Janinkaaa
11.02.08,15:49
FO a zároveň spoločník vlastní byt. Spoločník urobí nájomnú zmluvu so "svojou" sro (teda s tou sro, v ktorej je spoločníkom). Táto sro bude ďalej prenajímať tento byt rôznym fyzickým osobám.
Sro už do bytu nakúpila nábytok, spotrebiče. Sro je platcom DPH.
Sro bude fyz.osobám faktúrovať za nájom bez DPH, teda DPH na vstupe bude prepočítavať koeficientom.
Nakoľko som nikdy neúčtovala nájom, chcela by som hlavne opýtať na to, čo mi poradíte, na čo si mám dávať pozor pri účtovaní.

Bez problémov si môže sro dávať do nákladov nákup nábytku, ak nie je majiteľom bytu ? Čo by malo byť v zmluve uvedené medzi FO (spoločníkom) a sro, aby sro si mohla uplatniť všetky náklady na prevádzku bytu ?

Nesmiem ešte zabudnúť spoločníka FO nahlásiť na DÚ, že má príjmy z podnájmu.
Ďakujem za všetky pripomienky.
Johanka
12.02.08,06:57
Hmmm, rada by som pochopila, na čo je to dobré? Prečo to neprenajíma rovno FO, s možnosťou uplatniť si 40 % výdavkov alebo takou istou možnosťou uplatniť preukázateľné výdavky ....a ešte by aj za účtovníctvo ušetril :).
Nájomné sa účtuje tak isto ako akákoľvek iná služba.
Janinkaaa
12.02.08,07:05
Johanka, to teda neviem. Nevidím do toho. Ale asi ide o to, že ako FO si nemôže odpočítavať DPH z nakúpených vecí.
JarkaL
12.02.08,07:16
Keď s.r.o. bude mať príjmy len z nájmov a nebude fakturovať DPH, tak mu vyjde koeficient = 0, takže nebude mať žiadny nárok na odpočet DPH.
Janinkaaa
14.04.08,12:58
SRO bude prenajímať nehnuteľnosť (byt) FO - neplatcovi DPH. Teda nájom bude faktúrovať bez DPH.
SRO sa rozhodla, že zo všetkých nákupov, ktoré sa budú týkať nájmu si nebudeme uplatňovať DPH na vstupe, aby sme nemuseli počítať koeficient.

Moja otázka je : celá suma aj s DPH bude mojim nákladom ?
Napr. kúpim do bytu skriňu, cena 5000,00 + 950,00 Sk = 5 950,00 Sk
Ako to zaúčtujem ?
5 950,00 501/211 ?????

SRO musí oznámiť DU (DPH), že prenajíma priestory ?
Janinkaaa
17.04.08,05:02
SRO bude prenajímať nehnuteľnosť (byt) FO - neplatcovi DPH. Teda nájom bude faktúrovať bez DPH.
SRO sa rozhodla, že zo všetkých nákupov, ktoré sa budú týkať nájmu si nebudeme uplatňovať DPH na vstupe, aby sme nemuseli počítať koeficient.

Moja otázka je : celá suma aj s DPH bude mojim nákladom ?
Napr. kúpim do bytu skriňu, cena 5000,00 + 950,00 Sk = 5 950,00 Sk
Ako to zaúčtujem ?
5 950,00 501/211 ?????

SRO musí oznámiť DU (DPH), že prenajíma priestory ?


Nepomôžete ?
liba2
17.04.08,06:56
Janinkaaa
17.04.08,07:15
Spoločnosť už je dávno registrovaná a je aj platcom DPH.

Nakoľko hlavným príjmom bude iba prenájom, rozhodla sa s.r.o., neuplatňovať DPH na vstupe, nakoľko bude prenajímať byt iba fyzickým osobám.
Ak nebude upl. DPH na vstupe, nemusí potom prepočítavať DPH koeficientom.

A ja teraz neviem, ktorá cena pri nákupoch (čo sa týka nájmu) mi vstupuje do nákladov. Je to cena bez DPH, alebo s DPH ?

Libka, podľa § 19 ods. 3 písm. k) bod 2 celú sumu aj s DPH zaúčtujem na 501 ?

Ďakujem
liba2
17.04.08,07:21
Upozornila som ťa že si tu mimotemy.
Prečítaj si § ZDP od začiatku.
Janinkaaa
17.04.08,07:22
Vôbec si nemyslím, že som mimo témy.
liba2
17.04.08,08:06
Vôbec si nemyslím, že som mimo témy.
V tejto téme : spoločník prenajíma byt sro-čke.
V tvojom prípade : sro-čka prenajíma byt iným,
to nie je to isté !