TekoTeko
12.02.08,08:41
Dobrý deň,
chcem sa informovať, či môže zamestnávateľ podmieňovať vykonanie (vypracovanie) daňového priznania zamestnanca dodaním ORIGINÁLU potvrdenia o zaplatení životnej poistky.
Zamestnávateľa som v riadnom termíne požiadal o vykonanie daňového priznania a odovzdal som mu kópiu potvrdenia o zaplatení životnej poistky, keďže originál si chcem nechať. To však odmietol a požadoval originál potvrdenia s tým, že keď nedodám originál, musím si robiť daňové priznanie sám.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
12.02.08,11:19
Zamestnávateľ potrebuje originál potvrdenia o zaplatení životnej poistky.
Zoltán Kovács
12.02.08,11:30
Zamestnávateľ potrebuje originál potvrdenia o zaplatení životnej poistky.

Môžem poprosiť oporu v zákone, aby som mal čím a ja argumentovať.
Paula
12.02.08,11:48
Originál požadujem iba na porovnanie s kópiou. Rovnako to robím s predloženými zápočtovými listami, potvrdeniami z ÚP o evidencii a pod. Originály nech si dobre stráži zamestnanec sám. Na kópii mi zamestnanec potvrdí podpisom, že mu bol originál dokladu vrátený.
Zoltán Kovács
12.02.08,11:49
Originál požadujem iba na porovnanie s kópiou. Rovnako to robím s predloženými zápočtovými listami, potvrdeniami z ÚP o evidencii a pod. Originály nech si dobre stráži zamestnanec sám. Na kópii mi zamestnanec potvrdí podpisom, že mu bol originál dokladu vrátený.

Presne kvôli tomuto som sa pýtal na oporu v zákone. Tiež tvrdím, že originál nech stráži zamestnanec.
Jana Motyčková
12.02.08,12:18
Môžem poprosiť oporu v zákone, aby som mal čím a ja argumentovať.
ZDP_§37_ods.1_pism_a)
Martina CF
12.02.08,12:44
Ahojte. Chcem sa opýtať môže zamestnávateľ odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie dane ak na to nemá dôvod, tzn. že zamestnanec spnil všetky podmienky pre vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľom? ďakujem za všetky odpovede ;)
Denda
12.02.08,12:59
Ahojte. Chcem sa opýtať môže zamestnávateľ odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie dane ak na to nemá dôvod, tzn. že zamestnanec spnil všetky podmienky pre vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľom? ďakujem za všetky odpovede ;)
Nemôže odmietnuť a musí vykonať ročné zúčtovanie.
KvetkaK
12.02.08,13:02
Ak zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie do termínu 15.2., tak zamestnávateľ je povinný mu ročné zúčtovanie vykonať.
TekoTeko
12.02.08,13:10
ZDP_§37_ods.1_pism_a)

Ďakujem za odpovede, mám však doplňujúcu otázku.
Vo vami uvedenom zákone sa píše:

(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávanenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela)

Moja otázka: Pod slovom "doklad" sa vždy chápe originál? Kópia listu, ktorý mi prišiel od poisťovne, nie je "dokladom preukazujúcim oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane vystaveného oprávneným subjektom"?
Nie som právnik, preto v tom nemám jasno. V uvedenom zákone sa totiž nepíše explicitne o origináli, preto ma zaujíma, či je to vždy myslené implicitne.

Ďakujem.
Martina CF
12.02.08,13:18
Nemôže odmietnuť a musí vykonať ročné zúčtovanie.
Ďakujem. Vieme to aj niečím podložiť, nejakým paragrafom?
A ešte jedna otázočka: Ak zamestnanec pracuje u zamestnávateľa od 1.9.2007 a dovtedy bol evidovaný na úrade práce aj vtedy môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane?
Jana Motyčková
12.02.08,13:18
Doklad je vždy originál, alebo overená kópia originálu. Možno by mzdárke stačilo, ak donesieš originál aj kópiu, ona si na kópiu napíše, "overené podľa originálu" - to ale závisí od kontrolóriek DÚ, čo budú požadovať.
Denda
12.02.08,13:22
Ďakujem. Vieme to aj niečím podložiť, nejakým paragrafom?
A ešte jedna otázočka: Ak zamestnanec pracuje u zamestnávateľa od 1.9.2007 a dovtedy bol evidovaný na úrade práce aj vtedy môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane?
Všetky povinnosti sú v §38 Zákona o dani z príjmov. Áno môže aj vtedy požiadať.
TekoTeko
12.02.08,13:30
Doklad je vždy originál, alebo overená kópia originálu. Možno by mzdárke stačilo, ak donesieš originál aj kópiu, ona si na kópiu napíše, "overené podľa originálu" - to ale závisí od kontrolóriek DÚ, čo budú požadovať.

Ďakujem.

Keďže mzdárke nahliadnutie do originálu nestačí (skúšal som ju presvedčiť), tak mi asi neostáva nič iné, ako odovzdať originál. Dúfam, že to v budúcnosti nebudem ľutovať :)
Paula
12.02.08,13:44
Ďakujem.

Keďže mzdárke nahliadnutie do originálu nestačí (skúšal som ju presvedčiť), tak mi asi neostáva nič iné, ako odovzdať originál. Dúfam, že to v budúcnosti nebudem ľutovať :)


Preventívne by som si zabezpečila ešte jeden originál, s firmou sa môže v budúcnosti stať čokoľvek a bez originálnych dokladov (nielen takýchto) sa v istých chvíľach ťažko bojuje.
Denda
12.02.08,13:47
Preventívne by som si zabezpečila ešte jeden originál, s firmou sa môže v budúcnosti stať čokoľvek a bez originálnych dokladov (nielen takýchto) sa v istých chvíľach ťažko bojuje.
Pauli načo?
Toto potvrdenie sa vydáva len za účelom uplatnenia si ďalšej nezdaniteľnej čiastky a je prílohou k ročnému zúčtovaniu dane, ktoré vykonáva zamestnávateľ. Jeho originál dokladom bude predsa ročné zúčtovanie dane.
katkaj
12.02.08,13:51
Ďakujem.

Keďže mzdárke nahliadnutie do originálu nestačí (skúšal som ju presvedčiť), tak mi asi neostáva nič iné, ako odovzdať originál. Dúfam, že to v budúcnosti nebudem ľutovať :)

Prípadne odovzdaj mzdárke overenú kópiu, to by jej malo stačiť ;)
mandula
12.02.08,15:07
síce trochu mimotemy ale čerstvá informácia zo stránky drsr ohladne potvrdenia
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/nczd2_08.pdf
Stanislav 1975
12.02.08,21:50
Akože Smith má pravdu- originál nemusí byť a v žiadnom prípade sa nedaj TEKO obalamutiť nejakou vašou účtovničkou-- originál si pekne nechaj a ak neustúpi, tak by som sa išiel sťažovať majiteľovi firmy...
Niektorí ľudia sa musia fakt robiť taky "dúležity"???- akože troška mi to pripomína bývalé a niekedy aj trošku terajšie úradničky na úradoch