grupe
13.02.08,07:22
Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
Zoltán Kovács
13.02.08,06:24
Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???

Áno tak. Zamestnávateľ 5%, zamestnanec 2% z vym.zakladu do ZP.
uzivatel2
13.02.08,07:20
Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
Ešte doplním je potrebné zamestnávateľovi predložiť rozhodnutie o vydaní preukazu ŤZP občana, ZP sa platí 2% a 5%. ZP od nás /zamestnávateľa/ následne požadovala predloženie rozhodnutia ako doklad, prečo odvádzame za zamestnanca 2% a 5%.
Kata
grupe
13.02.08,07:25
mám preukaz občana s ťažkým zdravotným poistihnutím, ale pani vo Všeob.zd.poistovni to nestačilo, a povedala, že sa ma to netýka, pokiaľ nie som invalid. , a bola to dávka vyššia šéfka.
uzivatel2
13.02.08,08:03
mám preukaz občana s ťažkým zdravotným poistihnutím, ale pani vo Všeob.zd.poistovni to nestačilo, a povedala, že sa ma to netýka, pokiaľ nie som invalid. , a bola to dávka vyššia šéfka.
Zákon o zdravotnom poistení odkazuje na zákon o službách zamestnanosti
občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
- občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu
- občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu
osobitný predpis odvolávka na zákon o sociálnom poistení
- poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Zákon o ZP § 12
Zákon o službách zamestnanosti § 9
Zákon o sociálnom poistení § 71
nesca
13.02.08,08:22
Na znížené odvody nestačí len preukaz ZťP,človek musí mať aj priznaný invalidný dôchodok.Invalidný priznáva a vypláca SP, ZťP preukazy vydáva ÚP a soc.veci(alebo tak nejako sa volajú).Z obidvoch plynú rôzne výhody.Ja so napríklad tiež na invalidnom, ale nemám preukaz,takže sa nemôžem postaviť s autom kde sa mi chce...
grupe
13.02.08,08:38
no vidíte, každý tu má iný názor, už teraz fakt neviem
grupe
13.02.08,08:41
Zákon o (http://www.porada.sk/showthread.php?t=53655)zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení odkazuje na zákon o službách zamestnanosti
občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
- občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu
- občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu
osobitný predpis odvolávka na zákon o (http://www.porada.sk/showthread.php?t=53271)sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html) poistení
- poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Dobre, ja mám 55%, ale nemám priznaný invalid. dôchodok, preto nie som invalid a nemám ani národ na zníženie sadzby?? tak prečo rovno nenapíšu, že na zníženie má nárok len ten, komu je priznaný invalidný dôchodok???????
uzivatel2
13.02.08,09:17
Zákon o (http://www.porada.sk/showthread.php?t=53655)zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení odkazuje na zákon o službách zamestnanosti
občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
- občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu
- občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu
osobitný predpis odvolávka na zákon o (http://www.porada.sk/showthread.php?t=53271)sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html) poistení
- poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Dobre, ja mám 55%, ale nemám priznaný invalid. dôchodok, preto nie som invalid a nemám ani národ na zníženie sadzby?? tak prečo rovno nenapíšu, že na zníženie má nárok len ten, komu je priznaný invalidný dôchodok???????
Náš zamestnanec tiež nepoberá invalidný dôchodok, má 50%, ZP proti predloženému rozhodnutiu nenamietala, zamestnancovi uplatňujem znížené platby na ZP 5% a 2%.

POSÚVAM
Jana Motyčková
13.02.08,10:02
Občan s preukazom ZŤP :
do 31.12.2005 platil do ZP 4+10%
od 1.1.2006 platí 2+5%
Zákon o ZP pri uplatnení nižšej sadzby (§12 ods.1 písm.a)) odkazuje na odkaz 40) :
§9 zákona 5/2004 (o službách zamestnanosti)
a §51 zákona 195/1998
§51 zákona 195/1998 sú občania s preukazom ZŤP.
pp2601
23.01.13,19:12
Dobrý večer, mám jednu otázočku ohľadom tejto témy. Už cez rok nepracujem u bývalého zamestnávateľa, nenahlásil som mu že mam preukaz ZŤP a až teraz som zistil, že so mohol mat menšie odvody do ZP. Je možné ešte spätne to od neho žiadať?..Za akú dlhú dobu? Je zamestnávateľ zo zákona povinný po dodatočnom doložení dokladov upraviť moje odvody do ZP aj spätne? Dik za odpovedee
Mila123
23.01.13,19:13
Dobrý večer, mám jednu otázočku ohľadom tejto témy. Už cez rok nepracujem u bývalého zamestnávateľa, nenahlásil som mu že mam preukaz ZŤP a až teraz som zistil, že so mohol mat menšie odvody do ZP. Je možné ešte spätne to od neho žiadať?..Za akú dlhú dobu? Je zamestnávateľ zo zákona povinný po dodatočnom doložení dokladov upraviť moje odvody do ZP aj spätne? Dik za odpovedee
spätne ti to môže prepočítať iba príslušná ZP .......
veronikasad
23.01.13,19:14
Dobrý večer, mám jednu otázočku ohľadom tejto témy. Už cez rok nepracujem u bývalého zamestnávateľa, nenahlásil som mu že mam preukaz ZŤP a až teraz som zistil, že so mohol mat menšie odvody do ZP. Je možné ešte spätne to od neho žiadať?..Za akú dlhú dobu? Je zamestnávateľ zo zákona povinný po dodatočnom doložení dokladov upraviť moje odvody do ZP aj spätne? Dik za odpovedee
zrejme si túto skutočnosť neoznámil ani v prísl. zdr.poisťovni
pp2601
23.01.13,19:24
Nie neoznamil to je pravdaa.......da sa to nejako spätne riešiť či nie?
veronikasad
23.01.13,19:27
Nie neoznamil to je pravdaa.......da sa to nejako spätne riešiť či nie?
Začni v zdr.poisťovni, splň si oznamovaciu povinnosť a skús sa informovať, či nie je možné preplatok vrátiť cez ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Ak by si bol zmenu nahlásil v zdr.poisťovni, zamestnávatelovi by výkazy s nesprávnou sadzbou neprešli.

Odkedy - dokedy si mal nárok na zníženú sadzbu zdr.poistenia ?
pp2601
23.01.13,19:30
no veď to mam aj v pláne to ísť odniesť na ZP.. tak ja mám preukaz ZTP od roku 2003 aale az teraz som sa nejako dozvedel ze mam nárok na zníženu sadzu daní.
veronikasad
23.01.13,19:33
no veď to mam aj v pláne to ísť odniesť na ZP.. tak ja mám preukaz ZTP od roku 2003 aale az teraz som sa nejako dozvedel ze mam nárok na zníženu sadzu daní.
si poberatelom aj inv.dôchodku ?

Nemáš nárok na zníženú sadzbu dane, ale zdr.poistenia. Kedy skončil tvoj pracovný pomer u posledného zamestnávatela ?
pp2601
23.01.13,19:38
niesom poberatelom inv. dôchodku.... no mal som na mysli nárok na znizene odvody do ZP...u posledneho zamestnavatela som skoncil 1.12.2011
veronikasad
23.01.13,19:43
niesom poberatelom inv. dôchodku.... no mal som na mysli nárok na znizene odvody do ZP...u posledneho zamestnavatela som skoncil 1.12.2011
Začni v zdr.poisťovni, kde ti povedia, či bude možné riešiť vrátenie preplatku cez RZZP. Ak nie, mzdárka sa nepoteší ...
pp2601
23.01.13,19:45
niesu tam ziadne lehoty?.. no to mi je jasne, že mzdárka sa nepoteší.. a zamestnávateľ je to povinny zo zákona spravit či?
wagner
23.01.13,19:52
Nie neoznamil to je pravdaa.......da sa to nejako spätne riešiť či nie?
Mal si to oznámiť do ôsmych dní. Len či si to od Teba ZP aj finančne neodškodní
veronikasad
23.01.13,19:52
niesu tam ziadne lehoty?.. no to mi je jasne, že mzdárka sa nepoteší.. a zamestnávateľ je to povinny zo zákona spravit či?
Lehoty sú, ale či je to povinný urobiť zamestnávatel, keď už pracovný pomer netrvá a nebola splnená oznamovacia povinnosť - neviem.

§ 21 zákona o zdr.poistení
Premlčanie
Na začiatok

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 15) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak sa u platiteľa poistného ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 nevykonáva, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.
pp2601
23.01.13,19:56
Hm to by som este rad niekde zistil, že či to zamestnavatelovi uklada aj zakon.....cize nejaku taku sancu by som mal no musim sa ist onformovat priamo do ZP a uvidim co mi tam povedia.. ako je to mozne riesit

Toto som nasiel na nete :
http://moje.hnonline.sk/node/1086
veronikasad
23.01.13,19:59
Hm to by som este rad niekde zistil, že či to zamestnavatelovi uklada aj zakon.....cize nejaku taku sancu by som mal no musim sa ist onformovat priamo do ZP a uvidim co mi tam povedia.. ako je to mozne riesit

Toto som nasiel na nete :
http://moje.hnonline.sk/node/1086
to čo je uvedené v priloženom odkaze platí v plnom rozsahu za trvania prac.pomeru. Postup po skončení prac.pomeru ti povedia v prísl. zdr.poisťovni.
pp2601
23.01.13,20:02
ha cize to je najjednoduchsie riesenie ist sa opýtať na ZP ako to vlastne je a ci je tam nejaky narok na vratenie
aladin
24.01.13,18:00
pred cca 3 tyzdnami som riesil podobny problem. mali sme uplneho invalida v TPP , ale on to oznamil hned... po telefonate do tusim dovera bola, bolo povedane ze ano 1/2 sadzba ale doklad by sme mali mat aj my... aj oni.. U nich by si mal splnit "oznamovaciu" povinnost ten dochodca nie zamestnavatel..ale samozrejme my ako zamestnavatel by sme mali mat tiez o tom "nejaky" papier aby bolo jasne preco odvadzame iba 1/2
pp2601
24.01.13,18:20
Ale ja mam iny problem.. ja rok u zamestanevatela nepracujem a chcem len vediet ze ked to teraz ja nahlasim na ZP.... ci sa to da nejako spätne vymahat.. ci mu to zakon nakazuje alebo ako to je
veronikasad
24.01.13,18:25
Ale ja mam iny problem.. ja rok u zamestanevatela nepracujem a chcem len vediet ze ked to teraz ja nahlasim na ZP.... ci sa to da nejako spätne vymahat.. ci mu to zakon nakazuje alebo ako to je
Bol si už v tej zdr.poisťovni ?
pp2601
25.01.13,07:09
ste nie dnes sa sa tam chystam
pp2601
28.01.13,13:09
Tak papiere tam uz maju odnesene.. len teraz som zvedavy ako to dopadne
veronikasad
28.01.13,13:15
Tak papiere tam uz maju odnesene.. len teraz som zvedavy ako to dopadne
Aké papiere ? Rozhodnutie o priznaní ID ? A pýtal si sa ako s tým ročným zúčtovaním - či ho urobí zdr.poisťovňa, alebo zamestnávatel musí opraviť mesačné výkazy ?
pp2601
29.01.13,08:23
Take papiere ktore oni po mne chceli.. rozhodnutie z uradu socialnych veci a rodiny..kopiu preukazu to im stacii.................tak je tam podana namietka.. a teraz sa caka ako sa k tomu kontolori postvia potom sa uvidi co dalej.. ze mozno daju aj oni podnet zamestnavatelovi aby to oprvail.. ale ja by som chel este ztistit ci to je povinne zo zakona spätne spravit abo ako je vlastne??
pp2601
31.01.13,10:44
Poradi niekto ako to je
veronikasad
31.01.13,10:51
Take papiere ktore oni po mne chceli.. rozhodnutie z uradu socialnych veci a rodiny..kopiu preukazu to im stacii.................tak je tam podana namietka.. a teraz sa caka ako sa k tomu kontolori postvia potom sa uvidi co dalej.. ze mozno daju aj oni podnet zamestnavatelovi aby to oprvail.. ale ja by som chel este ztistit ci to je povinne zo zakona spätne spravit abo ako je vlastne??
Veď som ti už v predch.odpovedi napísala, že premlčacia doba je 5 rokov. ZP rozhodne, či to pôjde cez zamestnávatela a opravné výkazy, alebo samotná zdravotná poisťovňa ti urobí opravné ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
pp2601
31.01.13,11:00
ja chem vediet ze ked mi povedia ze si to mam vybyvit sam u predchadzajucich zamestnavatelov.. tak ci to musi zo zakona spravit.. ci je na to nejaky zakon abo niee?
pp2601
14.02.13,08:09
Takze dopadlo to tak ze Zdravotna poistovna vsetko zamietlaa..nic nevratiaa
veronikasad
14.02.13,08:11
Takze dopadlo to tak ze Zdravotna poistovna vsetko zamietlaa..nic nevratiaa
Nerozumiem čo zamietla. Poslali ti písomné stanovisko ?
pp2601
14.02.13,08:15
Stanovisko ze mi posiela postou. ale ze bude zamietave...no zamietli to ze mi nic nvratia s poitovne.. mal som mat polovicne odvody ale nic z tohoo..aj minulý rok osm platil nedoplato na zdravovotnom.. zaplatil som celu ciastku a ani z toho mi nic nevratia.. lebo ze som sa neodvolal do 15 dnii
veronikasad
14.02.13,08:17
Stanovisko ze mi posiela postou. ale ze bude zamietave...no zamietli to ze mi nic nvratia s poitovne.. mal som mat polovicne odvody ale nic z tohoo..aj minulý rok osm platil nedoplato na zdravovotnom.. zaplatil som celu ciastku a ani z toho mi nic nevratia.. lebo ze som sa neodvolal do 15 dnii
ak ti príde stanovisko, tak ho sem prilož - zatial je to len v rovine "Jedna pani povedala".

Poslala ti zdr.poisťovňa RZZP za rok 2011 s nedoplatkom, ktorý si uhradil bez toho, aby si sa voči nemu odvolal ?
pp2601
14.02.13,08:22
To povedal piarmo kontorlorka zo zdravotnej poistovne..ano poslal mi ZP mi papier z nedoplatkom v rocnom zuctovani..ano uhradil som ho bez toho aby som sa odvolal.. ale ten nedoplatok bol z toho ze ma vyhodili z prace a z odstupneho to bolo pravomm...... ale mal som zaplatit iba polovicu kedze mam ZTP.. a ja som to uhradil cele.. a argumentovala tým ze som sa mal do 15 dni odvolat...
pp2601
27.02.13,17:04
toto som našiel na nete: http://moje.hnonline.sk/node/1086
Mila123
27.02.13,17:08
Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
predložila si rozhodnutie o ZŤP zamestnávateľovi a svojej ZP? asi nie, inak by si mala znížené poistné.....
urob to čo najrýchlejšie a preplatok sa ti vráti formou RZZP cez príslušnú ZP....
pp2601
27.02.13,17:18
ja mam taky isty problém.. oznamilo som to po niekolkých rokoch v ZP.. ale tam mi vsetko zamietli ze mi nic nevratiaa...zamestnavatelovi som to este neoznamail?..Ked oznamim bude mozne aby mi to vratili ten preplatok ktorý tam vznikol??
veronikasad
27.02.13,17:28
ja mam taky isty problém.. oznamilo som to po niekolkých rokoch v ZP.. ale tam mi vsetko zamietli ze mi nic nevratiaa...zamestnavatelovi som to este neoznamail?..Ked oznamim bude mozne aby mi to vratili ten preplatok ktorý tam vznikol??
čo ti zamietli ? Prilož to rozhodnutie (bez osobných údajov) na Poradu
pp2601
27.02.13,18:00
ako sem vlozim SCAN?? Ide to?
pp2601
27.02.13,18:05
toto mi prislo postou zo ZP
veronikasad
27.02.13,18:13
toto mi prislo postou zo ZP
Akosi mi nesedí odpoveď ZP Dôvera s tým čo tu už niekolko mesiacov riešime - viď pôvodný príspevok. O žiadnom nedoplatku v ZP si doteraz nepísal

http://www.porada.sk/t72695-ztp-a-odvody.html#post2232895
pp2601
27.02.13,18:19
No zamietli mi tento nedoplatok ktorý som mal.. ale aj to ze co tam ma ten preplatok ze ten mi nevratia lebo ma zavidovali ako obcana ZTP.. od 1.1.2012
veronikasad
27.02.13,18:21
No zamietli mi tento nedoplatok ktorý som mal.. ale aj to ze co tam ma ten preplatok ze ten mi nevratia lebo ma zavidovali ako obcana ZTP.. od 1.1.2012
Prečo od 1.1.2012 ? V rozhodnutí nič také nevidím.
pp2601
27.02.13,18:26
Toto rozhodnutie co som sem dal je na ten nedoplatok.. taki mi to povedal do telefonu pani kontorlorka...ze ma az dovtedy eviduju asi preto ze som im to az teraz ohlasil ze mam preukaz ZTP.. a za tie minule roky ze sa nic neda robit noo.. ja mam preukaz od roku 201
veronikasad
27.02.13,18:30
Toto rozhodnutie co som sem dal je na ten nedoplatok.. taki mi to povedal do telefonu pani kontorlorka...ze ma az dovtedy eviduju asi preto ze som im to az teraz ohlasil ze mam preukaz ZTP.. a za tie minule roky ze sa nic neda robit noo.. ja mam preukaz od roku 201
Ak ti zostala kopia, prilož sem tie námietky čo si ZP poslal.
Odpoveď ZP je v poriadku, neodvolal si sa (v stanovenej lehote) voči výške nedoplatku. Ale nie je v poriadku sadzba poistného.
pp2601
27.02.13,18:40
ietky podavala pani co robi na ZP.. cez ich pocitač.. hej namietka je ale nesedi vyska mal som zplatit len polovicu
veronikasad
27.02.13,18:43
ietky podavala pani co robi na ZP.. cez ich pocitač.. hej namietka je ale nesedi vyska mal som zplatit len polovicu
Kopiu ti nedala ? Voči čomu si teda podával námietku ?
pp2601
27.02.13,18:49
Nie nedala mi nic.. ona povedala ze podava namietku na rozne zučtovanie za rok 2011..a doslo mi take rozhodnutie ktore som sem prilozil...ale ja chcem zistit aj ci je mozne aby mi vyplatili preplatok ktorý zvnikol nespranou sadzbou poistneho... od toho roku od keddy mam preukaz ZTP
veronikasad
27.02.13,18:51
Nie nedala mi nic.. ona povedala ze podava namietku na rozne zučtovanie za rok 2011..a doslo mi take rozhodnutie ktore som sem prilozil...ale ja chcem zistit aj ci je mozne aby mi vyplatili preplatok ktorý zvnikol nespranou sadzbou poistneho... od toho roku od keddy mam preukaz ZTP
To na Porade určite nezistíš. Dostal si dosť rád, nepostupuješ podľa nich.
pp2601
27.02.13,18:57
Ved vsetko som nahlasil do positovne odovzdal rozhodnutie..preukaz ZTP.. ale ked mi na ZP povedia ze vsetko mi zamietaju tak kde to mam zistovat??
angela85
30.05.13,16:39
chcem sa spytat, priatel ma preukaz ZTP, ale podla posledneho posudku mu zrusili dietny prispevok kvoli zlepsenemu stavu, mal by v takom pripade vratit ZTP? a zrusit polovicne odvody do zdravotnej poistovni? aby to spatne nemusel doplacat. zatial to od neho nikto neziadal
pp2601
01.06.13,07:02
Zdravím, chcem sa spýtať.. nastupil som do práce, musim chodit na pravidelne kontorly.. tento mesiac som raz bol u lekára a zevraj pada dochádzkový bonus je to tak?..Mám aj preukaz ZTP a k tomu lekarovi musim chodit takze si to nevymyslam.. Poradí niekto ....ďakujem
Jana Motyčková
03.06.13,07:15
Dochádzkový bonus nie je niečo, čoho podmienky sú dané zákonom. Podmienky pre priznanie dochádzkového bonusu si určuje zamestnávateľ sám v interných predpisoch alebo dohaduje v kolektívnej zmluve. Treba sa teda pozrieť, aké sú konkrétne podminkey pre priznanie doch. bonusu vo vašej firme.
pp2601
03.06.13,16:04
Tak kolektivna zmluva este nieje.. a v zakone to je asi tak ze nemozno vynechat asi ani jedjen den nie si myslim.. ale ja si to nevymyslam chodit po lekaroch.. proste ma objedna a je to noo
kopretinka
03.06.13,16:11
Tak kolektivna zmluva este nieje.. a v zakone to je asi tak ze nemozno vynechat asi ani jedjen den nie si myslim.. ale ja si to nevymyslam chodit po lekaroch.. proste ma objedna a je to noo
žiadny zákon nerieši dochádzkový bonus
pp2601
04.06.13,14:50
to mi je jasnee ze to nebude v zakone skoda noo...
angela85
09.06.13,14:36
chcem sa spytat, priatel ma preukaz ZTP, ale podla posledneho posudku mu zrusili dietny prispevok kvoli zlepsenemu stavu, mal by v takom pripade vratit ZTP? a zrusit polovicne odvody do zdravotnej poistovni? aby to spatne nemusel doplacat. zatial to od neho nikto neziadal
avalik
09.06.13,15:25
§ 45
(14) Príslušný orgán rozhodne o odňatí preukazu alebo parkovacieho preukazu a o povinnosti vrátiť preukaz alebo parkovací preukaz, ak sa zistí, že fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nespĺňa podmienky podľa § 17 ods. 1 na vyhotovenie preukazu alebo parkovacieho preukazu ustanovené týmto zákonom alebo preukaz alebo parkovací preukaz sa vyhotovil neprávom, ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na trvanie nároku na preukaz alebo parkovací preukaz alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím sa na písomnú výzvu príslušného orgánu nepodrobí vyšetreniu zdravotného stavu alebo sa nepodrobí posúdeniu zdravotného stavu alebo opätovnému posúdeniu zdravotného stavu, a bola na tento dôsledok v písomnej výzve upozornená. Fyzická osoba je povinná vrátiť preukaz alebo parkovací preukaz do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o jeho odňatí.