lubicaK
13.02.08,06:55
Prosím Vás v ktorý zákon hovorí o zákaze fajčenia? Ďakujem.
jozefstefan
13.02.08,06:00
Zákon o ochrane nefajčiarov č. 377/2004 Z. z. s účinnosťou od 1. novembra 2005 v znení zákonov č. 578/2004 Z. z., č. 465/2005 Z. z. a č. 538/2005 Z. z.

Zákaz fajčenia na pracoviskách ustanovuje aj osobitný zákon – zákon č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zákaz alebo obmedzenie fajčenia môže nariadiť aj obec všeobecne záväzným nariadením na iných verejne prístupných miestach.
willma
13.02.08,09:16
Zákon o ochrane nefajčiarov č. 377/2004 Z. z. s účinnosťou od 1. novembra 2005 v znení zákonov č. 578/2004 Z. z., č. 465/2005 Z. z. a č. 538/2005 Z. z.

Zákaz fajčenia na pracoviskách ustanovuje aj osobitný zákon – zákon č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zákaz alebo obmedzenie fajčenia môže nariadiť aj obec všeobecne záväzným nariadením na iných verejne prístupných miestach. prečiarknutý zákon bol zrušený a platí Zákon 124/2006 z 2.2.2006, ktorý bol zmenený a doplnený Zákonom 309/2007 z 2.7.2007
c.joscakova
24.08.09,05:25
potrebujem nákres prečiarknutej cigarety z vyhlášky Min.zdravotníctva o zákaze fajčiť. Kde ju nájdem? Vďaka.
arizona
24.08.09,05:33
potrebujem nákres prečiarknutej cigarety z vyhlášky Min.zdravotníctva o zákaze fajčiť. Kde ju nájdem? Vďaka.
No predsa na webe ;)
http://images.google.sk/images?q=z%C3%A1kaz%20faj%C4%8Denia&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sk&tab=wi
Chobot
24.08.09,05:56
potrebujem nákres prečiarknutej cigarety z vyhlášky Min.zdravotníctva o zákaze fajčiť. Kde ju nájdem? Vďaka.

Alebo No smoking:

http://images.google.sk/images?hl=sk&source=hp&q=no+smoking&btnG=Vyh%C4%BEad%C3%A1vanie+obr%C3%A1zkov&gbv=2&aq=f&oq=
anka_p
02.03.10,18:32
Dobrý večer, viete mi poradiť ako mám vyriešiť tento problém: máme priestor v ktorom usporiadame diskotéky, ale aj rodinné a iné oslavy, pri ktorých sa podáva jedlo. Ide teda o zariadenie spoločného stravovania...ale len výnimočne, možno raz za mesiac. Keďže pre takéto zariadenia platí zákaz fajčenia vie mi niekto poradiť ako to vyriešiť? Dá sa to praktizovať tak, že počas diskotéky sa fajčiť môže (nepodáva sa jedlo), ale počas osláv sa fajčiť nebude kedže sa bude podávať aj jedlo? Ďakujem
Chobot
02.03.10,21:51
Dobrý večer, viete mi poradiť ako mám vyriešiť tento problém: máme priestor v ktorom usporiadame diskotéky, ale aj rodinné a iné oslavy, pri ktorých sa podáva jedlo. Ide teda o zariadenie spoločného stravovania...ale len výnimočne, možno raz za mesiac. Keďže pre takéto zariadenia platí zákaz fajčenia vie mi niekto poradiť ako to vyriešiť? Dá sa to praktizovať tak, že počas diskotéky sa fajčiť môže (nepodáva sa jedlo), ale počas osláv sa fajčiť nebude kedže sa bude podávať aj jedlo? Ďakujem

Stačí si riadne prečítať zákon o ochrane nefajčiarov.

§2 Základné pojmy:

(4) Na účely tohto zákona
a) ...
i) zariadenie spoločného stravovania je zariadenie, ktoré poskytuje služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov a nápojov,

potom § 7 zákaz fajčenia:

(1) Zakazuje sa fajčiť
a) ....
h) v zariadeniach spoločného stravovania, okrem zariadení, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených minimálne 50 % z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí byť umiestnený pri vstupe do zariadenia,

Nikde nie je písané, či sa tam stravuje dočasne, občas alebo len v určitom čase. Buď sa jedno podáva (je jedno v akom čase a ako často), alebo nie. Tak isto ako buď je žena tehotná alebo nie. Nemôže byť občas tehotná.

Ak tam podávate jedlo, je to zariadenie spol. stravovania a platí tam zákaz fajčenia, pokiaľ nevyhradíte priestor. Nepáčilo by sa mi, keby som došiel osláviť napr. narodeniny maloletej dcéry do nefajčiarskej reštaurácie a pritom by tam bol fajčiarsky puch ako v tureckej kaviarni.
Laco-monter
02.03.10,22:23
V jednej prevádzke /nie reštauracia/ visel takýto oznam :

MÚDRI TU NEFAJČIA , OSTATNÝM JE TO ZAKAZANÉ !
monikago
14.10.10,07:13
ahojte, máme nasledovný problém, dá sa zakázať zamestnancom, aby počas pracovnej doby a aj ich prestávky mali zakázané fajčiť?

ide o to, že zamestnanci pracujú v kuchyni a nechceme, aby "smrdeli", keď nech si vyhulujú, keď už idú domov, čítala som teraz kopec príspevkov o fajčení, ale na takýto konkrétny problém som nenarazila, išlo len o priestory, kde sa stravuje

ak môžte poradte, vdaka
Chobot
14.10.10,07:27
ahojte, máme nasledovný problém, dá sa zakázať zamestnancom, aby počas pracovnej doby a aj ich prestávky mali zakázané fajčiť?

ide o to, že zamestnanci pracujú v kuchyni a nechceme, aby "smrdeli", keď nech si vyhulujú, keď už idú domov, čítala som teraz kopec príspevkov o fajčení, ale na takýto konkrétny problém som nenarazila, išlo len o priestory, kde sa stravuje

ak môžte poradte, vdaka

Môžeš to zakázať v priestoroch firmy, mimo priestorov firmy nemáš právo ľuďom také niečo zakazovať. Samozrejme, ak dodržia hygienické predpisy - že si umyjú ruky po každej prestávke. S tým zákazom počas celej prac. doby by si už zašla trochu priďaleko... je to nad rámec legislatívy.
monikago
14.10.10,07:55
Môžeš to zakázať v priestoroch firmy, mimo priestorov firmy nemáš právo ľuďom také niečo zakazovať. Samozrejme, ak dodržia hygienické predpisy - že si umyjú ruky po každej prestávke. S tým zákazom počas celej prac. doby by si už zašla trochu priďaleko... je to nad rámec legislatívy.


to je škoda :(
ivka70
14.10.10,07:58
ahojte, máme nasledovný problém, dá sa zakázať zamestnancom, aby počas pracovnej doby a aj ich prestávky mali zakázané fajčiť?

ide o to, že zamestnanci pracujú v kuchyni a nechceme, aby "smrdeli", keď nech si vyhulujú, keď už idú domov, čítala som teraz kopec príspevkov o fajčení, ale na takýto konkrétny problém som nenarazila, išlo len o priestory, kde sa stravuje

ak môžte poradte, vdaka

Mozes im zakazat fajcit v priestoroch firmy a mozes im prikazat zdrzovat sa pocas prestavok na vyhradenom mieste (kde tiez moze byt zakaz fajcenia).
monikago
14.10.10,07:59
Môžeš to zakázať v priestoroch firmy, mimo priestorov firmy nemáš právo ľuďom také niečo zakazovať. Samozrejme, ak dodržia hygienické predpisy - že si umyjú ruky po každej prestávke. S tým zákazom počas celej prac. doby by si už zašla trochu priďaleko... je to nad rámec legislatívy.


a nemôžeme sa oprieť o zákon o ochrane nefajčiarov, s tým, že sme kuchyňa, ktorá spadá pod školu resp. sme v prenajatej školskej kuchyni a tým pádom aj v areály školy, kde je vo všeobecnosti zakázané fajčiť a samozrejme, keď niekto vykonáva povolanie kuchár, tak je to v rozpore s výrobnými postupmi, pracovným prostredím, firemnou kultúrou a filozofiou alebo tak nejak?
ivka70
14.10.10,08:00
a nemôžeme sa oprieť o zákon o ochrane nefajčiarov, s tým, že sme kuchyňa, ktorá spadá pod školu resp. sme v prenajatej školskej kuchyni a tým pádom aj v areály školy, kde je vo všeobecnosti zakázané fajčiť a samozrejme, keď niekto vykonáva povolanie kuchár, tak je to v rozpore s výrobnými postupmi, pracovným prostredím, firemnou kultúrou a filozofiou alebo tak nejak?

Tym padom je to jasne, v areali skoly je zakaz fajcenia automaticky (moze byt zdotrazneny internym predpisom), kedze zamestnanci sa pocas prestavok zdrzuju len v areali, tak pocas prace fajcit nesmu.
monikago
14.10.10,08:03
našla som takúto smernicu týkajúcu sa síce katolíckej fakulty, ale úplne sa s ňou stotožňujem, nedala by sa použiť aj v našom prípade?
http://www.ku.sk/en/images/stories/dokumenty/vnutorne_predpisy/smernica_ochrana_nefajciarov.pdf

už sme z toho zúfalí :(
monikago
14.10.10,08:09
a ešte ma napadla jedna, vec, lebo výdajne a ešte jednu kuchyňu máme aj inde a tie nespadajú pod školu, že či môžme vydať smernicu, teda v ktorej by sme uviedli, že teda môžu fajčiť v priestoroch vyhradených, ale nesmú byť oblečný v pracovnom, keďže sú kuchári a nie je to v súlade s pracovnou kultúrou?
Chobot
14.10.10,08:16
Tym padom je to jasne, v areali skoly je zakaz fajcenia automaticky (moze byt zdotrazneny internym predpisom), kedze zamestnanci sa pocas prestavok zdrzuju len v areali, tak pocas prace fajcit nesmu.

... a najlepšie bude aj zakázať im piť zrnkovú kávu a jesť makové rezance, aby nemali mak alebo kávu medi zubami...:cool::rolleyes::D

Myslím, že to už s tým zákazom trochu preháňajú. Prečo by si kuchár nemohol cez prestávku dať vonku, alebo vo fajčiarni jednu cigaretu...? Z tej cigarety až tak nenapáchne. Skôr by som povedal, že z tej kuchyne človek napáchne viac, šaty môže po takej pracovnej zmene dať rovno do práčky.

A keby ho aj bolo cítiť po cigaretách, ako by to preniesol na jedlo? A čo ak sa nejaký kuchár spotí a bude smrdieť potom? Tiež mu zakážu potiť sa?
monikago
14.10.10,08:22
... a najlepšie bude aj zakázať im piť zrnkovú kávu a jesť makové rezance, aby nemali mak alebo kávu medi zubami...:cool::rolleyes::D

Myslím, že to už s tým zákazom trochu preháňajú. Prečo by si kuchár nemohol cez prestávku dať vonku, alebo vo fajčiarni jednu cigaretu...? Z tej cigarety až tak nenapáchne. Skôr by som povedal, že z tej kuchyne človek napáchne viac, šaty môže po takej pracovnej zmene dať rovno do práčky.

A keby ho aj bolo cítiť po cigaretách, ako by to preniesol na jedlo? A čo ak sa nejaký kuchár spotí a bude smrdieť potom? Tiež mu zakážu potiť sa?


alééééé nooooo, nerobte si z nás srandičky :D, ja tiež pijem zrnkovú kávu ...

- ono ani tak nejde o to, že fajčia, ale o to, že si myslím, že keď niekto fajčí a pracuje s potravinami, tak by to malo byť vo všeobecnosti zakázané
sway
14.10.10,08:28
... a najlepšie bude aj zakázať im piť zrnkovú kávu a jesť makové rezance, aby nemali mak alebo kávu medi zubami...:cool::rolleyes::D

Myslím, že to už s tým zákazom trochu preháňajú. Prečo by si kuchár nemohol cez prestávku dať vonku, alebo vo fajčiarni jednu cigaretu...? Z tej cigarety až tak nenapáchne. Skôr by som povedal, že z tej kuchyne človek napáchne viac, šaty môže po takej pracovnej zmene dať rovno do práčky.

A keby ho aj bolo cítiť po cigaretách, ako by to preniesol na jedlo? A čo ak sa nejaký kuchár spotí a bude smrdieť potom? Tiež mu zakážu potiť sa?


No ľudkovia mne už ide celá únia totálne na nervy ! horšie ako za totality ! je mi jasné, že fajčenie nie je bohviečo, ale toto ozaj nebolo ani za totáča - veď je to celé hovadina.... jôj som vytočená !!!! a ak sú tak múdri, nech zrušia predaj cigariet, nech nemá štát príjem na sp. dani a hotovo ! ja viem že tu nenájdem prívržencov... ale ide o princíp o chvíľu sa únii znepáči nosenie červených tričiek tak nám ich zakážu.... už sme si len vyštrngali svet....:mee::mee::mee:
Chobot
14.10.10,08:29
a ešte ma napadla jedna, vec, lebo výdajne a ešte jednu kuchyňu máme aj inde a tie nespadajú pod školu, že či môžme vydať smernicu, teda v ktorej by sme uviedli, že teda môžu fajčiť v priestoroch vyhradených, ale nesmú byť oblečný v pracovnom, keďže sú kuchári a nie je to v súlade s pracovnou kultúrou?

... smernicu môžete vydať, prečo nie?
Chobot
14.10.10,08:32
alééééé nooooo, nerobte si z nás srandičky :D, ja tiež pijem zrnkovú kávu ...

- ono ani tak nejde o to, že fajčia, ale o to, že si myslím, že keď niekto fajčí a pracuje s potravinami, tak by to malo byť vo všeobecnosti zakázané

Prečo?

Som síce nefajčiar, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice, teda fajčiarov. A nepáči sa mi to, myslím, že sa to už s tou ochranou nefajčiarov preháňa...

Ale ako som napísal, upraviť si to v smernici môžete. Môžete im zakázať na pracovisku aj v priestoroch zamestnávateľa fajčiť. Aj opustiť pracovisko im môžete zakázať. Aj sankcie za porušenie môžete určiť (napr. že to bude porušenie prac. disciplíny). Tak, ako je to v tej smernici z tej cirkevnej školy.

A to, že sa mi to nepáči, je môj súkromný názor.
arizona
14.10.10,08:42
Mne to tiež pripadá ako hon na čarodejnice!:mad:

Myslím, že je lepšie určiť nejaké jedno miesto, kde si fajčiari môžu cez voľno odbehnúť zapáliť, ako majú nervózne pobehovať a potajomky vyhulovať kade-tade. Ver, že ten fajčiar si vždy nájde nejaký kút, či nejaký dôvod,aby sa mohol nebadane vytratiť a potajomky zapáliť.

Zamestnanci sú dospelí ľudia a keď im je prednejšia cigareta,ako si dať obed,je to ich vec.
Nik ma nepresvedčí, že napr. fajčiar je napr.horší zamestnanec od iných,len preto, že fajčí.
Niekto iný nemusí fajčiť,ale dokáže preklábosiť,či preflákať kopec prac.času.
A dalo by sa pokračovať...;)
ivantt
14.10.10,08:43
Prečo?

Som síce nefajčiar, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice, teda fajčiarov. A nepáči sa mi to, myslím, že sa to už s tou ochranou nefajčiarov preháňa...

Ale ako som napísal, upraviť si to v smernici môžete. Môžete im zakázať na pracovisku aj v priestoroch zamestnávateľa fajčiť. Aj opustiť pracovisko im môžete zakázať. Aj sankcie za porušenie môžete určiť (napr. že to bude porušenie prac. disciplíny). Tak, ako je to v tej smernici z tej cirkevnej školy.

A to, že sa mi to nepáči, je môj súkromný názor.

Môj názor je taký že sa to s tou ochranou vôbec nepreháňa. Ja som bývalý fajciar a vadilo mi ked ma nefajciari obmedzovali a dnes uz viem preco. A podla mna zdravie si treba chranit tak preco nechranit nefajciarov ? je to ochrana ich zdravia. Uz som pisal, strelne zbrane sa idu zakazovat lebo zabijajú, cigarety nie lebo zarabaju hoci tiez zabijaju. Je to vec kazdeho cloveka ci fajci alebo nie ale nech neublizuje kolegom na pracovisku. A tu sa v podstate jednalo o to, ze nefajčiarka sedi so sefom fajciarom ktorýž fajcí v kancelarii. Je to od neho bezohladnost a uz som to raz spomenul, ukazuje svoju silu, svoju moc a nadradenost. Nepaci sa ti moje fajcenie ? hladaj si inu pracu alebo trp. a pre mna za mna aj skap.... A to nehovorim o tom ze je to gentlemanske spravanie sa chlapa voci zene... Este ze jej nepovie ze aspon nebudu mat doma mole v saatniku.,:mad:
monikago
14.10.10,08:44
Prečo?

Som síce nefajčiar, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice, teda fajčiarov. A nepáči sa mi to, myslím, že sa to už s tou ochranou nefajčiarov preháňa...

Ale ako som napísal, upraviť si to v smernici môžete. Môžete im zakázať na pracovisku aj v priestoroch zamestnávateľa fajčiť. Aj opustiť pracovisko im môžete zakázať. Aj sankcie za porušenie môžete určiť (napr. že to bude porušenie prac. disciplíny). Tak, ako je to v tej smernici z tej cirkevnej školy.

A to, že sa mi to nepáči, je môj súkromný názor.


veď jasné, ja som to nemyslela zle, ja zdielam ten istý názor, čo sa týka obmedzovania, i keď v tých reštauráciach je to fajn:D, keď sa nefajčí, ale trosku treba tých fajčiarov sem tam aj usmerniť, lebo voči nefajčiarom sa mi to zdá nespravodlivé
ivantt
14.10.10,08:45
Mne to tiež pripadá ako hon na čarodejnice!:mad:

Myslím, že je lepšie určiť nejaké jedno miesto, kde si fajčiari môžu cez voľno odbehnúť zapáliť, ako majú nervózne pobehovať a potajomky vyhulovať kade-tade. Ver, že ten fajčiar si vždy nájde nejaký kút, či nejaký dôvod,aby sa mohol nebadane vytratiť a potajomky zapáliť.

Zamestnanci sú dospelí ľudia a keď im je prednejšia cigareta,ako si dať obed,je to ich vec.
Nik ma nepresvedčí, že napr. fajčiar je napr.horší zamestnanec od iných,len preto, že fajčí.
Niekto iný nemusí fajčiť,ale dokáže preklábosiť,či preflákať kopec prac.času.
A dalo by sa pokračovať...;)

Nečítaš odzaciatku ??? tu sa jedna o fajcenie v kancelarii kde su nefajciari... nejde o to ci sa zasiju alebo tajne niekde fajcia ale ze fajcia v malej miestnosti kde su nefajciari a este zakazuju vetrat... o to sa tu jednalo....
monikago
14.10.10,08:50
Prečo?

Som síce nefajčiar, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice, teda fajčiarov. A nepáči sa mi to, myslím, že sa to už s tou ochranou nefajčiarov preháňa...

Ale ako som napísal, upraviť si to v smernici môžete. Môžete im zakázať na pracovisku aj v priestoroch zamestnávateľa fajčiť. Aj opustiť pracovisko im môžete zakázať. Aj sankcie za porušenie môžete určiť (napr. že to bude porušenie prac. disciplíny). Tak, ako je to v tej smernici z tej cirkevnej školy.

A to, že sa mi to nepáči, je môj súkromný názor.


a ešte jedna skutočnosť, určite by vám ako aj mne to vadí, keď vidím, že fajčiar si dá tú svoju cigaretku a potom ide ďalej pokračovať vo svojej práci a neumyje si ani ruky a príklad ide miesiť knedlu alebo koláciky ...
a rieš takýto problém na pracovisku, to už by sme museli stáť všade ako bachari a kontrolovať im aj neviem čo ešte ..l. a preto sme chceli dať nejaké usmernenie týkajúce sa fajčenia na pracovisku
ivantt
14.10.10,08:51
Este raz odkaz vsetkym fajciarom odomna, co uz asi 2 roky nefajcim, a to zo dna na den a fajcil som okolo 30 denne. Ked osm si chcle zapalit niekde kde boli nefajciari tak som sa slusne spytal a ked to niekomu vadilo, nefajcil som. V nefajciarskom aute som si tiez nezapalil. A mam kolegu ktory prisiel ku mne a nafukal mi dymu do auta ( v ktorom sa nefajci ). Polyslel som si o nom svoje a s usmevom som mu povedal ze je riadne hovädo... a je mi jedno ci bude alebo nebude mojim sefom... život mu to coskoro kruto vrati....
Takze fajciari, kľudne fajcite ale nie v nevetranej miestnosti kde su nefajciari. Kludne to dychajte do seba, nicte si pluca ale nenicte ich kolegom a kamaratom. A skuste si zabehnut kolko vydrzite. Kedysi som prebehol 20 km bez problemu a to s rokmi menej a menej az som mal problem s kilometrom. Prestal som fajcit, mam o 2 roky viac ale prebehnem 7 km a to je na netrenovaneho 50-tnika si myslim clekom slusny vykon.
arizona
14.10.10,08:55
alééééé nooooo, nerobte si z nás srandičky :D, ja tiež pijem zrnkovú kávu ...

- ono ani tak nejde o to, že fajčia, ale o to, že si myslím, že keď niekto fajčí a pracuje s potravinami, tak by to malo byť vo všeobecnosti zakázané

To nechápem..:eek: Nechcem obhajovať fajčiarov, ale už mi to pripadá ako diskriminácia.

Ako rozoznať potraviny s ktorými pracoval fajčiar a s ktorými nefajčiar?;)
Llívia
14.10.10,09:05
Môžeš to zakázať v priestoroch firmy, mimo priestorov firmy nemáš právo ľuďom také niečo zakazovať. Samozrejme, ak dodržia hygienické predpisy - že si umyjú ruky po každej prestávke. S tým zákazom počas celej prac. doby by si už zašla trochu priďaleko... je to nad rámec legislatívy.
Vôbec to nie je nad rámec legislatívy. Zamestnanec má počas svojej pracovnej doby pracovať, nie fajčiť - či je v nejakom zákone daná povinnosť zamestnávateľovi umožniť zamestnancom fajčiarske prestávky? :rolleyes:
Počas pracovnej doby nemajú zamestnanci mimo svojho pracoviska (= priestorov firmy), čo robiť.


Mozes im zakazat fajcit v priestoroch firmy a mozes im prikazat zdrzovat sa pocas prestavok na vyhradenom mieste (kde tiez moze byt zakaz fajcenia).
Ktorý zákon dáva možnosť zamestnávateľovi držať ma počas mojej prestávky na jedlo a oddych = v mojom voľnom čase, na vyhradenom mieste, napr. na pracovisku?! :eek:


No ľudkovia mne už ide celá únia totálne na nervy ! horšie ako za totality ! je mi jasné, že fajčenie nie je bohviečo, ale toto ozaj nebolo ani za totáča - veď je to celé hovadina.... jôj som vytočená !!!! a ak sú tak múdri, nech zrušia predaj cigariet, nech nemá štát príjem na sp. dani a hotovo ! ja viem že tu nenájdem prívržencov... ale ide o princíp o chvíľu sa únii znepáči nosenie červených tričiek tak nám ich zakážu.... už sme si len vyštrngali svet....:mee::mee::mee:
Čéče, ty si už počula, že by niekoho zabilo červené tričko?! :eek::eek::eek:
Prečo by som si mala nechať ničiť zdravie od niekoho, kto má u ri.i nielen to cudie, ale aj vlastné? Prečo by som mala dýchať ten smrad? Prečo by som mala deň čo deň prať moje oblečenie, keďže niekto by asi utrpel vážnu ujmu na zdraví, keby si nezapálil?
Zákaz fajčenia nie je výmysel niekoho, kto sa ráno zobudil s blbou náladou.
arizona
14.10.10,09:08
Nečítaš odzaciatku ??? tu sa jedna o fajcenie v kancelarii kde su nefajciari... nejde o to ci sa zasiju alebo tajne niekde fajcia ale ze fajcia v malej miestnosti kde su nefajciari a este zakazuju vetrat... o to sa tu jednalo....
Kvôli tebe som si teraz prečítala ešte raz celú debatu, ale žiadnu kanceláriu,ani zmienku o tom, že niekomu zakazujú vetrať nevidím ;):confused:

Monikago spomínala, že jej vadí, že kuchár fajčí.
Predpokladám, že nefajčí priamo v kuchyni, ale chodí si niekam von zapáliť...
Chobot
14.10.10,09:15
Nečítaš odzaciatku ??? tu sa jedna o fajcenie v kancelarii kde su nefajciari... nejde o to ci sa zasiju alebo tajne niekde fajcia ale ze fajcia v malej miestnosti kde su nefajciari a este zakazuju vetrat... o to sa tu jednalo....

ivantt, je chvályhodné, že si prestal fajčiť (aj keď teba k tomu donútili okolnosti, nie tvoje rozhodnutie), ale čítaj pozorne tému. Už sme niekde úplne inde, nie pri fajčení v kancelárii. To, že sa to s ochranou preháňa som písal v súvislosti s problémom, čo má monikago. Takže ty si pozorne prečítaj, na čo sa reaguje.;)
Chobot
14.10.10,09:17
a ešte jedna skutočnosť, určite by vám ako aj mne to vadí, keď vidím, že fajčiar si dá tú svoju cigaretku a potom ide ďalej pokračovať vo svojej práci a neumyje si ani ruky a príklad ide miesiť knedlu alebo koláciky ...
a rieš takýto problém na pracovisku, to už by sme museli stáť všade ako bachari a kontrolovať im aj neviem čo ešte ..l. a preto sme chceli dať nejaké usmernenie týkajúce sa fajčenia na pracovisku

A po použití WC si umyje ruky? Ak si neumyje po fajčení, neumyje si ani po WC. To nie je o fajčiaroch a nefajčiaroch. Potom by si musela zakázať chodiť na WC. Alebo zakázať čistiť zemiaky. Veď snáď nepôjde s rukami špinavými od zeminy miesiť cesto...?:eek:

Zákazom fajčenia základné hygienické návyky ľudí nenaučíš.
monikago
14.10.10,09:39
A po použití WC si umyje ruky? Ak si neumyje po fajčení, neumyje si ani po WC. To nie je o fajčiaroch a nefajčiaroch. Potom by si musela zakázať chodiť na WC. Alebo zakázať čistiť zemiaky. Veď snáď nepôjde s rukami špinavými od zeminy miesiť cesto...?:eek:

Zákazom fajčenia základné hygienické návyky ľudí nenaučíš.


to máš pravdu, ale jedno nevylučuje druhé a myslím si, keď im zakážeme fajčiť, tak nebude porušovať ani hygienické návyky.
ja neviem, ale mne je to aj proti srsti a keď raz máme zákaz fajčenia tak by sa mal dodržiavať a žiadne výnimky, to že si niekto vyhuluje doma a smradí si doma nech sa páči, ale keď raz pracuje, tak nech pracuje a nevyhuluje a to, že keď sa niekto vykecava celu pracovnu dobu, to je podla mna ine a hlavne tym neporusujem pracovnu moralku ani disciplinu ani nic ine a tym nenicim nikoho zdravie, ved aj teraz sa vykecavam a nikomu tym neublizujem, ale riesim ...
horšie na tom je, že po vykreslení situácie zamestnávateľovi, ten akoby sa zlakol, ze ako zamestnanci zareaguju, ked im zakazeme fajcit a ze aby sa to neotocilo proti nemu ... a na toto uz argument fakt neviem
monikago
14.10.10,09:42
A po použití WC si umyje ruky? Ak si neumyje po fajčení, neumyje si ani po WC. To nie je o fajčiaroch a nefajčiaroch. Potom by si musela zakázať chodiť na WC. Alebo zakázať čistiť zemiaky. Veď snáď nepôjde s rukami špinavými od zeminy miesiť cesto...?:eek:

Zákazom fajčenia základné hygienické návyky ľudí nenaučíš.


inak o tých zemiakoch :D, to je trošku iné, oni majú každý rozpísané, že kto čo má vykonávať a ten čo pucuje zemiaky nikdy, podotýkam nikdy nemiesi cesto, ale pracuje len so zemiakmi ;)
ivantt
14.10.10,10:34
Kvôli tebe som si teraz prečítala ešte raz celú debatu, ale žiadnu kanceláriu,ani zmienku o tom, že niekomu zakazujú vetrať nevidím ;):confused:

Monikago spomínala, že jej vadí, že kuchár fajčí.
Predpokladám, že nefajčí priamo v kuchyni, ale chodí si niekam von zapáliť...

uuuf, sorráčik, omluvam sa, to bolo predmetom inej debaty, veľmi podobnej tejto.. asi by sa to malo zlučiť do jedne. Tak dopadne človek ako ja. Som ppolepšeny fajčiar a bez cigarety mi to nepali :D
ivantt
14.10.10,10:37
A po použití WC si umyje ruky? Ak si neumyje po fajčení, neumyje si ani po WC. To nie je o fajčiaroch a nefajčiaroch. Potom by si musela zakázať chodiť na WC. Alebo zakázať čistiť zemiaky. Veď snáď nepôjde s rukami špinavými od zeminy miesiť cesto...?:eek:

Zákazom fajčenia základné hygienické návyky ľudí nenaučíš.

Ja ta uplne nechapem.. preco davas dohromady WC a cigarety ? Málo je takych ludi co si neumyju ruky ked idu z WC ale takych co si neumyju po cigarete je vacsina fajciarov. Neplet fajcenie s hygienickymi navykmi, to je uplne ine....
ivantt
14.10.10,10:45
Ludkovia, zákaz je zákazom a porusenie zakazu by sa malo trestat. To je to iste ako clovek pod vplyvom alkoholu šoferuje auto. Porusil zakaz a ked ho prichytia bude za neho pykat. Nevidim v tom rozdiel. Ibaze cigarety sa toleruju a alkohol nie. Preco by som si nezapalil v kancelarii ked ten, co ma za to moze skontrolovat a potrestat v nej fajci tiez !!! to je zase to iste, ako keby opyty policajt predbehol auto a trestal by vodica za pouzitie alkoholu. Alebo tolreujme vstky zakazy tak ako zakaz fajcenia na pracovisku.. je zakaz vjazdu.. podme do neho, je zákaz predbiehania.. predbiehajme.. zakázana vyššia rychlosť ako 50km/hod.... kludne tadial podme 150... Ale ked niekoho orozim tým. že som porušil nejaký zákaz čo sa týka cestnej premávky, budem potrestany... ale ked niekto ohrozím tym, ze porusujem zakaz fajcenia tak to je kazdemu jedno, za to ma nikto nepotresta.,., jednoducho ked je zákaz tak je zákaz a plati pre vsetkych rovnako... to len p. Matovic ukázal že to nie je pravda a žial, ani vtedy to nepomohlo...
marleau
14.10.10,11:29
Ja som bez poklonkov vyhodil všetkých fajčiarov z roboty a teraz nezamestnám nikoho,len nefajčiara.Nezoberiem ani do auta nefajčiara,ani mu nepomožem,keď má v hube vajgeľ a nevie niečo v paprčiach udržať.V našom vchode to len tak trieska a lieta,keď niekto húli pri vchodových dverách,koľko nosov som už zlomil za to.
ivantt
14.10.10,17:06
ivantt, je chvályhodné, že si prestal fajčiť (aj keď teba k tomu donútili okolnosti, nie tvoje rozhodnutie), ale čítaj pozorne tému. Už sme niekde úplne inde, nie pri fajčení v kancelárii. To, že sa to s ochranou preháňa som písal v súvislosti s problémom, čo má monikago. Takže ty si pozorne prečítaj, na čo sa reaguje.;)

este ma tak napadlo, preco myslis ze ma k tomu donutili okolnosti a nie moje rozhodnutie ??? vobec nechapem co tym myslis...
buchač
14.10.10,17:40
Ja som bez poklonkov vyhodil všetkých fajčiarov z roboty a teraz nezamestnám nikoho,len nefajčiara.Nezoberiem ani do auta nefajčiara,ani mu nepomožem,keď má v hube vajgeľ a nevie niečo v paprčiach udržať.V našom vchode to len tak trieska a lieta,keď niekto húli pri vchodových dverách,koľko nosov som už zlomil za to.

Doteraz som bol ticho , nedá mi však .

Tiež som fajčil , dosť skoro a dosť dlho , nie však veľmi veľa . Už na ZŠ ...na strednej sme mali dokonca vyhradený balkón na fajčenie - jediná škola hádam v tej dobe na Slovensku .
Doma som si zásadne nezapálil a ani cigy som nenosil domov .
Auto a fajčenie ??? Každý vedel , že v mojej mašinke sa nefajčí , nemal nárok ...
Potom ma raz vzala sanitka s ťažkým zápalom pľúc ...zo dňa na deň som prestal .

Ale k inému smerujem , marleau , vyhodil by si z roboty - nezamestnal by si . Hm , teraz ale povedz , aj takého , ktorý by si len jednu - dve dal v pracovnej dobe ???
Pritom ale by to úžasný pracant bol a povedzme aj neskutočný odborník ???

Spýtam sa ale inak .

Čo je lepšie ?
Fajčenie v pracovnej prestávke , alebo skryté popíjanie niekde v závetrí / šatňa , WC ...???

Inak , tiež ma vie vytočiť , ak vyjde niekto z výťahu so zapálenou cigaretou , hoci to sa už veľmi dávno nestalo .
Llívia
15.10.10,07:08
Prečo?

Som síce nefajčiar, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice, teda fajčiarov. A nepáči sa mi to, myslím, že sa to už s tou ochranou nefajčiarov preháňa...

Ale ako som napísal, upraviť si to v smernici môžete. Môžete im zakázať na pracovisku aj v priestoroch zamestnávateľa fajčiť. Aj opustiť pracovisko im môžete zakázať. Aj sankcie za porušenie môžete určiť (napr. že to bude porušenie prac. disciplíny). Tak, ako je to v tej smernici z tej cirkevnej školy.

A to, že sa mi to nepáči, je môj súkromný názor.


Doteraz som bol ticho , nedá mi však .

Tiež som fajčil , dosť skoro a dosť dlho , nie však veľmi veľa . Už na ZŠ ...na strednej sme mali dokonca vyhradený balkón na fajčenie - jediná škola hádam v tej dobe na Slovensku .
Doma som si zásadne nezapálil a ani cigy som nenosil domov .
Auto a fajčenie ??? Každý vedel , že v mojej mašinke sa nefajčí , nemal nárok ...
Potom ma raz vzala sanitka s ťažkým zápalom pľúc ...zo dňa na deň som prestal .

Ale k inému smerujem , marleau , vyhodil by si z roboty - nezamestnal by si . Hm , teraz ale povedz , aj takého , ktorý by si len jednu - dve dal v pracovnej dobe ???
Pritom ale by to úžasný pracant bol a povedzme aj neskutočný odborník ???

Spýtam sa ale inak .

Čo je lepšie ?
Fajčenie v pracovnej prestávke , alebo skryté popíjanie niekde v závetrí / šatňa , WC ...???

Inak , tiež ma vie vytočiť , ak vyjde niekto z výťahu so zapálenou cigaretou , hoci to sa už veľmi dávno nestalo .

Fajčenie na pracovisku - všeobecne (nielen kuchár v školskej jedálni):

Zákon 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
§ 6 ods. (5): Zamestnávateľ je povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari, a zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách.

Zákon 377/2004 o ochrane nefajčiarov:
§ 9 ods. (4): Kontrolu dodržiavania tohto zákona na pracoviskách sú oprávnené vykonávať okrem zamestnávateľov orgány inšpekcie práce a orgány na ochranu zdravia.4

Pokiaľ sú na pracovisku nefajčiari, tak je zo zákona zakázané na takomto pracovisku fajčiť a je zbytočné sa dohadovať, či je zákon prehnaný, alebo nie. Jednoducho, je to zákon, ktorý treba dodržiavať. Jeho nedodržiavanie môže mať pre zamestnávateľa následky:
- myslím si, že keď inšpektorát práce kontroluje dodržiavanie vyššie uvedených zákonov, tak za porušenie týchto zákonov môže dať aj pokuty,
- a asi by sa dalo použiť aj toto:
Zákonník práce Čl. 9: Zamestnanci a zamestnávatelia, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu svoje práva uplatniť na súde. Zamestnávatelia nesmú znevýhodňovať a poškodzovať zamestnancov preto, že zamestnanci uplatňujú svoje práva vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov.
Ak sa v tomto nemýlim, tak je v záujme zamestnávateľa (jeho peňaženky) tieto zákony dodržiavať (alebo predchádzať ich nedodrživaniu, napr. spôsobom, akým to urobil Marleau).

(Buchač, ani jedno, ani druhé. Alkohol na pracovisku nemá čo hľadať. A cigarety (fajčenie) tiež nie, ak je na pracovisku nefajčiar.)
mamka Danka
18.10.10,09:33
potrebujem nákres prečiarknutej cigarety z vyhlášky Min.zdravotníctva o zákaze fajčiť. Kde ju nájdem? Vďaka.
Hociktoré papiernictvo, alebo Hornbach