Anulka
11.02.08,19:20
Zaoberám sa problémom s akým dátumom správne účtovať došlé faktúry v podvojnom účtovníctve. Viem, že sa podobné problémy ohľadne dátumu uskutočnenia účtovného prípadu už na porade riešili, ale rada by som si s ostatnými poraďákmi vymenila názor na túto problematiku. Takže položím otázku: S akým dátumom účtujete došlé faktúry - s dátumom dodania tovaru resp. služby alebo s dátumom prijatia došlej faktúry .... a prečo?
Monika Kováčová
11.02.08,18:30
dátumom vystavenia - účtovníctvo
dátumom dodania - evidencia DPH

zo zvyku
Dana K.
11.02.08,18:36
dátum prijatia - účtovníctvo (aby to šlo pekne zaradom podľa čísla)
dátum dodania - evidencia DPH

:):rolleyes::o
Anulka
11.02.08,18:59
Ermon, myslíš s dátumom vystavenia dodávateľskej faktury. To mi nesedí vôbec. Podľa postupov "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky,..." (To mi vyplýva, že dátumom uskutočnenia je deň dodania), citujem ďalej "...platby záväzku, inkasa pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti." A práve časť za posledným a ... účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady ... vo mne vyvoláva otázku, či sa vzťahuje k celému ustanoveniu postupov a deň uskutočnenia účtovného prípadu je teda až keď mám k dispozícii faktúru od dodávateľa? Pridajte aj svoj názor.
andrej_rv
11.02.08,19:19
Bežná faktúra (po dplnení príslušných náležitostí ;)) je tiež účtovný doklad. Na účtovnom doklade sa v zmysle § 10 ods. 1 ZÚ uvádza:
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia
A deň uskutočnenia účtovného prípadu je presne definovaný v § 2 Postupov PÚ resp. v § 2 Postupov JÚ...