účtovník - junior
13.02.08,12:28
V prenajatej predajni sme spravili kompletné osvetlenie v hodnote 150000,-- Sk v nájomnej zmluve, máme uvedenú klauzulu, že daný majetok si môžme odpísať, poradíte mi do ktorej odpisovej skupiny to mám zarádiť... či do 2 / Elektrické zdroje svetla a svietidlá/ alebo na budovu / technické zhodnotenie / Dakujem..
andrej_rv
13.02.08,11:47
V prenajatej predajni sme spravili kompletné osvetlenie v hodnote 150000,-- Sk v nájomnej zmluve, máme uvedenú klauzulu, že daný majetok si môžme odpísať, poradíte mi do ktorej odpisovej skupiny to mám zarádiť... či do 2 / Elektrické zdroje svetla a svietidlá/ alebo na budovu / technické zhodnotenie / Dakujem..
V zmysle metodického pokynu MF SR č. 3400/1998-62 (FS 3/1998) sa ako súčasť stavby odpisuje aj
1.4 Elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskozvody, okrem zariadení v bode 2.5
Pokiaľ ide o TZ vykonané a odpisované nájomcom, zaradí a odpisuje sa v rovnakej skupine ako príslušná stavba. (§ 24 ods. 2 ZoDP)
azla
13.02.08,11:56
Pri technickom zhodnotení prenajatého majetku auditor upozorňoval, že mala by byť nájomná zmluva uzavretá na dobu určitú, aby sme vedeli rozpočitat úč
tovné odpisy , aby sa TZ odpisalo počas doby nájmu - účtovne. Daňovo
samozrejme podla zákona DzP.
Ak je nájomná zmluva na dobu kratšiu ako je doba odpisovania pre daňové účely malo by byť v zmluve ošetrené, čo sa stane s TZ po skončení nájmu.

Ak taká zmluva nie je , lebo je na dobu neurčitú, ako postupujete v zmysle účtovných odpisov?

Pridajte svoju skúsenosť.
Zoltán Kovács
13.02.08,11:58
Pri technickom zhodnotení prenajatého majetku auditor upozorňoval, že mala by byť nájomná zmluva uzavretá na dobu určitú, aby sme vedeli rozpočitat úč
tovné odpisy , aby sa TZ odpisalo počas doby nájmu - účtovne. Daňovo
samozrejme podla zákona DzP.
Ak je nájomná zmluva na dobu kratšiu ako je doba odpisovania pre daňové účely malo by byť v zmluve ošetrené, čo sa stane s TZ po skončení nájmu.

Ak taká zmluva nie je , lebo je na dobu neurčitú, ako postupujete v zmysle účtovných odpisov?

Pridajte svoju skúsenosť.

Účtovné odpisy môžu byť rozrátané aj na kratšiu dobu ako doba trvania prenájmu.
andrej_rv
13.02.08,15:52
Účtovné odpisy môžu byť rozrátané aj na kratšiu dobu ako doba trvania prenájmu.
Teoreticky môžu, ale podľa mňa by to nebolo celkom v súlade so zásadami uvedenými v § 20 Postupov PÚ, v zmysle ktorých sa odpisový plán zostavuje aj s ohľadom na predpokladanú dobu využívania dlhodobého majetku. Ak sa prípadne dohodnutá doba prenájmu zmení, v zmysle § 20 ods. 5 PPÚ sa odpisový plán prehodnotí a upraví sa doba alebo sadzby odpisovania.