verenka@azet.sk
12.02.08,11:12
Pekný dník želám!. Chcem poprosiť o radu, ak zamestnávateľ nemôže zamestnanca zamestnávať ako bolo dohodnuté v prac.zmluve musí zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer § 63 ods.1 pís. a) pričom musí zamestnancovi vyplatiť odstupn. Ale ak zamestnávateľ môže ponúknuť prácu zamestnancovi v mieste ako bolo dohodnuté v prac. zmluve a zamestnanec ju odmietne aj vtedy má nárok zamestnanec na odstupné? ako by sa mal zachovať zamestnávateľ? čo ak odmietne zamestnanec aj ukončenie pracovného pomeru § 63ods.1písm.a) prosím poradťe. ďakujem
Bionda
12.02.08,16:02
otázne je, o čo ide tomu zamestnancovi? To mi nie je celkom jasné?
verenka@azet.sk
13.02.08,04:50
tých zamestnancov je viac, ktorí budú končiť.viem určite, že niektorí ponúknutú prácu určite príjmu ale nájde sa aj taký čo odmietne. môže sa sním rozviazať PP dohodou alebo tým §63 ods.1 a) alebo aj 63 ods.2 písm. a) toto neviem aký je rozdiel medzi týmito § hovoria podľa mňa o tom istom.