yaniq
12.02.08,10:26
Chcem si otvorit zivnost popri zamestnani.
Chcem Vas poziadat o rady. Myslim ze pomozu aj ostatnym.
1. Socialna poistovna - v prvom roku sa neplati (je dobrovolne) po roku sa plati ak prijem presiahne 12nasobok min. mzdy. Je to tak?
2. Zdravotna poistovna - tiez by sa v prvom roku nemalo platit, ale viac neviem ...... pomozte prosim. Ako si vypocitam vysku platby?
3. Dan z prijmu - mozem si uplatnit nezdanitelnu cast (tych cca 90000) ked si ju uplatnujem u zamestnavatela?
4. Ako platim dan z prijmu, ked moje rocne prijmy nepresiahnu 50-80000
5. Mozem fungovat na pausalne vydavky 40% ked budem mat ako predmet podnikania inziniersku cinnost, maloochod a sprostredkovanie .... ?
6. Musim este nieco niekomu platit?
Vopred dakujem za odpovede...
Zoltán Kovács
12.02.08,09:32
Chcem si otvorit zivnost popri zamestnani.
Chcem Vas poziadat o rady. Myslim ze pomozu aj ostatnym.
1. Socialna poistovna - v prvom roku sa neplati (je dobrovolne) po roku sa plati ak prijem presiahne 12nasobok min. mzdy. Je to tak? Pravda
2. Zdravotna poistovna - tiez by sa v prvom roku nemalo platit, ale viac neviem ...... pomozte prosim. Ako si vypocitam vysku platby? Ak budeš szčo tak máš povinnosť podávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia vždy do 30.06. nasledujpceho roka. A podľa výsledku toho zúčtovania sa určuje či budeš mať povinnosť platiť alebo nie.
3. Dan z prijmu - mozem si uplatnit nezdanitelnu cast (tych cca 90000) ked si ju uplatnujem u zamestnavatela? Uplatníš v rámci daňového priznania typu B, v ktorom sa ti spočítajú všetky príjmy (zo zamestnania §5, podnikania §6) a potom z celkového úhrnu sa uplatní nezdaniteľnéá čiastka
4. Ako platim dan z prijmu, ked moje rocne prijmy nepresiahnu 50-80000 Základ dane je podstatný na určenie výšky dane a nie príjem.
5. Mozem fungovat na pausalne vydavky 40% ked budem mat ako predmet podnikania inziniersku cinnost, maloochod a sprostredkovanie .... ? Áno môžeš.
6. Musim este nieco niekomu platit? Nie
Vopred dakujem za odpovede...


Odpoveď v citáte
yaniq
14.02.08,08:23
Dakujem za odpovede. Mozno otravujem,ale este by som mal par otazok prosim. Mozem?
-Ako urcuju vysku platby do zdravotnej poistovne?
-Do RZZP sa pocita aj prijem zo zavislej cinnosti?
-Teraz (ked zacinam) si mozem urcit vysku platby do ZP na 0,-Sk?
-Cize tych cca. 90000 si odpocitam len raz?
-Dan z prijmu platim z kazdej faktury alebo napr. stvrtrocne?
Vopred dakujem
Zoltán Kovács
14.02.08,10:01
Dakujem za odpovede. Mozno otravujem,ale este by som mal par otazok prosim. Mozem?
-Ako urcuju vysku platby do zdravotnej poistovne?
-Do RZZP sa pocita aj prijem zo zavislej cinnosti? Áno, ale z toho ti odvádzajú ZP
-Teraz (ked zacinam) si mozem urcit vysku platby do ZP na 0,-Sk? Môžeš, ale rozmysli či by nebolo výhodnejšie predsa niečo platiť aj ako szčo. Podľa toho či očakávaš z podnikania zisk.....
-Cize tych cca. 90000 si odpocitam len raz? Áno
-Dan z prijmu platim z kazdej faktury alebo napr. stvrtrocne? Daň sa platí do 31.3. nasledujúceho roka na základe podaného DP
Vopred dakujem

................
yaniq
15.02.08,07:11
Ved to. Zivnost si chcem urobit preto, ze mam moznost si trochu privyrobit. Nebude to vela penazi, tak preto takto spekulujem, co vsetko budem musiet platit. A preto ma zaujima ta zdravotna, lebo tam to je pre mna dost nejasne. Podla coho mi urcia vysku platby a pod....
A inac diky za odpovede.