávajú cca 30% z celkovej výšky faktúry do nákladov ale to iba v prípade, že FO nemá v mieste bydliska zriadené svoje pracovisko. Alebo potom každý mesiac dokladovať výpisy telef.hovorov, kde si vyznačíte súkromné tých bude asi menej:) a bude to jednoduchšie, tieto odpočítate od celkovej faktúry, a daň si uplatníte iba z tejto časti. Faktúru môžte podľa mňa do výdavkov zaúčtovať v celej výške s tým, že služobné budú ako výdavok OVZD a súkromné ako VNOZD.
lukinon
11.01.08,13:00
Ahojte,
mam otazku:
Moj sukromny mobil som prehlasil na zivnost. Teraz v januari by mi mala prist prva fakrura za december uz na zivnost, ale mobil nemam v majetku firmy. Je nutne vlozit ho do majetku firmy? Ak ano, ako to mam urobit? Mobil je uz stary pomaly rok..., vediem jednoduche ucto.
Dik
dadasv
11.01.08,22:39
Ahojte,
mam otazku:
Moj sukromny mobil som prehlasil na zivnost. Teraz v januari by mi mala prist prva fakrura za december uz na zivnost, ale mobil nemam v majetku firmy. Je nutne vlozit ho do majetku firmy? Ak ano, ako to mam urobit? Mobil je uz stary pomaly rok..., vediem jednoduche ucto.
Dik

Za čo si kúpil ten mobil? Nie za 1,- Sk? Do akého majetku ho potom chceš dať? V JU dávaš do majetku len DM - nad 30000,- alebo DHM v prípade, že ho nemáš v používaní, teda že je na sklade (potom sa účtuje ako zásoby materiálu/. Ak už veľmi chceš, môžeš si ho dať do evidencie DHM, ale neovplyvní ti to výkazy.
Alexandra777
10.03.09,06:18
Ak má daňovník na IČO 2 telefónne čísla v Orangeu, na jednom z nich platí iba 1,-Sk mesačne, bola mu vystavená zvlášť faktúra, na druhej normálny paušál vo výške cca 700,-Sk/mesiac. Musím nahadzovať obidve faktúry aj tú korunovú aj tú vyššiu, ak ich vždy platil naraz a má na úhradu oboch len jeden doklad, alebo stačí na každú vystaviť len jeden výdavkový doklad a rozlíšiť daňovo ovplyvniteľné a neovplyvniteľné?
Ivánuška
10.03.09,06:29
a čo chceš danovo rozlišovať? asi som nepochopila. Aj mne takto chodia faktúry a učtujem si ich samostatne každú jednu. Uhradu aj ked mam jednou sumou rozúčtujem na dve sumy, tak ako mam zaevidované faktúry. Ale určite sa ti nič nestane ak daš ako jeden záväzok ak ti sedia dátumy a variabilné symboly.
Alexandra777
10.03.09,06:32
práveže variabilné symboly, ani čísla faktúr nesedia, takže by som musela každú faktúru nahadzovať zvlášť. Tú korunovú som nechcela dávať do nákladov.
Ak daňovník nemá prvé 3 mesiace faktúry vystavované na IČo môžem mu ich úhrady dávať do N?
Zita5
10.03.09,06:41
práveže variabilné symboly, ani čísla faktúr nesedia, takže by som musela každú faktúru nahadzovať zvlášť. Tú korunovú som nechcela dávať do nákladov.
Ak daňovník nemá prvé 3 mesiace faktúry vystavované na IČo môžem mu ich úhrady dávať do N?

Obe FA zaevidovať v záväzkoch .

Dôležité je , aby mal mobil v obchodnom majetku , v tom prípade fa môžete účtovať o výdavkoch .
Alexandra777
10.03.09,06:43
takže faktúry bez IČO nemôžu byť? Ak ten motil bral na paušál pred 2 rokmi a až po tých 2 rokoch si dal mobil na firmu, môže si dávať do nákladov aj faktúry bez IČO?
Zita5
10.03.09,10:19
takže faktúry bez IČO nemôžu byť? Ak ten motil bral na paušál pred 2 rokmi a až po tých 2 rokoch si dal mobil na firmu, môže si dávať do nákladov aj faktúry bez IČO?

Prečítajte si tento pokyn
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
Alexandra777
16.03.09,11:30
Neviete mi prosím Vás poradiť, ako mám v JU zaradiť mobil do podnikania? Môžem ako vklad podnikateľa - príjem neovplyvňujúci základ dane, cez interný doklad, napr. v ocenení 1,-Sk?
ekonella
16.03.09,14:47
Treba urobiť zmenu v ORANGE, kde doplnia IČO a DIČ. Od dátumu zmeny sa môžu dávať faktúry do výdavkov/ak hovory súviseli s podnikaním/.
enad
15.07.09,12:30
môžu si zamestnanci zo služobných mobilov súkromne kupovať napr. cestovné listky ? Ako potom vysporiadať takýto výdavok? Zamestnanec mi lístok uhradí. Je to všetko? Nevyplývajú z takéhoto používania mobilného telefonu iné povinnosti voči daňovému úradu?

ďakujem
Najka
27.07.09,06:21
posúvam...
grammatika
27.07.09,06:24
posúvam...

Najka, čo posúvaš? V tejto téme nevidím žiadnu Tvoju otázku..
janulka001
24.02.10,10:21
Ahojte, mozete mi prosim poradit? Som SZCO a chcela by som si dat mobil do podnikania. Platim faktury, na ktorych je ICO inej SZCO - tak sme sa dohodli. Je mozne takuto fakturu si dat do mojich alebo musim uskutocnit prepis - pokial to vobec pojde? Dakujem za odpoved.
Zita5
24.02.10,10:23
Ahojte, mozete mi prosim poradit? Som SZCO a chcela by som si dat mobil do podnikania. Platim faktury, na ktorych je ICO inej SZCO - tak sme sa dohodli. Je mozne takuto fakturu si dat do mojich alebo musim uskutocnit prepis - pokial to vobec pojde? Dakujem za odpoved.

Nie je možné takúto faktúru použiť . Faktúra musí byť vystavená na konkrétnu SZČO .
janulka001
24.02.10,10:26
dakujem velmi pekne :)
veronkaj
30.08.10,08:29
prosím vás o radu,
polovička je szčo platca dph a má dva telefony - mobili dané na szčo firmu aj v orange fa chodí s ičo, dič a už roky dáva celú výšku telefonného účtu do nákladov a z celého si odpisuje dph , druhý ktorý je na syna používame ako na súkromné účely ale samozrejme aj z firmeného si vybavuje súkromné veci,

môže to tak byť alebo je to treba nejako percentuálne deliť??,

a druhá vec? občas sa stane že máme volania na audiotextové čísla nie erotické ale rôzne iné a aj poisťovne napríklad majú audiot. čísla a spolupracujeme s poisťovňami a tak.
musím tak vybrať sumu za audiotex z nákladov a adekvátne z dph? alebo môžeme to tam nechať?

´dakujem
grammatika
30.08.10,10:08
prosím vás o radu,
polovička je szčo platca dph a má dva telefony - mobili dané na szčo firmu aj v orange fa chodí s ičo, dič a už roky dáva celú výšku telefonného účtu do nákladov a z celého si odpisuje dph , druhý ktorý je na syna používame ako na súkromné účely ale samozrejme aj z firmeného si vybavuje súkromné veci,

môže to tak byť alebo je to treba nejako percentuálne deliť??,

a druhá vec? občas sa stane že máme volania na audiotextové čísla nie erotické ale rôzne iné a aj poisťovne napríklad majú audiot. čísla a spolupracujeme s poisťovňami a tak.
musím tak vybrať sumu za audiotex z nákladov a adekvátne z dph? alebo môžeme to tam nechať?

´dakujem
ak viete dokázať, že ste dané telefóny využili na podnikateľské účely, tak nemusíte nič percentuálne deliť, ale ak nie, do daňových výdavkov nemôžu ísť výdavky súkromného charakteru...
Prima73
30.08.10,11:07
Dobry den, musim alebo nemusim mat mobil zaradeny do kratkodobeho majetku ako SZCO, ked si uplatnujem 70% do nakladov? Fakturu mam na ICO.