redie
12.02.08,08:43
prosim o radu.

- na konci roka zauctujem rezervy, casove rozlisenie, kurzove rozdiely...
- nasledne skontrolujem, ci mi sedia ucty
- potom si vytlacim suvahu a vysledovku, spravim poznamky
- zauctujem danovu stratu
- urobim DPPO
- uzavriem rok

spravny postup? prosim o info, pripadne o korekciu. dakujem moc. :o
evina
12.02.08,08:02
prosim o radu.

- na konci roka zauctujem rezervy, casove rozlisenie, kurzove rozdiely...
- nasledne skontrolujem, ci mi sedia ucty
- potom si vytlacim suvahu a vysledovku, spravim poznamky
- zauctujem danovu stratu
- urobim DPPO
- uzavriem rok

spravny postup? prosim o info, pripadne o korekciu. dakujem moc. :o

Daňová strata sa neúčtuje.
redie
12.02.08,08:16
a inak postup je ok?
evina
12.02.08,08:19
a inak postup je ok?

Áno, môžem povedať o.k. s dodatkom, ak si naozaj všetko prekontrolovala - urobila dôslednú inventarizáciu a pod.
Braňo
12.02.08,08:24
Pred vyčíslením daňovej straty si musíš spracovať pripočítateľné položky, analyzovať nedaňové účty, čerpanie rezerv, vyčísliť rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi. zároveň musíš analyzovať, či nejaké skutočnosti po 31.12.2007 neovplyvňujú účtovníctvo predchádzajúceho roku. Pred uzatvorením účtovných kníh doporučujem analyzovať účty 428,429 - či sú správne vyčíslené a zaúčtované účtovné hosp. výsledky a ak chýba priložiť schválenie o rozdelení. Pri inventarizácii účtu 431 dať pozor, či obsahuje iba výsledok daného roka.
redie
12.02.08,08:30
ide o firmu ktora vzniklav 2007, takze stare roky tam nie su
redie
14.02.08,13:13
mam este otazku ohladne ukoncenia roka.

uz som si vsetko vycistila vsetyk kurzove rozdiely, rezervy, casove rozlisenie nakladov....

a v suvahe mi vychadza, rozdiel medzi A a P

tento rozdiel = HV = zisk mam teraz zauctovat alebo najskor urobim vykazy a potom zauctujem?

a ako zauctovat....
dakujem moc.
redie
14.02.08,15:56
prosiiim:confused:

:(
evina
14.02.08,15:59
mam este otazku ohladne ukoncenia roka.

uz som si vsetko vycistila vsetyk kurzove rozdiely, rezervy, casove rozlisenie nakladov....

a v suvahe mi vychadza, rozdiel medzi A a P

tento rozdiel = HV = zisk mam teraz zauctovat alebo najskor urobim vykazy a potom zauctujem?

a ako zauctovat....
dakujem moc.

1.. Nemôžeš urobiť nič pokiaľ Ti nesedia aktíva pasíva.
2. Vyššie si v príspevku uviedla, že máte daňovú stratu a ja som ťa upozornila, že daňová strata sa neúčtuje.
Tak ako to je?
redie
14.02.08,16:03
zmylila som sa, lebo som uz z toho oblbnuta :-)

vysiel mi zisk. ten rozdiel medzi aktivami a pasivami nie je hv?
evina
14.02.08,16:09
zmylila som sa, lebo som uz z toho oblbnuta :-)

vysiel mi zisk. ten rozdiel medzi aktivami a pasivami nie je hv?

Aktíva a pasíva sa musia rovnať za každých okolností. HV je už zahrnutý v pasívach. HV si skontroluj s výsledovkou. Musí byť ten istý aj v súvahe.
redie
14.02.08,16:15
Aktíva a pasíva sa musia rovnať za každých okolností. HV je už zahrnutý v pasívach. HV si skontroluj s výsledovkou. Musí byť ten istý aj v súvahe.

rozdiel medzi A a P mi robi presne tu istu ciastku aka je vo vysledovke uvdena ako zisk.(generujem to z programu pohoda a tam mi oznacilo tento rozdiel v suvahe ako "HV")
evina
14.02.08,16:30
rozdiel medzi A a P mi robi presne tu istu ciastku aka je vo vysledovke uvdena ako zisk.(generujem to z programu pohoda a tam mi oznacilo tento rozdiel v suvahe ako "HV")
No musela by so tom vidieť, lebo možno je to o.k. , ale princíp je jasný vo výkaze neexistuje, aby sa Ti aktíva nerovnali pasívam. Možno to vo výkazoch vykáže správne, nepoznám vôbec ten soft.
Postup.
1. Vytlačíš si Výkaz Súvaha /aktíva a pasíva sa musia rovnať/ a VzaS. Sú to tzv. výkazy pred zdanením. HV z tohto výkazu ZaS uvádzaš v riadku 100 DP/je to hrubý HV/
2. Vykonáš výpočet dane z príjmu. To znamená k HV pripočítaš pripočitateľné položky a odpočítaš odpočitateľné položky. Z takto upraveného HV vypočítaš daň 19%.
3. Daň zaúčtuješ 591/341
4. Vytlačíš výkazy Súvaha a ZaS - sú to výkazy po zdanení a tieto odovzdávaš spolu s DP a poznámkami na DÚ. V týchto výkazoch musíš mať samozrejme A=P a HV /to je už čistý, disponibilný HV/ vo výkaze ZaS sa musí rovnať HV uvedenému v Súvahe.
mata82
30.05.08,10:38
4. Vytlačíš výkazy Súvaha a ZaS - sú to výkazy po zdanení a tieto odovzdávaš spolu s DP a poznámkami na DÚ. V týchto výkazoch musíš mať samozrejme A=P a HV /to je už čistý, disponibilný HV/ vo výkaze ZaS sa musí rovnať HV uvedenému v Súvahe.


Vie mi niekto poradit, som si vsimla, ze som do suvahy a vykazu ZaS nepisala splatnu dan (dan.zavazky), čiže som to odovzdala a HV je uvedeny este pred zdanenim :(. Mam doniest na DU aj danove priznanie (to je OK), alebo stacia len opravene vykazy? Dakujem
KEJKA
30.05.08,11:02
Vie mi niekto poradit, som si vsimla, ze som do suvahy a vykazu ZaS nepisala splatnu dan (dan.zavazky), čiže som to odovzdala a HV je uvedeny este pred zdanenim :(. Mam doniest na DU aj danove priznanie (to je OK), alebo stacia len opravene vykazy? Dakujem
stačí opravené výkazy. Dones ich už aj s vyznačením dátumu schválenia (dátum konania VZ).
Daň musíš mať zaúčtovanú aj v účtovníctve k 31.12.2007.
mata82
30.05.08,11:54
Dakujem Kejka za odpoved, ale ja som uz tie prve dala ako schvalene (28.3.08), musi sa robit nove VZ s novsim datumom?
V uctovnictve dan mam zauctovanu k 31.12.07
KEJKA
30.05.08,12:09
Dakujem, ........... ale ja som uz tie prve dala ako schvalene (28.3.08), musi sa robit nove VZ s novsim datumom?
V uctovnictve dan mam zauctovanu k 31.12.07
ved práve...prečo schvaľovať v predstihu?
áno..treba nové VZ, kde bude jasné, čo sa udialo, prečo nastala zmena....
aj ked VZ-zápis sa nikde neodovzdáva, treba to mať papierovo v poriadku.
mimotemy je neobvyklé, aby zostavenú RÚZ okamžite niekto schvaľoval. Aj na zvolanie VZ sú určité pravidlá a termíny, účtovníčka by nemala toto suplovať.