SilviaR
11.02.08,18:07
Ahojte poraďáci,

nikde som nenašla čo potrebujem vedieť, tak sa chcem poradiť .
Kúpim 5 mil podiel v s.r.o. za cenu 11 mil. Ako to zaúčtujem u nadobúdateľa???

Možno je to pre niekoho primitívna otázka, ale ja som fakt mimo.

Ďakujem
Johanka
11.02.08,17:18
Obchodný podiel je dlhodobý finančný majetok, ktorý sa účtuje cez obstaranie 043/325 ( v cene obstarania ) , na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Na účet 06x sa účtuje po zápise do OR.
SilviaR
12.02.08,08:20
Ďakujem za radu, ale ešte by ma zaujímalo, že kde a kedy zúčtujem oceňovací rozdiel ( či pri kúpe, alebo na konci daňového obdobia)????
andrea4211
29.02.08,21:05
Prosím aj ja mám ten istý problém. Sro kúpila obchodný podiel v nominálnej hodnote 200.000,-Sk, čo aj previedla na predávajúceho spoločníka. Tých 200.000,-Sk sa ako premietne do nákladov kupujúcej sro?Som z toho úplne mimo, dúfam, že mi niekto pomôže.
ivuska1
03.03.08,18:17
Pri kúpe obchodného podielu Ti nevzniká náklad. Je to Tvoj dlhodobý (finančný majetok), ktorý neodpisuješ. Iba pri predaji tohto podielu by Ti vznikol náklad pri odúčtovaní a zároveň výnos z predaja podielu. Rozdiel je pre Teba zisk alebo strata. Hodnotu podielu ročne aktualizuješ, na čo existujú rôzne metódy.
certik
09.03.08,14:20
Dvaja spoločníci sro previedli svoj obchodný podiel vo výške splateného ZI na tretiu osobu bezdplatne. Veci okolo OR sú už v poriadku ibaže ja neviem ako to mám v sro zaúčtovať. Teraz mam na účte 411 analytiku na pôvodných spoločníkov. Ako to účtovne zaznamenám-zmenu spoločníka a prevod podielov?
liba2
09.03.08,14:22
Dvaja spoločníci sro previedli svoj obchodný podiel vo výške splateného ZI na tretiu osobu bezdplatne. Veci okolo OR sú už v poriadku ibaže ja neviem ako to mám v sro zaúčtovať. Teraz mam na účte 411 analytiku na pôvodných spoločníkov. Ako to účtovne zaznamenám-zmenu spoločníka a prevod podielov?Iba vytvoríš novú analytiku pre nového spoločníka a preúčtuješ z pôvodných na nového. ZI 200 tis. zostane.

ešte doplním: ako podklad dolož k účt. dokladu kópiu výpisu z OR na preukázanie tej skutočnosti.
certik
09.03.08,14:43
aha takže napr. 411001/411003 170tis
411002/411003 30 tis ? pričom 411001,002 sú starí spoločníci a 411003 je nový.
Čakala som viac operácii súvisiacich s prechodom obchodného podielu.
danielv
11.03.08,16:23
aha takže napr. 411001/411003 170tis
411002/411003 30 tis ? pričom 411001,002 sú starí spoločníci a 411003 je nový.
Čakala som viac operácii súvisiacich s prechodom obchodného podielu.

Pokiaľ sa nemení výška ZI, tak je to triviálna operácia, pretože z hľadiska celkovej bilancie firmy sa vôbec nič nezmenilo, iba nejaké to meno na výpise z OR. Preto ide len o drobnú zmenu v analytike.
vilob
11.03.08,22:28
prosím vás a keď sro odkúpi podiel v inej sro a bude v tej druhej sro-čke financovať chod kancelárií, bude to nákladovateľné dúfam...:(
Johanka
11.03.08,22:55
Čo a kde má byť nákladovateľné ?
liba2
11.03.08,23:45
prosím vás a keď sro A odkúpi podiel v inej sro B a bude v tej druhej sro-čke financovať chod kancelárií, bude to nákladovateľné dúfam...:(ani ja neviem čo je to "nákladovateľné".
S.r.o A sa stane spoločníkom v s.r.o. B. Sro B bude vykonávať činnosť za účelom ktorej bola zriadená, bude mať príjmy a z príjmov bude hradiť svoje výdavky=náklady.
MartinkoK
12.03.08,08:26
Prosím Vás ak má sro dvoch spoločníkov s rovnakým podielom na ZI. Musí byť účet 411 s analit.?
danielv
12.03.08,12:03
Prosím Vás ak má sro dvoch spoločníkov s rovnakým podielom na ZI. Musí byť účet 411 s analit.?

Samozrejme, MUSÍ.

Prečo myslíš, že by nemusel? Ešte pri jedinom spoločníkovi s celým ZI výlučne z kapitálových vkladov by som si aspoň teoreticky vedel predstaviť, že nie, ale inak...?
Johanka
12.03.08,13:03
Prosím Vás ak má sro dvoch spoločníkov s rovnakým podielom na ZI. Musí byť účet 411 s analit.?
§4 Postupov účtovania :).
vilob
12.03.08,22:54
čo sa týka slovíčka "nákladovateľné"... myslela som, že keď sro A kúpi podiel v sro B, a tá sro A bude platiť tej druhej sro-čke napr. nájomné za kanceláre, bude si môcť toto nájomé dávať sro A do nákladov? resp. bude musieť byť nájomná zmluva vystavená na meno sro A? zrejme áno... (dúfam, že som sa už vyjadrila trošku zrozumiteľnejšie)
mikumi
19.01.10,16:42
Dobrý deň, dnes som už toho toľko prečítala, ale nie som o nič múdrejšia a preto prosím o radu.
Kúpili sme spoločnosť - zmena konateľa, zmena sídla,
Všetko je mi jasné až na: majiteľka vložila do pokl.211/365 - pôžičku a z tej vyplatila za obchodný podiel sumu 500,- Eur podľa zmluvy v hotovosti bývalému majiteľovi.
Pôvodne som to chcela zaúčtovať na 011 - zriadovacie náklady, ale účet bol vypustený z účtovnej osnovy. Potrebujem príslušný nákladový účet, ktorý súvisí so založením spoločnosti.
Kolky a osvedč.pravosti podpisu môžem dať na 538/211 ?
Prosím poradte mi. Ďakujem.
mikumi
21.01.10,09:16
Prosím nikto mi neporadí.
martinapb
01.02.10,09:56
Potrebujem poradiť v účtovaní: Spoločníci v s. r. o. odkúpili 50 % podiel od bývalého spoločníka. Uzavrela sa zmluva o odkúpení podielu s tým, že na základe tejto zmluvy sa uskutočnili aj zmeny v OR s podmienkou, že pri nesplatení podielu do určitého času sa všetko vracia naspäť. Ako zaúčtovať celkový záväzok a potom jednotlivé splátky?
liba2
01.02.10,14:13
Potrebujem poradiť v účtovaní: Spoločníci v s. r. o. odkúpili 50 % podiel od bývalého spoločníka. Uzavrela sa zmluva o odkúpení podielu s tým, že na základe tejto zmluvy sa uskutočnili aj zmeny v OR s podmienkou, že pri nesplatení podielu do určitého času sa všetko vracia naspäť. Ako zaúčtovať celkový záväzok a potom jednotlivé splátky?Predaj obchodného podielu je vzťah len medzi spoločníkmi. Kúpnu zmluvu uzatvárajú medzi sebou navzájom a nie s s.r.o.
V účtovníctve s.r.o. sa to prejaví na účte 411, kde máš doteraz nejakú analytiku s menom spoločníka a sumou, a po predaji obch. podielu ti pribudne nový AÚ s novým spoločníkom a sumy preúčtuješ tak, ako to bude zapísané v Obch. registri - a to až na základe výpisu z OR.
martinapb
01.02.10,18:44
To znamená, že tie peniaze, ktoré sa platia za ten podiel sa vôbec nemajú preháňať cez firmu?
liba2
01.02.10,20:15
To znamená, že tie peniaze, ktoré sa platia za ten podiel sa vôbec nemajú preháňať cez firmu?
Presne tak.
martinapb
02.02.10,14:48
A čo keď už prvú splátku spoločníci uhradili z účtu firmy, čo s tým teraz? Ani keď je to už v obchodnom registri prepísané, tak sa to nedá účtovať ako nákup podielov do finančného majetku na 062 alebo niečo také? Alebo to mám zaúčtovať ako záväzok spoločníkov voči spoločnosti a potom vyrovnať napríklad z ich vyplateného podielu na zisku?
liba2
03.02.10,14:52
A čo keď už prvú splátku spoločníci uhradili z účtu firmy, čo s tým teraz?
Predávajúcim je spoločník, kupujúcimi sú 2 spoločníci, teda nebol dôvod, aby to platila s.r.o. zo svojho účtu.
Keď sa to už stalo, ide o pohľadávku s.r.o. voči kupujúcim spoločníkom, úhradu zaúčtuješ: 355/221.

Ani keď je to už v obchodnom registri prepísané, tak sa to nedá účtovať ako nákup podielov do finančného majetku na 062 alebo niečo také?
Nie. Prečítaj si v postupoch obsahovú náplň účtu 062. Tento účet sa použije vtedy, ak s.r.o. odkúpi obchodný podiel v inej spoločnosti.
Že je to zapísané v OR - to je správne.

Alebo to mám zaúčtovať ako záväzok spoločníkov voči spoločnosti
... je to pohľadávka voči spoločníkom.

a potom vyrovnať napríklad z ich vyplateného podielu na zisku?
... keď bude podiel vyplatený, to už bude neskoro ;)

... môže sa to započítať s ich nárokom na podiel na zisku, vtedy zaúčtuješ najskôr ich nárok: 431 / 364,
a potom zápočet 364 / 355. Tak sa to vysporiada.
katu
04.02.10,03:14
ahojte poraďáci,
ja už si fakt neviem radz :( mam s.r.o. založenú v 06/2009 konateľom A.. v 07/2009 povodný konateľ A predal s.r.o. druhému B. z pokladne vyplatil B za prechod obchodného podielu A. konateľ A zase vyplatil ZI do s.r.o.

už som úplne zamotana ako to mam yauctovať :( :( prosím poradte:(
martinapb
06.02.10,19:51
liba2 ďakujem za rady, keď som ešte niečo o tých podieloch preštudovala, tak som prišla na to, že inak ako píšeš to veru nepôjde....no, zase som sa niečo nové naučila
martinapb
06.02.10,19:56
pre katu: na začiatku by si mala mať zaúčtovanú analytiku k 411 k tomu konateľovi A, keď ten podiel predá konateľovi B, tak len preúčtuješ analytiku na 411 - čiže 411.A/411.B
Konateľ B nemôže vyplácať konateľa A z pokladne firmy, ale zo svojich peňazí, takže to zaúčtuješ ako pohľadávku voči konateľovi B - 355/211.
A čo sa týka toho splatenia ZI konateľom A, to akože splatil až po odpredaní toho podielu, či ako? Ja by som tam proste iba prehodila dátum, aby ti to sedelo, že to bolo splatené ešte predtým predaním podielu konateľovi B, ak sa to ešte dá.
luciamihalikova
17.03.11,12:27
Pri kúpe obchodného podielu Ti nevzniká náklad. Je to Tvoj dlhodobý (finančný majetok), ktorý neodpisuješ. Iba pri predaji tohto podielu by Ti vznikol náklad pri odúčtovaní a zároveň výnos z predaja podielu. Rozdiel je pre Teba zisk alebo strata. Hodnotu podielu ročne aktualizuješ, na čo existujú rôzne metódy.
prosim vas chcem sa opyat ake su tie metody aktualizacie vysky podielu v s.r.o.?
danka28
16.11.11,14:53
Ahojte,
chcem sa spytat tiez k tejto teme. Prave som sa dozvdela, ze firma v roku 2010 kupila podiel v inej spolocnosti. V roku 2010 sa o tom neuctovalo nakolko som o tom ani netusila. Ako to opravit? Treba podat DDP? Dakujem za vsetky nazory a rady.
KEJKA
16.11.11,15:08
Kúpa podielu neovplyvní základ dane, teda nie si povinná podať DDP.
Výkazy RUZ 2010 sú však nesprávne, účtovníctvo je neúplné a z tohto titulu hrozí aj pokuta.
Musíš sa rozhodnúť sama, účtovníctvo za rok 2010 je zrejme uzavreté, RUZ schválená /zrejme len formálne/.
Ak zaúčtuješ opravu v r.2011 , mala by si uviesť túto chybu aspoň v Poznámkach.
a_je_to
16.11.11,15:30
Ahojte,
chcem sa spytat tiez k tejto teme. Prave som sa dozvdela, ze firma v roku 2010 kupila podiel v inej spolocnosti. V roku 2010 sa o tom neuctovalo nakolko som o tom ani netusila. Ako to opravit? Treba podat DDP? Dakujem za vsetky nazory a rady.

Hrozí ti strašnááá pokuta, následne prídeš o zamestnanie, skočíš z mosta, manžel spácha harakiri a deti skončia v decáku ... !!! Naozaj nie ! Nič ti reálne nehorozí. Takých prípadov je každoročne ajajááááj ! Zrejme bola zle urobená inventarizácia alebo jej zaúčtovanie. Len to kľudne zaúčtuj. Podľa § 3, ods. 1 ZoÚ účtovná jednotka ... ak nemôže dodržať príslušné obdobie, tak zaúčtuje vtedy, keď skutočnosť zistí. V poznámkach to treba uviesť.
danka28
16.11.11,15:47
To znamena, ze to tento rok "iba" zauctujem na 043/325 a nasledne 063/325? A do poznamok uvediem, ze podiel v inej sro bol nadobudnuty v roku 2010? Velmi pekne dakujem za rady. Este nikdy som neopravovala minule roky. A Kejka mas pravdu UZ bola schvalena a aj inventarizacia uctov bola spravena, problem je v tom, ze konatel nevedel, ze mi ma povedat, ze nieco kupil, ze on to zaplatil cash zo svojho a tym to povazoval za vec uzavretu a po pravde, uctovne vykazy mu absolutne nic nehovoria, ze on ani nevie kde by to mal hladat :-)
KEJKA
16.11.11,19:54
účtovanie v r. 2010 by bolo 043/367, a potom 063/043, ale tiež 367/211, 221-podľa toho ako to uhradili. Kedže na BU zrejme nebol pohyb peňazí, ktorý by zodpovedal platbe, bud uhradili "súkromne", alebo je pokladnica fiktívna a inventarizácia formálna...........to vieš sama.
treba zistiť, či za ten podiel bolo aj zaplatené a ako.
V r. 2011 by som už o obstaraní neúčtovala, ved podiel už bol zrejme zapísaný ešte v r.2010 - to si over. vynechala by som účet 043.
A kedže nemôžeš len tak účtovať bez dokladu pokladnicu, tak navrhujem 063/365 - a zápis o tom nechaj podpísať konateľovi.
resola
15.08.13,08:10
Sro kúpila podiel na ZI 100% v inej sro . Hodnota ZI je 1 500 555 € , ale podiel bol kúpeny za 1 mil . prosím ako účtujem rozdiel.
resola
15.08.13,08:20
prosím nevie nikto poradiť ?
Neviem či účtujem vo výške podielu ZI t.j. 1500 555 € alebo vo výške 1 mil čo sme v skutočnosti zaplatili.
a_je_to
15.08.13,13:11
V kupujúcej /materskej/ s.r.o. je nákup inej /dcérskej/ s.r. o. cenou obstarania finančnej investície 043/325 = 1. mil. , ktorý po zápise nového majiteľa do OR zaradíš na 061/043 = 1. mil. O akom rozdieli v súvislosti s nákupom chceš účtovať ? Kto to žiada účtovať ? Medzi ZI a kúpnou cenou sa rozdiel nevyčísľuje a neúčtuje, aspoň o tom neviem. Lebo ZI 1,5 mil. môže byť krytím aj nedobytných pohľadávok, neuhradenej účtovnej straty až tak, že reálna hodnota aktív kupovanej s.r.o. resp. aj jej vlastného imania môže byť veľmi nízka.
resola
19.08.13,07:33
Ďakujem za odpoveď.