greeco
12.02.08,11:54
Ahojte poradaci! Tento rok si zalozime spolu s kamaratom firmu s medz. nakladn. dopravou. Uz pozname postupy, ako treba zalozit,koncesna zivnost.... Mam otazky:
Chceme zacat s dvoma autami do 3,5t s uz. hmotnostou 1.5t - 1.8t. Najde sa na takéto autá robota? Napríklad na trasu SK-CZ, SK-D,SK-HU....
Moze byt to dobrý biznis teraz?
Po akých autách moze byt najvacsi dopyt? Chladák do 3,5t, do 12t, do 16t....
Nemame dostatočný vlastný kapitál na kamión napr.
Sú tu medzi nami špedítéri? Poradte mi prosím
STRELEC
12.02.08,11:14
Špeditér nie som, ale mám aj prepravcov. Využitie pre autá do 3,5Tsa začiatkom t.r. javí ako veľmi slabé. Ceny prepráv ponúkaných vo vyťažovacích programoch išli dolu. Tých 16T a viac je bezproblémové. Priebežne stála zmluvná vyťaženosť - Nemecko, Taliansko, SK, Lotyšsko.
Hodne záleží od vzťahov, ako hádam vo všetkom, aj od náhody.
greeco
12.02.08,11:30
Mam jedneho znameho speditéra, on mi poradil, ze to teraz najviac "letí", lebo do tých autách zmestia 3-4 palety, ne´jsu tam kotúče ani karty, menej stojí dialnica...., neviem, podla teba?
zalobaba
12.02.08,12:11
Mam jedneho znameho speditéra, on mi poradil, ze to teraz najviac "letí", lebo do tých autách zmestia 3-4 palety, ne´jsu tam kotúče ani karty, menej stojí dialnica...., neviem, podla teba?

Na prevádzkovanie dopravy s autom do 3,5 t nepotrebuješ Koncesnú listinu, tento predmet podnikania je voľným predmetom. Naopak medzinárodnú cestnú nákladnú dopravu je možné prevádzkovať iba na základe Rozhodnutia Krajského úradu a na jeho vydaniu predchádza vydaná Koncesná listina na vnútroštátnu nákladnú cestnú dopravu, samozrejme musíš mať zodpovedného zástupcu a splniť určité špecifické požiadavky. O špedičných firmách tu toho bolo popísaného už mnoho. V prípade, ak máš nejaké ďalšie otázky, napíš mi SS, myslím, že by som ti vedela poradiť alebo pomôcť.:)
greeco
12.02.08,13:47
Kto by vedel mi poradit ohladom čísel, či sa to oplatí, aký je dopyt?
Zaujímajú ma všetky názory, dakujem
Alex_M
12.02.08,18:46
Praca sa najde aj na aviu ;)
Su tu zaujimave nazory, podla mna v sucasnosti je najlepsie na zaciatok 7 alebo 12tona...navesy maju na zaciatok prilis vysoke nakladya, start s tym je pre "zaciatocnika" velmi tazky.ale ked sa to zacne tocit tak naozaj je na to najviac roboty. niektore firmy cakaju ze do 100m3 navesu natlacia 150m3, takze sa to radi momentalne do oblasti cim vacsie tym lepsie.
3tonky su vyuzivane zvacsa na prepravy v ramci distribucie malych veci alebo malych preprav (podla mna idealne vyuzitie 3tonky je rozvoz potravin po malych retazcoch a podobne) ale tak da sa to utiahnut. ja vravim ze kto je vytrvaly a ma kusok stastia tak moze podnikat aj s multikarou ;)
a tie kruzky - pokial budu 2ja soferi je to jedno. podla mna je to dobra vec lebo inak by niektore firmy soferov zodrali.
greeco
12.02.08,19:56
Ano ja viem, keby auto bol tak aj by praca našla....
Pracujem ako šofér teraz na kamion, vidím ako firmi okolo rozbehnu, ale ta financia...
kamion, nový stojí s návesom 6 mill. potom tankovanie, dialničné....
Zhánať soféra, nájst dobreho...
Ale ja sa nevzdám, tak ci tak firmu zalozim,auto kúpim, prácu nájdem.
Ked to je teraz biznis, mozno ze zajtra nebude
Alex_M
13.02.08,13:04
Zaklad je ten pociatocny kapital. Ako sofer mate dostatok skusenosti a viete si spocitat kolko to "zozerie" zo zaciatku.
Da sa na zaciatok auto prenajat, videl som uz aj ponuky na prenajom novych vozov. Je tam male riziko v pripade ze to nepojde.
Taktiez sa da zacat so starsim. Vela ludi zacinalo na najrychlejsich vozoch nasich ciest (ktore su vzdy na cele kolony) a dnes maju viacero novych aut. Alebo je este moznost zamestnat sa do firmy, ktora vam kupi auto s tym ze budete pre nu vozit. Jeden znamy tak pracuje u firmy ze mu nedavaju plat ale namiesto toho mu platia lizing - oni nemaju ziadne problemy s autom a vecami okolo toho a on ma istu pracu.
Ale to je o stasti daco take najst.
greeco
13.02.08,18:31
Ano, stojí to vela na začiatku. Prenajímanie nie jezlý nápad, ale sa mi zdá, že medzinárodnú nákl. dopravu moze vykonávať len ten,
- kto má vlastné vozidlá, alebo
- cez leasing, ale na koniec leasingu ostane auto vo vlastnictve firmy.
Takze nemozem robit ked auta budem mat cez operatívny leasing.
Alebo ???
Alex_M
13.02.08,20:20
Uf, no takymto sposobom zaciatku som sa naozaj podrobnejsie nezaoberal. Viem ze davnejsie to bolo tak ze na vykonavanie MKD musela byt casova prax vo vnutrostatnej doprave (myslim to bolo 2 roky) a potom to uz bolo jedno kto je majitelom auta.
Ale ak by tam bol aj zadrhel v podobe druhu leasingu resp rucenia firmy, da sa to urobit jednoducho
- poistenie tovaru - tym sa vyriesi problem pri hladani prace;
- a ten cas - staci ak mate niekoho znameho kto uz ma rozbehnutu autodopravu a spravite s nim zmluvu o spolupraci, (daco ako keby on je spediter a vybavuje pracu a vy mu robite zamestnanca na zivnostensky) a ked sa to rozbehne tak potom sa len ukonci spolupraca
Treba si to vyzistit v zakonniku, ale nepocul som nic o tom ze na MKD je treba "vlastne" auto.
camoghe
22.02.08,12:27
Pred dvomi rokmi sme začali s malým autom do 1,5 t (dodávkou) a moja skúsenosť je jednoznačná: dodávok je strašne veľa a roboty málo; podľa toho vyzerajú aj ceny. Ale zas na druhej strane: kto má známosti, nemá problém a robotu si dokáže zohnať. Keby neexistovali kotúče, určite by sme začali s väčším autom s nosnosťou nad 5t.
Alex_M
23.02.08,08:43
My sme mali prve auto najrychlejsie na Slovensku - Aviu. A dalo sa aj na tom:) takze moj nazor je ze radsej skusit daco horsie ale v kategorii v ktorej sa clovek orientuje. Od auta by som prilis neodvijal peniaze. Podla mna peniaze treba rozpocitat na zaciatok - tankovanie, poplatky a podobne.
A keby neexistovali kotuce tak MKD by sa stala najnehodovejsou dopravou. Ja to vidim u nas jak niekedy treba hnat a jediny dovod ako mozem vysvetlit spediterke ze sa to skorej jak za 2 dni neda stihnut je ze treba dodrzat kotuce. Inak by to chceli mat najlepsie hned na sklade. Takze kotuce su dakedy aj dobra vec ;)
AnikoAd
01.03.08,14:56
Kupila som Citroen Evasion,možete mi poradit nejaky biznis,alebo spolupracu.Levice a okolie. Uvažujem o osobnej preprave.
murphy23
10.03.08,21:45
Ja podnikam v doprave a zasielatelstve uz nejaky ten rok.A mozem povedat,ze to opravdu neni med,hlavne v poslednom case.Neviem,aku mate predstavu o zaciatku podnikania v doprave.Odkial chcete zhanat pracu,z databanky??Male vozy su dobre skor na kratsie vzdialenosti a na rozvoz,urcite nie na medzinarodnu dopravu.Tie casy uz pominuly.Teraz vacsina firiem operuje len s kamionmi.A navyse dopravcom a aut je ako maku,takze sa biju jeden cez druheho a ceny idu tym padom dole.To iste aj so spediciami,tie skubu prepravy co sa da,lebo vedia ze vzdy nejakeho zufalca najdu.
A mimochodom novy kamion nestoji 6 mil.Tahac+naves tautliner kupis dokopy od 100 000eur bez DPH-podla znacky,ci chces volvo,mercedes alebo staci man,iveco.Ale pociatocne investicie su vysoke,poplatky,dan,nafta atd.
Alex_M
11.03.08,09:22
Zivot je boj:). Ale s tymi tirakmi to je pravda...na 7,5 tonky je toho cim dalej tym menej. Este 12 tony sa ako tak daju...
Ale ako sam pises, je to aj vinou dopravcov. Keby mame nejaku poriadnu organizaciu a nechodi sa za nakladove ceny len aby bola nejaka robota tak by to bolo lepsie..ale bohuzial vzdy sa najde nejaky ten zufalec. A potom sa clovek cim dalej tym castejsie smeje do telefonu na ponuknutych sumach za prepravu.
Dalo by sa to poriesit aj zavedenim exhalacnych limitov aby zmizli z ciest vozy z roku 85 a podobne historicke kusky. ale zasa boh vie co by to spravilo s podnikanim v zaostalejsich krajoch kde chodia ludia na drevo na starych dobry V3Skach a starych tatrach.