renka 07
12.02.08,10:42
Dobry den,
potrebovala by som súrne poradit prosím Vás, pretože od 14.2.2008 mám už nástup na materskú a termin pôrodu mám na 28.3.2008. Jedná sa mi o to, že som u tohto zamestnávateľa od 1.8.2005 bez prerušenia. Potrebovala by som poradiť na koľko dní dovolenky mám nárok v tomto roku. Ďalej by som sa chcela poradiť či je ešte nejaká možnosť zvýšiť si materskú alebo vôbec nejaký finančný príspevok PN, OČR .... , pretože môj príjem v roku 2007 priemerný mesačný hrubý je len cca 9000,-Sk.
Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
celestina
12.02.08,09:50
Ešte pred nástupom na MD ukonči terajší PP. Následne uzatvor nový PP s max. VZ /28 142/ a môžeš ísť na materskú. Tú budeš dostávať cca 16 000,-Sk. Po nástupe na MD sa príhlás ako DNP s max. VZ / mesačne síce budeš platiť 1239,- Sk/ a na rodičovskej z tohto poistenia budeš dostávať dávky PN a OČR.
renka 07
12.02.08,13:07
Dakujem za odpoved velmi pekne. Este by som potrebovala poradit aj s tou mojou dalsou otazockou: na koľko dní dovolenky mám nárok v tomto roku?
Vopred dakujem za skoru odpoved
brčko
12.02.08,13:52
Ak nastúpiš na MD 14.2.08, narodí sa ti jedno dieťa a nie si opustená, tvoja MD potrvá 28týždnov, t.j. do 28.8.08. Obdobie MD sa počíta ako odpracované, rodič. dovolenka už nie. Takže v r.2008 nebudeš mať odpracované obdobie od 29.8. do 31.12.08, čo je cca 89? prac.dní. Budeš mať odpracovaných aspon 60dní, takže ti vznikne nárok na dovolenku za kal.rok. Tá sa kráti až po 100 neodpracovaných prac.dnoch, čo predpokladám, nie je tvoj prípad, takže budeš mať nárok na celoročnú dovolenku.

Ak si čerpala v r.2008 Pn, tak treba prirátať k neodpracovaným "zameškaným" prac. dnom aj tieto dni. Ak prevýšia 100, tak dovolenka sa kráti o jednu dvanástinu. Za každých dalších 21 zameškaných prac.dní sa kráti o dalšiu dvanástinu.
Chobot
12.02.08,14:08
Dakujem za odpoved velmi pekne. Este by som potrebovala poradit aj s tou mojou dalsou otazockou: na koľko dní dovolenky mám nárok v tomto roku?
Vopred dakujem za skoru odpoved

Tak v tomto sa tu názory na porade rozlišujú. Niektorí sú názoru, že doba materskej dovolenky sa nepovažuje ako odpracovaná doba, iní tvrdia, že áno.

Podľa môjho názoru áno, preto by si mala mať nárok za obdobie celého roka bez krátenia, pretože nezameškáš viac ako 100 pracovných dní.
brčko
12.02.08,14:23
Chobot, mne sa to zdá od 1.9.07 jednoznačné, (§ 144 ods.4), neviem ako znel tento § predtým.

§ 144 ods. 4 hovorí:
Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods.2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podla § 166 ods.1( je to prípad, ak muž ostane na materskej do 28týždnov miesto ženy, ale u neho sa jej hovorí rod.dov.) a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávatel zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
Chobot
12.02.08,14:27
Chobot, mne sa to zdá od 1.9.08 jednoznačné, (§ 144 ods.4), neviem ako znel tento § predtým.

§ 144 ods. 4 hovorí:
Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods.2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podla § 166 ods.1( je to prípad, ak muž ostane na materskej do 28týždnov miesto ženy, ale u neho sa jej hovorí rod.dov.) a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávatel zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.

Veď podľa mňa je to tiež v zmysle toho článku jasné, ale sú tu názory, podľa ktorých to nie je, viď túto diskusiu od príspevku č. 7:

http://www.porada.sk/t72060-narok-na-dovolenku.html