účtovník - junior
13.02.08,11:31
Dobrý deň, potrebovala by som poradit s akým dátumom zaučtovať, zriadovacie náklady.... ide o s.r.o., ktorá bola založena 1.12.07, ale mesiac predtým mala náklady na poplatky, zariadenie predajne, nákup mat. a podobne.. mám ich zaúčtovať s datumom kedy boli skutočne nakúpené alebo s dátumom 1.12..... veľmi prosím o radu, nerada by som spravila chybu a nemám s týmto skúsenosti.... Dakujem
Johanka
13.02.08,11:19
Účtovné knihy otváraš v deň vzniku spoločnosti(deň zápisu do OR), tzn., že nemôžeš účtovať s dátumami pred týmto dňom.
Hneď prvý deň môžeš zaúčtovať záväzok spoločnosti voči spoločníkovi/spoločníkom, ktorí znášali náklady na založenie spoločnosti a následne záväzok uhradiť z pokladne alebo z b.účtu.
účtovník - junior
13.02.08,11:31
Dakujem.... a moc
Bambi23
13.02.08,11:34
Spočitas si sumu (samozrejme aj s DPH) vsetkych dokladov, ktore ti donesu a patria do zriadovacich nakladov pred vznikom spolocnosti, tutu spolocnu sumu zauctujes nasledovne:
1. cez Interny doklad ako pohladavka voci spolocnikovi, ktory to uhradil:
ucty 011/365 - zriadovacie naklady pred vznikom
ucty 538/011 - preuctovanie zriadovacich nakladov.

2. nasledne to vyrovnaju cez pokladnu VPD najskor v den vzniku spolocnosti, teda vyplatia tie naklady spolocnikovi, ktory ich v skutocnosti uhradil
ucty 365/211

Takto sa ti to vyrovna.

Ak v pokladni nemaju ziaden vklad urobis dotaciu pokladne, bud ako prijem fin.vypomoci od spolocnika, alebo cez kapitalove fondy, aby ti nesla pokladna do minusu. Vacsinou sa vsak robi vklad zakladneho imania akoze do pokladne, takze je z coho odpocitavat.
azla
13.02.08,11:45
Spočitas si sumu (samozrejme aj s DPH) vsetkych dokladov, ktore ti donesu a patria do zriadovacich nakladov pred vznikom spolocnosti, tutu spolocnu sumu zauctujes nasledovne:
1. cez Interny doklad ako pohladavka voci spolocnikovi, ktory to uhradil:
ucty 011/365 - zriadovacie naklady pred vznikom
ucty 538/011 - preuctovanie zriadovacich nakladov.

2. nasledne to vyrovnaju cez pokladnu VPD najskor v den vzniku spolocnosti, teda vyplatia tie naklady spolocnikovi, ktory ich v skutocnosti uhradil
ucty 365/211

Takto sa ti to vyrovna.

Ak v pokladni nemaju ziaden vklad urobis dotaciu pokladne, bud ako prijem fin.vypomoci od spolocnika, alebo cez kapitalove fondy, aby ti nesla pokladna do minusu. Vacsinou sa vsak robi vklad zakladneho imania akoze do pokladne, takze je z coho odpocitavat.

nesúhlasim s bambi23 v bode 1

ak sú v limite do 50. 000,- 538,512,518.../365

ak sú po limete 50 000,- 041/365 zavazok
011/041 zaradenie do dlh.nehm. majetku
a potom čiastu na účte 011 odpisujem /ako dlh. nehmotný majetok/ 551/071 ak sa učtovná jednotka rozhodne, môže odpisovať aj zriadovacie výdavky pod 50 000,- Sk.
great.zv
15.02.08,13:17
a ja nesúhlasím, že účtujeme na 365 pohľadávku voči spoločníkovi - s.r.o. má voči nemu záväzok, ktorý mu neskôr vyplatí z 211;)
Danila
15.02.08,13:57
a ja nesúhlasím, že účtujeme na 365 pohľadávku voči spoločníkovi - s.r.o. má voči nemu záväzok, ktorý mu neskôr vyplatí z 211;)účet 365 je účet záväzkový - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom a teda účtovanie v predchádzajúcom príspevku je správne.
great.zv
18.02.08,07:26
reagovala som na príspevok č.4, k bodu1. "1. cez Interny doklad ako pohladavka voci spolocnikovi, ktory to uhradil" ;)