Petra29
12.02.08,14:12
Prechodné položky /z hľadiska zákona o DPH/, ktoré mi nevstupujú do ZD pre účely DPH som doteraz účtovala do ZD pre účely DzP PO, čiže na nákladové a výnosové účty. Vo viacerých príspevkoch na porade sa odporúča účt.trieda 3..
Výsledný efekt k štátnemu rozpočtu je rovnaký, účet 5.. sa mi "vyrovná" s účtom 6..
Postupy účtovania PU neriešia tento problém,
ako ho riešite vy? Môžem používať nákladové a výnosové účty pre prechodné položky?
Petra29
13.02.08,20:47
Posúvam túto moju otázku a ešte dopĺňam info:
napr. na základe splnomocnenia klienta v jeho mene žiadame o rôzne vyjadrenia k projektovej dokumentácii, stavebným povoleniam, k týmto úkonom sa viažu správne poplatky väčšinou vo forme kolkov.
Následne fakturujeme bez navýšenia ceny správne poplatky
/bez DPH/ a zvlášť naše služby /s DPH. Mňa doteraz ani nenapadlo účtovať nami vystavené faktúry cez triedu 3.. Preto tento dotaz, či niekto používa na prechodné položky triedy 5,6.
Dáša_
13.02.08,21:07
Pridávam sa, prechodné položky zaujímajú aj mna.
Učet 395 je moc veľká blbosť?
Petra29
13.02.08,21:16
?? ach,ach, nechce sa mi vstupovať do r.2007, už to mám takmer hotové:-((
Petra29
14.02.08,14:44
Posúvam
Petra29
28.02.08,12:05
Prechodné položky /z hľadiska zákona o DPH/, ktoré mi nevstupujú do ZD pre účely DPH som doteraz účtovala do ZD pre účely DzP PO, čiže na nákladové a výnosové účty. Vo viacerých príspevkoch na porade sa odporúča účt.trieda 3..
Výsledný efekt k štátnemu rozpočtu je rovnaký, účet 5.. sa mi "vyrovná" s účtom 6..
Postupy účtovania PU neriešia tento problém,
ako ho riešite vy? Môžem používať nákladové a výnosové účty pre prechodné položky?
Skúšam ešte raz posunúť, kvôli názorom na túto problematiku,
mezdičasom som našla takúto odpoveď, ktorá umožňuje toto účtovanie na 5 a6:
zdroj: 1000riešení č.6/2006
"Firma kúpila letenky s cieľom spoločnej zahraničnej pracovnej cesty pre svojho zamestnanca a zároveň aj pre zamestnanca obchodného partnera. Letenky boli fakturované cestovnou kanceláriou bez DPH. Letenku týkajúcu sa zamestnanca partnerskej firmy chce prefakturovať.
Bude táto refakturácia podliehať zdaneniu DPH? Ako správne zaúčtovať časť dodávateľskej faktúry týkajúcu sa letenky zamestnanca inej firmy?

Keďže nie je uvedené odkiaľ a kam sa letecká preprava uskutočnila, tak predpokladám, že ide o dopravu osôb oslobodenú od dane, prípadne je miesto dodania služby mimo územia SR. Podľa § 22 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky). Predmetný postup predpokladá existenciu splnomocnenia dodávateľa služby zákazníkom na zariadenie určitých záležitostí v mene zákazníka a na jeho účet (napr. mandátnu zmluvu).


Ak bude firma na základe uvedeného prefakturovávať letenky, tak uvedená prefakturácia bude bez dane. Dodávateľská faktúra sa celá zaúčtuje 518/321 a odberateľská faktúra 311/602."
liba2
28.02.08,12:13
Môj názor je, že prechodné položky napatria do tr.5 alebo 6. Nie sú to moje náklady ani výnosy. Ja by som faktúru zaúčtovala cez 315, alebo 325, alebo ak príjmem vopred úhradu tak cez 324.
Nechcite po mne §, idem na to len logicky :).
Petra29
28.02.08,12:24
Ďakujem za názor,
neviem sa rozhodnúť,
ja sa na to pozerám ako to u nás funguje: máme splnomocnenie v mene klienta, vybaviť napr. nejaké povolenie, na to treba kolok al.správny poplatok, ktorý zaplatíme my aj keď za neho, preto sa my zdá, že je to aj náš náklad najprv, ale priznávam, že som z toho dopletená.
Pôvodne sme tieto poplatky a kolky zahrňovali do celkovej ceny služby - výstupu súvisiacej s inž.činnosťou,
1 klient si to želal zvlášť, 1 fa na službu, 1 fa bez dph,
tak tak to začalo:-)
liba2
28.02.08,12:59
Treba aj trošku vyhľadávať :) . Tu sme to riešili predčasom tiež - je tam viac názorov.

http://www.porada.sk/t33306-prechodne-polozky-uctovanie.html

Keď si dáš do vyhľadávača prechodné položky , príde ti viac tém.
Petra29
28.02.08,13:46
Ja som všetky tieto témy čítala Libka,
pred zadaním otázky,
chcela som vedieť, či náhodou niekto nepoužíva 5 a 6triedu,
keď že som sa dopátrala k tomu článku s letenkami.
Ale ďakujem v každom prípade.