arsenalx
12.02.08,16:54
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, resp. vysvetlenie aký je rozdiel medzi bezpodielové a podielové spoluvlastníctvo, mam v tom chaos. Chceme s priateľkou kúpiť spoločne byt, obidvaja sa budeme podielať na financovaní, v kúpnej zmluve je potrebné uviesť spoluvlastníctvo bezpodielove alebo podielové? A ak budeme kúpovať byť od manželov, ktorý iba teraz odkupuju byt do osobného vlastníctva od mesta a my chceme nasledne kúpiť od nich, pričom nájomcom je len jej manžel - v zmluve treba uviesť podielove alebo bezpodielové spoluvlastníctvo?
Prosím o vysvetlenie. Vopred ďakujem
Mária27
12.02.08,16:59
Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi. Je to to, čo spolu nadobudnú. Nepatrí do neho to, čo nadobudli zaslobodna alebo darom - to je každého výlučné vlastníctvo.

Ak si kúpite s priateľkou spolu byt, budete ho mať v podielovom vlastníctve s podielmi podľa dohody, napr. aj 1:1.

Manželia, od ktorých kupujete byt, sú obaja zo zákona nájomcami bytu, aj keby tam býval najskôr len jeden. Od mesta dostanú byt do spoluvlastníctva. Inak by to mohlo byť len u družstevného bytu.
hiker
12.02.08,17:46
V pripade podieloveho spoluvlastnictva ma kazdy zo spoluvlastnikov tzv. idealny podiel na veci. Napr. ak mate byt kazdy v podiele 1/2, neznamena to, ze jeden vlastni fyzicky jednu polovicu bytu a druhy zvysok, ale kazdy vlastni 1/2 z kazdej tehly, za kazdej klucky, proste idealny a nie realny podiel.

V pripade bezpodieloveho spoluvlastnictva, ako uz nazov napoveda, neexistuju podiely. Cize kazdy z oboch bezpodielovych spoluvlastnikov (kedze BSM moze byt iba medzi manzelmi) akoby vlastni cely byt. V listoch vlastnictva je to vyjadrene podielom 1/1.

Ako to budu vlastnit manzelia, od ktorych to kupujete, uvidite z listu vlastnictva.
Ester plus
08.01.11,12:13
Počas manželstva mi rodičia darovli byt. Pri vyplňaní dane z nehnuteľností je potrebné zaškrtnúť podielové alebo bezpodielové vlastníctvo.
alicacka
08.01.11,12:20
Ak máte byt darovaný aj keď počas manželstva, ale bol darovaný výlučne Vám, tak je aj na liste vlastníctva zapísaný len na Vás. Je to len Vaše vlastníctvo. A k tlačivu k dani z nehnuteľností musíte priložiť aj list vlastníctva, na základe ktorého toto tlačivo vyplňujete.
Ester plus
08.01.11,16:43
Ak máte byt darovaný aj keď počas manželstva, ale bol darovaný výlučne Vám, tak je aj na liste vlastníctva zapísaný len na Vás. Je to len Vaše vlastníctvo. A k tlačivu k dani z nehnuteľností musíte priložiť aj list vlastníctva, na základe ktorého toto tlačivo vyplňujete.

Takže mám zaškrtnúť podielové vlastníctvo?
Mária27
08.01.11,17:12
Počas manželstva mi rodičia darovli byt. Pri vyplňaní dane z nehnuteľností je potrebné zaškrtnúť podielové alebo bezpodielové vlastníctvo.
Ak ho darovali len tebe, je to tvoje výlučné vlastníctvo (ani bezpodielové ani podielové, jednoducho tvoje vlastníctvo).
Ak byt darovali tebe a tvojmu manželovi, ide o podielové spoluvlastníctvo (§ 143 občianskeho zákonníka). Keby ste byt počas manželstva kúpili, bolo by to bezpodielové spoluvlastníctvo.
Ester plus
08.01.11,20:06
Mária27 super vysvetlenie. Aj ma napadlo že by som potom nemala asi nič zaškrtnúť ale radšej sa spýtam na veci ktorým nerozumiem. Mám ešte jednu otázku, moj otec počas manželstva kúpil dom od svojho otca. Takže aj moja mama sa stala vlastníčkou domu. Ale na liste vlastníctva je uvedený len otec. Prečo je to tak. Je to OK?
marjankaj
08.01.11,20:12
Mária27 super vysvetlenie. Aj ma napadlo že by som potom nemala asi nič zaškrtnúť ale radšej sa spýtam na veci ktorým nerozumiem. Mám ešte jednu otázku, moj otec počas manželstva kúpil dom od svojho otca. Takže aj moja mama sa stala vlastníčkou domu. Ale na liste vlastníctva je uvedený len otec. Prečo je to tak. Je to OK?

A ako je to na papieri? Išlo o kúpnu zmluvu? Alebo darovaciu zmluvu?
Mária27
08.01.11,20:56
Mária27 super vysvetlenie. Aj ma napadlo že by som potom nemala asi nič zaškrtnúť ale radšej sa spýtam na veci ktorým nerozumiem. Mám ešte jednu otázku, moj otec počas manželstva kúpil dom od svojho otca. Takže aj moja mama sa stala vlastníčkou domu. Ale na liste vlastníctva je uvedený len otec. Prečo je to tak. Je to OK?
Ak to kupoval za svoje výhradne vlastné peniaze (našetrené zaslobodna, získané darom, získané za predaj vlastného majetku), dom nepatrí do BSM. Ak to kúpil za spoločné peniaze, dom patrí do BSM, aj keď je kúpna zmluva a zápis v katastri len na otca - dôležité je to pri vyporiadaní BSM (rozvod, úmrtie).
Ester plus
09.01.11,07:00
Je to kúpna zmluva. Či to boli spoločné peniaze (alebo len peniaze môjho otca), nad tým sa moji rodičia vtedy takto nezamýšľali. Zámerom bolo kúpiť to pre nich oboch. Otec bol zaskočený, keď sme pozerali do listu vlastníctva, že je tam len on a sám nevedel prečo. Teraz len čisto teoreticky, ak by v takejto situácii chcel niekto toto vlastníctvo len pre seba, musel by dokázať pôvod peňazí ktoré na kúpu použil t.j. kedy a ako ich nadobudol?
Mária27
09.01.11,07:28
Presne tak. Je viac judikátov, že keď napr. družstevný byt mala manželka vyplatený pred manželstvom a nejaká časť sa vyplácala v manželstve zo spoločných peňazí, patrí byt do BSM a obaja sa stanú družstevníkmi. Samozrejme pri delení sa jej vložené peniaze z BSM odpočítajú (§150 obč.z.).

Ak však peniaze počas manželstva doplatila zo svojho výlučného majetku, nepatrí byt do BSM. Zvyčajne sa dokazuje, že ten doplatok darovali jej rodičia nie obom manželom ale len dcére. Ak nie je listinný dôkaz, ide za svedka darca, lebo jeho vôľa je rozhodujúca.
Ester plus
09.01.11,07:40
Mária27, veľmi pekne ďakujem za odborný výklad.
luja5
11.01.11,06:15
...Ak to kúpil za spoločné peniaze, dom patrí do BSM, aj keď je kúpna zmluva a zápis v katastri len na otca - dôležité je to pri vyporiadaní BSM (....., úmrtie).
Tento príspevok ma veľmi zaujal v časti týkajúcej sa vysporiadania takto nadobudnutej nehnuteľnosti pri úmrtí. Zaujímalo by ma, akým postupom by sa to malo vysporiadať.
Podľa konkrétneho prípadu pri začatí dedič.konania po manželke notár.úrad oznámil, že z dôvodu, že nehnuteľnosť je zapísaná na LV len na meno manžela, táto nebude predmetom dedenia a manžel (ktorý bol prekvapený) s ňou môže nakladať, ako uzná za vhodné. Bez skúmania BSM, napriek tomu, že manželia považovali nehnuteľnosť za BSM, čo je preukázateľné, napriek tomu, že manžel sám pri začatí dedič.konania uviedol nahnuteľnosť ako BSM, napriek inému písomnému dokladu, ktorý mal notár.úrad k dipozícii a ktorý preukazoval chápanie nehnuteľnosti ako BSM. Dokonca na LV bola zapísaná ako titul nadobudnutia nehnuteľnosti manželom len "listina o určení súpisného čísla pre nehnuteľnosť", na ktorej bol manžel uvedený ako stavebník, nie ako vlatník (manželia postavili nehnuteľnosť svojpomocne a len zo svojich spoločných prostriedkov).
Na základe vyjadrenia notár.úradu manžel nehnuteľnosť predal výrazne pod cenu ešte pred ukončením dedič.konania po manželke, na čo sa prišlo až po jeho smrti (medzičasom zomrel aj on). Vraj v takom prípade je možné zvážiť podať na prokuratúru podnet na podanie protestu prokurátora. Ale voči komu alebo čomu? Voči notár.úradu? Voči katastr.úradu? ... ? Čo už s tým "ex po"?
Tým chcem povedať svoj názor, že by som odporúčala situáciu radšej doriešiť ešte za života obidvoch manželov a "dostať" ich na LV obidvoch. Lebo pri dedičských konaniach docháza k prekvapeniam, ktoré môžu vyvolávať všelijaké asociácie ...
Mária27
11.01.11,06:26
Je to dobrý príklad. S tvrdením notára však dedičia nemuseli súhlasiť - bol by súd, kde by sa všetko preskúmalo. Súd by zistil podmienky nadobudnutia nehnuteľnosti a zaradil ju do dedičstva.
Neskôr sa to mohlo prerokúvať len ako novobjavený majetok poručiteľa. Vlastníctvo nehnuteľnosti by však novému majiteľovi nemohli odobrať (nadobudol v dobrej viere) a škodu či obohatenie nebolo už od koho pýtať ...
luja5
11.01.11,07:00
Je to dobrý príklad. S tvrdením notára však dedičia nemuseli súhlasiť - bol by súd, kde by sa všetko preskúmalo. Súd by zistil podmienky nadobudnutia nehnuteľnosti a zaradil ju do dedičstva.
Neskôr sa to mohlo prerokúvať len ako novobjavený majetok poručiteľa. Vlastníctvo nehnuteľnosti by však novému majiteľovi nemohli odobrať (nadobudol v dobrej viere) a škodu či obohatenie nebolo už od koho pýtať ...
Ďakujem za reagovanie (aj za bodík ;)).
Aj preto som to uviedla, že pri začatí dedičského konania (na prvom sedení) nebývajú prítomní všetci dediči. Prvýkrát býva oslovený a pozvaný len ten, kto vybavoval pohreb. V tomto prípade to bol (výdavky platil) vyše 80-ročný manžel, pre ktorého bol notár.úrad nespochybniteľnou autoritou a s tvrdením notár.úradu nemal kto nesúhlasiť. A keď boli prítomní všetci dediči po neb.manželke, už nebolo čo rozoberať, keďže nehnuteľnosť už mala iného vlastníka a ani manžel už nežil. V tomto prípade je navyše prekvapujúci aj postup katastr.úradu, čo mu stačilo pri zápise len manžela na LV :rolleyes:. Niekedy sa naozaj nestačíme čudovať :confused::confused::rolleyes:.
Mária27
11.01.11,07:21
Ja sa tomu 80 ročnému nečudujem - kedy si to mal užiť?:D
Ale ostatní dedičia sa mohli odvolať, lebo vtedy sa to ešte do dedičstva zahrnúť dalo a dedko nemohol mať minuté všetky peniaze! Do dedičstva sa zahŕňa majetok poručiteľa ku dňu smrti.

Katastrálny úrad skúma len papiere, nie vznik a trvanie manželstva ... keby aj, nie je kompetentný riešiť a rozhodovať o tom, či vznikla nová stavba, alebo sa len pridelilo číslo. Rozhodol podľa toho, čo mal. Tá listina o pridelení súpisného čísla bola asi len na manžela, teda chybu urobila obec.