Economic
13.02.08,07:37
Dobrý deň. Mám otázku. Môj klient registrovaný pre DPH kúpil od plátcu DPH úžitkové nákladné ojazdené vozidlo. Časť ceny zaplatil v hotovosti a na časť ceny si vzal úver. V technickom preukaze je ako majiteľ spoločnosť, ktorá poskytla úver a on je ako držiteľ. Má ako držiteľ nárok na odpočet DPH. Veľmi pekne ďakujem.
montecristo
14.02.08,13:33
Najprv by bolo dobre si presne ujasniť k akému obchodu došlo - ak kúpil auto, stal sa jeho majiteľom a nie je možné, aby v papieroch zostala zapísana spoločnosť, ktorá poskytla úver. V kúpno-predajnej zmluve vystupujú kupujúci a predávajúci a kupujúci sa zapisuje do technického preukazu. Takže skutočne došlo ku kúpe automobilu? Takže keď sa vyjasní táto otázka, potom sa dá presnejšie odpovedať ohľadne odpočtu DPH.

Nárok na odpočet DPH vzniká ak došlo k uskutočneniu zdaniteľného plnenia - t.j. dodaniu tovaru. Dodanie tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, čo v tomto prípade spoločnosť, ktorá si má uplatniť odpočet DPH nie je.
Vladimír Ozimý
14.02.08,13:57
Dobrý deň. Mám otázku. Môj klient registrovaný pre DPH kúpil od plátcu DPH úžitkové nákladné ojazdené vozidlo. Časť ceny zaplatil v hotovosti a na časť ceny si vzal úver. V technickom preukaze je ako majiteľ spoločnosť, ktorá poskytla úver a on je ako držiteľ. Má ako držiteľ nárok na odpočet DPH. Veľmi pekne ďakujem.

ide o kúpu na splátku. Váš klient eviduje auto v obchodnom majetku a riadneho odpisuje. Náklady s tým súvisiace sú náklady pri ktorých si môže uplatniť dph a takisto aj s kúpy motorového vozidla (dodanie sa uskutočnilo za účelom dodania tovarov a služieb platiteľa)
Economic
15.02.08,09:51
Klient kúpil auto. Je kúpno-predajná zmluva medzi predávajúcim a ním. Je tu aj Zmluva o zabezpečovacom prevode práva, na základe ktorého je ten zápis v TP. No držiteľ osvedčenia vozidla je klient. Takže podľa mňa tu nárok na odpočet je aj z toho dôvodu, že auto kúpil, pretože vykonáva nákladnú prepravu, a riadne odvádza DPH každý mesiac.
mizu24
08.01.13,21:57
súkromná FO kúpila z ČR jazdené mot.vozidlo. Na zmluve je uvedené: "Platba zmenkou bez protestu", a FO ho bude splácať. Problém je, že v TP je uvedený ako vlastník vozidla predávajúca firma a ako držiteľ vozidla nie je uvedený nikto. Môže ho aj napriek tomu zaradiť FO do majetku firmy?
Economic
09.01.13,06:31
súkromná FO kúpila z ČR jazdené mot.vozidlo. Na zmluve je uvedené: "Platba zmenkou bez protestu", a FO ho bude splácať. Problém je, že v TP je uvedený ako vlastník vozidla predávajúca firma a ako držiteľ vozidla nie je uvedený nikto. Môže ho aj napriek tomu zaradiť FO do majetku firmy?

Fyzická osoba = podnikateľ s IČOM a svojim prideleným DIČ má faktúru so všetkými náležitosťami ? Ak áno, môže ho zaradiť do majetku firmy a odpisovať.
mizu24
09.01.13,12:16
Fyzická osoba = podnikateľ s IČOM a svojim prideleným DIČ má faktúru so všetkými náležitosťami ? Ak áno, môže ho zaradiť do majetku firmy a odpisovať.

Faktúra je na RČ, lebo auto bolo kúpené na súkromnú osobu minulý rok a až teraz ho chce zaradiť do majetku firmy. Ale faktúra má všetky náležitosti. Takže nebude s tým problém?