karol x
13.02.08,13:01
Postačuje na otvorenie fastfoodu (predaj bagiet - sendviče pečené zo zmrazených polotovarov, plnené v prevádzke, predaj rýchlych instant. polievok, bez kuchyne,predaj nealko nápojov) voľná živnosť, pričom zákazníci by si mohli bagety, polievku alebo zakúpené nealko skonzumovať priamo v prevádzke pri stole (bez obsluhy). Je potrebné vybaviť si aj pohostinskú činnosť, ktorá je viazanou živnosťou?
Podľa živnostenského zákona, § 38, ods.1. sa pohostinskou činnosťou rozumie príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste (ďalej len "predaj na priamu konzumáciu"). Súčasťou oprávnenia na pohostinskú činnosť je aj s ňou spojený predaj polotovarov alebo doplnkového tovaru a predaj na priamu konzumáciu podľa odseku 2.

Podľa ods.2. pohostinskou činnosťou nie je na účely tohto zákona predaj na priamu konzumáciu
písm. a) nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov,

písm. c) tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál.

Dokáže my k tomu niekto poskytnúť zrozumiteľný výklad?

Na ŽÚ povedali, že pohost. činnosť netreba.Ale viete ako je to, tam vám povedia že nie inde, že áno.Prezrel som aj poradu, ale ro čo hľadám som nenašiel, len čo ma to dezorientovalo. Keď som sa pozeral na výpis obchodného registra prevádzkovateľa McDonalds alebo KFC pohostinskú činnosť v predmetoch podnikateľskej činnosti nemali. Predpokladám, že na prevádzku fastfoodu s podobným sortimentom to platí rovnako.

Má s ým niekto nejakú skúsenosť? Za všetky rady veľká vďaka.
mysimis
13.02.08,12:14
Včera si zadal toto isté znenie otázky. Odpovedala som Ti v nich úplne zrozumiteľne. Skús si vyhľadať včerajšie témy a prečítaj si odpovede. Moja odpoveď je dnes taká istá ako včera.
karol x
14.02.08,08:22
Ďakujem miška, vidím, že súhlas vyjadrila aj lenkak a zalobaba, ktorým ďakujem tiež. Napriek tomu mi vŕta v hlave tá "príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste", čo som do včerajšej otázky neuviedol.
Teda ja tam vidím rozdiel medzi pohostinskou č. a predajom na priamu konzumáciu tepelne...(voľná živnosť) práve v tom, že sa pri pohostinskej činnosti konzumuje na mieste.Pokiaľ sa aj v mojom prípade konzumuje v prevádzke a ty píšeš, že to pohostinská č. nie je, rozdiel je potom v tom, že pohostinská činnosť živnostníka prevádzkujúceho krčmu, v ktorej sa podáva dršková (uvarená a pripravená v kuchyni) tkvie teda v obsluhe hosťa čašníkom, alebo v čom? Kde je ten hlavný rozdiel medzi pohostinskou činnosťou a predajom tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál, ktoré sa skonzumujú pri stole, v miestnosti, v ktorej boli kúpené? V tej obsluhe? To sa mi akosi nezdá.