3julka3
12.02.08,10:13
Dobrý deň .
Chcela by som poprosiť o radu ohladne stavebného povolenia.Podala som žiadosť o stavebné povolenie ,stavebný úrad zvolal účastníkov stavebného konania a tam vlastne každý mohol vzniesť svoje námietky.Samozrejme nikto nenamietal ale náš sused milučký sa doma spamatal že nám to predsa len troška znepríjemní a tak začal vypisovať sťažnosti na stavebný úrad.Všetko máme v poriadku len nás brzdí tá jeho sťažnosť.Najhoršie je ,že ked s tým neprestane tak to môže trvať do nekonečna a ja možno budem môcť stavať o 10 rokov.Chcela by som radu či by som sa nemohla nejakým spôsobom aj ja brániť ved predsa nič nezákonné nerobím.Za radu vopred ďakujem.
hanelie
12.02.08,09:26
stavebný úrad vydal rozhodnutie o pozastavení stavby?
3julka3
12.02.08,09:33
nie ,lebo ešte vlastne ani nestihol vydať stavebné povolenie.
r.galovic
12.02.08,09:34
No pokiaľ nenadobudlo stavebné povolenie účinnosť, tak vám može robiť dosť veľké problémy. Tzn., že využije všetky možnosti odvolania a možno sa to dostane až na krajský stavebný úrad. Avšak pokiaľ dodržíte všetky zákonné podmienky, tak stavebný úrad môže vydať stavebné povolenie aj napriek jeho nesúhlasu.
3julka3
12.02.08,09:38
na stavebnom úrade mi povedali ,že to vlastne posielajú na kraj.Kolko to môže asi trvať?
borbi
12.02.08,09:39
Dobrý deň .
Chcela by som poprosiť o radu ohladne stavebného povolenia.Podala som žiadosť o stavebné povolenie ,stavebný úrad zvolal účastníkov stavebného konania a tam vlastne každý mohol vzniesť svoje námietky.Samozrejme nikto nenamietal ale náš sused milučký sa doma spamatal že nám to predsa len troška znepríjemní a tak začal vypisovať sťažnosti na stavebný úrad.Všetko máme v poriadku len nás brzdí tá jeho sťažnosť.Najhoršie je ,že ked s tým neprestane tak to môže trvať do nekonečna a ja možno budem môcť stavať o 10 rokov.Chcela by som radu či by som sa nemohla nejakým spôsobom aj ja brániť ved predsa nič nezákonné nerobím.Za radu vopred ďakujem.

skus to riesit ako to uz tu bolo spomenute.ak mozes daruj 2 metre pzemku po dlzke niekomu z rodiny.stav povolenie sa tyka len susediacich pozemkov.cize budes potr .povolenie niekoho z rodiny.potom ti ho naspet mozu vratit.
3julka3
12.02.08,09:43
už som na to myslela,lenže mi povedali ,že takéto rišenie mi neprejde na stavebnom úrade,a sused zlomyselný zostane tak či tak účastníkom stavebneho konanie.Som z toho zúfalá,on je v práve a ja akože nie?
r.galovic
12.02.08,09:47
skus to riesit ako to uz tu bolo spomenute.ak mozes daruj 2 metre pzemku po dlzke niekomu z rodiny.stav povolenie sa tyka len susediacich pozemkov.cize budes potr .povolenie niekoho z rodiny.potom ti ho naspet mozu vratit.

Toto je síce dobrý nápad, ale obávam sa že v takomto prípade by aj tak bol susedný rodinný dom dotknutý výstavbou, takže by musel byť prizvaný ako účastník stavebného konania.

3julka3 - skús priložiť situačný plán stavby.
evita
12.02.08,09:56
Niečo podobné som zažila vlani a poradím ti len treba niečo ponúknuť /veď vieš/ a my sme si s múdrou susedkou spísali dohodu, v ktorej sme sa zaviazali, že v prípade nového majiteľa /ona totiž tú svoju nezastavanú lúku predávala/ nebudeme robiť problémy, čo sa týka dodržania zákonnej vzdialenosti zástavby od hranice pozemku, pretože my sme tie 2 m od hranice nedodržali. Tiež žiadala projekt prerobiť, museli sme poprehadzovať v projekte okná, ktoré boli v jej stranu a nám bežal čas. Popísala toho dosť, lebo má syna na stavebnom úrade, ale nie v našom meste, písomne útočili aj na náš miestny stav. úrad, no nakoniec tá dohoda to poriešila a trvalo to cca 1 týždeň.;)
driad
15.02.08,20:24
skus to riesit ako to uz tu bolo spomenute.ak mozes daruj 2 metre pzemku po dlzke niekomu z rodiny.stav povolenie sa tyka len susediacich pozemkov.cize budes potr .povolenie niekoho z rodiny.potom ti ho naspet mozu vratit.
Tento návrh sa mi pozdáva,tiež by som rada vedieť či je to možné uskutočniť. Čo sa rieši pozemok a dom,alebo len samotný pozemok. Veď sa uvádza, že vlastník susediaceho pozemku je účastníkom stavebného konania. To znamená, že tam nemusí byť stavba.
TROYA
29.02.08,18:55
Mam taky isty problem so susedom, avsak tento je specificky pripad, na ktoreho bol vydany zatykac, a hoci sa neustale zdrzuje v dome, nemozu mu ho dorucit. Okrem toho stihol tesne pred nasim podanim ziadosti o stavebne konanie asi tyzden zmenit vlastnictvo na matku (7 prijatych staznosti na stav. urade od neho). Kedze neprebera postu a jeho pobyt je oficialne neznamy, SU riesil zrusenie jeho ucasti verejnou vyhlaskou.
Chceme postupovat navrhovanym sposobom - odpredat 1 m pas pozemku a tym sa vyhneme perepetiam s recidivistom, hoci to bude stat naviac 10 tis. Sk (6 geometricky plan, 2 navrh na vklad, 1 nova ziadost o vydanie stav. povolenia)... Avsak vahame nad jednou zalezitostou - dom susedov je vzdieleny len 2 metre od spolocnej hranice, my chceme taktiez 2 metre od spolocnej hranice, a tym vznika otazka, ci nebude opat prizvany ako ucastnik, lebo:

§ 139
Vymedzenie niektorých pojmov
(2) Ak sa v tomto zákone používa pojem

d) "susedná stavba", rozumie sa ňou aj stavba na takom pozemku, ktorý nemá síce spoločnú hranicu s pozemkom, o ktorý v konaní podľa tohto zákona ide, ale jej užívanie môže byť navrhovanou stavbou dotknuté.

Nemate niekto s tymto postupom skusenosti? Ja osobne zacinam vahat nad pravami vsetkych zucastnenych stran, lebo to niekedy vyzera, ze zakerny sused ma viac priestoru na vyjadrenie, ako my ako stavebnici (mimochodom, sused poslal ako namietku 3 navrhy umiestnenia stavby)...
Peter Briatka
03.03.08,05:51
Je tu jedna možnosť ako ho obísť... ak máte dosť široký pozemok... Pás pozemku z jeho strany predáš napr. sestre - ona sa stane účastníčkou stav. konania ako tvoja suseda a vyradíš tak z hry nepríjemného suseda... potom ti ona pozemok predá naspäť... ;-)
holzman
26.10.10,10:58
už som na to myslela,lenže mi povedali ,že takéto rišenie mi neprejde na stavebnom úrade,a sused zlomyselný zostane tak či tak účastníkom stavebneho konanie.Som z toho zúfalá,on je v práve a ja akože nie?
ja by som ti poradil ak by si bola z Marianky to by ti stačilo požiadať stavebný úrad o dajaké udržiavacie práce a namiesto toho zrealizovať stavbu
oni by potom so susedom vôbec nekomunikovali a hrali by mŕtveho chrobáka.
Tu to beží tak
arizona
26.10.10,11:04
ja by som ti poradil ak by si bola z Marianky to by ti stačilo požiadať stavebný úrad o dajaké udržiavacie práce a namiesto toho zrealizovať stavbu
oni by potom so susedom vôbec nekomunikovali a hrali by mŕtveho chrobáka.
Tu to beží tak
Odpovedáš na DVA ROKY starú tému...;):rolleyes:
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.10.10,11:42
Mam taky isty problem so susedom, avsak tento je specificky pripad, na ktoreho bol vydany zatykac, a hoci sa neustale zdrzuje v dome, nemozu mu ho dorucit. Okrem toho stihol tesne pred nasim podanim ziadosti o stavebne konanie asi tyzden zmenit vlastnictvo na matku (7 prijatych staznosti na stav. urade od neho). Kedze neprebera postu a jeho pobyt je oficialne neznamy, SU riesil zrusenie jeho ucasti verejnou vyhlaskou.
Chceme postupovat navrhovanym sposobom - odpredat 1 m pas pozemku a tym sa vyhneme perepetiam s recidivistom, hoci to bude stat naviac 10 tis. Sk (6 geometricky plan, 2 navrh na vklad, 1 nova ziadost o vydanie stav. povolenia)... Avsak vahame nad jednou zalezitostou - dom susedov je vzdieleny len 2 metre od spolocnej hranice, my chceme taktiez 2 metre od spolocnej hranice, a tym vznika otazka, ci nebude opat prizvany ako ucastnik, lebo:

§ 139
Vymedzenie niektorých pojmov
(2) Ak sa v tomto zákone používa pojem

d) "susedná stavba", rozumie sa ňou aj stavba na takom pozemku, ktorý nemá síce spoločnú hranicu s pozemkom, o ktorý v konaní podľa tohto zákona ide, ale jej užívanie môže byť navrhovanou stavbou dotknuté.

Nemate niekto s tymto postupom skusenosti? Ja osobne zacinam vahat nad pravami vsetkych zucastnenych stran, lebo to niekedy vyzera, ze zakerny sused ma viac priestoru na vyjadrenie, ako my ako stavebnici (mimochodom, sused poslal ako namietku 3 navrhy umiestnenia stavby)...

To vôbec nie je riešenie. Tie peniaze sú vyhodené do vzduchu.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.10.10,11:49
Dobrý deň .
Chcela by som poprosiť o radu ohladne stavebného povolenia.Podala som žiadosť o stavebné povolenie ,stavebný úrad zvolal účastníkov stavebného konania a tam vlastne každý mohol vzniesť svoje námietky.Samozrejme nikto nenamietal ale náš sused milučký sa doma spamatal že nám to predsa len troška znepríjemní a tak začal vypisovať sťažnosti na stavebný úrad.Všetko máme v poriadku len nás brzdí tá jeho sťažnosť.Najhoršie je ,že ked s tým neprestane tak to môže trvať do nekonečna a ja možno budem môcť stavať o 10 rokov.Chcela by som radu či by som sa nemohla nejakým spôsobom aj ja brániť ved predsa nič nezákonné nerobím.Za radu vopred ďakujem.





Výňatok zo zákona č. 9/2010 Z.z. o sťažnostiach



§ 4


(1) Sťažnosťou podľa tohto zákona nie je podanie, ktoré
a) má charakter dopytu, vyjadrenia, názoru, žiadosti, podnetu alebo návrhu a nie je v ňom jednoznačne vyjadrené, ochrany akého svojho práva alebo právom chráneného záujmu sa osoba domáha,
b) poukazuje na konkrétne nedostatky v činnosti orgánu verejnej správy, ktorých odstránenie alebo vybavenie je upravené iným právnym predpisom, 2)
c) je sťažnosťou podľa osobitného predpisu, 3) alebo
d) smeruje proti rozhodnutiu orgánu verejnej správy vydanému v konaní podľa iného právneho predpisu.4)


Neviem presne k čomu smeruje sťažnosť - podanie, ale ak sa jedná o správnme konanie tak sa bude riešiť vrámci prípadného odvolacieho konania. Pravdepodobne má charakter klasickej námietky v konaní, o ktorej má stavebný úrad podľa § 66 ods. 1 SZ rozhodnúť.


Nechápem prečo by sa to malo postupovať na KSÚ.


CIMOM