dencika
11.02.08,16:21
Dobrý podvečer!
Potrebovala by som poradiť. Je pravda že do 15dní odo dna narodenia dieťaťa sa treba osobne prihlásiť do soc.poist.?
Ak áno kam sa mám prihlásiť. Bývam v Gbeloch a aj zamestnávateľ ma hlási tu. Ale dieťa bude mať trvalí pobyt v Komárne tak ako ja. Budem sa musieť ísť prihlásiť do Komárna? Alebo si to pobočky vybavia medzi sebou? :confused:
Petra29
11.02.08,15:58
Prihlásiť sa je potrebné podľa miesta trvalého bydliska.
dencika
11.02.08,17:42
Ešte by som sa chcela spýtať či je nutné prísť osobne alebo stačí aj písomne. Ďakujem!
Dana K.
11.02.08,18:32
Ešte by som sa chcela spýtať či je nutné prísť osobne alebo stačí aj písomne. Ďakujem!

Okrem registračného listu sa vypĺňa ešte jedno prehlásenie, ktoré treba podpísať pred pracovníkom SP, alebo tam mať overený podpis a tak poslať poštou.
brčko
11.02.08,18:45
Ešte by som sa chcela spýtať či je nutné prísť osobne alebo stačí aj písomne. Ďakujem!

Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
Okrem prihlášky na RLFO (registračnom liste fyzickej osoby) za FO, ktorá sa stará o dieťa do 3 (alebo tuším 6) rokov a za za ktorú platí poistné štát treba vypísať aj vyhlásenie o tom, že sa riadne a celodenne staráš o dieťa ..., Toto vyhlásenie je to, ktoré musíš podpísať priamo pred pracovníkom SP alebo overiť podpis na matrike alebo pred notárom. (na matrike to u nás bolo v nov.2007 zadarmo). Priložíš kopiu rodného listu dieťaťa (tú v Ba napr. dávajú do 10dní od narodenia, takže 15dní sa stíha taktak) a ak si prihlásená do druhého piliera dôchodkového poistenia aj další list- oznámenie sporitela o účasti na starobnom dôch.sporení
Ak overíš podpis na vyhlásení,tak to môžeš poslať aj poštou (príp. to môže odniesť niekto iný). Ale ak to posielaš poštou, pre istotu si tam potom zavolaj, či to je zaregistrované. A samozrejme si urob kopie a pošli doporučene. Ak to nesieš osobne, nechaj si potvrdiť prevzatie na kopiách odovzdaných dokladov.

Ešte pripojím linky:
usmernenie SP z r.2006 + tlačívá: "vyhlásenie ..." + "RLFO"
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=7673
v článku s modrým nadpisom "Oznámenie ..." je novota od 1.1.08 (II.pilier) +tlačivo "oznámenie sporitela o..."
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=13163

a ked už pridávam linky, tak snád sa vám bude hodiť aj toto:
http://www.porada.sk/t68973-p2-prispevok-pri-narodeni-dietata.html#post634859

A ESTE DOPLNíM:
ked už pôjde niekto na SP, nech odnesie kopiu rod.listu aj pre pracovníčku nemoc.dávok (v žiadosti o materské je uvedená povinnosť oznámiť rod.č. dieťaťa predložením rodného listu), ktorá ti rátala materskú. Pochybujem, že sa k nej dostane tá kopia, ktorá je pri prihláške na dôch.poist.
Petra29
11.02.08,19:26
Súhlasím s Brčko,
ale osobne by som tam išla osobne:-) Ak sa dá alebo v každom prípade overiť telefonicky, či si v systéme.
zily
06.04.09,15:30
Chcela by som sa spytat ci osoba zijuca v USA ma narok na porodne, matersky prispevok a pridavky na deti. Dieta sa narodi v USA. Obidvaja s manzelom mame slovenske obcianstvo, trvaly pobyt a platime si zdravotne poistenie na Slovensku. Chcela by som sa este spytat ci je to nutne vybavit osobne alebo tym mozem splnomocnit inu osobu na Slovensku a ake potvdenia k tomu potrebujem. Za skoru odpoved dakujem. Zuzana :)