rennka
11.02.08,16:26
Ahojte poradaci, zaujmalo by ma, ake vreckove davate svojim 15-16 rocnym ,,detickam,,. U nas doma su s tym v poslednej dobe problemy
m.hladka
11.02.08,18:14
Ja, ako dieťa som nikdy nemala vreckove, ani som to nepotrebovala. Preto ani mojím deťom vreckové nedávam. Čo potrebujú, to sa im kúpi a keď niekde idú (do kina, na čaj, na čokoládu .... ), tak podľa toho im dám peniažky na tieto výdaky, ktoré viem, že koľko stoja a koľko potrebujú. Nikdy to nezneužili.
sklenkova
11.02.08,18:36
ja už nemám také deti,ale moja známa dáva druhákovi 100Sk týždenne a 300,- 15roč. synovi,nestačila som sa diviť.A vraj to je len priemer oproti ostatným
judita1971
11.02.08,19:40
ja svojim deťom dávam vreckové, staršiemu - 13 ročnému 30 Sk na týždeň, 8- ročnému 25 Sk na týždeň. Majú svoje peniaze, s ktorými hospodária. K tomu dostávajú aj peniaze od starých rodičov príležitostne peniaze na Veľkú noc, za vinšovanie.... Nerozhadzujú ich, sporia si a potom si niečo za to kúpia. Kupujú si doplnky na bicykle, kúpili si minulý týždeň každý z nich skateboard. Kupujú z nich darčeky na narodeniny, na meniny, na Vianoce.Mám to zavedené u staršieho niekoľko rokov, nepamätám s akou sumou som začala. Ale myslím si, že s tou sumou to nepreháňam. Mladší je sporovlivejší, ten si už kúpil aj sám stavebnicu.Aj hru do PS . Starší, ten si zo začiatku kupoval sladkosti. Potom ho to začalo mrzieť, že mladší si kúpil čosi, čo bolo vidieť a on všetko rozflákal. Teraz sa naučil sporiť aj on. A je to radosti, že je to jeho vlastné. Aj na výlet keď ide starší , tak mu dám určitú sumu a čo chce navyše, ide z jeho vrecka. A už sleduje, koľko čo stojí. Nekúpi hocičo.
kitky
11.02.08,19:51
Davat detom vreckove je podla mna dost dolezite. Zacat s tym treba, ked je dieta schopne uvedomovat si hodnotu penazi.
Kedy a kolko je velmi individualne. Vreckove ma aj vychovny charakter, ale musis odsledovat, na co to tvoje dieta mina a podla toho aj prisposobit jeho vysku.Len vtedy, ked dieta bude moct samo narabat s peniazmi spozna ich skutocnu hodnotu.
Kolko das je na tebe, zalezi od financnej situacie rodiny.
Nedavat vreckove asi nie je spravne, pretoze dieta sa identifikuje v kolektive a mohlo by mat pocit menejcennosti voci ostatnim, ktori nejaku hotovost maju.Sestnastrocni uz potrebuju obcas zaplatit aj nejaku kolu, alebo listok do kina:).
Ja som za vreckove, ale kontrolovane, aspon zo zaciatku.
m.hladka
11.02.08,20:17
To, že dám dieťatu peniaze na to, čo potrebuje, neznamená že mu dávam pravidelne vreckové, len aby mal pri sebe peniaze. Potom to považuje za pravidelný príjem za nič.
misomiso
11.02.08,20:30
V Bratislave je tazke viest deti ku skromnosti. My davame 17 rocnej 800 a 14 rocnej 500 Sk. Ale ich spoluziaci bezne "fasuju" najnovsie Apple notebooky a niektore spoluziacky 17 roc. dcery maju uz kupene nove auto (dost luxusne) aj ked este nemaju 18 a dokonceny vodicak.
Tym padom nase deti maju isty pocit krivdy, ze ich "drzime skratka".
padro
11.02.08,20:37
doba nejako pokrocila:) 5 rokov co som vysiel zo strednej, nam davali tak dvacku na tyzden, heh ale boli aj nejake bocne prijmi tak na 1,2... pivko sa vzdy naslo :)
misomiso
11.02.08,20:39
Zabudol som napisat - z vreckoveho si nase deti platia napr. aj dobijacie kupony na mobil - teda ucia sa, ze cim viac pretelefonuju, o to menej ostane na "kulturu" a cukrarne a opacne.

Este doplnim, lebo som si vsimol ze sa bavite o tyzdennych prijmoch (ako v Amerike :-) Tie sumy, co som uvadzal su mesacne.
padro
11.02.08,20:44
Zabudol som napisat - z vreckoveho si nase deti platia napr. aj dobijacie kupony na mobil - teda ucia sa, ze cim viac pretelefonuju, o to menej ostane na "kulturu" a cukrarne a opacne.

Este doplnim, lebo som si vsimol ze sa bavite o tyzdennych prijmoch (ako v Amerike :-) Tie sumy, co som uvadzal su mesacne.

tak pri vreckovom aj tu vo vychodnej europe sa myslim vzdy o tyzdni hovorilo :cool:
misomiso
11.02.08,20:48
tak pri vreckovom aj tu vo vychodnej europe sa myslim vzdy o tyzdni hovorilo :cool:
Aha - uz som v obraze. Ale my im davame prave preto mesacne, aby sa uz ucli hospodarit, ako velki, a aby kazy mesiac zazivali, ze maju 5 dni luxus a 25 dni suchoty.
01zuzana
11.02.08,20:55
To, že dám dieťatu peniaze na to, čo potrebuje, neznamená že mu dávam pravidelne vreckové, len aby mal pri sebe peniaze. Potom to považuje za pravidelný príjem za nič.

Ale nenaučí ho to s peniazmi hospodáriť... Aj to, že mu dáš peniaze na to, čo potrebuje (kto určuje, že to skutočne potrebuje?), môže vnímať tak, že dostal peniaze za nič. Pri vreckovom to však podľa mňa dieťa nevníma tak, že dostal peniaze za nič... Veď nemôže pracovať, chodí do školy, takže toto obdobie je veľmi vhodné na to, aby to hospodárenie vyskúšal. Pretože keď sa dostane k peniazom iba príležitostne, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že ich rozhádže. Nevie určiť hodnotu peňazí, ako tu už niekto napísal. Ja som jednoznačne za vreckové, aj keď pravdaže s mierou. A taktiež sa dá dieťa predsa motivovať aj pri vreckovom: ak poutieraš každý deň riad, alebo vysypeš smeti, či povysávaš, zájdeš do obchodu, atď, atď, dostaneš vreckové...
Myslím, že nad tým treba pouvažovať.
Toto je môj názor.
misomiso
11.02.08,21:00
Ale nenaučí ho to s peniazmi hospodáriť... Aj to, že mu dáš peniaze na to, čo potrebuje (kto určuje, že to skutočne potrebuje?), môže vnímať tak, že dostal peniaze za nič. Pri vreckovom to však podľa mňa nie je vnímané tak, že dostal peniaze za nič... Veď nemôže pracovať, chodí do školy, takže toto obdobie je veľmi vhodné na to, aby to hospodárenie vyskúšal. Pretože keď sa dostane k peniazom iba príležitostne, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že ich rozhádže. Nevie určiť hodnotu peňazí. Ja som jednoznačne za vreckové, aj keď pravdaže s mierou. A taktiež sa dá dieťa predsa motivovať aj pri vreckovom: ak poutieraš každý deň riad, alebo vysypeš smeti, či povysávaš, zájdeš do obchodu, atď, atď, dostaneš vreckové...

Preco myslis, ze im davam peniaze na to, co potrebuju? Platime im vsetko okrem mobilu. Na vsetky dalsie akcie (napr. skolske vylety) im davame extra vreckove. Z tych 800 Sk si dcera kupi Easy kupon, co ju vyjde tak 100 - 200 Sk na mesiac, pravda ak setri. 600 - 700 jej ostane a stym sa uci hospodarit. Ale castejsie to dopadne tak, ze na mobil jej nezostane nic. Obycajne nema kredit, ale aj to ma podla mna vyznam. Uci sa, ze aj bez mobilu sa da. Bola na brigade, zarobila 8.000 a bolo to za tyzden prec. No aspon vidi, ako sa to gula.
m.hladka
11.02.08,21:18
Áno, všetci máte určitým spôsobom pravdu, podľa toho kde a v akej spoločnosti žijete. Poznám rôzne prípady. Za to, že niečo dieťa urobí xy korún, za to, že rodičia sú bohatší tiež atď. Podľa toho v akej spoločnosti, škole, sídlisku alebo IBV sa pohybuje.
Dôležité je pre dieťa, či vie načo a prečo potrebuje vreckové, ale zároveň aj rodič by mal vedieť načo dáva dieťaťu vreckové a či je to nutné. Je to rozsiahla téma a každý má na to iný názor.
01zuzana
11.02.08,21:26
Preco myslis, ze im davam peniaze na to, co potrebuju? Platime im vsetko okrem mobilu. Na vsetky dalsie akcie (napr. skolske vylety) im davame extra vreckove. Z tych 800 Sk si dcera kupi Easy kupon, co ju vyjde tak 100 - 200 Sk na mesiac, pravda ak setri. 600 - 700 jej ostane a stym sa uci hospodarit. Ale castejsie to dopadne tak, ze na mobil jej nezostane nic. Obycajne nema kredit, ale aj to ma podla mna vyznam. Uci sa, ze aj bez mobilu sa da. Bola na brigade, zarobila 8.000 a bolo to za tyzden prec. No aspon vidi, ako sa to gula.
Miso, odpoveď patrila inému poraďákovi, viď vyššie. Môj názor bol ten, že dieťa by vreckové dostávať malo. A napísala som prečo. Nepísala som o výške vreckového. To je závislé od viacerých uhlov pohľadu.
Ale tých 8.000 "prehajdákaných" :) korún ukazuje, že sa ešte hospodáriť nenaučila... :rolleyes: Ale určite ju to zasa posunie k poznaniu, že zasa musí xy dní robiť, aby to za nepomerne kratší čas minula :).
judita1971
11.02.08,21:36
je to vec samotného rodiča ako sa rozhodne, či dávať alebo nedávať vreckové deťom. Ak som sa rozhodla dávať, urobila som to nie preto, že dávajú iní. Koľko budú dávať vreckové, tiež je iba na rodičoch. Z vlastných skúseností viem, že to spĺňa cieľ, ktorý som tým chcela dosiahnuť. A keby to nebolo tak, tak by som to zatrhla. Každé dieťa je svojou osobnosťou so svojimi potrebami. Svojim som dala trocha priestoru, aby rozhodli o niečom sami. Kde ich míňajú, aj tak viem, lebo mi to povedia. Je na každom z nás ako sa rozhodne. Každý z nás má svoj systém výchovy. Nie je dôležitá cesta, ktorou ideme, ale cieľ, kde dôjdeme.
rennka
12.02.08,07:44
Vidim, ze velmi neodbocujem od priemeru. 15 r. syn dostava 300sk/mesiac( ostatne vsetko co potrebuje +pausal na mobil+ do kina, do skoly a pod dostava zvlast ), a ,,priviraba,, si ucenim angl. 100,- Sk/ tyzden.
Tiez si myslim , ze nejake vreckove by decka, hl. tie starsie mali mat, nech sa ucia hospodarit. Ale syn mi vravel, ze jeho spoluziaci dostavaju 500-1000,- Sk tyzdenne!!! Myslim, ze keby aj hned rodina nato mala, ze tolko penazi deti laka len k zlemu - cigarety, alkohol a ine neresti.
Dakujem za odpovede, len som chcela vediet, ako tieto veci riesia aj ini rodicia.
misomiso
12.02.08,08:05
Ale tých 8.000 "prehajdákaných" :) korún ukazuje, že sa ešte hospodáriť nenaučila... :rolleyes: Ale určite ju to zasa posunie k poznaniu, že zasa musí xy dní robiť, aby to za nepomerne kratší čas minula :).

No to som pisal o prehajdakani z mojho pohladu, pretoze polovica padla na nejaku super exkluzivnu znackovu zehlicku na vlasy :). Teda vy zeny, to ako prehajdakanie mozno nevidite...:)
adi11
12.02.08,08:07
V Bratislave je tazke viest deti ku skromnosti. My davame 17 rocnej 800 a 14 rocnej 500 Sk. Ale ich spoluziaci bezne "fasuju" najnovsie Apple notebooky a niektore spoluziacky 17 roc. dcery maju uz kupene nove auto (dost luxusne) aj ked este nemaju 18 a dokonceny vodicak.
Tym padom nase deti maju isty pocit krivdy, ze ich "drzime skratka".
No a to je správne, že ani nie 18 ročný fagan má už luxusné auto? To si môžu dovoliť niektorí podnikatelia, ale dnes obyčajný človek z poctivo zarobených penazí to deťom kúpiť nemôže.
Myslím si, že tie deti si potom nič nevážia, ani tých rodičov.
misomiso
12.02.08,08:08
Vidim, ze velmi neodbocujem od priemeru. 15 r. syn dostava 300sk/mesiac( ostatne vsetko co potrebuje +pausal na mobil+ do kina, do skoly a pod dostava zvlast ), a ,,priviraba,, si ucenim angl. 100,- Sk/ tyzden.
Tiez si myslim , ze nejake vreckove by decka, hl. tie starsie mali mat, nech sa ucia hospodarit. Ale syn mi vravel, ze jeho spoluziaci dostavaju 500-1000,- Sk tyzdenne!!! Myslim, ze keby aj hned rodina nato mala, ze tolko penazi deti laka len k zlemu - cigarety, alkohol a ine neresti.
Dakujem za odpovede, len som chcela vediet, ako tieto veci riesia aj ini rodicia.

Ano, ja si myslim to iste. Nikdy neviete, ako sa vase dieta uplatni v praxi a aku si vybuduje karieru. Dnes su aj medzi mladymi - zarabajucimi velke rozriely. Je lepsie, ked si dieta zvyka na skromnost a potom sa tesi, ze nemusi az tak setrit, ako ked je to opacne. Na horsie sa horsie zvyka.
Bastian
12.02.08,08:50
Ano, ja si myslim to iste. Nikdy neviete, ako sa vase dieta uplatni v praxi a aku si vybuduje karieru. Dnes su aj medzi mladymi - zarabajucimi velke rozriely. Je lepsie, ked si dieta zvyka na skromnost a potom sa tesi, ze nemusi az tak setrit, ako ked je to opacne. Na horsie sa horsie zvyka.
Súhlasím, je dobré keď človek získava veci postupne... potom si ich viac váži a aj si ich lepšie vychutná.
willma
12.02.08,09:25
ja osobne som mladému vreckové nedávala, bola som v podstate rada, že sme mali čo jesť a poplatené šeky. Možno to aj bolo k niečomu dobré, synátor od 16 rokov brigáduje a vie si viac vážiť korunu. Samozrejme nutné výdavky hradím, ale napr. chce ísť cez jarné na lyžovačku a nový odev stojí nejaké tie korunky. Keby som kúpila je to v poriadku, ale takto aj keď brigáduje a nezarobí zle, už začína uvažovať, či si to vôbec kúpi a vlastne či sa mu vôbec na lyžovačku chce. :D