arsenalx
13.02.08,09:16
Dobrý deň
prosim o radu: ako formulovať zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na kúpu bytu ak chceme kupovat byt od manželov ktorý este iba teraz budu kupovať byt od mesta do osobneho vlastníctva a nasledne by sme od nich odkupili byt. Pri specifikácii predmetu zmluvy este nie su vlastnici a ani LV nie je na nich. Bude takáto zmluva platná? Da sa to pravne osetriť? Prosim o radu. Vopred )dakujem.
pravnicka
13.02.08,08:34
Tak je to veľká chyba kupovať byt od niekoho, komu ten byt nepatrí, resp. nie je v osobnom vlastníctve.
Doporučujem Vám potom si s týmyto ludmi pohovoriť, že odkúpite ten byt od toho komu patrí. Alebo urobíte zmluvu s nimi, až ked ten byt odkúpia, a budú zapísaný v liste vlastníctva na katastre nehnuteľnosti. Nemôže niekto disponovať s nehnuteľnosťou, ak ju ešte nevlastní.
elli
14.02.08,08:02
Dobrý deň
prosim o radu: ako formulovať zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na kúpu bytu ak chceme kupovat byt od manželov ktorý este iba teraz budu kupovať byt od mesta do osobneho vlastníctva a nasledne by sme od nich odkupili byt. Pri specifikácii predmetu zmluvy este nie su vlastnici a ani LV nie je na nich. Bude takáto zmluva platná? Da sa to pravne osetriť? Prosim o radu. Vopred )dakujem.

Podstatnymi nalezitostami takejto zmluvy su
- predmet
- cena
- termin, dokedy sa ma zmluva uzavriet (pripadne aj s tym, dokedy su nou zmluvne strany viazane)

Predmet treba v zmluve o uzavreti buducej kupnej zmluvy (ZBZ) vyspecifikovat tak, ako bude predmetom zapisu na liste vlastnictva, t.j. bud z obsahu zmluvy, ktorou to manzelia nadobudaju, alebo podla zapisu na liste vlastnictva, ak sa uz ROVNAKE byty v tom bytovom dome previedli.
Netreba ani v ZBZ zabudnut na definiciu spolocnych casti a zariadeni domu, spoluvlastnicky podiel na spolocnych castiach/zariadeniach/pozemku.
Ak sa to tyka mojich klientov, postupujem tak, ze ich necham, aby sa dohodli na celom obsahu buducej kupnej zmluvy, vypracujem rovno kupnu zmluvu a tu prilozim ako prilohu k ZBZ s tym, ze tuto prilohu zmienim aj v texte ZBZ a v jej obsahu sa na nu odvolavam. Nie je to nutne, je to vsak lepsie pre pripadny buduci sudny spor. Pre tento ucel pridavam do ZBZ aj klauzulu, ze zmluvne strany suhlasia s tym, aby v pripade, ze do dohodnuteho terminu zmluvu neuzavru, rozhodol na navrh ktorehokolvek z ucastnikov sud o nahradeni prejavu vole na kupnej zmluve.
Pretoze momentalne zrejme neviete definovat termin datumom, je akceptovatelne, ak si termin na uzavretie kupnej zmuvy urcite "do x dni po nadobudnuti vlastnictva k nehnutelnostiam a, b, c, najneskor vsak do ....".
Uzavretie takejto zmluvy na rozdiel od predchadzajuceho nazoru odporucam, co neodporucam, je platenie kupnej ceny v takomto pripade vopred. Ak ste sa dohodli inak, odporucam zlozit peniaze po uzavreti kupnej zmluvy do notarskej uschovy, a ako dohodnuty dokument, proti ktoremu notar peniaze uvolni v prospech predavajucich, bude "list vlastnictva c.1234, na ktorom budu ako vylucni vlastnici predmetu kupy, bez tiarch, zapisani kupujuci".
Samotnu kupnu zmluvu mozte vypracovat a podat na kataster nasledujuci den po podani zmluvy, ktorou oni nadobudaju byt (od mesta, od BD) - pri "prvych prevodoch" - teda prevodoch v prospech najomcu/ov sa vlastnictvo nadobuda spatne ku dnu podania navrhu na kataster. V praxi som sa este nestretla s tym, aby na tom katastru nieco vadilo.

Pretoze toto vsetko vyzera jednoducho, ale treba sa s tym skutocne "vyhrat", odporucam radsej zverit pripad do ruk pravnikovi s dobrymi referenciami.
arsenalx
14.02.08,10:52
ďakujem pekne za vysvetlenie
arsenalx
14.02.08,11:02
chcel by som sa este opytať musia byť podpisy na ZBZ notársky overené?
zalobaba
14.02.08,12:01
chcel by som sa este opytať musia byť podpisy na ZBZ notársky overené?

nemusia, ale veci to iba pomôže.
elli
18.02.08,08:02
chcel by som sa este opytať musia byť podpisy na ZBZ notársky overené?

Odporucam, pretoze ZBZ ma splnat rovnake formalne nalezitosti ako KZ. Aj ked mi je jasne, ze overenie podpisov vyzaduje katastralny zakon/vyhlaska a nie obciansky zakonnik, prax hovori, ze tych usetrenych par korun nestoji za to...
nika17
19.02.08,11:51
podla mna by predmetom pactum de contrahendo malo byt to, ze by ste manzelov , od ktorych chcete byt odkupit mali zaviazat ku urcitej cinnnosti, a teda nebola by to zmluva o buducej kupnej zmluve, ale klasicka mandatna zmluva, vktorej by sa manzelia zaviazali pre vas obstarat byt...tak by to slo.
elli
19.02.08,12:05
podla mna by predmetom pactum de contrahendo malo byt to, ze by ste manzelov , od ktorych chcete byt odkupit mali zaviazat ku urcitej cinnnosti, a teda nebola by to zmluva o buducej kupnej zmluve, ale klasicka mandatna zmluva, vktorej by sa manzelia zaviazali pre vas obstarat byt...tak by to slo.

Sorry, ale to mi pripada ako "skratka je sice horsia cesta, ale zato dlhsia".
Preco to riesit NAOKOLO, ked sa to da aj priamo?
nika17
19.02.08,12:12
ako priamo??? ved to este nevlastnia, vtejto faze nemozu nic....ale mandatna by neuskodila...pamatajte, nadbytocne neskodi...
elli
19.02.08,12:24
ako priamo??? ved to este nevlastnia, vtejto faze nemozu nic....ale mandatna by neuskodila...pamatajte, nadbytocne neskodi...

Zatial nevlastnia. Keby vlastnili, nie je potrebna ZBZ, ale rovno KZ. ZBZ je predsa na riesenie toho prechodneho obdobia.

Ked predavajuci podpisu kupnu zmluvu s mestom a daju ju na kataster, vlastnikmi sa predsa stavaju spatne ku dňu podania navrhu.

A teda ked uz nevlastnia - mandatnu o obstarani kupy bytu OD MESTA za podmienok danych zakonom 182/1993 Z.z.? Alebo OD MESTA za trhovu cenu? Alebo za dohodnutú kupnu cenu od "samych seba sa"? Alebo o obstarani kupy akehokolvek ineho bytu?

Suhlasim, ze nadbytocne vacsinou neskodi, ale niekedy moze veci skomplikovat, ked jeden ukon popiera dalsi.
nika17
19.02.08,12:56
Ano, suhlasim stym , ze ZBZ v tomto pripade nie je nevyhnutna...ale proti gustu...mandatna ,opakujem sa , ale co uz..mi pride uzitocna v stadiu, ked manzelia od mesta este nic neodkupili, tudiž nic nevlastnia. Tam nie je mozne uzavriet pravny ukon o predmete, ktorym nedisponuju, v tejto faze mi pride logicke predmetom zmluvy (uz ju pomenujte ako chcete) cinit predmetom cinnost...opakujem v tejto faze...po nadobudnuti bytu uz nie je co riesit...