Sona9
16.03.05,12:08
Prosim Vás o radu: poslala som svojmu zamestnavateľovi výpoveď podľa § 76 ZP k 31.5.2005 a teraz mi začal robiť prieky. Momentálne som na PN a zamestnavateľ mi nechcel vyplatiť výplatu,bola tam moja matka so splnomocnením, odmietol jej výplatu dať. Tak som ho požiadala,aby mi ju zaslal na moju adresu, aj to odmietol. Dal mi odkazať, že keď chodim po lekároch tak si mam prist pre nu sama Ako sa mam dostat k vyplate?A co urobit ak mi ju nebude chciet vyplatit vôbec? Mám napisať na inšpektorat práce a opisať situaciu?A bude to mať vôbec nejaky efekt?
Livia2
16.03.05,11:21
Podľa ZP ak ti zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15 dní od jej splatnosti, môžeš okamžite skončiť pracovný pomer (§ 69 ZP). Okrem iného ti potom podľa zákonníka prislúcha dvojmesačná náhrada mzdy. Skús ísť naňho s týmto, možno povolí.

Inak všetky nároky si musíš vymáhať cez súdy, ktoré pravdepodobne vynesú rozsudok v tvoj prospech, ale dllllllllho to bude trvať.
anka1
16.03.05,11:24
Prosim Vás o radu: poslala som svojmu zamestnavateľovi výpoveď podľa § 76 ZP k 31.5.2005 a teraz mi začal robiť prieky. Momentálne som na PN a zamestnavateľ mi nechcel vyplatiť výplatu,bola tam moja matka so splnomocnením, odmietol jej výplatu dať. Tak som ho požiadala,aby mi ju zaslal na moju adresu, aj to odmietol. Dal mi odkazať, že keď chodim po lekároch tak si mam prist pre nu sama Ako sa mam dostat k vyplate?A co urobit ak mi ju nebude chciet vyplatit vôbec? Mám napisať na inšpektorat práce a opisať situaciu?A bude to mať vôbec nejaky efekt?
Sona, tvoj zamestnávateľ tým že ti odmietol vyplatiť mzdu porušil viacero § v Zákonníku práce.
1. § 129 - Splatnosť mzdy
- ods. 1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie a to najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca.
2. § 130 - Výplata mzdy
- ods. 4) ....Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu...
- ods. 6) Zamestnanec môže na prijatie mzdy písomne splnomocniť inú osobu.

Na tvojom mieste by som ho postrašila porušením vyššie uvedených §, a že ho nahlásim na Inšpektoráte práce.
anto
17.03.05,17:39
Ak veci dospeli do takého štádia, že zamestnávateľ zdržuje peniaze pracovníkovi bez zrejmého dôvodu, vzniká podozrenie z trestného činu - nevyplatenie mzdy pracovníkovi. Môžete zvoliť viacero možnosti - vyzvať ho, pretože ste práceneschopná, aby Vám ju zaslal na Váš účet, alebo cez poštovú poukážku, ak tak neurobí, môžete oznámiť jeho postup na Inšpektorát práce a tí s ním poriadne zatočia, alebo môžete podať naňho trestné oznámenie na polícií za nevyplatenie mzdy. Zo zrušením pracovného pomeru by som počkal, pretože ak dôjde z jeho strany napríklad k represiám a neplneniu povinnosti zamestnávateľa, všetky škody, ktoré spôsobí zamestnancovi, bude musieť nahradiť. Inak nebolo by zlé už si pozerať nové zamestnanie, pretože to vypadá na súdný spor a nevhodné pracovné prostredie.
Shaman
27.06.05,09:16
A čo ak mzdu vyplatí len čiastočne?
Chobot
27.06.05,09:43
A čo ak mzdu vyplatí len čiastočne?
Tak zostáva len ordinárna rada: riesit zálezitost súdnou cestou. Ale ako bolo hore uvedené, bude to trvat dlllllllllllllllllho. Pre orientáciu: po podaní zaloby som cakal na prvé pojednávanie 2 roky a 3 mesiace (platí pre BA) a zatial sa to stále odrocuje.
Maňaska
27.06.05,10:38
Nepoznáme pozadie, ale skús popremýšľať aj o tom, že naozaj si pre tú mzdu do firmy prídeš /ak je odkaz správny/.

Tým samozrejme nechcem v žiadnom prípade zľahčovať tvoj zdravotný stav, ak si na PN.

Možno sa oplatí prevegetovať chvíľu pokory a nechať "šéfovi" prežiť pocit z víťazstva. Veď ho už viac neuvidíš. A človeku nezaškodí sem-tam precvičiť "otrasenie sa"

Pekný deň, a opakujem - v žiadnom prípade nechcem situáciu zľahčovať.