Suzanne
12.02.08,08:30
Dobrý deň,

Môj brat pracoval v roku 2007 v jednom rádiu ako redaktor, za ktorú mu boli vyplatené honoráre, ktoré neboli zdaňované. Viem, že je povinný tieto honoráre zdaniť, avšak chcela by som Vás poprosiť do akej katégorie príjmov mám tieto honoráre v daňovom priznaní zaradiť?

Dakujem za všetky odpovede
Janščová
15.02.08,07:59
Tieto honoráre sa zdňujú podľa paragrafu 6 zákona o dani z príjmu. Je dto odstavec 2 písmeno a. do priznania sa to vpíše na riadku 5 - typ priznania je B. Možeš uplatniť 40% výdavky z príjmov.
martach
17.02.08,10:01
Tieto honoráre sa zdňujú podľa paragrafu 6 zákona o dani z príjmu. Je dto odstavec 2 písmeno a. do priznania sa to vpíše na riadku 5 - typ priznania je B. Možeš uplatniť 40% výdavky z príjmov.

Môžem nadviazať na túto otázku? Ak je môj honorár za prácu redaktora zaradený v daň.priznaní B do kategórie §6, ods.2,pís. a. Posudzuje sa to ako príležitostný príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti? Alebo musím mať na to nejakú oficiálnu živnosť? vďaka za radu
Muška
17.02.08,10:15
Môžem nadviazať na túto otázku? Ak je môj honorár za prácu redaktora zaradený v daň.priznaní B do kategórie §6, ods.2,pís. a. Posudzuje sa to ako príležitostný príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti? Alebo musím mať na to nejakú oficiálnu živnosť? vďaka za radu
Oficiálna živnosť na autorstvo neexistuje.

Ak máš príjem podľa "Autorského zákona", tak sa len zaregistruješ na DU a vydajú Ti DIČ.
Muška
17.02.08,10:17
Tieto honoráre sa zdňujú podľa paragrafu 6 zákona o dani z príjmu. Je dto odstavec 2 písmeno a. do priznania sa to vpíše na riadku 5 - typ priznania je B. Možeš uplatniť 40% výdavky z príjmov.
Len doplním, príjem sa uvádza brutto /čiže ešte pred "strhnutím" 2 % do LF - ak ho teda odberateľ "strhol"/
jessica
17.02.08,10:31
Len doplním, príjem sa uvádza brutto /čiže ešte pred "strhnutím" 2 % do LF - ak ho teda odberateľ "strhol"/
Len sa chcem utvrdit: Ak sa pouziju pausalne vydavky 40%, vtedy % zrazene LITA/SOZA sa uz nedaju odratat ako odvody do zakonnych fondov? Su sucastou paus.vydavkov.
PetrikF
11.03.08,20:44
Čo robiť ale v prípade, keď SZČO vystavila za napísané články faktúru. Vydavateľstvo jej to uhradilo, samozrejme znížené o LF a daň...Uhradené na podnikateľský účet... Ako to zaúčtovať? A čo s tou pohľadávkou? Vopred ďakujem!
PetrikF
13.03.08,07:04
Čo robiť ale v prípade, keď SZČO vystavila za napísané články faktúru. Vydavateľstvo jej to uhradilo, samozrejme znížené o LF a daň...Uhradené na podnikateľský účet... Ako to zaúčtovať? A čo s tou pohľadávkou? Vopred ďakujem!

Naozaj mi nevie niekto poradiť? ;) Ocenil by som to :)
Muška
13.03.08,13:25
Takže predpokladám, že si SZČO aj z iného dôvodu ako z autorstva , napr. zo živnosti. Ak áno, tak:

Ako SZČO vedieš účtovníctvo? Ak áno, tak v pohode zaúčtuješ aj túto faktúru, len si ju daj do ostatných príjmov zdaniteľných - ak Ti ju už uhradili, ak Ti ju neuhradili, tak ju budeš evidovať vo výkaze ako pohľadávku.

Jedine čo musíš spraviť inač je, že tento príjem v DP uvedieš do § 6 odst. 2 /brutto/ a do výdavkov dáš výdavky, ktoré sa vzťahujú k tomuto príjmu /ak ich vieš odlúčiť od výdavkov zo živnosti/ ak ich neviem odlúčiť, tak dáš do výdavkov iba tie strhnuté 2 %.

A čo sa týka účtovníctva a čo s tými 2 % , tak to len cez uzávierkové operácie dáš doporiadku.

tzn., Interným dokladom dáš ako "nepeňažný príjem" výšku tých 2 % a zároveň zaúčtuješ ako "nepeňažný výdaj" tie 2 % v členení prevádzková réžia.

Peťo,
napíš či:
- máš aj iný príjem ako autorský
- o akú pohľadávku Ti vlastne ide
- či si v r. 2006 viedol účtovníctvo, alebo paušálne výdavky
- a čo chceš v r. 2007 - účto, alebo paušál.
PetrikF
13.03.08,16:15
Ďakujem najskôr za pomoc!
Čo sa týka doplňujúcich otázok - áno, účtovníctvo vediem už niekoľko rokov, a ani minulý rok a ani tento neuplatňujem paušálne výdavky (ale lepím všetky bločky:o). Zo živnosti mám príjem už niekoľko rokov a tento rok sa k ním pridal ešte autorský honorár za uverejnenie článkov v novinách. Automaticky som teda vystavil faktúru, no keď prišla na účet čiastka nižšia, než som čakal, bol som z toho prekvapený. Dnes teda viem, že bola strhnutá daň a literárny fond. Takže príjem na bankový účet mám dať v tomto prípade do PNZD? A ako príjem ich priznať až v samotnom daňovom priznaní (kde teda uvediem - príjem 2100 (brutto), náklady 2 % a už odvedenú daň z tohto príjmu)?
Muška
13.03.08,17:01
príjem ich priznať až v samotnom daňovom priznaní (kde teda uvediem - príjem 2100 (brutto), náklady 2 % a už odvedenú daň z tohto príjmu)?
Peťo,
- okrem 2 % Ti strhli daň /zrážkovú/, ?
- prečo si potom vystavoval faktúru?

Ak Ti strhli zrážkovú daň, tak v Tvojom prípade by bolo nevýhodné dávať si uvedený príjem do DP /zrážková daň = vysporiadaná daň/
Muška
13.03.08,17:09
Zo živnosti mám príjem už niekoľko rokov a tento rok sa k ním pridal ešte autorský honorár za uverejnenie článkov a náhodou Ti to nezdanili zrážkovou daňou ?????v novinách. podľa mňa je to § 43
Automaticky som teda vystavil faktúru, niekto Ťa o to požiadal??, bol to autorský honorár podľa § 6 odst. 2?????
no keď prišla na účet čiastka nižšia, nižšia o čo o 2 % a daň?????? než som čakal, bol som z toho prekvapený.

Dnes teda viem, že bola strhnutá daň a literárny fond. Takže príjem na bankový účet mám dať v tomto prípade do PNZD? ak bola strhnutá aj daň, tak áno.
A ako príjem ich priznať až v samotnom daňovom priznaní (kde teda uvediem - príjem 2100 (brutto), náklady 2 % a už odvedenú daň z tohto príjmu)? ak bola strhnutá zrážková daň - tak to nikde v DP neuvádzaš /zrážkovú daň nemusíš uvádzať v DP, iba keby to bolo pre Teba výhodné - čo nie je Tvoj prípad
... v texte
PetrikF
13.03.08,20:50
A prichádzame k rozuzleniu :D Že mi to skôr nenapadlo si pozrieť Potvrdenie z vydavateľstva, kde je jasne napísané:
Potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani za rok 2007 pri platbe odmeny za príspevky do novin v zmysle zákona 595/2003 paragraf 43 odst. 3 písmeno h/
;)
Jedno je isté - faktúru som vystaviť musel (na základe objednávky), na účet mi prišli teda čisté zdanené peniaze.
Takže môj záver:
V rámci PD na vyrovnanie pohľadávky použijem:
príjem na účet - na PNZD
ID - úhrada zrážkovej dane - VNZD
ID - 2 % LF - prev. rezia (alebo VNZD)
Tým pádom by som mal celú pohľadávku "učesanú".
A tým pádom to nepíšem nikde na DP, jediné čo urobím, že priložím to potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani do DP.
Pochopil som správne? Aaaalebo? :o
Muška
13.03.08,21:07
A prichádzame k rozuzleniu :D Že mi to skôr nenapadlo si pozrieť Potvrdenie z vydavateľstva, kde je jasne napísané:
Potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani za rok 2007 pri platbe odmeny za príspevky do novin v zmysle zákona 595/2003 paragraf 43 odst. 3 písmeno h/ .......naaaaaaa.....a ako z chlpatej deky to z Teba išlo :D , záver nepriznávaš
;)
Jedno je isté - faktúru som vystaviť musel (na základe objednávky), toto som nepochopila prečo si musel vystaviť faktúru na účet mi prišli teda čisté zdanené peniaze. takže PNZD
Takže môj záver:
V rámci PD na vyrovnanie pohľadávky prilož si k tej faktúre ten doklad o zrážkovej dani použijem:
príjem na účet - na PNZD áno
ID - úhrada zrážkovej dane - VNZD toto by som už neriešila - načo, keď ten príjem je PNZD - len to odpíš na faktúre,
ID - 2 % LF - prev. rezia (alebo VNZD) detto predchádzajúci príspevok
Tým pádom by som mal celú pohľadávku "učesanú".
A tým pádom to nepíšem nikde na DP, jediné čo urobím, že priložím to potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani do DP neopováž :D , ale vážne - neprikladáš, veď ju nikde nepriznávaš, prečo by si to prikladal - prilož si to tlačivo k tej faktúre , aby bolo jasné prečo si tú faktúru nedal do POZD
Pochopil som správne? Skoro, ale si na najlepšej ceste :D Aaaalebo? :o
...
Evanka
13.03.08,21:13
A prichádzame k rozuzleniu :D Že mi to skôr nenapadlo si pozrieť Potvrdenie z vydavateľstva, kde je jasne napísané:
Potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani za rok 2007 pri platbe odmeny za príspevky do novin v zmysle zákona 595/2003 paragraf 43 odst. 3 písmeno h/
;)
Jedno je isté - faktúru som vystaviť musel (na základe objednávky), na účet mi prišli teda čisté zdanené peniaze.
Takže môj záver:
V rámci PD na vyrovnanie pohľadávky použijem:
príjem na účet - na PNZD
ID - úhrada zrážkovej dane - VNZD
ID - 2 % LF - prev. rezia (alebo VNZD)
Tým pádom by som mal celú pohľadávku "učesanú".
A tým pádom to nepíšem nikde na DP, jediné čo urobím, že priložím to potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani do DP.
Pochopil som správne? Aaaalebo? :o
Ak je však príjem zrazený zrážkovou daňou podľa §43 ods 3 písm h, v tom prípade sa neodvádzajú príspevky do LITA, a základ dane je príjem znížený o 40 %.
Muška
13.03.08,21:26
Ak je však príjem zrazený zrážkovou daňou podľa §43 ods 3 písm h, v tom prípade sa neodvádzajú príspevky do LITA, a základ dane je príjem znížený o 40 %.
Evanka,
možno Peťo mal znížený základ dane o 40 %, to nevieme :rolleyes:, ale podstata je, že to nemusí priznávať do DP.
A prečo by mu nemali strhnúť do LITA??? - nehádam sa :D , len ak sa podpísal ako autor pod nejaký článok do novín, tak asi mu mali strhnúť aj tie 2 %.
Ale možno sa mýlim.
Muška
13.03.08,22:02
Evanka, len na stránke LITA samozrejme o tom nič nie je...., tak fakt netuším kde je pravda.
Ale samozrejme som sa už stretla:
-jedna pani strhla 2 % - zo zbytku odviedla daň
-druhá pani 40 % odpočítala a neodviedla 2 %
-tretia pani /hoci to bolo presne podľa § 43 odst. h) neodviedla pre istotu nič
-a nedávno som počula - takýto honorár vystavený na tlačive "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde" a nezdanený nijako :D

....a nedávno som sa dohadovala s najstaršou TV, s pani z "honorárovej učtárne", ktorá mi vrátila moju faktúru s DPH /nakoľko sa umelec stal povinnými platiteľom DPH/, že načo jej je tá faktúra /samozrejme príjem podľa § 6 ods.2/, že veď to predsa je ho-no-rár :D ....tak mi to vyslabikovala, tak ja som jej tiež vyslabikovala , že ale umelec je pla-ti-te-ľom DPH.
....a nepomohla som si 2x som faktúru poslala, my sme DPH odviedli....a milá pani ukrátila svoju TV o možnosť odpočtu DPH.

....čo už :D
PetrikF
14.03.08,20:44
...

Som na najlepšej ceste...a nebojím sa ísť :D:D Každopádne - štát už za ten príjem dostal to, čo dostať mal, tým pádom všetko ostatné popriem a ututlem ;) A každopádne: ĎAKUJEM!!! :)
Muška
14.03.08,20:47
Som na najlepšej ceste...a nebojím sa ísť :D:D Každopádne - štát už za ten príjem dostal to, čo dostať mal, tým pádom všetko ostatné popriem a ututlem ;) A každopádne: ĎAKUJEM!!! :)

....aj nabudúce :cool:
Jozef Mihál
14.03.08,20:57
Vždy, keď ide o (literárne) dielo, spadajúce pod Autorský zákon, musí vydavateľ zraziť z honorára sumu 2% do literárneho fondu.

O tom hovorí Autorský zákon.

Nie je podstatné, v akom režime prebehne zdanenie, to "autorský zákon nezaujíma".

Takže ak ide o príspevok do novín, časopisov, rozhlasu a TV, zdanený zrážkou, má vydavateľ postupovať takto:

Daň zrážkou = 19% zo základu daneého ako brutto honorár - 40% paušálne výdavky

Autorovi vyplatené = brutto suma znížená o 2% a znížená o daň zrážkou.

Príklad.

Brutto honorár 1000 Sk.

Daň zrážkou = 19% z (1000 - 400) = 19% zo 600 = 114 Sk

Autorovi vyplatené = 1000 - 20 (t.j. 2% LF) - 114 = 866 Sk
pete.ba
16.03.08,21:37
Dobry den, chcem sa opytat ako postupovat v pripade, ze mam stale zamestnanie a popri tom si privyrabam pisanim clankov do novin. Idem vypracovat DP a narazil som na problem co s prijmamy za novinove clanky. S vydavatelom nemam ziadnu zmluvu o diele ani nic podobne. Vydavatel iba uverejnoval moje clanky a posielal mi na ucet odmenu. Predchadzajuce roky odvadzal dan - 19% aj 2% do lit. fondu vydavatel. V potvrdeni o vyplacanych honoraroch za rok 2007 vsak uviedol, ze z honorarov nebola odvedena dan 19% z prijmu a ani 2% do lit. fondu.
Nie som registrovany na DR a nemam DIC ani nic podobne.
Ako mam postupovat? Vopred dakujem za odpoved.
Muška
16.03.08,21:42
Dobry den, chcem sa opytat ako postupovat v pripade, ze mam stale zamestnanie a popri tom si privyrabam pisanim clankov do novin. Idem vypracovat DP a narazil som na problem co s prijmamy za novinove clanky. S vydavatelom nemam ziadnu zmluvu o diele ani nic podobne. Vydavatel iba uverejnoval moje clanky a posielal mi na ucet odmenu. Predchadzajuce roky odvadzal dan - 19% aj 2% do lit. fondu vydavatel. V potvrdeni o vyplacanych honoraroch za rok 2007 vsak uviedol, ze z honorarov nebola odvedena dan 19% z prijmu a ani 2% do lit. fondu.
Nie som registrovany na DR a nemam DIC ani nic podobne.
Ako mam postupovat? Vopred dakujem za odpoved.
... do 31.3.2008 podať DP typ B
§ 6 odst. 2, do príjmu zapísať príjmy brutto a do výdavkov 40 % z príjmov
2 % - ak použiješ paušálne výdavky /tak sa neuvádzajú a ani neuplatňujú/

....a samozrejme do 30.6. 2008 - aj podať Ročné zúčtovanie ZP
Muška
16.03.08,21:43
...a samozrejme sa na DU - Registrácia aj zaregistrovať
ibiza
17.03.09,17:13
Zdravím Vás, prosím súrne potrebujem poradiť. Klient pracuje v rádiu a má za to príjem na základe príkaznej zmluvy, ktorý nieje zdanený. Toto normálne uvediem do DP a zdaním..
Ale napísal článok do časopisu, pričom mu prišlo na účet 620,- Sk. Nemá žiadne potvrdenie ani nič k tomu. Mám tomu rozumieť, že uvedený príjem je už zdanený zrážkovou daňou? Je to povinnosť vydavateľa?

Ďakujem
mzdarka renca
17.03.09,17:23
Zdravím Vás, prosím súrne potrebujem poradiť. Klient pracuje v rádiu a má za to príjem na základe príkaznej zmluvy, ktorý nieje zdanený. Toto normálne uvediem do DP a zdaním..
Ale napísal článok do časopisu, pričom mu prišlo na účet 620,- Sk. Nemá žiadne potvrdenie ani nič k tomu. Mám tomu rozumieť, že uvedený príjem je už zdanený zrážkovou daňou? Je to povinnosť vydavateľa?

Ďakujem

Ťažko povedať, či je príjem za článok zdanený, nech zavolá na ekonomické oddelenie toho časopisu a overí si to. Samozrejme, nech si vypýta aj potvrdenie, ak nemá zmluvu.
ibiza
17.03.09,17:30
práve v tom je ten problém.. že sa tam toho nevieme domôcť. Neviem teraz čo mám robiť.
ibiza
17.03.09,17:42
Teraz som si prečítala článok na internete, že noviny, časopisy, rozhlasy a televízie majú zákonom uloženú povinnosť zrážať 19 % daň z príjmov za príspevky ešte predtým, ako ich vyplatia autorovi. Z toho mi vyplýva, že tento príjem by už mal byť zdanený..

http://profesia.pravda.sk/dostali-ste-honorare-kedy-ich-treba-zdanit-fiy-/sk-przam.asp?c=A090124_141921_sk-przam_p01
slovex
25.03.09,18:25
Prepáčte ale neviem či je to tým nepríjemným dátumom, alebo už mi celkom vypína mozog, potrebujem potvrdiť alebo vyvrátiť moju domienku:
FO má za rok 2008 príjem len z autorských honorárov - má zrazenú daň podľa §43 a samozrejme odvod do LF 2%, robím mu DP FO"B" brutto príjem mám v tab.1 riadok 5, k tomu 40% výdavky, dostanem základ dane, uplatním nezdaniteľnú čiastku na daňovníka 98 496,- Sk, vypočítam daň - samozrejme daň je nižšia lebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku a mám preplatok dane - je to tak správne alebo nie????
Ďakujem veľmi pekne
mzdarka renca
25.03.09,18:27
Prepáčte ale neviem či je to tým nepríjemným dátumom, alebo už mi celkom vypína mozog, potrebujem potvrdiť alebo vyvrátiť moju domienku:
FO má za rok 2008 príjem len z autorských honorárov - má zrazenú daň podľa §43 a samozrejme odvod do LF 2%, robím mu DP FO"B" brutto príjem mám v tab.1 riadok 5, k tomu 40% výdavky, dostanem základ dane, uplatním nezdaniteľnú čiastku na daňovníka 98 496,- Sk, vypočítam daň - samozrejme daň je nižšia lebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku a mám preplatok dane - je to tak správne alebo nie????
Ďakujem veľmi pekne


ano, je to tak, ak nemal v roku 2008 aj iné príjmy
slovex
25.03.09,19:14
Ďakujem veľmi pekne - iné príjmy nemal
racing
14.04.09,07:33
Dobrý deň, poraďte prosím:
a čo keď príde Fa autora z EU za publikované fotografie v slovenskom časopise? Fa je bez dph - treba samozdanenie? a z hľadiska DzP ?
Tina855
10.01.13,19:24
aj ja poprosím o info, profka z VŠ publikovala v nejakom časopise jeden článok, za čo jej redakcia vyplatila 25 eur, treba aby to zahrnula do DP, a aké potvrdenie si má od nich vypýtať, keď jej to prišlo len na účet, žiadny papier k tomu nie je.
Tinika
17.02.13,16:48
aj ja poprosím o info, profka z VŠ publikovala v nejakom časopise jeden článok, za čo jej redakcia vyplatila 25 eur, treba aby to zahrnula do DP, a aké potvrdenie si má od nich vypýtať, keď jej to prišlo len na účet, žiadny papier k tomu nie je.

Mali by jej poslat potvrdenie o vyske honoraru, ja som dostala formou listu kde je suma honoraru a prispevok do literarneho fondu.