Evanka
16.03.05,14:19
Prosím, vie niekto poradiť? Spoločník - FO predá svoj podiel v júni 2004 inému spoločníkovi – FO vo firme za 500 000,- ale predtým musí vysporiadať stratu v s.r.o. vo výške 800 000,- . Môže považovať 800 000,- ako výdavok do výšky príjmu? Môže tých 300 000,- uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období?
ingi
16.03.05,14:34
Sumu vynaloženú na vysporiadanie straty podľa mňa nie je možné považovať v tomto prípade za výdavok. Za výdavok je možné považovať vklad spoločníka (nadobudnutie obch. podielu) do spoločnosti.
Čo sa týka zdaňovania, pozri si prechodné ustanovenia §52 ods.21 ZDP.
V súčasnosti sa príjmy z prevodu účasti na obch.spoločnostiach už zdaňujú, ale na podiely nadobudnuté do 31.12.2003 sa vzťahuje starý zákon, t.j. ak doba medzi nadobudnutím a prevodom bola dlhšia ako 5 rokov, sú oslobodené od dane.
Evanka
16.03.05,15:00
ingi, vdaka za odpoved. To viem, co platilo do 31.12.2003. Je to vsak tak komplikovane, ze to chce asi niekoho, kto sa zaobera predajom obchodnych podielov a okrem toho by bolo treba vidiet asi aj zmluvy. Lebo mne sa tu zdaju popletene dve veci. Predaj obchodneho podielu FO a vyrovnanie straty za sro.
ingi
16.03.05,18:41
Evanka, o.k., je to asi zložitejšie, dúfam, že sa ešte niekto zapojí.