uliana
12.02.08,08:46
Vie mi niekto poradiť, podľa čoho sa určuje nárok na sociálne štipendium pre vysokoškolákov?
bv_alexandra
12.02.08,07:53
uliana
12.02.08,10:25
Ďakujem.:)
arimi
16.08.10,07:01
zdravím.
synovi nepriznali sociálne štipendium, pretože nesplnal kritériá. vtedy sme s manželom ešte neboli rozvedení. syn bude mat v septembri 26 rokov a je v poslednom ročníku vysokej školy. trvalé bydlisko má so mnou. nemá žiadny príjem, prídavky na neho nedostanem, na sociálne štipendium zase nárok nebude mat, kedže sa posudzuje spoločne so mnou.
má nárok aspon na nejakú sociálnu podporu od štátu? alebo aspon príspevok na bývanie?
csuvto
19.08.10,05:47
má nárok na dávku v hmotnej núdzi, kedze uz mal 25 rokov.
tomasjuve
08.09.10,15:43
situacia v nasej rodine je asi takato rodicia maju spolu s.r.o.cku (sami) poberaju minimalnu mzdu kvoli odvodom a delia si zisk ( neviem aky ) sme 4 deti, traja vysokoskolaci jedna stredoskolacka. ja a dalsi surodenec mame dohodu o brigadnickej cinnosti a tak nieco drobne zarobime. tak sa chcem spytat ze ktore z tychto prijmov sa zaratavaju pre vypocet ci splname kriteria na udelenie socialneho stipendia? mozme poziadat a teorticky nam mozu byt priedelene socialne stipendia vsetkym vysokoskolskym surodencom.
lluucciia
11.09.10,07:12
Dobrý deň, chcem sa opýtať či mám nárok na sociálne štipendium, príp. iný príspevok ak: mám 25rokov, nebývam s rodičmi, začala som študovať na druhej vysokej škole/platím školné/- a teda už mám jeden titul, teda jednu VŠ absolvovanú. Je tu nejaká možnosť príspevku od štátu,školy...??? Ďakujem
veronikasad
11.09.10,07:17
Dobrý deň, chcem sa opýtať či mám nárok na sociálne štipendium, príp. iný príspevok ak: mám 25rokov, nebývam s rodičmi, začala som študovať na druhej vysokej škole/platím školné/- a teda už mám jeden titul, teda jednu VŠ absolvovanú. Je tu nejaká možnosť príspevku od štátu,školy...??? Ďakujem
Máš nárok na dávku v hmotnej núdzi (ak nemáš iný príjem). Informuj sa na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Platitelom zdr. poistenia už nie je za teba štát. Musíš sa prihlásiť v zdr. poisťovni ako samoplatitel.
Puyol35
20.11.10,15:02
chcem sa spýtať či mám narok na soc. stipendium v prípade ze byvam sam (rodicov mam ale nebyvam s nimi) som v 3. rocniku 1. stupna VS, prijem nemam ziadny.
veronikasad
20.11.10,15:04
chcem sa spýtať či mám narok na soc. stipendium v prípade ze byvam sam (rodicov mam ale nebyvam s nimi) som v 3. rocniku 1. stupna VS, prijem nemam ziadny.
Ak chceš aby si bol posudzovaný sám, musíš mať od obidvoch rodičov súdom stanovené výživné.
Puyol35
20.11.10,15:12
no vyzivne stanovene nemam, proste som sa chcel osamostatnit tak bývam sám, no rodičia mi určitou sumou prispievajú. bez toho súdu sa to nedá???
ivka70
20.11.10,15:22
no vyzivne stanovene nemam, proste som sa chcel osamostatnit tak bývam sám, no rodičia mi určitou sumou prispievajú. bez toho súdu sa to nedá???

Neda.
To by vedeli potom vsetci vysokoskolaci dostavat socialne stipendium.
demon115
07.12.10,13:54
Dobry vecer. Chcem sa opytat ci mam narok na socialne stipendium, ak som 19 rocny student vysokej skoly, mam pracujucich nerozvedenych rodicov, ale nebyvam s nimi. Beru na mna rodinne pridavky. Ak nechcem aby sa pocital prijem rodicov, musim mat sudom stanovene vyzivne? dakujem.
ivka70
07.12.10,14:12
Dobry vecer. Chcem sa opytat ci mam narok na socialne stipendium, ak som 19 rocny student vysokej skoly, mam pracujucich nerozvedenych rodicov, ale nebyvam s nimi. Beru na mna rodinne pridavky. Ak nechcem aby sa pocital prijem rodicov, musim mat sudom stanovene vyzivne? dakujem.

Pisalo sa to o 2 prispevky vyssie.
Musis mat stanovene vyzivne podla prijmu rodicov a az podla jeho vysky to mozno narok vznikne alebo aj nie.
Rodicia su povinni ta zivit, nakolko sa trvale pripravujes na povolanie.
demon115
07.12.10,14:26
Pisalo sa to o 2 prispevky vyssie.
Musis mat stanovene vyzivne podla prijmu rodicov a az podla jeho vysky to mozno narok vznikne alebo aj nie.
Rodicia su povinni ta zivit, nakolko sa trvale pripravujes na povolanie.
niekde som cital ze staci aj mimosudna dohoda o vyzivnom...da sa aj takto? Ked sa s rodicmi dohodnem na nejakej sume tak teoreticky by sa malo dat aj mimo sudu to vyriesit...
mischka32
07.03.11,12:39
Ja by som sa vas chcela opytat, budem mat 25 rokov. Neviem,ci uz bola podobna otazka,nenasla som. Byvam s rodicmi.Budu ako spolocne posudzovana osoba,ak na mna uz ziadne pridavky nedostavaju a vlastne ma uz ani nezivia ? (oficialne,podla zakona).
Mam narok na soc.stipendium? Alebo si musim zmenit trvaly pobyt,aby som bola samostatne posudzovana osoba? Dufam,ze som to napisala zrozumitelne,v tychto veciach sa nevyznam,je to pre mna spanielska dedina.
DAKUJEM ZA ODPOVED
mischka32
08.03.11,14:07
Ja by som sa vas chcela opytat, budem mat 25 rokov. Neviem,ci uz bola podobna otazka,nenasla som. Byvam s rodicmi.Budu ako spolocne posudzovana osoba,ak na mna uz ziadne pridavky nedostavaju a vlastne ma uz ani nezivia ? (oficialne,podla zakona).
Mam narok na soc.stipendium? Alebo si musim zmenit trvaly pobyt,aby som bola samostatne posudzovana osoba? Dufam,ze som to napisala zrozumitelne,v tychto veciach sa nevyznam,je to pre mna spanielska dedina.
DAKUJEM ZA ODPOVED
este sa opravim.s rodicmi nebyvam,ale mam tam trvale bydlisko. Byvam v meste mojej vysokej skoly v byte.
daduc
21.03.11,04:41
chcela by som sa opýtať, som pobrateľkou soc.štipendia. V roku 2010 som mala nejaké brigády. Môžem si podať daňové priznanie aby mi vrtátili zrazenú daň ? Neopvplyvní to potom výšku posudzovaných príjmov k štipendiu v budúcom roku ?
Andrej Šeban
06.08.11,10:53
Všetky základné informácie o sociálnych štipendiách pre vysokoškolákov nájdete na stránke Študentské financie (studentskefinancie.sk). Podmienky na získanie sa riadia pomerne zložitými pravidlami, tak bude najlepšie, keď si v online kalkulačke vypočítate aké štipendium vám vychádza.
Andrej Šeban
06.08.11,11:04
chcela by som sa opýtať, som pobrateľkou soc.štipendia. V roku 2010 som mala nejaké brigády. Môžem si podať daňové priznanie aby mi vrtátili zrazenú daň ? Neopvplyvní to potom výšku posudzovaných príjmov k štipendiu v budúcom roku ?
Ročný príjem nezaopatrenej osoby (čo zrejme ako študentka ste) do výšky 1,2 násobku sumy životného minima dospelej osoby, t.j do hodnoty 2.733 Eur sa pre účely sociálneho štipendia počíta ako nula. Keďže predpokladám, že na príležitostných brigádach ste viac nezarobili, výšku posudzovaných príjmov k štipendiu to vo vašom prípade vôbec neovplyvní ;)
ivanqa
20.08.11,05:50
Dobri den, mam otazku, ze prijem ktoreho rodica by som mala uviest v ziadosti o soc. stipendium, ak rodicia su rozvedeni po dosiahnuti mojej plnoletosti a nikomu som nebola zverena ani nikto z nich na mna neplati vyzivne, no moji rozvedeni rodicia byvaju v jednom dome, ja nemam ziadnu pracu, ani brigadu...dakujem
veronikasad
20.08.11,05:53
Dobri den, mam otazku, ze prijem ktoreho rodica by som mala uviest v ziadosti o soc. stipendium, ak rodicia su rozvedeni po dosiahnuti mojej plnoletosti a nikomu som nebola zverena ani nikto z nich na mna neplati vyzivne, no moji rozvedeni rodicia byvaju v jednom dome, ja nemam ziadnu pracu, ani brigadu...dakujem
nemal by si si najskôr od rodičov žiadať výživné ? Si stále nezaopatrené dieťa, pokiaľ študuješ.
ivanqa
20.08.11,06:11
a od ktoreho z nich si mam ziadat vyzivne, ked otec je na invalidnom dochodku a iny prijem nema a matka dala posielat na moj ucet pridavky?
veronikasad
20.08.11,06:37
a od ktoreho z nich si mam ziadat vyzivne, ked otec je na invalidnom dochodku a iny prijem nema a matka dala posielat na moj ucet pridavky?
od obidvoch, je stanovená minimálna výška výživného.

Ako súvisia prídavky s výživným a tvojim účtom ?
1Lenka13
24.08.11,12:15
dobry den.chcela by som sa spytat ze ci mam narok na soc. stipendium. tento rok zacinam studovat na VS. aj moja sestra studuje na VS. obe dochadzame viac ako 200 km+ platime za internat a podobne.... byvameobe s rodicmi a vsetko ale aj tak je to dost nakladne.tak by som sa chcela spytat ze ci by sa aj tu nedalo uplatnit nejake stipendium alebo nejaky priplatok :) dakujem :ň
AnnaČ
13.09.11,09:34
Bývalá zamestnankyňa chce od nás ročné zúčtovanie dane za rok 2010 ako potvrdenie pre syna na priznanie štipendia. My sme jej však ročné zúčtovanie nerobili, keďže k 31.12.2010 už u nás nerobila. Aké potvrdenie jej máme dať?
Mila123
13.09.11,09:46
Bývalá zamestnankyňa chce od nás ročné zúčtovanie dane za rok 2010 ako potvrdenie pre syna na priznanie štipendia. My sme jej však ročné zúčtovanie nerobili, keďže k 31.12.2010 už u nás nerobila. Aké potvrdenie jej máme dať?
potvrdenie o zdaniteľnoej mzde a zaplatených preddavkov na daň......a k tomu aj potvrdenie o poberaní, resp. nepoberaní náhrady mzdy pri dočasnej PNS....
skorec1
13.09.11,17:33
Zdravim! vedel by mi niekto poradit? mam 31rokov, som studentom denneho studia prveho rocnika druheho stupna, studium studujem bez nadstandartnej dlzky.
po ukonceni Bc. som rok bol nezamestnany a teraz zase pokracujem na ING.
chcel by som poziadat o socialne stipendium. moji rodicia su rozvedeni a byvam iba s mamou a surodencom ktory je nezamestnany a ma 31r. obidvaja rodica poberaju dôchodok, mama skoro minimalny a otec cca 500€

k soc. sti. potrebujem dolozit aj rozhodnutie o vyzivnom (overene notarom)

1) moze byt aj cestre prehlasenie ze dostavam od rodicov vyzivne alebo papier ze som podlal na sud ze ziadam vyzivne od rodicov?
2) mozem ziadat od mami vyzivne ked snou byvam a ma skoro minimalny dôchodok? prisudi mi vobec nieco sud?
3) mozem ziadat od otca vyzivne ked je na dôchodku a tiez ma urcite naklady ktore sku mu ako minimum?

rok som poberal aj davku v hmotnej nudzi cca 62€ ked chem dalej poberat davku tak im musim doniest papier ze som podal na sud ze ziadam od rodicov vyzivne, viac informacii som sa nedozvedel... ze sud by mi pridelil od kazdeho cca 26€ je minimum tak potom by mi vysla davka 13€ co v podstate ani nema vyznam vybavoval ale aspon by mi to znizilo naklady ktore musim platit do zdravotnej poistovne 46€ kedze mam nad 30r a som studentom denneho musim platit...

za odpovede vopred dakujem
MASER
23.09.11,08:01
Dobrý deň chcem sa opýtať ci by vedel niekto poradiť,čo týmto : sestra ide na vysokú školu a chce žiadať štipendium v spoločnej domácnosti žijeme 3osoby: mamka dôchodkyňa,ja a sestra(poberá aj sirotské) ale podla trvalého pobytu sú tu vedený ďalší 2 bratia,ktorý pracujú vo švajčiarsku a jeden z týchto bratov ma tu prihlásených manželku a dve deti,ktoré sú a žijú na slovensku.Druhý je slobodný a odvádzajú daň v zahraničí.
chceli by sme sestru prihlásiť k jednej známej čo je sama či by jej takto priznali štipendium...
Viem je to v našej rodine komplikované aj odpoveď nájsť nie je jednoduché :)
Veľmi pekne ďakujem... Ak by niekto vedel o tom trochu a poradil :)

s pozdravom Masér
GabiZ
23.09.11,08:34
MASER
23.09.11,09:01
O sociálnych štipendiách je všetko tu.
http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=41&etype=2&aid=262

no ale kto sa ma poľa toho vyznať :)
trisestri
23.09.11,09:09
niekde bola aj kalkulačka pre vypočet štipendia
Nella_2
23.09.11,09:25
niekde bola aj kalkulačka pre vypočet štipendia
Napr. tu:

http://studentskefinancie.sk/stipendium/kalkulacka#.TnxeQuzARAo
skorec1
23.09.11,14:05
k soc. sti. potrebujem dolozit aj rozhodnutie o vyzivnom (overene notarom)

1) moze byt aj cestre prehlasenie ze dostavam od rodicov vyzivne alebo papier ze som podlal na sud ze ziadam vyzivne od rodicov?
2) mozem ziadat od mami vyzivne ked snou byvam a ma skoro minimalny dôchodok? prisudi mi vobec nieco sud?
3) mozem ziadat od otca vyzivne ked je na dôchodku a tiez ma urcite naklady ktore sku mu ako minimum?

rok som poberal aj davku v hmotnej nudzi cca 62€ ked chem dalej poberat davku tak im musim doniest papier ze som podal na sud ze ziadam od rodicov vyzivne, viac informacii som sa nedozvedel... ze sud by mi pridelil od kazdeho cca 26€ je minimum tak potom by mi vysla davka 13€ co v podstate ani nema vyznam vybavoval ale aspon by mi to znizilo naklady ktore musim platit do zdravotnej poistovne 46€ kedze mam nad 30r a som studentom denneho musim platit...

za odpovede vopred dakujem

OK, tak ja si odpoviem sam co som si nastudoval...
K soc. stipendiu potrebujem dolozit rozhodnutie o vyzivnom, su 3 moznosti...
do 18 rokov musi urcit vyzivne sud...
1) nad 18 rokov mozte poziadat od rodicov vyzivne prostrednictvom sudu ktory vam urci podla primu a majetku rodica alebo cestne prehlasenie ze poberate vyzivne od rodica cca 26€ ktore bud bude overene notarom alebo staci aj obecnym uradom podla mna...
2) k dvojke moc toho neviem, ale podla mna nema vyznam nieco riesit by sa to len skomplikovalo, by sa vypocitavalo vyzivne podla majetku a podla dvochodku a to iste k 3ke...

ak by som chel riesit aj davku v hmotnej nudzi tak to by asi nemalo vyzanm pre 13€ ale tusim ze tiez by som nemusel mat sudom urcene vyzivne kedze som 18+ a moze byt aj vec dohody na vyzivne...

pre MASER
bratia co robia sa nepocitaju do vyzivneho, len ti co studuju...


chceli by sme sestru prihlásiť k jednej známej čo je sama či by jej takto priznali štipendium...
podla mna kludne mozte, musi mat 18+ ale musi potom od rodicov cestne prehlasenie ze pobera cca 26€ od jedneho i druheo rodica...co som spominal vysie
randus
14.10.11,17:30
Dobrý deň!
Vie mi niekto odpovedať na pár otázok?
Chcem sa oženiť s priateľkou a spolu chceme študovať denné študium na VS, ako budu posudzované naše žiadosti o sociané štependiá ? Nebudeme mať žiadne príjmi, je možné že dostaneme plnú výšku štipendiá obidvaja?
Ďakujem za odpovede.
sito
14.10.11,20:55
Keď sa chceš ohnať, neublíž! Prečo nie! Snáď neštudujete jeden obor, PRÁVO! No isto, keď padla VLÁDA! Ale kto DÁ??????? VÁM, NÁM? :);)

Komu dáme? :eek: :mee:
randus
15.10.11,11:24
Dobrý deň!Vie mi niekto odpovedať na pár otázok? Chcem sa oženiť s priateľkou a spolu chceme študovať denné študium na VS ten istý odbor, ako budu posudzované naše žiadosti o sociané štependiá ? Nebudeme mať žiadne príjmi, je možné že dostaneme plnú výšku štipendiá obidvaja? Ďakujem za odpovede.
m_onka
24.10.11,13:29
Dobrý deň.

Mám otázku. Dnes mi priznali sociálne štipendium. Keďže je 24.10.2011, štipendium dostanem aj za mesiac september alebo iba za október? Ďakujem veľmi pekne.
dana2203
24.10.11,18:30
Zaleži na tom kedy si si žiadosť o štipko podala. Ked v septembri, tak dostaneš aj za tento mesiac. :)
Martin Niemeyer Pirina
28.10.11,09:03
Dobry den chcel by som sa spytat ci mam narok na soc. stipendium mam 26 rokov, nezijem s rodicmi. No moja skola Ekf Tuke neakceptuje notarske potvrdenie, ze s nimi nezijem a nedostavam vyzivne a ziadaju sudne rozhodnutie, ze nedostavam vyzivne, ze som samostatna osoba. Je toto mozne? A ako dlho to trva? A kolko to stoji tato ziadost od sudu?
Dakujem
Mata_93
07.03.12,17:47
Dobrý deň, Som študentka a čakám dieťa, chcem sa spýtať či mám nárok na sociálne štipendium, ak otec dieťaťa tiež študuje? Ďakujem za odpoveď.
ncastle
18.09.12,18:29
Dobry den. Chcel by som sa spytat na dve veci ohladom soc. stipendia. Nastupil som teraz na VS do prveho rocnika. Nasi sa rozviedli pred rokom. Zijem s otcom v jednej domacnosti, ktory pobera minimalnu mzdu. Matka neviem kde je, nezije s nami od rozvodu. Sud jej nestanovil vyzivne, kedze v case rozvodu som uz bol plnolety (mam 21 teraz) a ja som neziadal, pravdu povediac preto, lebo je lepsie ked o nej nic neviem. Moja otazka je, ci k soc. stipendiu musim dokladat nejaky prijem matky alebo nejaky doklad o tom, ze nezije s nami a ci vobec treba od nej nieco na posudenie stipendia, kedze na mna neprispieva a vobec neviem, kde sa nachadza? Druha otazka je ci sa do mojho prijmu zaratava aj absolventska prax, ktoru som vykonaval toto leto cez UP? Vdaka za poradenie.
Andrej Šeban
03.10.13,18:36
skúste tu:
http://www.modernaskola.sk/Index,p17/Kalkulacka-na-vypocet-socialneho-stipendia;)
Tá adresa už nefunguje, teraz info nájdete na stránke kalkulačka sociálneho štipendia (http://studentskefinancie.sk/stipendium)