lenka.ba
13.02.08,13:03
Dobrý deň. Možno hlúpa otázka, ale odpoveď som nikde nenašla, tak možno tu. Odpis záväzku po uplynutí premlčacej doby existuje. Ale existuje aj opravná položka k časti neuhradeného záväzku ešte pred uplynutím premlčacej doby? ďakujem.
martinez
13.02.08,12:51
nie, opravna polozka k zavazkom neexistuje.. ciastkove znizenie zavazku z dovodu docasneho znehodnotenia sa podla mojho nazoru nerealizuje, a to z dovodu zasady opatrnosti! preto nemoze ani existovat nieco ako opravna polozka k zavazku....

iba dlhodobe!! zavazky mozno upravit ... a to na ich sucasnu hodnotu v pripade, ak ma uctovna jednotka povinnost overenia UZ auditorom podla §19. Akym uctovnym zapisom sa to vsak realizuje, to nikto nevie, nakolko Ministerstvo financii k tejto problematike zatial nevydalo metodicky pokyn.
lenka.ba
14.02.08,13:02
ale čo v prípade, že v roku 2008 bude záväzok stále existovať a splatnosť bola pred 36 mesiacmi? Pôjde mi do výnosov???
Danila
14.02.08,14:11
ale čo v prípade, že v roku 2008 bude záväzok stále existovať a splatnosť bola pred 36 mesiacmi? Pôjde mi do výnosov???Na základe inventarizácie účtu 321 máš nejaké vyjadrenie od odberateľa? Alebo sa o svoju pohľadávku odberateľ nezaujíma?
Prikladám:
http://www.porada.sk/t56585-odpis-zavazku-z-roku-2001-a.html
Vladimír Ozimý
14.02.08,14:29
ale čo v prípade, že v roku 2008 bude záväzok stále existovať a splatnosť bola pred 36 mesiacmi? Pôjde mi do výnosov???

no buď ju účtovne zlikvidujete do výnosov a takisto do daňového základu bude tento výnos vstupovať alebo budete o záväzku naďalej účtovať a upravíte len základ dane na základe par. 17 ods. 29
lenka.ba
15.02.08,12:06
ok, ale to až v roku 2008!