ekonaja
11.02.08,20:10
Ahoj! Po zodpovedaní mojej otázky riaditeľstvom daňového úradu v BB som nezmúdrela, tak prosím o radu vás.
Mám klienta, ktorý kúpil rozsiahle pozemky s budovami za cca 3 mil. Sk. Nakoľko som chcela odčleniť budovy od pozemkov (pozemky sa neodpisujú) pýtala som si k nahliadnutiu i znalecký posudok. Na moje prekvapenie tam boli stanovené rôzne spôsoby odnotenia majetku. Pre kľud som si vybrala ohodnotenie tou najnižnou cenou. Zistila som hodnotu budov a tak som ju použila pre vstupnú cenu na kartu HIM. Klient začal prerábať, opravovať a technicky zhodnocovať budovy. Nedá sa s presnosťou povedať čo je oprava a čo je tech. zhodnotenie, tak som všetky tie výdavky považovala za tech. zhodnotenie a sledujem ich zvlášť na kóde v jednoduchom účtovníctve. Neviem však kedy mám začať odpisovať tieto náklady, lebo tieto práce si nevyžadujú kolaudáciu ani stavebné povolenie. Môže teda klient prerábať aj 10 rokov a ja budem sústavne zvyšovať vstupnú cenu? Alebo mám čakať kým skutočne nedokončí práce na budovách? Ďakujem za odpoveď. Ekonaja.
andrej_rv
11.02.08,19:32
Ak klient začal budovy prerábať (t.j. zmenil účel ich použitia), pôjde o TZ, pokiaľ sa prestavby, rekonštrukcie a úpravy vykonávajú po zaradení budovy do užívania. (Ak by sa začali podnikateľsky využívať až po úpravách, všetky výdavky zvyšujú daňovú vstupnú cenu nehnuteľností).
Ak úpravy pokračujú po zaradení budovy, v priebehu roka je potrebné príslušné výdavky účtovať ako VNZD a zároveň evidovať v pomocnej knihe obstarávania dlhodobého majetku v členení podľa jednotlivých nehnuteľností. Ak vykonané TZ nevyžaduje kolaudáciu, na konci roka (po sumarizácii príslušných výdavkov) sa buď zaradí do používania a zvýši vstupnú cenu, alebo (ak nedosiahne limit 30 tis. za daný objekt) sa zahrnie v rámci uzávierkových operácií priamo do daňových výdavkov. V oboch prípadoch sa vyradí samozrejme z pomocnej evidencie.
KEJKA
11.02.08,19:33
Klient musí jasne povedať a určiť dátum, kedy začal budovu - budovy využívať na dosahovanie príjmov. vtedy sa zaradia a odpisujú.
Stefan2005
11.02.08,19:42
.... Po zodpovedaní mojej otázky riaditeľstvom daňového úradu v BB som nezmúdrela...

... niekoľko takých vyjadrení som už videl aj ja. Možná, že by si viacerí prečítali tebou spomínanú odpoveď od DRSR BB, ak to nie je tajné... Na porade radíme, ale aj dáme si poradiť.
Lotarka
27.10.08,12:34
Dobrý deň!
Ja mám takýto prípad: Klient SZČO kúpil budovu s pozemkami od mamželky. Kúpna zmluva aj úhrada bola v máji tohto roku. Na budove vykonáva technické zhodnotenie. Podľa mňa by mala byť obstarávacia vstupná cena kúpna cena zo zmluvy + potom k tomu TZ, no on chce po dokončení TZ dať urobiť znalecký posudok a začať odpisovať tú hodnotu. Budovu už užíva. Ako je to správne?
Ďakujem!
Mária.K.
31.10.08,07:12
Dobrý deň!
Ja mám takýto prípad: Klient SZČO kúpil budovu s pozemkami od mamželky. Kúpna zmluva aj úhrada bola v máji tohto roku. Na budove vykonáva technické zhodnotenie. Podľa mňa by mala byť obstarávacia vstupná cena kúpna cena zo zmluvy + potom k tomu TZ, no on chce po dokončení TZ dať urobiť znalecký posudok a začať odpisovať tú hodnotu. Budovu už užíva. Ako je to správne?
Ďakujem!
Vstupnú ceny na účely daňového odpisovania upravuje § 25 ZDP. Ako sa určí vstupná cena v závislosti od spôsobu obstarania majetku upravuje § 25 Zákona o účtovníctve - po prečítaní si urobíš uzáver sama.
cloe
31.10.08,07:36
Dobrý deň!
Ja mám takýto prípad: Klient SZČO kúpil budovu s pozemkami od mamželky. Kúpna zmluva aj úhrada bola v máji tohto roku. Na budove vykonáva technické zhodnotenie. Podľa mňa by mala byť obstarávacia vstupná cena kúpna cena zo zmluvy + potom k tomu TZ, no on chce po dokončení TZ dať urobiť znalecký posudok a začať odpisovať tú hodnotu. Budovu už užíva. Ako je to správne?
Ďakujem!

Ak bolo obstaranie kúpou, tak ako hovoríš, je vstupnou cenou kúpna cena zo zmluvy. Ohodnotenie znaleckým posudkom môže použiť pre iné účely, napr. poistnenie nehnuteľnosti, príp. žiadosť o úver a pod. Mám skúsenosť, že banka prihliadala pri poskytnutí úveru na ocenenie nehnuteľnosti znaleckým posudkom, lebo účtovná hodnota bola podstatne nižšia.
Lotarka
31.10.08,11:40
Ďakujem za odpovede!

Znovu som si prešla § aj predchádzajúce témy a došla som k výsledku:
-kedže klient nadobudol budovu s pozemkami v r. 2008 kúpou, vstupná cena bude obstarávacia-kúpna cena. Podľa mňa je jedno, či by klient kúpil majetok ako FO nie ako SZČO, lebo aj v tom prípade by pri vklade do majetku firmy použil kúpnu cenu (ide o to že v zmluve je uvedená FO pod rod.číslom a za tým napísané- ktorá podniká pod obchodným názvom).

Ak som to správne pochopila, tak v tomto prípade si myslím, že nie je vôbec možné použiť cenu zo znaleckého posudku, kedže ide o kúpu.

Ale už sa mi to pletie: je vôbec možné, aby SZČO vstupnú cenu mala reprodukčnú? Asi len pri dedení a darovaní, a tam sú tiež ešte konkrétne pravidlá.