HankaS
12.02.08,12:37
Prosím o radu, v roku 2007 opravím odpisy u majetku,a zostatkovú cenu u majetku z minulých rokov od roka 2000, nakoľko vo firme odpisovali majetok dlhšie ako mali,tým že zaúčtujem na účet 428,429. Keď že sa jedná o chybu minulých rokov, pri ktorej si firma v minulosti uplatnila menšie ˇodpisy ako mohla, nemusím dať opravné DP, lebo by malo vlastne za následok zníženie
daňovej povinnosti. Ale ako potom vysporiadam ten účet 428,429 ?
Ďakujem .
ingi
12.02.08,12:41
Prosím o radu, v roku 2007 opravím odpisy u majetku,a zostatkovú cenu u majetku z minulých rokov od roka 2000, nakoľko vo firme odpisovali majetok dlhšie ako mali,tým že zaúčtujem na účet 428,429. Keď že sa jedná o chybu minulých rokov, pri ktorej si firma v minulosti uplatnila menšie ˇodpisy ako mohla, nemusím dať opravné DP, lebo by malo vlastne za následok zníženie
daňovej povinnosti. Ale ako potom vysporiadam ten účet 428,429 ?
Ďakujem .

Hanka, majetok o ktorom píšeš je už odpísaný? Ak áno, koľko sa mal odpisovať a v ktorom roku sa doodpisoval. Uveď nám podrobnosti, bez nich sa nám ťažko odpovedá...
plavčík
12.02.08,12:51
Ešte sa zamysím, či je to pre Vás "významná " suma. Je totiž možnosť , že ak ide o nevýznamnú opravu minulého obdobia, urobiť korekciu v období v ktorom sa zistí...čiže v roku 2007 normálne do nákladov/výnosov. Treba však zvážiť sumu. Či je významná alebo nie...je to na spoločnosti, lebo pre veľkú spoločnosť s miliónovím ZI nie je ani 100 000 významná suma a pre niekoho je aj 30 000,- veľa.
HankaS
12.02.08,12:58
Jedná sa o to, že som zistila vo firme že mali zle zaradený majetok mal byť v 2. a oni dali do 3. skupiny. Čiže stále ešte odpisujú, ale už by nemali,
Odpisy v minulých rokoch mali nižšie, ale v tomto roku za ktorý idem ja robiť uzávierku by už podľa môjho prepočtu nemali mať žiadny odpis, hoci ešte majú predpísaný, lebo odpisuju namiesto 6 rokov 12.
ingi
12.02.08,13:35
Jedná sa o to, že som zistila vo firme že mali zle zaradený majetok mal byť v 2. a oni dali do 3. skupiny. Čiže stále ešte odpisujú, ale už by nemali,
Odpisy v minulých rokoch mali nižšie, ale v tomto roku za ktorý idem ja robiť uzávierku by už podľa môjho prepočtu nemali mať žiadny odpis, hoci ešte majú predpísaný, lebo odpisuju namiesto 6 rokov 12.

Ak teda nechceš podať dodatočné DP, toto je ten lepší prípad (ak by išlo o nesprávne zaradenie do 2. O.S. miesto 1.O.S., tu by si už musela podávať za posledné roky DDP za neoprávnené uplatnenie odpisov, ale nebudem Ťa mýliť).
V Tvojom prípade sa zatiaľ odpisovalo 7 rokov (v menšej výške), čo by mohlo pre 2.O.S. byť, nakoľko od roku 2004 bola zmena (% sadzba na 1/6), čím sa doba odpisovania predĺžila zo 6 na 7 rokov.
V roku 2007 by si teda už odpisovať nemala. Zostatkovú hodnotu DHM upravíš zápisom 429/08X a so stratou na účte 429 by sa malo zaoberať VZ spoločnosti.
Ešte by sa dalo zvážiť, ako Plavčík píše, účtovanie na nákladovom účte neovplyvňujúcom ZD v roku 2007 - pokiaľ by sa nejednalo o významnú sumu podľa Vašej internej smernice.
andrej_rv
12.02.08,14:07
Jedná sa o to, že som zistila vo firme že mali zle zaradený majetok mal byť v 2. a oni dali do 3. skupiny. Čiže stále ešte odpisujú, ale už by nemali,
Odpisy v minulých rokoch mali nižšie, ale v tomto roku za ktorý idem ja robiť uzávierku by už podľa môjho prepočtu nemali mať žiadny odpis, hoci ešte majú predpísaný, lebo odpisuju namiesto 6 rokov 12.
Z hľadiska účtovných odpisov to môžeš spokojne odpisovať aj v tretej skupine - v náväznosti na znenie § 20 ods. 2) a 4) Postupov PÚ si si stanovila odpisový plán účtovných odpisov podľa predpokladanej doby použiteľnosti na 12, nie na 6 rokov.
Do 2. OS bude DHM patriť len pre účely daňových odpisov. Keďže už by mal byť daňovo odpísaný, dopad bude len v tom, že účtovné odpisy tohoto majetku budú po uplynutí 6 rokov od začiatku odpisovania vždy pripočítateľnou položkou k základu dane (znížia Ti len účtovný zisk, nie základ dane).
HankaS
12.02.08,17:07
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem, ste zlatí,všetci
Ďakujem.
helas
22.04.08,06:16
Prišli sme na chybu v účtovaní nákladov za minulý rok.Budem opravovať, ale ešte sa musia dohodnúť ako. Podľa mňa by to bolo najlepšie cez 428. Keďže sme odviedli vyššiu daň ako mala byť, nemusím podávať DDP.Ide mi teraz o to,že čo s tým preplatkom na dani, bude sa to považovať ako preddavok na rok 2008 ?
HankaS
22.04.08,06:21
KeĎ nedáš dodatočné DP ako DU zistí že máš preplatok? A ani ty to nebudeš mať v účtovníctve. Podľa mňa by sa malo podať DDP a daň by ti vrátili.
helas
22.04.08,06:39
Ďakujem, veď práve to mi vŕta v hlave. Musia sa rozhodnúť konatelia.
basha_V
26.01.12,12:30
mohli by ste mi niekto poradiť v prípade, že v 2010 bol zahrnutý do odpisov majetok ktorý mal byť krátkodobý (ihneď do nákladov), čiže sa odpísal daňovo aj účtovne a v 2011 by som to chcela prehodiť do krátkodobého. dá sa niečo takéto? alebo ho mám dať iba doodpisovať (daňovo aj účtovne)? :confused:

ďakujem :)
KEJKA
26.01.12,15:21
mohli by ste mi niekto poradiť v prípade, že v 2010 bol zahrnutý do odpisov majetok ktorý mal byť krátkodobý (ihneď do nákladov), čiže sa odpísal daňovo aj účtovne a v 2011 by som to chcela prehodiť do krátkodobého. dá sa niečo takéto? alebo ho mám dať iba doodpisovať (daňovo aj účtovne)? :confused:
ďakujem :)
ak drobný majetok sa môže odpisovať. tak to už nemeň a odpisuj naďalej, to nie je chyba.