veve333
13.02.08,11:27
ahojte,
konecne som sa sem zaregistrovala..a mam otazku, ktora sa tyka zastupovania dovoleniek medzi kolegynami. A neviem sa tu orientovat, koho a kde by som sa na to mohla spytat. V zakonniku prace som take nic nenasla-tak prosim vas-PORADTE...

dakujem

veve333
Fany
13.02.08,10:29
Čo konkrétne potrebuješ? Pýtaj sa, na to sme tu.
veve333
14.02.08,05:58
Ahoj, chcela by som sa spytat, ako je to so zastupovanim dovoloniek.Ide o to, ze pracujem ako recepcna a sme spolu 4 dievcata. Na leto si mame naplanovat dovolenku, ale vzdy ked jedna bude na dovolenke, nas zamestnavatel chce, aby sme sa navzajom pozastupovali. Teraz robime den, noc, volno, volno. Ked bude mat jedna z nas dovolenku tak budeme musiet robit den, noc, rano prideme z nocnej a na dalsi den opät den...atd...cize cele leto v praci. Chcela by som vediet, ci nam to moze zamestnavatel nariadit, alebo musi zobrat dalsiu silu na letnu vypomoc.
Dakujem.
ekopo
14.02.08,06:23
V zmysle § 85 Zákonníka práce je maximálny týždenný pracovný čas najviac 48 hodín (výnimky sú do 56 hodín, ale to nie je tvoj prípad). Počas týždňa musia byť dva po sebe idúce dni voľné. Ako vidíš mantinely sú dosť úzke. Sú dve možnosti pre zamestnávateľa - brigádnik (na dohodu) alebo bude porušený zákonník práce. S takýmto rozvrhnutím nemusíš súhlasiť. Doporučujem prečítať až po § 100 tu : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#85
veve333
14.02.08,06:41
Aj pokial sme nepretrzita prevadzka? Pretoze zamestnavatel tvrdi, ze v nepretrzitych prevadzkach sa to inac urobit neda.
Dakujem
veve333
14.02.08,06:43
A este jedna vec ma zaujima. Pri nepretrzitej prevadzke je pracovny tyzden - 5 dni alebo 7 dni?
ekopo
14.02.08,08:54
Ak je nepretržitá prevádzka, treba zamestnať zodpovedajúci počet ľudí. Pracovník má mať počas siedmych dní dva dni nepretržitého odpočinku. K tomu citát z § 93 ods. 3 : Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.
rrrrr
03.03.08,05:37
A ak je nepretrzita prevadzka, ako mame pocitat nahrady za sviatok a sobotu, nedelu. Sme vo verejnej sluzbe. dAkujem
veve333
10.04.08,04:15
Ahojte, keby ste boli taki zlati a mohli mi poradit..... Ako sa vyplaca dovolenka? Pracujem ako recepcna, v nepretrzitej prevadzke...napriklad-teraz som mala 1 den dovolenky a vypocitanu som ju mala zo zakladnej hrubej mzdy. T.j. 57,- sk na hodinu. Myslela som si, ze dovolenka sa vypocita z nejakeho priemeru za nejake urcite obdobie, a z hrubej mzdy-t.j. aj premie, odmeny atd.....
Alebo myslim zle?
A este jedna vec by ma zaujima. Za jeden den volna, ktoré si zoberiem, sa sthava 1,5 dna....a zase za 2 dni dovolenky sa strhavaju 3....??????
Dakujem velmi pekne za odpoved.
papa
Barbara
10.04.08,04:37
Ahoj, to je zle. dovolenka sa platí z priemerky za štvrťrok, teda keď si čerpala dovolenku v mesiaci marec 08, tak sa prieemrka sa vyrátava z troch mesiacov, čiže 10,11,12/ 07. od apríla je nová priemerka z 1,2,3/08.
zákonník práce
§ 134

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej
len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo
mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom
období a z obdobia odpracovaného zamestnancom
v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok
predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný
zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému
dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom
období a používa sa počas celého štvrťroka,
ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval
aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto
priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.
Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec
dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia,
alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový
zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov
má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje
sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí
priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich
v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného
času zamestnanca.




a k tomu strhávaniu nemrozumiem, prečo strháva, že si čerpala dovolenku:rolleyes: strháva sa len za absenciu
veve333
10.04.08,04:46
Dakujem. K tej druhej otázke som sa zle vyjadrila-pravdepodobne. Robime 12-stky./klasika-denna, nocna, volno volno/. Len som chcela vediet, ze ked si napr. zoberiem jeden den/dajmetomu rannu/ dovolenku, ci je to v poriadku ze sa mi strhava nie jeden den z dovolenky ale jeden a pol.
Dakujem.
Barbara
10.04.08,05:04
no u nás je to tak, že napr. keď robí 12 ky a čerpá dovolenku, tak tie hodiny napr. keď čerpá 35 hod. tak 35 * 7,5,= 4,66, lebo u nás je 7,5 jeden deň, takže dovolenku bude mať 4,66 dní.
neviem či som to napísala dosť zrozumiteľne.:rolleyes:
veve333
10.04.08,05:18
noooo asi nie....skusis mi to prosim napisat "v mojom pripade"?
ked sa pracuju 12-tky?:)
veve333
10.04.08,05:20
asi som sa opat ja zle vyjadrila...takze este raz a skusim trochu jednoduchsie.
za kazdy den volna-mam strhnuty 1,5 dna dovolenky.
Barbara
10.04.08,05:27
asi som sa opat ja zle vyjadrila...takze este raz a skusim trochu jednoduchsie.
za kazdy den volna-mam strhnuty 1,5 dna dovolenky.


takže 12 hod. dovolenka sa rovná 1,5 dňa dov., takže je to v poriadku pri 8 hod. úväzku.:--- keď berieme marec, tak v marci bol úväzok 168 hod. ty si čerpala 12 hod. dov. to znamená, že 168-12 = 156 hod. to bude úväzok a 12 hod. dov. bude 12 deleno 8 sa rovná 1,5 dňa. vždy sa berie celý úväzok na mesiac a z toho sa odrátavajú neodpr. hodiny. a tak dostaneme úväzok a prípadne aj nadčasy. keby si odrobila povedzme 180 hod. a 12 hod. dov. tak to potom bude vyzerať takto: 180 hod. celkovo, z toho 168 hod. úväzok mínus 12 hod. dovolenka dostaneme úväzok 156 hod. a kedže by si odrobila 180 hod. tak by si mala aj nadčasy 24 hod.
ufff, dúfam som to nenapísala ešte zložitejšie;) keď áno, tak prepáč
Chobot
10.04.08,05:52
asi som sa opat ja zle vyjadrila...takze este raz a skusim trochu jednoduchsie.
za kazdy den volna-mam strhnuty 1,5 dna dovolenky.

Poviem ti to polopatisticky. ZP udáva nárok dovolenky v dňoch, pričom sa ráta s tým, že jeden deň dovolenky je za jeden pracovný deň, ktorý má 8 hodín. Keby si robila pracovnú smenu v trvaní 8 hodín, tak by si za deň dovolenky mala deň voľna.

Keďže ty robíš 12 hodín, tak ty potrebuješ 1,5 dňa dovolenky po 8 hod. (t.j. 1,5x8 = 12 hod.) na to, aby si mala jeden deň voľna za 12 hod. smenu.

Neboj sa, je to v poriadku. Nespravodlivé by to bolo, keby ti za deň dovolenky dali celú smenu voľno. To by si mala viac dovolenky, než dáva zákon.