NeMaria
13.02.08,16:35
Ahoje poraďaci,
momentalne riešime v suvislosti so stavbou nasho domu odpad. Staviame v obci, kde zatial nie je kanalizacia a nevieme sa rozhodnut, ci mame dat žumpu, alebo čističku..:( Kanalizacia ma byt vybudovana v priebehu 2 - 3 rokov.) Sme 4 členna rodina. Cenovo (nakupna cena) je vyhodnejsia zumpa, ale z dlhodobejsieho hladiska je efektivnejsia čisticka... Ma zmysel davat čističku, ked bude o par rokov vybudovana kanalizacia? Mate niekto skusenosti s udrzbou čističky alebo žumpy? Rada privitam akekolvek nazory a skusenosti.
Dakujem. m.
Zoltán Kovács
13.02.08,15:41
Ahoje poraďaci,
momentalne riešime v suvislosti so stavbou nasho domu odpad. Staviame v obci, kde zatial nie je kanalizacia a nevieme sa rozhodnut, ci mame dat žumpu, alebo čističku..:( Kanalizacia ma byt vybudovana v priebehu 2 - 3 rokov.) Sme 4 členna rodina. Cenovo (nakupna cena) je vyhodnejsia zumpa, ale z dlhodobejsieho hladiska je efektivnejsia čisticka... Ma zmysel davat čističku, ked bude o par rokov vybudovana kanalizacia? Mate niekto skusenosti s udrzbou čističky alebo žumpy? Rada privitam akekolvek nazory a skusenosti.
Dakujem. m.

Ak kanalizácia bude naozaj do 2 - 3 rokov, tak ja by som dával žumpu. Je lacnejšia, ako čistička. A keď je vybudovaná kanalizácia, tak neviem či nie je povinnosť napojiť sa na ňu. Potom investícia do čističky sa nevráti.
r.galovic
13.02.08,19:16
Odporúčam žumpu. S čističkou je spojených viac byrokratických problémov. Napr. nutnosť vypracovania hydrogeologického posudku. Samozrejme závisí od spôsobu vypúšťania vyčistených vôd.
svrbik juraj
13.02.08,20:02
podobny problem som riesil aj ja.nakoniec nam cisticku nepovolili na zivotnom-ta ich byrokracia.a to som chel zaplatit viac a spravit nieco pre ekologiu.ak si date cisticku a vybuduju vam kanalizaciu,nieste povinny sa na nu napojit.v pripade,ze mate zumpu,tak ste povinny sa napojit na verejnu kanalizaciu.ak naozaj chcete cisticku,tak si najprv zistite,ci vam ju povolia/musite mat potok alebo spodne vody s urcitym prietokom/
Mária27
13.02.08,20:11
Kolegyňa má problémy s čističkou. S manželom chodia do práce, málo sa zdržiavajú doma a potom musia dokrmovať akési potvorky, čo sa nemajú z čoho v tej čističke napásť.
Robina
13.02.08,20:37
Treba si však uvedomiť tú skutočnosť, že z tej žumpy treba zabezpečovať aj vývoz a ak tam ide všetko z rod. domu /4 členná rodina/ - no tak to je koniec. Poznám to dôverne. My tiež uvažujeme o čističke, len nevieme kde začať a kam sa obrátiť, lebo v našej obci je čistička v nedohľadne.
pepolko
13.02.08,22:18
záleží aj od toho, či sa už na kanalizácii začalo pracovať, alebo je ešte len v pláne, pretože u nás to trvalo asi 5 rokov, kým sa kanalizácia vybudovala, a je už konečne aspoň v skúšobnej prevádzke. Ďalej ten časový úsek záleží od veľkosti obce, rôznych dotácií a pod.
peterwagner
14.02.08,07:20
ja som uprednostnil zumpu
Stefan2005
14.02.08,07:45
Akokoľvek sa rozhodneš, doporučil by som jednu vec: vedľa napojenia na žumpu/čističku vybudovať zároveň aj vývod na napojenie na kanalizáciu. Ušetríš čas, peniaze, nervy (znova terénne úpravy).

V časoch keď sme stavali my, nepočítalo sa s kanalizáciou, teraz ju urobili a mám docela problém, ako sa napojiť - je to prácne (treba veľa rozbiť), finančne a časove náročnejšie....
ROMBOR
14.02.08,09:04
ahoj NeMaja :)
tvoju situaciu poznam, osobne by som odporucal cisticku, aj ked je to skoro hamletovska otazka, co je vyhodnejsie, prvotne investicie su urcite v prospech zumpy, cisticka je financne narocnejsie, avsak ista navratnost tam je a nadovazok je mozne vyuzivat uzitkovu vodu napr. na zavlazovanie a i ...
ja som tiez vo faze pripravy stavby RD a so zumpou som vobec neuvazoval, v dedine sa buduje kanalizacia, ta je vsak podmienena prostriedkami z eurofondou a ako poznam "schopnosti" zastupitelstva, tak to este par rokov potrva, kym sa kanalizacia dobuduje (nieco uz je vybudovane) ... mam velmi dobre referencie od majitelov cisticiek, technologia postupila, s cistickami boli pred par rokmi problemy, kym to bola kvazy novinka, momentalne je vsak velky vyber kvalitnych dodavatelov ... to, ze musis zivit biologicke "osadenstvo" je pravda, avska pri 4 clennej rodine je to OK, a nepredpokladam, ze by ste na viac ako mesiac neboli doma (a ak ti tie mikroorganizmy zakapu, daju sa zasa obnovit). Osobne budem riesit cisticku v kombinacii s akumulacnou nadrzou a doplnkovym "trativodom" pre zbytkovu vodu ... ziskam tak vodu na polievanie pozemku, nebudem platit ziadne stocne (co pri X rokoch nie je nezanedbatelna polozka) ... kazdopadne, je to na tebe :---
r
dad111
14.02.08,10:13
Zumpa je rozhodne lacnejsie riesenie. Ak tu niekto spomina cisticku a akumulacnu nadrz s trativodom, tak dnes uz by som aj ja smelo urobil trativod aj zo zumpy. Dnes su bakterie, ktore aj v zumpe degraduju bio odpad a voda moze v pohode po jednoduchej sedimentacii vsakovat do zeme a pouzivat sa na zavlahy, aj ked s malym obmedzenim. Ked cisticku, tak asi vsakovaciu. To je velke jazero zasypane strkom, prekryte foliou a vrstvou zeminy v ktorej sa pestuju rastliny, pomocou ktorych sa rozklada odpad. Aj ked sa priznam, ze som to este nevidel v reali. Tie biologicke nie su az tak zadarmo. Pre ich chod je nutne pocitat so spotrebou elktriny asi 70 az 90 W 24 hodin denne, 365 dni do roka krat cena za kWh a ste niekde okolo 3000 SK za rok.
Hanka
14.02.08,10:19
Mame doma cisticku. Nejdem popisovat vsetky tie byrokraticke maniere, ktore okolo toho boli. Po vybudovani kanalizacie sme povinni cisticku odstranit. Treba si spocitat naklady na zumpu + pravidelne cistenie zumpy a cenu za cisticku. Myslim si, ze naklady na cisticku sa nam vratili a je to ovela pohodlnejsie ako sa pravidelne starat o odvoz a platit zan.
Ella
14.02.08,11:24
Hanka, napíš prosím ťa, prečo ste povinní odstrániť čističku? V našej obci nie je kanalizácia, údajne bude o 2-3 roky a mne sa zatiaľ pozdáva myšlienka čističky. Teraz som v pomykove.
Hanka
14.02.08,12:07
Dali nam to do povolenia, ze sme po zavedeni kanalizacie povinni odstranit cisticku.
pepolko
14.02.08,15:59
a myslíš, že to bude potom niekto kontrolovať, že ste ju odstránili? jakživ nikto !
Zoltán Kovács
14.02.08,16:40
a myslíš, že to bude potom niekto kontrolovať, že ste ju odstránili? jakživ nikto !

Nie som si istý, že nie. Zažil som takú kontrolu.
Alžbeta Sepešiová-OLIVIER
14.02.08,17:50
ahoj NeMaja :)
tvoju situaciu poznam, osobne by som odporucal cisticku, aj ked je to skoro hamletovska otazka, co je vyhodnejsie, prvotne investicie su urcite v prospech zumpy, cisticka je financne narocnejsie, avsak ista navratnost tam je a nadovazok je mozne vyuzivat uzitkovu vodu napr. na zavlazovanie a i ...
ja som tiez vo faze pripravy stavby RD a so zumpou som vobec neuvazoval, v dedine sa buduje kanalizacia, ta je vsak podmienena prostriedkami z eurofondou a ako poznam "schopnosti" zastupitelstva, tak to este par rokov potrva, kym sa kanalizacia dobuduje (nieco uz je vybudovane) ... mam velmi dobre referencie od majitelov cisticiek, technologia postupila, s cistickami boli pred par rokmi problemy, kym to bola kvazy novinka, momentalne je vsak velky vyber kvalitnych dodavatelov ... to, ze musis zivit biologicke "osadenstvo" je pravda, avska pri 4 clennej rodine je to OK, a nepredpokladam, ze by ste na viac ako mesiac neboli doma (a ak ti tie mikroorganizmy zakapu, daju sa zasa obnovit). Osobne budem riesit cisticku v kombinacii s akumulacnou nadrzou a doplnkovym "trativodom" pre zbytkovu vodu ... ziskam tak vodu na polievanie pozemku, nebudem platit ziadne stocne (co pri X rokoch nie je nezanedbatelna polozka) ... kazdopadne, je to na tebe :---
r
Ja by som v dnešnej dobe v žiadnom prípade neuprednostňoval žumpu. Aj keď na prvý pohľad sa zdá, že zriadenie žumpy je lacnejšou záležitosťou, v skutočnosti ale nie je tomu tak. Treba si vziať do úvahy aj naše zákony (Zákon č.364/2004 Vodný zákon), ktorý zakazuje vypúšťanie obsahu žúmp do povrchových a podzemných vôd. Preto ak sa chcete vyhnúť pokutám , neostáva Vám nič iné ako pravidelne likvidovať odpad zákonným spôsobom, čo nie je najlacnejšia záležitosť.
Zriadenie čističky si vyžaduje stavebné povolenie, nakoľko sa jedná o vodnu stavbu. Pokiaľ nebývate v ochrannom pásme, povolenie by vám mali dať bez problémov a bez povinnosti urobiť si geologický prieskum. V malých dedinách, kde je počet obyvateľov do 1000 EO sa nevyplatí zriadiť obecnú kanalizáciu kvôli vysokým nákladom na jedného obyvateľa. Domová čistička odpadových vôd nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Pracuje na báze aeróbnych a anaeróbnych baktérii, ktoré odpad rozkladaju.Náklady na baktérie sú okolo 600.-Sk/rok a spotreba el. energie pre vzduch. kompresor je max 1KWh/deň.Ja Vám odporúčam v každom prípade čističku. Pri výbere čističky si ale treba dávať pozor pri výbere typu. Aj tu platí, že najdrahšia nemusí byť najlepšia a aj opak najlacnejšia nemusí byť najhoršia. Ak by ste chceli vedieť viac o domových ČOV , môžete ma skontaktovať na č.t. 055 6436051, alebo na mob.: 0904 320616
Alžbeta Sepešiová-OLIVIER
14.02.08,18:28
Mame doma cisticku. Nejdem popisovat vsetky tie byrokraticke maniere, ktore okolo toho boli. Po vybudovani kanalizacie sme povinni cisticku odstranit. Treba si spocitat naklady na zumpu + pravidelne cistenie zumpy a cenu za cisticku. Myslim si, ze naklady na cisticku sa nam vratili a je to ovela pohodlnejsie ako sa pravidelne starat o odvoz a platit zan.
Ak bude v obci dodatočne vybudovaná kanalizácia, nikto Vás nemôže prinútiť zrušiť ČOV alebo aby ste sa na ňu napojili a platili stočné. Čistička je Vaša a či sa napojíte na kanalizáciu, ktorá bude dodatočne vystavená je čiste na Vás. Nikto Vás nemôže nútiť. Jeto Vaše právo a nie povinnosť (Zákon č.442/2002 par. 23 ods. 1 a 7)
wagner
14.02.08,18:57
Stavebný úrad pochybil, keď do rozhodnutia o povolení malej ČOV dal príkaz odstrániť čističku po vybudovaní kanalizácie. Nemá na to právo, mali ste sa odvolať. Skúste sa poradiť s právnikom, či sa dá s tým niečo robiť. Nikto zatiaľ nie je povinný sa pripojiť na kanalizáciu. Aj keď sa pripojí na kanalizáciu a chce sa vyhnúť plateniu veľkého stočnému napr.pri polievaní záhrady vodou z vodovodu, tak si môže dať namontovať prietokový merač odpadovej vody a za stočné platiť len podľa toho. Ten ale musí byť pravideľne kontrolovaný.
svrbik juraj
14.02.08,19:52
cisticka-50tis.,zumpa-30tis.,cisticka je super vec,ak ti ju povolia,pozor na odpadovu vodu z cisticky-mozes polievat iba travu,nie zahradu a stromy.tie bakterie je nutne doplnovat,lebo do cisticky ide aj voda z pracky,umyvacky-sama chemia,co tie potvorky zabija.ideme stavat dom a urcite dame zumpu.
NeMaria
18.02.08,14:21
Dakujem Vam vsetkym velmi pekne za navrhy, skusenosti a pripomienky. Po dokladnom zvazeni sme sa rozhodli pre zumpu, kedze bude v kratkom case vybudovana kanalizacia. A pravdou je aj to, ze nas odradilo zdlhave vybavovanie cisticky. Este raz dakujem. pekny den. m
ARCHIZA
19.02.08,22:30
Čističku neodporučam. Je s tym pomerne veľa problémov, ktoré si človek s počiatku neuvedomuje. Niektore z nich:

1. Vysoká cena.
2. Čistička musí byť certifikovaná v súlade s najnovšími predpismy - ešte stále je na trhu aj mnoho takých, ktoré lákajú nízkou cenou, ale nie sú v tomto smere v poriadku.
3. Hydrogeologický prieskum.
4. Vyjadrenia správcu príslušného povodia.
5. Záväznosť zrušenia čističky po vybudovaní obecnej kanalizácie.
6. Pravidelné kontroly - rozbory vody, revízie.
7. Doržiavanie prísnejších pravidiel domácnosti - pranie, umývanie, saponáty, atď.

Žumpa je určite výhodnejšia, naviac ak má byť do troch rokov vybudovaná kanalizácia, niet nad čím rozmýšľať.
majkaaa
04.09.09,09:38
dobry den,
chceme kupit drevenu chalupku. Na mestkom urade sme sa informovali ohladne kanalizacie (ktora uz je vybudovana) a povedali, ze je to tam komplikovane, lebo je to na statnej ceste, v strede cesty a potrebovali by sme vela povoleni, policajti, odstavka cesty, projektanta...Spytala som sa ci sme povinny sa napojit na kanalizaciu, povedali, ze to je na nas. Tak uvazujeme na cistickou alebo zumpou. Vyuzivali by sme to len ako chalupu cez leto a cez zimu menej. Cisticka sa nam zda z dlhodobeho hladiska efektivnejsia, ale teraz co som citala, je stym vela tiez vybavovaciek. Co si myslite co je pre nas lepsie???Co treba vybavit pri zumpe???
dad111
04.09.09,20:44
dobry den,
chceme kupit drevenu chalupku. Na mestkom urade sme sa informovali ohladne kanalizacie (ktora uz je vybudovana) a povedali, ze je to tam komplikovane, lebo je to na statnej ceste, v strede cesty a potrebovali by sme vela povoleni, policajti, odstavka cesty, projektanta...Spytala som sa ci sme povinny sa napojit na kanalizaciu, povedali, ze to je na nas. Tak uvazujeme na cistickou alebo zumpou. Vyuzivali by sme to len ako chalupu cez leto a cez zimu menej. Cisticka sa nam zda z dlhodobeho hladiska efektivnejsia, ale teraz co som citala, je stym vela tiez vybavovaciek. Co si myslite co je pre nas lepsie???Co treba vybavit pri zumpe???
Len či by Vám tá čistička vôbec v takomto režime fungovala. Biologická čistička a jej organizmy k životu potrebujú pravidelný a sústavný prísun fekálií z ktorých žijú. Aby nezahynuli od hladu. Spotreba elektriny je takisto nepretržitá, aj keď tam nebudete. Žumpu v takomto režime nemusíte tak často naplniť. Ten prepočet efektivity ste robili ako?
majkaaa
05.09.09,16:59
nerobili sme ziadny prepocet, proste nevieme pre co sa mame rozhodnut. Cize pri cisticke treba aby sme tam chodili pravidelne? A zumpu by sme si mohli dat spravit, ked je tam uz kanalizacia? Je nejake papierovacky ohladne zumpy?
s_robert
05.02.10,15:43
Dobrý deň,

ja tiež uvažujem o žumpe alebo čističke, avšak situácia je u mňa takáto: RD pre 6 členov, podzemná voda je veľmi vysoko. Hrozí, že ak by som nemal žumpu dobre v zemi ukotvenú tak tlak podzemnej vody vytlačí zo zeme žumpu ?(v prípade že je prázdna)

Z akého materiálu je najlepšie postavať žumpu? Aký je optimálny objem žumpy pre 6 členov pri každodennom používaní? Existuje nejaký limit (zo zákona) pri zvolení objemu žumpy?

Existujú nejaké na trhu dostupné baktérie (vo forme tabletky), ktoré by prečisťovali žumpu?

Ešte dodávam že blízko RD je hygienické pásmo ochrany 2 stupňa.
E-Marián
06.10.10,07:46
Dobrý deň,

ja tiež uvažujem o žumpe alebo čističke, avšak situácia je u mňa takáto: RD pre 6 členov, podzemná voda je veľmi vysoko. Hrozí, že ak by som nemal žumpu dobre v zemi ukotvenú tak tlak podzemnej vody vytlačí zo zeme žumpu ?(v prípade že je prázdna)

Z akého materiálu je najlepšie postavať žumpu? Aký je optimálny objem žumpy pre 6 členov pri každodennom používaní? Existuje nejaký limit (zo zákona) pri zvolení objemu žumpy?

Existujú nejaké na trhu dostupné baktérie (vo forme tabletky), ktoré by prečisťovali žumpu?

Ešte dodávam že blízko RD je hygienické pásmo ochrany 2 stupňa.

No tie baktérie existujú aj vo forme tabletky napr. free-flo-tableta Ľahšie sa však aplikuje cez WC aktivovaný roztok napr. SeptiClean.
day
28.05.11,11:39
ma niekto nove skusenosti, ceny pri COV sa pohybuju uz od 1.000€ to uz je porovnatelne so zumpou?

vybavoval niekto povolenia, zmenilo sa nieco v tomto smere?
drozdm
28.05.11,19:14
ma niekto nove skusenosti, ceny pri COV sa pohybuju uz od 1.000€ to uz je porovnatelne so zumpou?

vybavoval niekto povolenia, zmenilo sa nieco v tomto smere?
čo som sa rozpraval s projektantom tak vela poplatkov a behačiek :(
drozdm
28.05.11,19:15
ako zaizolovať žumpu vymurovanu z debniacich tvarnic :confused:
troll
15.09.11,18:26
V posledných dňoch som predviedol menší pokus o získanie povolenia na stavbu domovej čističky na mieste, kde nie je možné vývod čističky pustiť do povrchových vôd. Jediná možnosť v takomto prípade je (logicky) pustiť odpadovú vodu do spodnej vody. Na to je však potrebný hydrogeologický posudok, kde v zmysle vodného zákona je nutné, aby bolo uvedené, že spodná voda v danom útvare spodnej vody, kde sa má čistička vybudovať, je trvalo nevhodná na používanie. Ak sa aj niekomu podarí presvedčiť geológa, aby tam takéto klamstvo napísal, tak úrad životného prostredia vraj môže požiadať, aby posudok vykonal ešte iný geológ... To znamená, že toto konanie je bez šance a takúto čističku nepovolia. Ak niekto vie, kto toto vymyslel, tak si prosím jeho meno, aby som mu mohol zablahoželať.

Nedá sa vyrobiť taká čistička, na ktorú by na úradoch nemohli použiť ustanovenia o odpadovej (resp. osobitnej) vode?

Lebo žumpa sa podľa mňa nedá ani nazvať ako "zlé riešenie".
gomix
25.03.12,07:55
a da sa osadit cisticka aj do zumpy neskor
Flinstone
26.03.12,06:54
môžeš osadiť vedľa čov-ky zberovú nádobu na vyčistenú vodu a tú potom využívať na závlahu trávnika a stromov. Vtedy netreba ani hydrogeologický posudok.
jan45
15.05.12,11:07
v ktorom okrese to tak povolia?
Cerv17
24.05.12,05:06
kolega ma zumpu s predcistenim (teda ČOV) , takze v zumpe ma vlastne iba vodu ktoru pouziva na zavlazovanie travy. podobne to planujem aj ja
tienik
24.05.12,05:57
V posledných dňoch som predviedol menší pokus o získanie povolenia na stavbu domovej čističky na mieste, kde nie je možné vývod čističky pustiť do povrchových vôd. Jediná možnosť v takomto prípade je (logicky) pustiť odpadovú vodu do spodnej vody. Na to je však potrebný hydrogeologický posudok, kde v zmysle vodného zákona je nutné, aby bolo uvedené, že spodná voda v danom útvare spodnej vody, kde sa má čistička vybudovať, je trvalo nevhodná na používanie. Ak sa aj niekomu podarí presvedčiť geológa, aby tam takéto klamstvo napísal, tak úrad životného prostredia vraj môže požiadať, aby posudok vykonal ešte iný geológ... To znamená, že toto konanie je bez šance a takúto čističku nepovolia. Ak niekto vie, kto toto vymyslel, tak si prosím jeho meno, aby som mu mohol zablahoželať.

Nedá sa vyrobiť taká čistička, na ktorú by na úradoch nemohli použiť ustanovenia o odpadovej (resp. osobitnej) vode?

Lebo žumpa sa podľa mňa nedá ani nazvať ako "zlé riešenie".

to snad nemyslis vazne? Brat ako velku krivdu to, ze Ti nepovolia pustat odpadovu vodu priamo do spodnych vod? Sa mi paci tento slovensky princip "po mne potopa"
Vsetci dobre vieme aka "nezavadna" voda vyteka z malych COV pri RD. Hlavne ked 90% ludi sa tym vobece nezaobera a kaslu na obmedzovanie pouzivania agresivnych cistiacich prostriedokov.
To by tie bakterie museli byt ako maly terminatori aby to prezili.
Sme jeden z mala statov kde si spodna voda udrzala aspon aku taku kvalitu, ale ako vidim na dlho to nebude.

Podla mna je jedine mozne riesenie kvalitna zumpa - a odpad odvazat. Proste vsetko dake to € stoji, neda sa nic robit.
doors010
22.07.12,08:55
zijem v dedine nebudem menovat...cca 22rokov a jak ziv som nevidel prejst cez nu nejaky fekal alebo nejake auto hovnocuc alebo neviem co asi som slepy alebo co :eek:... vsetci maju žumpy no žumpami sa to nazvat neda kedze kazda jedna podotykam kazdaaaaaaaaaaaaaaa jedna ma v sebe nejaky trativod ... takze ak mi tu bude niekto rozpravat ze zumpa je lepsia ako čisticka tak urcite rozmysla tak ako u nas ludia v dedine kde a ako to odrbat... ja osobne mam cisticku vodu ktoru pustam z nej von do potocika je urcite cistejsia ako ten potocik kedze som si dal zmerat aj tu vodu z potoka ale niet sa co cudovat ked kazdy obcan do toho potocika pusta trativody zo zumpy... je to hroza... takze urcite čisticku
drozdm
22.07.12,12:19
u nas je to podobne ..ani jedna v dedine nesplna predpisy a vyvaža sa len cca každa desiata ..ostatne su spustene do potoka alebo priekopy pri ceste ..No raj na zemi čo Vam budem
hydrogeolog
15.11.12,12:48
COV-ku alebo inak povedane cistiaren odpadovych vod povazujem za ovela ekologickejsiu zalezitost, ako akukolvek zumpu. Staci sa pozriet na kvalitu podzemnej vody v hociktorej dedine a nemame o com debatovat. 90 percent zump je deravych, pripadne sa vycerpavaju sracky alebo aspon tekuty odpad pravidelne kadetade do okolia.
Ak by aj zumpa bola prevadzkovana tak ako ma, treba si k tomu priratat kazdy mesiac (podla velkosti zumpy a poctu ludi v dome) prijazd a odjazd smradlavej vetriesky, navyse s tym, ze ani len netusite, kam to sofer vlastne odvaza a ci naozaj poctivo zajde na velku cisticku a zaplati poplatok za vypustenie.
Co sa tyka povolovania a hydrogeologickych posudkov...prednedavnom bola COV-ka mila a ekologicka kazdemu uradnikovi, roky sa osadzali a povolovali a zrazu niekto otocil kormidlo a smeruje to naspat k deravym zumpam. Jeden z dovodov, ktory ma napada je, ze niekomu sa asi nepaci, ked sa ludia oslobodzuju od poplatkov za odvoz sraciek, ked maju vlastnu studnu a neplatia nikomu poplatky za vodne a stocne.
Novela vodneho zakona, ktora vlastne dala stop COVkam znie:
Par.37 odsek 4 vodneho zakona:
Odpadové vody alebo osobitné vody s obsahom znečisťujúcich látok, ktoré nie sú nebezpečné, možno vypúšťať iba do takého útvaru podzemnej vody, ktorého voda bola na základe predchádzajúceho zisťovania označená ako trvalo nevhodná na používanie...
Nikto nikde nezadefinoval, co znamena "voda trvalo nevhodná na používanie" a ani sa nieco take nesnazia zadefinovat (nikto nespomenul pouzivanie na pitie. Je to mackopes, ako kazdy druhy zakon u nas, pretoze v podstate kazda aj znecistena voda sa da na nieco vyuzit (na zavlahu, na chladenie kurenie atd). Som proti tomu, aby sa COV-ky so vsakom do zeme (nie priamo do podzemnej vody, co je rozdiel) osadzali tam, kde nie je mestsky vodovod a ludia vyuzivaju vodu zo studni na pitie, ako aj v blizkosti ochrannych pasiem vodnych zdrojov. Osadit vsak COV-ku v strede dediny, kde je vacsina zump deravych jak reseto, mi pripadne ako ekologicky krok dopredu.
Jeden z argumentov neznalych odporcov COV-ky je, ze ak sa o COV-ku nestarate, pustate do zeme sracky velmi neobstoji, pretoze pokial vam vykapu bakterie a cistiaci proces nefunguje, za chvilu sa vsakovacia jama zalepi bordelom, vsakovanie prestane fungovat a odpad zatopi celu COV-ku. Navyse clovek ktory sa o COV-ku nestara a je mu jedno co pusta do zeme by si na 99% prederavil aj zumpu.
V podstate slusny clovek, ktory chce COV-ku, chce sa o nu starat a rozmysla ekologicky tym padom nema sancu a je nuteny sa vratit o 50 rokv naspat a vyvazat kazdy mesiac zumpu.
Nastastie na vacsine uradov dostali rozum a COV-ky sa bezne schvaluju, treba sa len vopred popytat, ci s tym nemaju problem. Donedavna sa robili dokonca projekty z fondov EU, kde cele dediny dostali zaplatene COV-ky do kazdeho domu a povazujem to za ovela rozumnejsie, ako pustat sracky do potokov a jarkov po celej dedine.
hydrogeolog
15.11.12,12:52
Tienik tvoj nazor reprezentuje typicku slovensku vlastnost co najrychlejsie sa vyjadrit k veci, v ktorej je absolutne mimo
hydrogeolog
15.11.12,12:57
problem je v tom, ze ministerstvo sa brani vyjadreniu, co znamena voda trvalo nevhodna na pouzivanie. Ako geolog s cistym svedomim odobrim cisticku namiesto zumpy kdekolvek, kde podzemna voda nema pitnu kvalitu a nevyuziva sa na tento ucel.
hydrogeolog
15.11.12,13:01
zumpu by som povolil len za podmienky, ze bude vediet majitel dolozit odvezenie + - rovnakeho mnozstva, ako ma natocene na vodomeri. Pokial mestskou vodou majitel aj polieva, bol by potrebny dalsi vodomer pred polievacou hadicou, ine riesenie nevidim.
Radomir_svk
15.11.12,14:58
Rozmyslal som nad zumpov, ale ked som videl ako prisiel hovnocuc a obsah zmpy potom vypustil na poliach tak som si povedal, ze za to nebudem platit, zvolil som cov + nadrz a polievam s tym travnik a okrasne stromy, je pravda ze covka da sem tam zabrat ked sa nieco pototo ale naucil som sa ako a co v pripade problemu aby som nemusel platit servis, kontrolujeme ju ak raz cas tak raz za dva dni, len nakuknem a nic viac, pokial je problem tak to riesim, ale nesmrdi a funguje. Je brutus ked niekto vypusta zumpu do zahrady, smrad... to sa neda opisat...
troll
15.11.12,19:56
hydrogeolog, súhlasím s tebou vo všetkom, okrem toho posledného odseku. Nielenže na väčšine úradov nedostali rozum, ale dokonca aj časť verejnosti je ovplyvnená podivnými názormi "odborníkov". Vidno to aj v tejto debate. Ale v každom prípade, nech sa tvoje slová na zlato obrátia.
osky
03.04.13,07:42
no,pokukala som si tu tie temy,a mam z tho gulas.

my mame vyvedene ryny na obecnu kanalizaciu-kedze sme po prestavbe,tak asi by sme to uz nemenili,ale podla moznosti...
zaujimalo by ma,ci sa to oplati,ak by som toto chcela vyuzivat len na zavlazovanie zahrady.riesim to prave a tak pozeram rozne moznosti zberu dazdovej a odpadovej vody.

1.potok pri dome nemame,je cez cestu,dost daleko od nas...

2.cely tyzden doma nie sme,len cez vikend.

3.ak je na zahrade cisticka-ako to vlastne je?je to pod zemou a na tom sa da tiez pestovat,alebo na ploche kde je cisticka pestovat nemozem?lebo toto je velmi dolezite.

vdaka za rady
wagner
03.04.13,13:31
no,pokukala som si tu tie temy,a mam z tho gulas.

my mame vyvedene ryny na obecnu kanalizaciu-kedze sme po prestavbe,tak asi by sme to uz nemenili,ale podla moznosti...
zaujimalo by ma,ci sa to oplati,ak by som toto chcela vyuzivat len na zavlazovanie zahrady.riesim to prave a tak pozeram rozne moznosti zberu dazdovej a odpadovej vody.

1.potok pri dome nemame,je cez cestu,dost daleko od nas...

2.cely tyzden doma nie sme,len cez vikend.

3.ak je na zahrade cisticka-ako to vlastne je?je to pod zemou a na tom sa da tiez pestovat,alebo na ploche kde je cisticka pestovat nemozem?lebo toto je velmi dolezite.

vdaka za rady

Podľa mňa sa na čističke nedá nič pestovať. Pozri napr.túto stránku, ujo google Ti ich dá aj viac - ber to len ako príklad: http://www.domovecisticky.sk/
osky
03.04.13,16:40
no ved prave-ak sa neda,potom je to pre mna dovod nerobit ju.vsak ja chcem na zahrade uzitok,nie travu....
troll
03.04.13,17:25
z čističky ti "trčia" iba poklopy, takže na ostatnej ploche okolo nich môžeš pestovať, čo len chceš.
Niečo také ako špekulovanie typu "podľa mňa sa nedá" je úplne mimo, sorry Wagner, ale toto je o čom?

Osky, samozrejme, ak máš kanalizáciu, tak čistička je nezmysel a ani by ti ju nepovolili. Dažďovú vodu však na polievanie môžeš zbierať jednoducho do nádrže. Ideálne ak je tá nádrž nepriesvitná prípadne schovaná do zeme (kvôli riasám).
MareC3k
03.04.13,18:55
Ja mam cisticku EČ 6 SBR-2 a vonku trci len poklop s priemerom cca 50cm, takze to vobec nieje hrozne a nezavadzia to. Funguje uz 3 roky a zatial bez problemov. Stacilo ju zakopat, pripojit rury, elektriku a funguje. neviem co je to smrad, zatial sa nikdy nestalo aby nefungovala. Mam pri pozemku potok, takze odpad mam vyrieseny jednoducho.
deerslayer
04.04.13,18:32
tiež nad niešim takým uvažujem,mám starú chalupu na kopaniciach, kanalizácia tam nieje, suchý záchod.......aleuvažujem o kúpeľni,WC......z dsipozičného hľadiska by sa mi viac hodila domáca ČOV, pretože by som mal problém,kadiaľ by k žumpe prechádzal fekálny voz a musel by som zrušiť asi 4-5 jabloní. Ale hlavne ten fekál by šiel cca 40m po tráve....a za blata by sa tam ani nedostal. Okrem toho-chodím tam na víkendy,takže išlo by aj o to, zorganizovať čas výcucu...preto mi vychádza rozumnejšie ČOV...niečo takéto ? http://www.covtopas.sk/index.php?page=cov2 alebo http://www.aquatec-vfl.com/sk/vseobecne-informacie-domove-cov/ budem rád,ak dáte konkrétne skúsenosti....
jezo421
04.04.13,18:38
Aby cisticka fungovala, potrebuju bakterie pravidelny prisun "potravy". Vikendy (zrejme aj nepravidelne) im asi stacit nebudu.
troll
05.04.13,04:36
Presne tak, toto je nevýhoda čističky. Ona to nejaký čas vydrží (aj pár týždňov), ale v zásade je dobré, ak je jej prevádzka stála a pravidelná. Ak je blízko sused, ktorý rieši niečo podobné a je tam častejšie alebo je tam v tých dňoch, keď tam ty nie si, tak by sa dalo zaobstarať spoločnú čističku.

Ďalšou možnosťou je vybudovanie koreňovej čističky na vegetačnom princípe. Neviem presne ako to je tam, ale predpokladám, že takáto čistička by vydržala aj bez stáleho prísunu "odpadu". Treba to preskúmať, ale logicky by to sedelo, pretože močiar vie prežiť aj z dažďa a pôdy (štrk a piesok v "jame" čističky odizolovaný od okolia).

Riešenie sa určite dá nájsť, ale treba dobre prešpekulovať všetko.