anit23
11.02.08,21:32
Vlastnila som s.r.o., ktorú som predala.
Keď som bola este majiteľkou s.r.o. vybavila som v banke kde som mala firemný účet kontokorentný úver na firmu, ale musela som podpísať blankozmenku ako fyzická osoba.
Myslela som si, že akonáhle som firmu predala všetky záväzky aj pohľadávky prechádzajú na nového majiteľa. Samozrejme blankozmenku som chcela prepísať na nového majiteľa, on súhlasil, len banka nie.
A teraz je to asi v takom štádiu, že úver sa nespláca a ja ručím blankozmenkou firme, s ktorou už nemám nič spoločné.
Výška uveru je 500000,-Sk, čo nie je malá čiastka.
Poraďte prosím, čo by sa dalo v tomto prípade robiť.
Ešte jedna otázka, som vydatá a nemám rozdelené BSM a manžel blankozmenku nepodpisoval, nemal ju podpisovat aj on?
geopard
12.02.08,17:31
Ahoj,

v tomto prípade ručíš osobnou zmenkou za úver ktorý bol poskytnutý Tvojej bývalej spol. s.r.o.. Ak sa banka rozhodne použiť tento zabezpečovací nástroj pri vymáhaní predmetnej pohľadávky cestou zmenkového platobného rozkazu Ti súd môže udeliť povinnosť zaplatiť banke dlžnú sumu s príslušenstvom. Samozrejme ak nebude úspešná vo vymáhaní voči dlžníkovi, teda Tvojej bývale firme.
Ak by si si túto povinnosť nesplnila mohla by banka pristúpiť k vymáhaniu prostredníctvom súdnej exekúcie ktorá by postihla samozrejme do výšky pohľadávky s príslušenstvom celý Tvoj majetok samozrejme v rámci zákona. Ak nemáte s manželom zrušené BSM, tak exekúcia sa týka celého majetku ktorý patrí do BSM.:cool:
anit23
12.02.08,19:56
Ahoj, ďakujem za odpoveď, teraz budem taktizovať, čiže ak by som si zrušila BSM s manželom teraz, v prípade exekucie sa siahne iba na moj majetok resp. majetok pisaný na mňa, alebo sa bude brať do úvahy dátum podpisu zmenky a samozrejme v tom čase nezrušené BSM ? Keďže som zamestaná môže exekútor siahnúť aj na plat v prípade, že nemám žiadny majetok ? Dufam, že k tejto situacii nedojde, ale predsa...
geopard
17.02.08,15:49
Ahoj, ak by prišlo až k exekúcii, tak samozrejme môže byť postihnutá aj Tvoja mzda zrážkami zo mzdy. Čo sa týka BSM, môžeš ho modifikovať zúžením. Ale vystavuješ sa riziku, že by Ťa mohli postihovať neplatnosťou tohto úkonu z dôvodu snahy úmyselne sa zbavovať majetku na účelom poškodenia veriteľa. Viac by bolo asi možné poradiť na základe dokladov ktoré máš.
33andrea
18.02.08,19:20
Ahoj,

1.informovala si sa v banke ako mas v tomto pripade posupovat?
osobne by som to riesila s bankou - ale nie s ludmi za prihradkou -sorry-
2.skusit to riesit s pravnikom, najlepsie najst niekoho na zaklade odporucani ..to osobne pokladam za najistejsie, ale fakt dat si zalezat na jeho vybere...predsa 500.000 nie je 500 , DRZIM PALCE :)
anit23
19.02.08,07:29
1. samozrejme, že v prvom rade som sa obratila na banku, chcela som zmenku previest na nového majitela - banka nesuhlasila, aj napriek tomu, že na zmenke je napísané že je prevoditelna. Som s bankou v kontakte, ale nevedia nič s tým urobiť. Prvá reakcia - s týmto prípadom sa ešte nestretli...:)
2. teraz jasná vec hladam nejakého dobrého právnika, lebo podla info, ktoré som si zistovala, nie je všetko kóšer....ale samozrejme ďakujem za každú radu
geopard
21.02.08,17:44
Ahoj,
banka nemusí súhlasiť s prevodom zmenky na nového dlžníka, mimochodom našla si takého, čo by to dobrovolne urobil? Nepíšeš v akom štádiu vymáhania je ten úver a aké kroky už banka urobila, ale ak Ti povedali, že sa s takým prípadom ešte nestretli a že neviedia čo s tým, tak si nebola na správnom oddelení. Ale určite je správne s bankou komunikovať a hladať spoločné riešenie. Aj oni majú záujem aby sa im peniaze vrátili.:cool: