zanetka68
12.02.08,09:18
Poskytujeme svojim zamestnancom zo sociálneho fondu masérske služby formou kupónov v určitej hodnote. To čo si priplatia v salóne, dá salón do ERP a nám vystavil fa bez DPH v hodnote kupónov. Je to ok, že je to bez DPH, aj keď sú plátcovia DPH?
Poprosím o odpoveď skoro. Je to dôležité. Veľmi pekne ďakujem.
zanetka68
13.02.08,10:56
Pomôžte mi, prosím. Akútne potrebujem riešenie.
zanetka68
14.02.08,14:20
Vážne mi nikto nevie pomôcť?
evina
14.02.08,14:47
Poskytujeme svojim zamestnancom zo sociálneho fondu masérske služby formou kupónov v určitej hodnote. To čo si priplatia v salóne, dá salón do ERP a nám vystavil fa bez DPH v hodnote kupónov. Je to ok, že je to bez DPH, aj keď sú plátcovia DPH?
Poprosím o odpoveď skoro. Je to dôležité. Veľmi pekne ďakujem.
Ak správne chápem , ide vlastne o určitý druh platidla /paralela s gastro lístkami napr./ tak áno . Kupón = cenina.
zanetka68
14.02.08,15:04
Ale kupóny nám neposkytol dodávateľ služby, ako to býva u stravných lístkov a nemá žiadne prvky ceniny. Je to nami vyrobený kupón vo worde, ktorý dostane zamestnanec a s tým ide do salónu. Na základe celkového počtu kupónov x hodnota nám salón fakturuje služby. Ja si nie som istá, či by to nemali vyfakturovať ako poskytnutie služby + DPH. Oni mi tiež argumentovali stravnými lístkami, ale vážne neviem. Nezdá sa mi to.
zanetka68
15.02.08,08:32
Mohol by mi ešte niekto potvrdiť správnosť, alebo nesprávnosť vystavenej faktúry od dodávateľa? Prosím. V pondelok potrebujem odpoveď. Ďakujem veľmi pekne vopred.
great.zv
15.02.08,08:53
podľa toho ako vystavujú doklady z ERP, ak celkovú cenu za službu a zamestnanec doplatí len rozdiel, tak faktúra bez DPH je v poriadku. Oni by mali na výstupe DPH z celkovej hodnoty v deň poskytnutia služby a faktúra bez DPH ako forma úhrady - 2. časť platby. tak trochu mi to pripomína výdaj liekov na recept - kde časť platí pacient a druhú časť dopláca zdravotná poisťovňa - tam sú tiež FA bez DPH.
účtovník 007
15.02.08,09:12
To čo si priplatia v salóne, dá salón do ERP


Ak správne chápem , ide vlastne o určitý druh platidla /paralela s gastro lístkami napr./ tak áno . Kupón = cenina.

Evi máš pravdu, ale ak zamestnanec dostane doklad z ERP iba na doplatok služby(napr všetko nad 100 SK), tak v ERP je iba suma nad tých 100 SK a k nej adekvátna DPH. Tam by sa potom strácala DPH za časť služby za tých 100 Sk= kupón.
Správne by bolo, keby salón vystavil doklad z ERP napr. na 150 Sk za celú službu(s DPH) a zamestnanec doplatí iba tých 50 SK. Zvyšných 100 Sk si bude salón nárokovať od zamestnávateľa, samozrejme bez DPH.
evina
15.02.08,09:20
Evi máš pravdu, ale ak zamestnanec dostane doklad z ERP iba na doplatok služby(napr všetko nad 100 SK), tak v ERP je iba suma nad tých 100 SK a k nej adekvátna DPH. Tam by sa potom strácala DPH za časť služby za tých 100 Sk= kupón.
Správne by bolo, keby salón vystavil doklad z ERP napr. na 150 Sk za celú službu(s DPH) a zamestnanec doplatí iba tých 50 SK. Zvyšných 100 Sk si bude salón nárokovať od zamestnávateľa, samozrejme bez DPH.

Áno ja som akosi prečítala, resp. uvažovala, že celú časť si salón dá do ERP /väčšinou to tak je/.
Ak si nedá, tak je to tak ako píšeš v prvej časti :)
zanetka68
15.02.08,10:18
Mám tomu rozumieť, že DPH ide iba z doplatku zamestnanca, čo ide cez ERP a platba formou kupónov je na vstupe (naša firma) a na výstupe (salón) bez DPH. Stále to považujem za poskytnutie služby, tak prečo fa bez DPH? Nie je to oslobodená služba. Nerozumiem tomu. Na čo by som sa mala odvolať v 222/2004?
zanetka68
15.02.08,10:28
Myslím si, že je správne, ako píšete, že faktúra by mala byť s DPH a rozdiel, čo zaplatí zamestnanec do ERP tiež. Tak bude celá služba zdanená. Je to tak?
evina
15.02.08,10:49
Myslím si, že je správne, ako píšete, že faktúra by mala byť s DPH a rozdiel, čo zaplatí zamestnanec do ERP tiež. Tak bude celá služba zdanená. Je to tak?

Áno. Faktúry by bola bez DPH, ak odberateľ má celkovú tržbu v ERP .
zanetka68
15.02.08,11:25
A kde potom bude zúčtovaná DPH na vstupe v našej firme? Ale predsa ak mohli dať celú sumu do ERP, ako im bude sedieť hotovosť? My fakturu platíme prevodom.
evina
15.02.08,11:38
A kde potom bude zúčtovaná DPH na vstupe v našej firme? Ale predsa ak mohli dať celú sumu do ERP, ako im bude sedieť hotovosť? My fakturu platíme prevodom.
Bez videnia dokladov je to trocha zložitejšie.
l. Firma má celú hodnotu tržby /teda poskytnutej služby/ v tržbách. Kupón v tomto prípade slúžil ako forma platidla /nedostali teda peniaze, dtto ako napr. gastro lístky, sodexhopass a pod./ Tie kupóny oni potom zaúčtujú napr. mínusom z pokladne a peniaze od Vás dostanú vrátením /vyúčtovaním kupónov/ s Vami /nevadí, že prevodom/. Podstatné je že celá cena služby, vrátane DPH je zaúčtovaná a odvedená. Vy na vstupe nemáte mať prečo odpočet, lebo služba je poskytovaná zamestnancom nie Vám ako platiteľovi DPH. V takomto prípade je ich faktúra bez DPH o.k. /je celá už v ich tržbách samozrejme bez Vašeho nároku na odpočet - služba pre zamestnanca/
.
2. Faktúru s DPH by mali účtovať v tom prípade, ak by cenu jednej masáže účtovali len na časť hotovosti platenej Vaším zamestnancom /o čom osobne pochybujem/ a druhú časť by Vám vyúčtovali ako masérsku službu pre zamestnancov- tu by ste aj tak nemali nárok na odpočet DPH.

Vy ste poskytli zamestnancovi poskytli kupón ako formu platidla a zúčtovanie musíte urobiť potom vo väzbe zo SF, z ktorého ste im to poskytli...
zanetka68
15.02.08,15:43
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúce vysvetlenie. Pekný víkend.