Martina80
16.03.05,14:37
Prosím o pomoc. Vie mi niekto poradiť nieco o preruseni odpisov??? Kde by som k tomu nasla viac???????
jojka
09.04.05,13:25
postupuješ podľa zák. o dani z príjmov § 22 odsek 9 - odpisy možeš prerušiť na 1 alebo viac zdaňovacích období, nemusíš prerušiť všetko može sa aj časť HM ale musí to byť vždy hmotný majetok nie nehmotný
mudroš
10.04.05,13:08
Súhlasím, len by som chcel pripomenúť, že sa jedná o daňové odpisy.

V PÚ prerušenie daňových odpisov neznamená, že sa prerušia aj účtovné odpisy. Účtovne sa naďalej musí odpisovať podľa odpisového plánu. Pozor, potom pri vyradení majetku (predaj alebo likvidácia) sa pre daňové účely berie za výdavok daňová zostatková cena. Tá bude väčšinou iná ako účtovná, ktorá je zaúčtovaná v nákladoch na príklad na účte 541. Rozdiel sa musí vysporiadať v daňovom priznaní.
Rozdiel vznikne aj vtedy, ak odpisový plán vychádza z daňových odpisov. Ak napríklad predám v decembri majetok, tak si v tom roku nemôžem uplatniť ani korunu daňových odpisov. Účtovne som majetok ale odpisoval napríklad 11 mesiacov. Potom budem mať rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi aj rozdiel medzi účtovnou a daňovouu zostatkovou cenou.
alex1
02.11.05,13:18
Môj problém:
učtujeme v JU

Vstupná cena v r.1992 39 800.
Rovnomerné odpisovanie, OS 3 (15rokov)
od 1992 - 2000 (9 rokov) suma odpisov 23 321
2001-2004 (4 roky) odpisovanie prerušené

Teraz v r.2005 chceme tento majetok nejako predať za pár korún alebo nejako zlikvidovať. Budeme aj končiť živnosť. Neviem sa vôbec zorientovať, čo vlastne mám robiť s týmto majetkom, ako ho zrušiť, ako stanoviť zostatkovú cenu (viem že sa v roku 2004 zmenila doba na 12 rokov) Mám z toho hrôzu. Prosím poraďte mi.
ďakujem
Eva Farkasová
06.11.05,13:43
Zdravím Vás.
Prosím o radu ako postupovať pri odpise nevymožiteľných pohľadávok. Jedná sa nám o pohľadávky za cca 3 mil. Odpisujeme to postupne?
KEJKA
06.11.05,15:14
Môj problém:
učtujeme v JU

Vstupná cena v r.1992 39 800.
Rovnomerné odpisovanie, OS 3 (15rokov)
od 1992 - 2000 (9 rokov) suma odpisov 23 321
2001-2004 (4 roky) odpisovanie prerušené

Teraz v r.2005 chceme tento majetok nejako predať za pár korún alebo nejako zlikvidovať. Budeme aj končiť živnosť. Neviem sa vôbec zorientovať, čo vlastne mám robiť s týmto majetkom, ako ho zrušiť, ako stanoviť zostatkovú cenu (viem že sa v roku 2004 zmenila doba na 12 rokov) Mám z toho hrôzu. - NETREBAPOCHOPILA SOM SPRáVNE žE OD ROKU 2001 je odpisovanie prerušené?
ak ho predáte v roku 2005, tak sa neupltní ani 1Sk v odpisoch ale zostatkovú cenu tak ako je evidovaná k 1.1. dáš do prevádzkovej réžie. Tržba za predaj bude v príjmoch. Neplatia žiadne limity alebo ohraničenia, netreba porovnávať ZC a PC, takýe je to jednoduché. Predpokladám, že firma nemala zisk, tak ani neuplatňovala odpisy, aby nevykazovala zbytočne stratu.
pri ukončení živnosti bude treba dodaniť pohľadávky, záväzky, takže sa možno aj strata z predaja zíde.
KEJKA
06.11.05,15:15
Zdravím Vás.
Prosím o radu ako postupovať pri odpise nevymožiteľných pohľadávok. Jedná sa nám o pohľadávky za cca 3 mil. Odpisujeme to postupne?Treba vedieť skladbu pohľadávok podľa splatnosti a titul nevymožiteľnosti pre posúdenie, či ide o daňové odpísanie, alebo iba účtovné.
spoločné majú ale to že ak chceš definitívne odpísať, tak potom celú honotu odpíšeš naraz.
jess
06.11.05,16:53
ak preruším v JU odpisy na 1 rok, môžem si potom na ďalší rok uplatniť odpisy za ten "prerušený" + za tento rok alebo sa to len posúva ?
Milan Benka
06.11.05,17:42
Posúva sa to.
KEJKA
06.11.05,18:24
ak preruším v JU odpisy na 1 rok, môžem si potom na ďalší rok uplatniť odpisy za ten "prerušený" + za tento rok alebo sa to len posúva ?pos[va sa to, ale v tom roku ked sa uplatnuju danove odpisy, tak sa postupuje podla pravidiel platnych v tom roku. To uvadyam pre pripad zmien sadzieb, odpisovych skupin v yakone o DP.
alex1
21.11.05,10:38
POCHOPILA SOM SPRáVNE žE OD ROKU 2001 je odpisovanie prerušené?
ak ho predáte v roku 2005, tak sa neupltní ani 1Sk v odpisoch ale zostatkovú cenu tak ako je evidovaná k 1.1. dáš do prevádzkovej réžie. Tržba za predaj bude v príjmoch. Neplatia žiadne limity alebo ohraničenia, netreba porovnávať ZC a PC, takýe je to jednoduché. Predpokladám, že firma nemala zisk, tak ani neuplatňovala odpisy, aby nevykazovala zbytočne stratu.
pri ukončení živnosti bude treba dodaniť pohľadávky, záväzky, takže sa možno aj strata z predaja zíde.

Lida ďakujem. Presne ako hovoríš, mali sme stratu, tak sme odpisy neuplatňovali.
Takže majetok predám za cca 100,- odvediem DPH, do nákladov dám zostatkovú cenu evidovanú k 1.1.2005.
Ešte píšeš, že treba dodaniť pohľ, záv. Pohľ nemáme, ale ako to myslíš - dodaniť záväzky.
KEJKA
21.11.05,18:16
Lida ďakujem. Presne ako hovoríš, mali sme stratu, tak sme odpisy neuplatňovali.
Takže majetok predám za cca 100,- odvediem DPH, do nákladov dám zostatkovú cenu evidovanú k 1.1.2005.
Ešte píšeš, že treba dodaniť pohľ, záv. Pohľ nemáme, ale ako to myslíš - dodaniť záväzky.
to som uviedla pre úplnosť. Znamená to isté ako pri pohľadávkach.
Evidované a len nezaplatené pohľadávky treba priznať ako príjem, evidované, ale neuhradené záväzky zasa ako výdavok. No ale ak nemáš zisk, je ti to na nič. A po skončení podnikania, ak by aj si mal zavazky, a niekto ich vymáhal, tak už si to neuplatníš.
misolga
24.01.06,19:49
Možu sa prerušiť odpisy aj pri prenajatom majetku - auto na lízing?Živnostník vedie jednoduché účtovníctvo , vychádza mu za rok 2005 strata.
KEJKA
24.01.06,20:48
Možu sa prerušiť odpisy aj pri prenajatom majetku - auto na lízing?Živnostník vedie jednoduché účtovníctvo , vychádza mu za rok 2005 strata.
ZDP uvádza len toto obmedzenie pre prerušenie :
9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
-------
ak spomínaš odpisovanie, ide zrejme o lízing po 1.1.2004. v takom prípade je predmet lízingu zaradený v majetku a odpisuje sa stanoveným spôsobom počas doby nájmu. Podľa mňa je toto odpisovanie rovnocenné so zakúpeným majetkom. Pozor však, musí ísť o celé zdaňovacie obdobie.