sarkodzila
13.02.08,16:03
Chcela by som sa poradiť aký spôsob zálohovej platby "spoločnej" elektriny je správny. Podľa počtu osôb, alebo bytov? Momentálne platíme podľa osôb čo sa mi vidí nie veľmi objektívne. Dík.
zsolt69
13.02.08,15:30
Aj u nás sa platí podľa osôb. Asi je to najlepšia forma na zálohové platby za osvetlenie spoločných priestorov.
svojar
13.02.08,15:32
Aj u nás sa platí podľa počtu osôb.
Igy
13.02.08,15:40
U nas pocet osob, cim viac osob tym viac svietis a vyuzivas zariadenia ktore spotrebuvaju el. energiu.
lubica_02
13.02.08,17:08
Najspraavodlivejšie je na počet osôb,lebo v rovnako veľkom byte môže bývať 1 osoba ,ale aj 6. Prečo by sa mala teda 1 osoba podieľať rovnakým dileom na týchto nákladoch?
sthruska
14.02.08,06:59
Najspravodlivejšie je na počet osôb - byt nesvieti. To isté uplatňujem aj na elektrinu na výťah.
zivan
14.02.08,14:51
Aj ja súhlasím, že asi najspravodlivejšie je rozdeľovať náklady na el. energiu podľa osobomesiacov.
Ak je odber el. energie rozdelený na 2 odberné miesta:
- osvetlenie (obvykle 1-fázový odber) .... ako kritérium pre rozdeľovanie použiť osobomesiace za všetky byty v dome resp. vchode
- výťah (3-fázový odber) .... ako kritérium pre rozdeľovanie použiť osobomesiace za všetky byty v dome resp. vchode okrem prízemia príp. 1.poschodia.

Ak je byt aj celý rok neobývaný berieme počet osôb 1 t.j. 12 osobomesiacov ročne. Dôvodom je nutnosť platiť stále platby za odberné miesta v dome t.j. aj keby tam celý rok nebol žiadny odber.
ivangabris
25.02.08,19:07
aj my účtujeme podľa osobomesiacov
Orim
25.02.08,20:53
V každom prípade je potrebné aby aj ten byt, ktorý je neobývaný platil. Ide o to z čoho by sa to malo počítať. V súčasnej dobe sa na faktúre elektriky nachádza kopa iných údajov, ktoré sa započítavajú do celkovej platby, ako napr. platba za prenesený výkon, tarifa za elektrinu, pevná mesačná platba, mesačná platba za odberné miesto a pod. Medzi týmito platbami sú platby, ktoré sú vlastne "služby" za to aby elektrika k nám došla a fungovala tak ako to potrebujeme, aby vždy bola k použitiu keď otočíme vypínačom. Tieto "služby" nám to zabezpečujú a samozrejme niečo stoja, platíme za to že elektrika funguje. Platí to každý a aj doma ak nič nespotrebujete aj tak vám elektrárne naúčtujú určitú čiastku. Je to taká cena za údržbu celej elektrickej sústavy. No a z tejto ceny by mal ten kto tam "nebýva" platiť. Neplatí spotrebu, lebo tam nebol, platí za službu aby elektriku mal, keď ju bude potrebovať.
Neviem či som to zrozumiteľne vysvetlil.

Ale kto sa vám bude dnes hrať s takýmto rozpočítavaním ???
:) :) ;)
erika 1
27.02.08,16:54
Spôsob rozúčtovania nákladov si odsúhlasujú vlastníci a mal by byť zahrnutý v zmluve o výkone správy. Náklady na výťah,elektrinu,upratovanie a odvoz smetí by sa mal rozpočitavať na osobomesiace. Náklady sa účtujú aj neobývaným bytom, a to tak, akoby ich užívala jedna osoba.
erika1