balunka
12.02.08,13:07
do príjmu SZČO sa započítava PN?
mysimis
12.02.08,12:45
Náhrada príjmu počas PN je dávka a je oslobodená od dane z príjmu.
Katija
12.02.08,12:50
do príjmu SZČO sa započítava PN? Do akého príjmu SZČO ? Lebo do príjmu z podnikania podľa § 6 nie. A do vlastného príjmu podľa § 11 ods. 5 áno.
nunik
12.02.08,16:47
Prosim o radu . Danovnik je szčo, manželka poberala na syna opatrovaci prispevok, do danoveho jej manžela vpišem do kolonky,, prijmy manželky,, jej tento prijem ? A prosim ešte o radu ak danovnik prechadza z paušalnych vydavkov na učtovnictvo, čo služi v penažnom denniku ako vklad podnikatela . Dakujem
JankaO
12.02.08,16:56
Prosim o radu . Danovnik je szčo, manželka poberala na syna opatrovaci prispevok, do danoveho jej manžela vpišem do kolonky,, prijmy manželky,, jej tento prijem ? A prosim ešte o radu ak danovnik prechadza z paušalnych vydavkov na učtovnictvo, čo služi v penažnom denniku ako vklad podnikatela . Dakujem

Opatrovací príspevok nie je. Ak je to zaopatrovací príspevok podľa zákona č.236/1998 Z.z., tak ten sa do príjmu nepočíta, ak je to ale sociálna dávka poskytované podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci, tak to do príjmu ide. (Treba vidieť rozhodnutie, tam je uvedený zákon, na základe ktorého sa priznal.)
nunik
12.02.08,17:18
Vdaka moc poradačka Janka O ! A prosim Ta ak prachadza danovnik z paušalnych vydavkov na učtovnictvo oproti skutočne predloženym vydajom, čo uvediem do penažneho dennika ako vklad podnikatela . Dakujem vopred .
DanielaSL
12.02.08,17:20
Jednoducho do pokladne dáš vklad podnikateľa, cez Príjmový pokladničný doklad a zaúčtuješ to v denníku ako príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane.
mysimis
12.02.08,17:21
Do peňažného denníka vložíš finančný obnos, ktorý si podnikateľ vloží na začiatok podnikania a ten účtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
nunik
13.02.08,09:58
Dakujem krasne a prajem prijemny den !
nunik
29.02.08,19:00
Dobry deň poradaci. Prosim o radu: Danovnik podal danove priznanie ale o vratku dane musi požiadat v Ceskej republike,lebo zamestnavatel mu odmietol o to požiadat. Danovy urad to nevyplati. Ako ma postupovat ? Dakujem
Johanka
29.02.08,19:25
Dobry deň poradaci. Prosim o radu: Danovnik podal danove priznanie KDE ? ale o vratku dane musi požiadat v Ceskej republike,lebo zamestnavatel V ČR ? mu odmietol o to požiadat. Danovy urad KTORÝ ? ČESKÝ ? to nevyplati. Ako ma postupovat ? Dakujem
Prosím doplniť, nerozumiem tomu.
nunik
02.03.08,17:42
Prosim poradte ! Danovnik podal danove pr. na Slovensku aj pracuje za slov.firmu,ale vratku dane mu nevyplati danovy urad ani zamestnavatel mu nechce požiadat. Kde sa ma obratit ? Ide o 3576 Kč. Dakujem za radu.
jamis
02.03.08,17:48
Prosim poradte ! Danovnik podal danove pr. na Slovensku aj pracuje za slov.firmu,ale vratku dane mu nevyplati danovy urad ani zamestnavatel mu nechce požiadat. Kde sa ma obratit ? Ide o 3576 Kč. Dakujem za radu.


Ja tomu aj tak nerozumiem....
mysimis
02.03.08,17:55
Neviem či to dobre chápem, ale píšeš o českých korunách, takže ak chce sumu 3576 Kč späť musí si podať DP aj v Čechách.
Johanka
02.03.08,17:56
Prosim poradte ! Danovnik podal danove pr. na Slovensku aj pracuje za slov.firmu,ale vratku dane mu nevyplati danovy urad ani zamestnavatel mu nechce požiadat. Kde sa ma obratit ? Ide o 3576 Kč. Dakujem za radu.
V profile máš uvedené - mzdár.
Je veľký problém napísať úplné a zrozumiteľné zadanie ???
Nie je čas na pátranie a dohady .

Doplňujúce otázky :
Aké DP podal v SR? Prečo má preddavky v Kč ? Mal príjmy z ČR ? ...
Johanka
02.03.08,18:02
... a v neposlednom rade - sme v téme príjmy SZČO - Tvoja otázka sa javí ako príjmy zo závislej činnosti .... ako to je ?
nunik
02.03.08,18:03
Prosim Vas chcem sa opytat. Od 1.8.2006 som dobrovolne nemoc.pois.osoba,minuly rok 1.5.2007 mi vznikol narok na nemocenske. Stale si platim minimum 357 sk, chcela by som si zvyšit napr.na 600 sk mesačne. Aky bude vym.zaklad ? Aešte jedna otazočka . SZCo si tiež chce zvyšit mesačne pripoistenie dobrovolne. Aky bude tam vym. zaklad ? Pekne dakujem.
mysimis
02.03.08,18:18
mimotemy prepáč, my sa Ti tu snažíme pomôcť s Tvojim problémom ktorý si zadala a Ty miesto toho aby si odpovedala na otázky týkajúce sa Tvojho problému prikladáš otázky, ktoré s touto témou vôbec nesúvisia.....prečítaj si návod na poradu.....
nunik
02.03.08,18:21
Prepač Johanka ale ja sa pytam zrozumitelne ! Iny mi nato vie odpovedat a nezlosti sa !! .... a som nova nedavno zaregistrovana tak tiež by si mohla byt ohladuplnejšia .
mysimis
02.03.08,18:24
Prepač Johanka ale ja sa pytam zrozumitelne ! Iny mi nato vie odpovedat a nezlosti sa !! .... a som nova nedavno zaregistrovana tak tiež by si mohla byt ohladuplnejšia .

Johanka Ti položila otázky na ktoré si vôbec neodpovedala a čakáš odpoveď. Keď Ti niekto vie poradiť prosím.....
nunik
02.03.08,18:28
...Danove priznanie podal typu B lebo mal prijmy zo zavislej činnosti aj z prenajmu,teda s podnikania.Preddavky mal v českych korunach preto lebo mzdu mal vyplacanu v českych korunach.
Johanka
02.03.08,18:29
Dobry deň poradaci. Prosim o radu: Danovnik podal danove priznanie ale o vratku dane musi požiadat v Ceskej republike,lebo zamestnavatel mu odmietol o to požiadat. Danovy urad to nevyplati. Ako ma postupovat ? Dakujem


Prosím doplniť, nerozumiem tomu.


Prosim poradte ! Danovnik podal danove pr. na Slovensku aj pracuje za slov.firmu,ale vratku dane mu nevyplati danovy urad ani zamestnavatel mu nechce požiadat. Kde sa ma obratit ? Ide o 3576 Kč. Dakujem za radu.


V profile máš uvedené - mzdár.
Je veľký problém napísať úplné a zrozumiteľné zadanie ???
Nie je čas na pátranie a dohady .

Doplňujúce otázky :
Aké DP podal v SR? Prečo má preddavky v Kč ? Mal príjmy z ČR ? ...


... a v neposlednom rade - sme v téme príjmy SZČO - Tvoja otázka sa javí ako príjmy zo závislej činnosti .... ako to je ?


Prepač Johanka ale ja sa pytam zrozumitelne ! Iny mi nato vie odpovedat a nezlosti sa !! .... a som nova nedavno zaregistrovana tak tiež by si mohla byt ohladuplnejšia .

Hlboké ospravedlnenie za doplňujúce otázky na tak zrozumiteľné otázky.
Asi nemám ťahať somárov z blata za každú cenu. Aj tak budem odmenená kopnutím.

Odkaz pre môjho otca : zase sa to potvrdilo :mee:.
nunik
11.01.09,12:54
Dobry den. Prosim poradil by mi niekto ako vypocitam diety za minuly rok SZCO ked pracoval v Holandsku ? Dakujem.
Zoltán Kovács
11.01.09,13:06
Dobry den. Prosim poradil by mi niekto ako vypocitam diety za minuly rok SZCO ked pracoval v Holandsku ? Dakujem.

Tu je zákon o cestovných náhradách:

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

A v tomto linku nájdeš sadzby stravného pri zahr.služobných cestách:

http://www.porada.sk/908584-post10.html
nunik
11.01.09,14:08
Smith, prosim ta vypočitam tie diety takto ? Napr. 30 dni krat diety krat kurz ? V Holandsku je za rok 2008 45 eur na den, ale neviem ten vypočet. Skusiš mi ešte poradit ?
Johanka
11.01.09,14:18
Postupuješ podľa doporučeného zákona .
Zákon o cestovných náhradách:
§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.



§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
nunik
11.01.09,15:45
Takže vypočet bude aky ? Dam pomocku. Ceske diety vypočitam takto. napr.20 dni krat 600 x kurz . Ale ked takto počitam v v eurach /lebo dotyčny mal vyplacane v eurach tak mi vychadza strašne velke čislo . Ako by ste to počitali Vy ??? O stravnom ,vreckovom ...toto všetko viem ale ten vypočet..
Zoltán Kovács
11.01.09,15:51
Takže vypočet bude aky ? Dam pomocku. Ceske diety vypočitam takto. napr.20 dni krat 600 x kurz . Ale ked takto počitam v v eurach /lebo dotyčny mal vyplacane v eurach tak mi vychadza strašne velke čislo . Ako by ste to počitali Vy ??? O stravnom ,vreckovom ...toto všetko viem ale ten vypočet..

Zákon o dani z príjmov

§ 31
Prepočítací kurz
(1) Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, 121) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Rovnaký postup sa použije aj pri ďalších príjmoch podľa § 16, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44, pričom na prepočet zrazenej dane alebo sumy zrazenej na zabezpečenie dane sa použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka.

(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
Anik
11.01.09,16:48
Keďže sme v téme príjmy SZČO dúfam že nebudem mimotemy
chcem sa len spýtať resp. uistiť sa to vreckové platí aj pre SZČO ?
Za odpoveď ďakujem
Anika
Zoltán Kovács
11.01.09,16:48
Keďže sme v téme príjmy SZČO dúfam že nebudem mimotemy
chcem sa len spýtať resp. uistiť sa to vreckové platí aj pre SZČO ?
Za odpoveď ďakujem
Anika

Pri zahraničných sl.cestách áno, max. do výšky 40% stravného.
Johanka
11.01.09,16:53
Keďže sme v téme príjmy SZČO dúfam že nebudem mimotemy
chcem sa len spýtať resp. uistiť sa to vreckové platí aj pre SZČO ?
Za odpoveď ďakujem
Anika
Tieto daňové výdavky uplatňuješ podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov. V tomto ustanovení je odkaz na Zákon o cestovných náhradách, takže ho uplatňuješ pre SZČo tak isto ako pre zamestnancov.
Johanka
11.01.09,16:55
Takže vypočet bude aky ? Dam pomocku. Ceske diety vypočitam takto. napr.20 dni krat 600 x kurz . Ale ked takto počitam v v eurach /lebo dotyčny mal vyplacane v eurach tak mi vychadza strašne velke čislo . Ako by ste to počitali Vy ??? O stravnom ,vreckovom ...toto všetko viem ale ten vypočet..
Prečo myslíš, že by mal byť pre eurá iný výpočet ako pre české koruny ?