Janca
16.03.05,15:12
Prosím poradiť, či peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie vlastnej matky, ktorá je bezvládna vchádza do základu dane, alebo je to oslobodený príjem.

V rozhodnutí nie je v texte uvedené, že ide o štátnu sociálnu dávku. Je priznaný a vyplácaný Úradom práce, soc. vecí a rodiny, odbor soc. vecí a priznaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci a zak. č. 601/2003.

Ak je to zdaniteľný príjem, do ktorého riadku DP ho dám ?
Prosím poradiť, u nás na DU už neviem nikoho zohnať a chcela by som toto DP dnes uzavrieť pre klienta.
Muška
16.03.05,14:18
Janka, je to asistent? Musela mama s dcérou spísať zmluvu o asistenčnej službe?
Janca
16.03.05,14:21
Nie, nejdu cez opatrovateľskú službu, nie je to závislá činnosť. Napr. tento peňažný príspevok sa jej znížil o 500 Sk, lebo jej mama takúto čiastku poberá na bezvládnosť. Podľa vyjadrenia pracovníčky z úradu napr. pre posudenie hmotnej nudze takyto prispevok nie je považovaný za príjem - ale u nich na úrade soc. vecí.
Dokonca v prípade iného zárobku by im tento daňovník musel nahlásiť príjmy v prípade zárobkovej činnosti.
Muška
16.03.05,14:25
Janka, teraz som volala s priateľkou, čo to má na starosti.A odkazuje táto dávka je oslobodená od dane z príjmu.
Janca
16.03.05,14:28
Muška, Muška zlatá, ani nevieš, ako si ma potešila. Ďík za námahu, hneď sa mi to A-čko bude lepšie vypĺňať pre človeka, ktorému sa vráti aspoň trošku chechtáčikov. Ďakujem pekne.
vgabka
16.03.05,14:32
Muška, a ak má daňovník potvrdenie pre svoju manželku o poberaní peňažného príspevku za opatrovanie, považuje sa tento príjem za daňový alebo nedaňový? Jeho manželka sa do augusta minulého roka starala o svoju bezvládnu matku a od septembra nastúpila do práce. Do jej príjmu pre posúdenie odpočítateľnej položky na manželku sa berie jej príjem zo závislej činnosti aj prípevok za opatrovanie, alebo len príjem zo závislej činnosti? Prosím, poraď. Potrebujem to súrne vedieť ešte dnes. Ďakujem.
Janca
16.03.05,14:37
Ak by som do toho mohla "kecať" ako príjem manželkyn by som jej to do príjmov určite rátala. Lebo napr. aj dôchodok a podpora sa už považuje za príjem pri posúdení odpočtu dane na manžela-lku.
Muška
16.03.05,14:44
Gabika, do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky. Tak hovorí zákon. Ale potom je odvolávka, kde štátne sociálne dávky sú rodičovský, , pohrebné, pestúnske, prídavky. Je tam aj zaopatrovací príspevok Zákon 238/1998, tak neviem aký je to. Lebo opatrovanie je v zákone 195/1998.
Takže asi sa berie ako príjem /ak sa to týka odpočtu/. ????????
Muška
16.03.05,14:47
Janka, zákon Daň z príjmu § 9 odst. 2 písm. b)
Od dane sú oslobodené aj .............. bla bla............ peňažný príespevok za opatrovanie.................
Janca
16.03.05,14:51
Muška, Muška, teraz si ma zahanbila ... už to tam ani jasnejšie nemôže byť napísané ... asi som v tom hľadala strašnú vedu. Ďakujem za navigáciu, chcelo to len otvoriť zákon.
Ale na druhej strane, radšej sa opýtať dvoch, troch, ako spraviť blbosť, zvlášť, keď sa jedná o dane.
Prajem pekný zvyšok dňa.
Muška
16.03.05,14:56
Muška, Muška, teraz si ma zahanbila ... už to tam ani jasnejšie nemôže byť napísané ... asi som v tom hľadala strašnú vedu. Ďakujem za navigáciu, chcelo to len otvoriť zákon.
Ale na druhej strane, radšej sa opýtať dvoch, troch, ako spraviť blbosť, zvlášť, keď sa jedná o dane.
Prajem pekný zvyšok dňa.Janka, rado sa stalo. Ale mne to už tiež moc nepáli, radšej som zdvihla, telefón a zavolala priateľke a urobila som si hanbu, lebo všetkým jej asistentom robím daňové a teraz sa opýtam takú kravinu;) Ale zobrala to s humorom a až potom mi napadlo, že veď mám záááááááááááákon.:D
No, ale už je asi vysoký termín
Janca
16.03.05,15:05
Už je vysoký dátum aj čas, cítim sa vyčerpaná a prepracovaná a tak "využívam - zneužívam" poradcov, lebo naozaj si niekedy pripadám, že sa pýtam všade dookola na úplne samozrejmé veci.
Už aby tu bol 1. apríl, ak ma dovtedy nevykotí. Každý rok si sľubujem, že si to už inak zorganizujem a každý rok 30.3. v noci si robím vlastné DP, lebo na to nie je nikdy čas, najprv sa snažím pomôcť druhým, ako dnes.
Jozef Mihál
16.03.05,15:40
Fíha, ste sa rozbehli, kým som sa vrátil k téme od neodkladných PP (pracovných povinností), tak ste to už vyriešili. Takže len zopakujem:

Peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie...nie je štátna sociálna dávka, lebo je priznaný a vyplácaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci.

Takže do "príjmu manželky" na účely § 11 ods.1 písm.b) sa započítava.

Avšak pre samotného daňovníka ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.2 písm.b)
Muška
16.03.05,15:58
Jožko, aspoň sme si trochu rozcvičili mozgové závity.;)
vgabka
16.03.05,16:00
Pán Mihál, pokiaľ Vás mám na linke, chcela by som Vás o niečo poprosiť. Na túto tému som sa už pýtala viackrát na porade, ale zatiaľ mi nikto neodpovedal. Okrem príjmu zo závislej činnosti mám aj príjem za vykonávanie lektorskej a prednášateľskej činnosti, ktorý nie je zdaňovaný. Je to príjem za kurzy účtovníctva, ktoré robím cez Akadémiu vzdelávania na základe príkaznej zmluvy. Kurzy sú podľa potreby. Teda keď sa nazbiera dostatočný počet ľudí, tak ho robím. Je možné tento príjem považovať za príležitostný príjem? A ak áno, ako mám vyhotoviť daňové priznanie, ak mám potvrdenie, že som mala nezdaňovaný príjem cca. 40 000,- Sk? Mám na potvrdenie napísať, že príjem krátim o čiastku 20 208? Podotýkam, že nie som živnostníčka. Pýtam sa kade-tade, ale nikto nevie poradiť. Verím, že mi pomôžete. Vopred ďakujem.
Naile
17.03.05,09:33
Všetky príspevky poskytované podľa zákona o sociálnej pomoci z. č. 195/1998 v zn. nesk. pr., vrátane príspevka za opatrovanie, príspevka na osobnú asistenciu a ďalších príspevkov, sú oslobodené od dane pre príjemcu podľa § 9 ZDP, avšak sa započítavajú do vlastného príjmu manželky (manžela) na účely odpočtu nezdaniťeľnej sumy u manželského partnera.
Muška
17.03.05,13:19
Všetky príspevky poskytované podľa zákona o sociálnej pomoci z. č. 195/1998 v zn. nesk. pr., vrátane príspevka za opatrovanie, príspevka na osobnú asistenciu a ďalších príspevkov, sú oslobodené od dane pre príjemcu podľa § 9 ZDP, avšak sa započítavajú do vlastného príjmu manželky (manžela) na účely odpočtu nezdaniťeľnej sumy u manželského partnera.Naile, píšeš o príspevku za asistenciu. Neviem či hovoríme o tom istom. Ale ak má občan asistenta. Musí s ním spísať zmluvu o asistencii. A asistent si uvedený príjem zdaní po odpočítaní výdavkov, alebo 25 % paušálu. Zdaňuje sa to v § 6. K daňovému priznaniu sa prikladá aj uvedená zmluva.
Naile
17.03.05,15:25
ZŤP osoba má nárok ma príspevok na osobnú asistenciu podľa zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Tento príspevok je pre tuto ZŤP osobu je oslobodený od dane v zmysle § 9 ZDP.
Ale tento príspevok ďalej sa poskytuje už ako odmena ďaľšej osobe, ktorá vykonáva osobnú asistenciu. Táto ďalšia osoba, ktorá vykonáva osobnú asistenciu zdani tento príjem podľa § 6 ods.2 písm b) a uplatní aj paušálny výdavok vo výške 25 % z príjmu.
Danka Kosibová
18.04.05,06:59
je mozné zamestnat chalana, ktrorý pobera na staru mamu opatrovateľsky príspevok takym sposobom, aby o tento príspevok neprišiel? napr. kratši PP, alebo nieco obdobne??? dakujem
RenataK
18.04.05,07:18
je mozné zamestnat chalana, ktrorý pobera na staru mamu opatrovateľsky príspevok takym sposobom, aby o tento príspevok neprišiel? napr. kratši PP, alebo nieco obdobne??? dakujemAk má celodennú starostlivosť tak nie je to možné. Iba ak by mal živnosť a pracoval doma alebo keby robil pre zamestnávateľa niečo doma. Vtedy môže zarobiť do výšky 2x životného minima.
Danka Kosibová
18.04.05,07:43
[to RenataK.
vies mi prosim povedat, kde si to najdem v zakone, to ,ze kolko a akym sposobom moze popri tom zarabat...
dakujem pekne.
Naile
18.04.05,08:32
To Danka:
zákon č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci § 64a Peňažný príspevok za opatrovanie ods. 10
valientova
19.04.05,08:54
Naile prosím...
môžem dostávať peňažný príspevok ako osobná asistentka za člena mojej rodiny, ktorý býva u mňa,je invalidný dôchodca/dôchodok z mladosti/ a ZŤP 60%???Ďakujem
Naile
19.04.05,15:33
To Valientova:
bohužiaľ, nemožem kompetentne zodpovedať na tvoju otázku. Nestracaj čas a choď na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a tam ti zodpovedne povedia, ano či nie, a ako to zúradovať. Mne sa zdá, že áno, avšak neviem rozsah.
Dana 22
28.11.06,14:47
Matka má 9 ročné zdravotne ťažko postihmuté dieťa a 1 ročné taktiež postihnuté (obidve hluchotou).
Teraz poberá len rodičovský príspevok na druhé dieťa.

Má okrem tohto rodičovského príspevku nárok aj na príspevok za opatrovanie 9 ročného dieťaťa?
Ďakujem Dana 22
Dana 22
28.11.06,15:14
p. Valientova

Peňažný príspevok na osobnú asistenciu v zmysle zákona č.195/1998 § 58 môže byť priznaný ZŤPOˇ s mierou funkčnej poruchy nad 50% ak spĺňa osobnostné predpoklady. je schopný integrácie do spoločnosti (zamestnamie, štúdium, iné aktivity).
Výška jeho príjmu a spoločne posudzovaných osôb nesmie na jednu osobu prekročiť 3- násobok životného minima a jeho majetok nesmie prekročiť hodnotu 800 000 Sk.
Príspevok na osobnú asistebciu sa vypláca v mesačných dávkach ZŤPO a ta potom vyplaca podla odpracovanýh hodín osobného asistenta.

ZŤPO je možné v zmysle zákona poskytnúť starostlivosť buď formou osobnej asistencie, alebo príspevkom za opatrovanie.

Osobná asistencia sa častejšie priznáva aktívnejším ZŤPO a opatrovanie pasívnejším ZŤPO.
Dana 22
Fairy
29.01.07,10:44
Janka, zákon Daň z príjmu § 9 odst. 2 písm. b)
Od dane sú oslobodené aj .............. bla bla............ peňažný príespevok za opatrovanie.................

Prepáč, ale nepýtala sa náhodou VGABKA, či sa tento príspevok za opatrovanie odpočítava v prípade zamestnanca, čo si chce uplatniť odpočet na manželku ? To je potom ale rozdiel. Daň sa z príspevku za opatrovanie neodvádza, s tým s tebou súhlasím. Ale .... berie sa ako príjem manželky pri uplatňovaní si odpočtu na manželku alebo nie ? Teda či je to štátna dávka (ako napr. rodičovský príspevok) alebo je to sociálna dávka (ako napr. príspevok v nezamestanosti). Z daňového úradu mi napísali, že je to štátna sociálna dávka, ak je poskytnutý podľa zákona 236/1998 Zz.
Už v tom mám zmätok... Ako zistím, či je to podľa tohto zákona, keď na tom potvrdení z Úradu soc. vecí a rodiny sa to neuvádza ?
Fairy
30.01.07,04:54
Už mi to MATAFE vysvetlila... tak ďakujem!
ZDENIELA
23.02.07,07:17
Prosím o info:

Na školení o dani z príjmu FO za rok 2006 nám prednášajúca povedala, že:

poberanie peňažného príspevku za opatrovanie podlieha dani z príjmu. Kukám ako kukám do zákona o dani z príjmu (rok 2006) a tam stále vidím že:
§9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie ....

Tak neviem, včuľ buď múdry, alebo pomôž si človeče aj boh ti pomôže, alebo neviem. :confused:
Čo vy na to múdre hlávky?
Zita4
23.02.07,07:24
Na školení o dani z príjmu FO za rok 2006 nám prednášajúca povedala, že:
poberanie peňažného príspevku za opatrovanie podlieha dani z príjmu. Kukám ako kukám do zákona o dani z príjmu (rok 2006) a tam stále vidím že:
§9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie ....

Príspevok za opatrovanie sa započíta len do príjmu manžela/manželky pri uplatňovaní NČ na manžela/manželku. Nie je to zdaniteľný príjem.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179599&postcount=6
ZDENIELA
23.02.07,11:59
S tým súhlasím, veď viem čítať a v zákone je to jasne definované podľa §9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie

mimotemy A čo výrok prednášajúcej, ktorá upozorňovala, že je to zdaniteľný príjem a upozorňovala, že je to novinka prvý krát za rok 2006. :eek:

Človek zaplatí za školenie nemalé peniaze a tam mu natlču do hlavy takéto veci??? :confused:
ajobs
23.02.07,12:10
S tým súhlasím, veď viem čítať a v zákone je to jasne definované podľa §9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie

mimotemy A čo výrok prednášajúcej, ktorá upozorňovala, že je to zdaniteľný príjem a upozorňovala, že je to novinka prvý krát za rok 2006. :eek:

Človek zaplatí za školenie nemalé peniaze a tam mu natlču do hlavy takéto veci??? :confused:

mimotemy Žiadal by som vrátiť poplatok za školenie z dôvodu nesprávne poskytnutých informácií.
Dana 22
04.05.07,15:13
Poberateľka príspevku za opatrovanie ( opatruje vlastnú matku) chce si zvýšiľ svoj príjem ako jej to umožňuje zákon č.195/1998 odst.12. Tento príjem si zabezpečila uzavretím zmluvy o výkone osobnej asistencie pre cudziu ZTPO v rozsahu 4 hodiny denne. Pracovnička ÚPSVaR s tým nesúhlasí preto, lebo 2 takéto činnosti sa vraj nemôžu vykonávaľ.
Vysvetlí mi niekto, prečo nie? Zákon osobnú asistenciu v spomínanom odstavci 12 predsa nevylučuje.
Ďakujem Dana 22
zuzana000
04.05.07,16:51
Preto sa to to nedá ,lebo keď sa priznáva opatrovateľský príspevok tak sa tým myslí 24 hodinová starostlivosť o postihnutého. Kôli tomuto dôvodu sa nemôže vykonávať pri opatrovníckom ešte aj asistencia.
Dana 22
05.05.07,10:09
Zuzana ja viem,
že opatrovateľský príspevok sa podľa zákona č.195/1998 poskytuje na celodennú starostlivosť, ale § 64a odst. 12 dovoľuje zarobiť príjem do výšky 2 x ŽM, a nevylučuje žiadnu činnosť za ktorú tento zárobok môže získať! Kedy si to má zarobiť?
Ja predpokladám, že opatrovateľ to môže robiť v čase svojej neprítomnosti pri opatrovanom, ale je povinný zabezpečiť opatrovanému v tomto čase ( napr. 4 hodiny) riadnu starostlivosť inou osobou!
Dana 22
ajobs
05.05.07,11:16
Poberateľka príspevku za opatrovanie ( opatruje vlastnú matku) chce si zvýšiľ svoj príjem ako jej to umožňuje zákon č.195/1998 odst.12. Tento príjem si zabezpečila uzavretím zmluvy o výkone osobnej asistencie pre cudziu ZTPO v rozsahu 4 hodiny denne. Pracovnička ÚPSVaR s tým nesúhlasí preto, lebo 2 takéto činnosti sa vraj nemôžu vykonávaľ.
Vysvetlí mi niekto, prečo nie? Zákon osobnú asistenciu v spomínanom odstavci 12 predsa nevylučuje.
Ďakujem Dana 22

Tadiaľto cesta nevedie. Prihlás sa na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ 25.911 Sk, a môžeš od 1. dňa poberať ošetrovné na mamu (ak to lekár odobrí ako nevyhnutné - viď § 39,ods.1, písm.a) zákona o sociálnom poistení) vo výške 55% denného vymeriavacieho základu - v praxi je to podľa počtu kalendárnych dní v mesiaci cca 4600-4750 Sk za 10 kalendárnych dní. Ak získaš 270 dní DNP poistenia, môžeš dostávať nemocenské na svoju osobu vo výške cca 15.000-16.000 Sk mesačne.
Dana 22
05.05.07,13:38
ajobs vôbec nerozumiem Tvojej odpovedi!
Ja potrebujem skôr právnicku odpoved, že súbežné vykonávanie osobnej asistencie 1 osobe a opartrovanie 2 osobe bude v súlade s § 64a odt. 12 za predpokladu, ktorý som uviedla v odpovedi Zuzane.

ajobs tu nie je problem s priznaním OP, ani s potrebou nemocenskeho pistenia
Dana 22
ajobs
05.05.07,16:59
ajobs vôbec nerozumiem Tvojej odpovedi!
Ja potrebujem skôr právnicku odpoved, že súbežné vykonávanie osobnej asistencie 1 osobe a opartrovanie 2 osobe bude v súlade s § 64a odt. 12 za predpokladu, ktorý som uviedla v odpovedi Zuzane.

ajobs tu nie je problem s priznaním OP, ani s potrebou nemocenskeho pistenia
Dana 22

Danka, myslím, že Ti ide o získanie nejakej finančnej kompenzácie, preto som tu uviedol možnosti, ako sa bezproblémovo dostať k financiám. Myslím, že aj ten príspevok za vykonávanie osobnej asistencie má slúžiť na zvýšenie príjmu. Uviedol som, že ak budeš ošetrovať mamu a budeš DNP, môžeš získať bezproblémovo oveľa viac, ako pri osobnej asistencii - osobne si myslím, že tam Ti budú robiť problémy tak ako je to napísané v príspevku č.34. Ale poberať ošetrovné a neskôr aj nemocenské môžeš súčasne s poberaním príspevku za opatrovanie.
Pepa
05.05.07,17:27
Mám taký pocit, že tu ide o "získanie" zdaniteľného príjmu pre účely uplatnenia DB
http://www.porada.sk/t51479-dan-bonus.html#post457797
Dana 22
06.05.07,09:38
Pepa,
nie v tomto prípade nejde o "získanie" zdaniteľného príjmu.
Ja sa takémuto problému venujem práve na adrese, ktorú si mi odporučil.
( zatial mi nikto neodpovedal)

V tomto prípade ide skutočne o potrebu pomoci osobnej asistencie, zhodou okolnosti práve od osoby, ktorá poberá opatrovateľský príspevok pre svoju matku, pretože je užívateľovi suseda a stiha si zadeliť čas medzi tieto 2 osoby.
Z môjho pohľadu by to mohlo byť prípustné, lebo zákon to v žiadnom § nezakazuje.
Ak má platiť § 64 a, tak ten opatrovateľ môže robiť akúkoľvek prácu.
Dana 22
Dana 22
06.05.07,09:41
ajobs,
Ďakujem aj za Tvoje info, možno to využijem pri riešení iného prípadu.
Dana 22
monikad
17.10.07,12:27
Ahojte poradaci,
mozme zamestnat na dohodu cloveka, ktory pobera opatrovatelsky prispevok?
Ak ano, moze u nas podpisat vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky?

Aj som sa ho pytala, ze co ak mu pride kontrola zo socialky a on nebude doma, no vraj si to zabezpecil, ze nepridu.. ???

Ide mi o to, ci mozme mat my ako zamestnavatel nejaky postih v pripade, ze s nim tu dohodu o vykonani prace uzatvorime.. Malo by ist o prilezitostnu pracu v zahranici, t.j. boli by mu vyplacane aj diety..

Dakujem.
monikad
17.10.07,14:44
Ahojte poradaci,
mozme zamestnat na dohodu cloveka, ktory pobera opatrovatelsky prispevok?
Ak ano, moze u nas podpisat vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky?

Aj som sa ho pytala, ze co ak mu pride kontrola zo socialky a on nebude doma, no vraj si to zabezpecil, ze nepridu.. ???

Ide mi o to, ci mozme mat my ako zamestnavatel nejaky postih v pripade, ze s nim tu dohodu o vykonani prace uzatvorime.. Malo by ist o prilezitostnu pracu v zahranici, t.j. boli by mu vyplacane aj diety..

Dakujem.


posuvam..
Stefan2005
17.10.07,15:07
Ahojte poradaci,
mozme zamestnat na dohodu cloveka, ktory pobera opatrovatelsky prispevok?
Ak ano, moze u nas podpisat vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky?

Aj som sa ho pytala, ze co ak mu pride kontrola zo socialky a on nebude doma, no vraj si to zabezpecil, ze nepridu.. ???

Ide mi o to, ci mozme mat my ako zamestnavatel nejaky postih v pripade, ze s nim tu dohodu o vykonani prace uzatvorime.. Malo by ist o prilezitostnu pracu v zahranici, t.j. boli by mu vyplacane aj diety..

Dakujem.

V stručnosti: odporúčam pozorne preštudovať §64a zákona 195/1998. V zásade možno uzavrieť dohodu s opatrujúcou osobou. Jej príjem (aby nestratila nárok na opatrovateľský príspevok) je však limitovaný - ods. 12 menovaného paragrafu.
Ale môžem konštatovať, že v prípade práce v zahraničí určite nebude spĺňať podmienku stanovenú v odst. 1 - t. j. na celodenné, osobné a riadne opatrovanie odkázanej osoby...
jennyka
26.11.07,19:18
Tiež momentálne riešim túto pre mňa "dilému". Prečítala som si všeky príspevky v tejto téme, no stále nemám v tom celkom jasno a vysvetlím prečo: V Poradcovi (DÚVaP č.3-4 z r.2005) v téme 7.Štátne dávky som sa dočítala o tom, že peňažný príspevok za opatrovanie je štátna sociálna dávka. Tak teraz naozaj neviem, či je alebo nie je príjmom manželky (v prípade opatrovania blízkej osoby, nejde o asistenciu), o ktorý sa znížuje výška odpočítateľnej položky.
jennyka
27.11.07,18:26
Dnes som volala na daňový úrad a vysvetlili mi, tak ako tu už bolo povedané, že síce to nie je zdaniteľný príjem, ale započítava sa do príjmu, ktorým sa znižuje odpočítateľná položka na manželku.
Katarina
10.01.08,18:36
ZŤP osoba má nárok ma príspevok na osobnú asistenciu podľa zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Tento príspevok je pre tuto ZŤP osobu je oslobodený od dane .Ale tento príspevok ďalej sa poskytuje už ako odmena ďaľšej osobe, ktorá vykonáva osobnú asistenciu. Táto ďalšia osoba, ktorá vykonáva osobnú asistenciu zdani tento príjem podľa § 6 a uplatní aj paušálny výdavok vo výške 40 % z príjmu.

V tomto príspevku som našla odpoveď na moju otázku,lenže príspevok je z roku 2005. Prosím platí to takto aj v roku 2007?
Lydka R
10.01.08,21:02
V tomto príspevku som našla odpoveď na moju otázku,lenže príspevok je z roku 2005. Prosím platí to takto aj v roku 2007?

Áno, platí to aj teraz.
Pre asistenta ide o príjem podľa §6 ods 2 písm.b