Miska 1
12.02.08,16:09
Ahojte.V auguste 2007 sme kúpili do firmi brúsku.V januari sa pokazila , boli sme reklamovať.Brúsku sme dostali novú "ale" pokladničný doklad z augusta nám zobrali a dali nový za januar. Čo mám robiť s DPH ? Mám podať dodatočné priznanie za august a nový doklad dať do DPH v januari ? Ja chem vystaviť stornovací doklad v januari za doklad augustový s mínusovým DPH , a vystavím si doklad a uplatním si odpočet DPH (tak ako sa postupuje pri faktúrach).Opravte ma prosím, kto ma tiež také skúsenosti.
katarina.j
12.02.08,20:43
skôr by som odporučila podat opravne dan.priznanie za august a a v januari dat novy blok do dph. Stornovanie by som robila len v pripade, ak mate k dispozicii protokol o oprave, co asi nemate ked vam brusku vymenili za novu a neopravovali ju.Ak mate protokol kde je uvedene ze tovar bol vadny a riadne vrateny a firmou nahradeny za novy tak da sa stornovat, ale inak neviem,neviem.asi radsej opravnu dph.
liba2
12.02.08,20:50
Predajca ak vystavil nový doklad a vy ste za doklad neplatili, lebo ste zaplatili v auguste, tak musel vystaviť aj nejaké storno, inak by mu nesedela kasa. Treba to s ním konzultovať, určite sa to dá vyriešiť.
Urobiť dodatočné DPH za august by predsa znamenalo postih za menej priznanú daň. Okrem toho v auguste k dodaniu predsa došlo.
kornelia2
22.02.08,09:01
Ahojte, reklamovali sme na Slovenskej pošte že nedošla zasielka do zahraničia, posielali sme balik ešte v roku 2006 december, za 890Sk.potom sme reklamovali a teraz nam vratili peniaze ako to mam zauctovat?
v roku 2006 ,518/211 890Sk
v roku 2007 221/ ??? 890Sk aky učet mám dať?

Dakujem
ivoviz
22.02.08,20:42
Ahojte.V auguste 2007 sme kúpili do firmi brúsku.V januari sa pokazila , boli sme reklamovať.Brúsku sme dostali novú "ale" pokladničný doklad z augusta nám zobrali a dali nový za januar. Čo mám robiť s DPH ? Mám podať dodatočné priznanie za august a nový doklad dať do DPH v januari ? Ja chem vystaviť stornovací doklad v januari za doklad augustový s mínusovým DPH , a vystavím si doklad a uplatním si odpočet DPH (tak ako sa postupuje pri faktúrach).Opravte ma prosím, kto ma tiež také skúsenosti.
Divný postup reklamácie, nie je žiadny dôvod na dodatočné priznanie, dúfam že ste si nechali aspon fotokópiu dokladu z augusta. Januárový by som neuplatnoval.
ivoviz
22.02.08,20:47
Ahojte, reklamovali sme na Slovenskej pošte že nedošla zasielka do zahraničia, posielali sme balik ešte v roku 2006 december, za 890Sk.potom sme reklamovali a teraz nam vratili peniaze ako to mam zauctovat?
v roku 2006 ,518/211 890Sk
v roku 2007 221/ ??? 890Sk aky učet mám dať?

Dakujem
Ak ste neučtovali nárok na reklamáciu v roku 2006 ako 378/648 tak potom učtovat 221/648
petovsan
22.02.08,21:48
Ja sa čudujem, prečo ste mu ten originál dokladu nechali :eek:... predajca nemá právo žiadať od Vás originál pôvodného bločku späť ... mám to odkonzultované s majiteľom firmy, ktorá sa zaoberá predajom a servisom registr. pokladní snáď od samého uvedenia na slov. trh. Kedysi to platilo, že musel byť k stornu pripojený aj originál doklad od nákupu reklamovaného tovaru, ale už asi 3-4 roky určite nie, storno ako také sa pri ERP vraj už ani urobiť nedá (storno urobíte v ERP iba v prípade, že je bloček rozblokovaný), reklamácia môže byť vysporiadaná jedine REFUNDÁCIOU, t.j. vrátením finanč. prostriedkov a pri tejto refundácii žiadny zákon ani vyhláška neukladá povinnosť vrátiť predávajúcemu pôvodný doklad.
Má to podľa mňa aj logické vysvetlenie: ak by som na jednom doklade kupovala napr. rádio za 1.000,- Sk a televízor za 49.990,- Sk a to rádio sa mi pokazí ??? :eek: tak čo? vrátim predávajúcemu pôvodný doklad a budem sa modliť, aby to TV tie 2 roky vydržal? určite nie !!! A ak by som mu vrátila ten doklad napr. po 1 roku (vtedy by sa mi akože pokazilo to rádio), tak by mi vystavil predávajúci nový dokad iba na ten TV? ... to tiež asi ťažko !!!
Takže nenechajte sa nachytať od predavačov, ktorí niekedy ani nevedia, čo predávajú a nieto ešte, čo hovorí vyhláška o ERP :D.

Ešte dodám, že mám zrovna teraz za sebou jednu úspešnú reklamáciu navigačného systému za 16.990,- Sk (bola to reklamácia po 12 mesiacoch) a originál doklad som nepustila z ruky (samozrejme, že kvôli nároku na odpočet DPH v dobe, keď sa navig. systém kupoval). Je síce pravda, že predávajúci ani sám poriadne nevedel, ako vlastne má celú záležitosť dokladovo vysporiadať, ale bol aspoň natoľko duchaprítomný, že si nechal PORADIŤ, ako na to: pôvodný doklad preškrtol, napísal naň, že sa jedná o reklamáciu z toho a toho dňa, pripojil tam svoju pečiatku a podpis a vystavil z ERP nový doklad s názvom REFUNDÁCIA s mínusovou hodnotou a reklamácia je poriešená.
daduška
28.04.08,07:11
Ahojte,
mám podobný problém.
V novembri 2007 som si kúpila pracovnú obuv - ako daňový náklad do firmy. Teraz (v apríli 2008) som ju chcela reklamovať, lebo sa mi roztrhla. Dôvod reklamácie mi uznali, no pýtajú ma originál bloček z ERP - že vraj je to nutné kvôli stornu v ERP.
Majú na to právo? A čo moje daňové doklady z roku 2007?
Prosím o radu.
Daduška
petovsan
28.04.08,12:03
Ahojte,
mám podobný problém.
V novembri 2007 som si kúpila pracovnú obuv - ako daňový náklad do firmy. Teraz (v apríli 2008) som ju chcela reklamovať, lebo sa mi roztrhla. Dôvod reklamácie mi uznali, no pýtajú ma originál bloček z ERP - že vraj je to nutné kvôli stornu v ERP.
Majú na to právo? A čo moje daňové doklady z roku 2007?
Prosím o radu.
Daduška
Spýtaj sa ich, na základe akého § a ktorého zákona požadujú späť originál pôvodného dokladu ... v žiadnom prípade ho nikomu nedávaj, nech Ti na ňom vyznačia, že k nemu bolo robené storno na základe uznanej reklamácie, ale doklad Ti musia nechať ... v opačnom prípade Ti neuznajú odpočet DPH v 11/2007, ani daňový náklad v r.2007, nakoľko NEBUDEŠ MAŤ DOKLAD, preukazujúci oprávnený výdavok.
Vyhláška o ERP hovorí o storne iba v prípade paragónov, viď.
ods. (7) Vyhlášky: Chybne vystavené paragóny subjekt stornuje a dôvod stornovania vyznačí na stornovaný paragón; stornované paragóny pripojí k ručne vyhotovenej páske dennej uzávierky spolu so všetkými paragónmi, z ktorých sa denná uzávierka vyhotovila.
... z toho teda vyplýva, že predávajúci nie je oprávnený žiadať vrátenie originál pôvodne vydaného dokladu !!!!!!!!!!!