ALEXOLIVER
21.07.10,09:10
ďakujem za odpoveď, mám to chápať tak, že ked budem na úrade práce a budem poberať podporu, ochorie mi dieťa a dám sa vypísať na OČR, budem dostávať aj podporu aj OČR? Tieto dve dávky sa predsa vylučujú nie?
Xanti
21.07.10,07:13
Dobré otázky,
ale je aj dôležité sledovať zmeny v zákonoch. Nakoľko určite prídu, a p. Mihál sa tým ani netají.
A potom bude DNP ak nejaké DNP bude na úplne inej báze a princípe.
veronikasad
21.07.10,07:16
ďakujem za odpoveď, mám to chápať tak, že ked budem na úrade práce a budem poberať podporu, ochorie mi dieťa a dám sa vypísať na OČR, budem dostávať aj podporu aj OČR? Tieto dve dávky sa predsa vylučujú nie?
s OČR-kou počas poberania dávky v nezamestnanosti nemám skúsenosti, treba sa opýtať na UP. Počas poberania vlastného nemocenského sa ti poberanie dávky v nezamestnanosti preruší - pokračovať bude po skončení PN. Čím sa predlži doba poberania dávky v nezamestnanosti.
ALEXOLIVER
21.07.10,07:26
vďaka za názory, myslím že pýtať sa na UP je úplne zbytočné, ochotné panie všetci poznáme, a neraz to ani oni sami nevedia. Viem že pán Mihál chystá veľké zmeny v tejto oblasti, dúfam že sa už uzatvorených poistení nedotknú. Ale všetko je možné.
ALEXOLIVER
21.07.10,08:16
a nemá ešte niekto skúsenosti s poberaním OČr a podpory v nezamestnanosti?
veronikasad
21.07.10,08:19
a nemá ešte niekto skúsenosti s poberaním OČr a podpory v nezamestnanosti?
§ 106 Zákona o sociálnom poistení
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých

a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)
ALEXOLIVER
21.07.10,08:24
ďakujem za Vaše názory ste šikovné a vidno že sa vyznáte.
janaGT
21.07.10,09:04
a nemá ešte niekto skúsenosti s poberaním OČr a podpory v nezamestnanosti?


Mám choré dieťa, nemôžem prísť na stanovený termín úradu, ako mám postupovať?

Uchádzač o zamestnanie, ktorý je predvolaný na riadny termín - návštevu úradu najmenej raz za kalendárny mesiac a náhle mu ochorie dieťa, nie je na úrade z tohto dôvodu ospravedlnený.
Ošetrovanie člena rodiny zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti vznp. nepovažuje za vážny dôvod, pre ktorý sa uchádzač o zamestnanie nemôže dostaviť na stanovený termín na úrad PSVR, resp. pre ktorý by nemohol byť k dispozícii úradu PSVR pre účely ponuky vhodného zamestnania.
Jediným ospravedlnením nedostavenia sa na termín je iba dočasná pracovná neschopnosť uchádzača o zamestnanie. Začiatok dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač do 3 dní odo dňa vystavenia; ukončenie preukazuje osobne pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Ak uchádzač o zamestnanie predloží potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti nie je povinný preukazovať hľadanie si zamestnania a dostaviť sa na stanovené kontakty úradu PSVR.
Inak posudzuje podobnú situáciu zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti vznp. v prípade, ak je uchádzač o zamestnanie zaradený na nástroje aktívnych opatrení trhu práce (napr. na vzdelávanie a prípravu pre trh práce) a zdravotný stav blízkych osôb vrátane detí mu neumožňuje (na základe písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára) zúčastniť sa v tomto prípade vzdelávania a prípravy pre trh práce. Uchádzač o zamestnanie svoju neúčasť musí ospravedlniť - bezodkladne oznámi úradu PSVR a inštitúcii, u ktorej sa zúčastňuje vzdelávania, že ošetruje člena rodiny. Doklad od ošetrujúceho lekára doručí úradu PSVR najneskôr do 3 pracovných dní.
Úrad PSVR akceptuje neúčasť uchádzača o zamestnanie na vzdelávaní a príprave pre trh práce z dôvodu ošetrovania člena rodiny, uchádzač o zamestnanie je preto ospravedlnený.

zdroj: http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=13139
Xanti
21.07.10,09:06
Jani,
toto je trošku iné, Alexoliver sa pýtala na platenú OCR počas poberania podpory v nezamestnanosti. Čiže nemôže ju poberať, lebo sa pozastaví vyplácanie podpory, a po skončení OCR sa znova začne vyplácať podpora v nezamestnanosti.
lienka123123
20.08.10,23:13
Zdravím, Vás. Chcela by som sa spýtať - na nemocenské poistenie. Kamarát pracuje v jednej firme kde mu na papier vyplácajú minimálnu mzdu. Mal pracovný úraz chrbtice - teraz už je celom v pohode, ale stále ho to sem tam bolí - keď bol na PN tak dostával minimum (je mi to jasné lebo mal minimálnu mzdu), ale dá sa aj dobroľne platiť (priplatiť) si nemocenské poistenie aby mal vyššiu PN ak bude zasa náhodou chorý? ďakujem pekne za radu.
JankaII
21.08.10,05:34
hm..to by aj mňa zaujímalo....
Katy a R
21.08.10,06:15
Zdravím, Vás. Chcela by som sa spýtať - na nemocenské poistenie. Kamarát pracuje v jednej firme kde mu na papier vyplácajú minimálnu mzdu. Mal pracovný úraz chrbtice - teraz už je celom v pohode, ale stále ho to sem tam bolí - keď bol na PN tak dostával minimum (je mi to jasné lebo mal minimálnu mzdu), ale dá sa aj dobroľne platiť (priplatiť) si nemocenské poistenie aby mal vyššiu PN ak bude zasa náhodou chorý? ďakujem pekne za radu.

.. môže sa dobrovolne poistiť ... ale nemocenské dostane po splnení podmienky 270tich dní poistenia (pripočítava sa aj nejaké iné ukončené poistenie - ak má).
ALE!!! toto platí teraz! ... či aj do budúcna :confused::confused::confused::confused::confused:
zuzka3110
31.08.10,16:52
Dobrý deň, som na RD (koniec 25.12.2010) Keďže ju predčasne ukončím z dôvodu zrušenia firmy (k 30.09.2010) a nástupu syna do škôlky (02.09.2010), v mesiaci september budem ešte čerpať dovolenku, budem k 1.10.2010 nezamestnaná.. Prosím vás je dobré si platiť nem. poistenie počas poberania podpory?? V prípade OCR, mojej PN.. Prípadne čo všetko by som si mala platiť?
Ďakujem
brčko
01.09.10,07:01
Dobrý deň, som na RD (koniec 25.12.2010) Keďže ju predčasne ukončím z dôvodu zrušenia firmy (k 30.09.2010) a nástupu syna do škôlky (02.09.2010), v mesiaci september budem ešte čerpať dovolenku, budem k 1.10.2010 nezamestnaná.. Prosím vás je dobré si platiť nem. poistenie počas poberania podpory?? V prípade OCR, mojej PN.. Prípadne čo všetko by som si mala platiť?
Ďakujem

nástupom dieťaťa do škôlky/resp. začiatkom čerpania riadnej dovolenky v zamestnaní (čo nastane skôr) by si sa mala odhlásiť z dôch.poistenia štátom v soc.poistnovi.

na upsvar
- oznám:
--- nástup do škôlky (rozhodnutím z mš) a
--- do zamestnania (zo zamestnania možno budeš potrebovať potvrdenie dokedy si čerpala RD a odkedy nastupuješ, resp. čerpeš dovolenku) a
- uplatni si nárok
--- na príspevok rodičovi a
--- manžel, ak pracuje= je zárobkovo činný, si môže napr. v decembri uplatniť nárok na príspevok/vky na starostl. o dieťa za obdobie odkedy si už ty nepoberala RP. Odkladaj všetky doklady, čo si platila v škôlke (strava, mesačný prísp. u nás min rok.10eur + aj čo schvalujú rodičia a platia cca 5eur na mesiac, aspon u nás. Na to si môžeš tiež vyžiadať potvrdenie, u nás ho automaticky nedávajú, len na spoločný papier sa podpisujeme, no riaditelka povedala, ak ho niekto potrebuje a vyžiada si, nie je problém)

Čo by si si mala platiť?
Ak budeš po ukončení PP evidovaná na UP, tak "nemusíš" nič, len papiere o ukončení PP a zaregistrovaní na UP zanesieš na svoju zdr. poistovnu. Povinné je len zdr. poistenie a ty budeš zdr. poistená štátom ako uchádzač o zamestnanie.

Čo je dobré si platiť?
Ak máš nárok na podporu dostatočne vysoky (ak nie, tak si môžeš napr. počas čerpania dovolenky resp. ukončenia rodič.dovol. do ukonč. PP doplácať do maxima) a máš nárok na 6mesiacov podpory, tak záleží ako skoro si nájdeš prácu, t.j. či čerpaním nem.dávok si prelžiš obdobie poberania príjmu. A tiež či býva dieťa choré, príp. ty do budúcna. Lebo ked začneš platiť DNP, tak až po uplynutí 270dní nem.poistenia ti vznikne nárok na nemocenské "z DNP" (kalend.dni čerpania dovolenky z ukončeného zamestnania sa ti prirátajú), od nového roku možno aj pre oštrovné bude táto podmienka 270dní.

Ak tvoje nem.poistenie zamestnanca po ukončení RD bude trvať aspon 42kalen.dní, tak po ukončení nem.poistenia(prac.pomeru) budeš dalších 42dní v tzv. ochrannej dobe, kedy ti vzniká nárok na nem.dávky z tohto ukončeného nem.poistenia, aj ked nem.poistenie už netrvá.
Ak tvoje nem.poistenie bude trvať menej ako 42dní, tak budeš v ochrannej lehote tolko kalend. dní, kolko kalen.dní trvalo nem.poistenie po ukončení čerpania RD do ukončenia NP.
Zo zamestnania nie je pre nárok na nemocenské nutné mať 270dní NP, len z DNP je to potrebné.

Takže záleží od teba. Od ukončenia prac.pomeru už nebudeš nem.poistená, ani v nezam., ani dôchodkovo. Dôch.poistenie je dosť drahé a dá sa príp. doplatiť aj neskôr, za obdobie evidovania na UP.
zuzka3110
01.09.10,16:15
ďakujem pekne za odpoveď
takže
- na SC posielam RLFO odhláška k 01.09.2010
- do práce som poslala oznam, že nastupujem k 02.09.2010 a čerpám D.
- p. na UPSVaR mi povedala, že na príspevok rodičovi vraj nemám nárok, lebo budem mať vyplatený rod. príspevok za september, ak donesiem potvrdenie, že syn nastúpil až od 02.09.2010 (ten 1 deň vraj stačí)
- to vážne ?!, manžel si môže uplatniť príspevok na starostlivosť o dieťa?! tak to mi pani na UP nepovedala.. ha u nás je to cca 21 € za stravu + 8€ školné a k tomu sa platí v septembri 20€ na pomôcky + 20€ "zrpš" či ako to nazývajú..
- k tomu nároku, bola som sa prihlásiť na DPvN, takže budem mať asi dobrú podporu..
- a nemocenské ak dobre chápem, tak v septembri "odrobím" 29 dní a toľko budem ešte v ochr. dobe?
- k dôch. poisteniu mi pani zo SP povedala, že mi je teraz "zbytočné", vraj som ešte mladá... a potrebné roky si ešte odrobím
- nad nemocenským porozmýšlam a PvN ukončím k 30.09.2010

ďakujem
brčko
01.09.10,17:19
s príspevkom rodičovi nemám praktické skúsenosti. Je veru pravda, že som si neuvedomila, že v čase, kedy ti odnímu RP (od 1.10.2010, lebo samozrejme za 9/2010 máš nárok ak nastupi 2.9.2010) už nebudeš zárobkovo činná (od 1.10.2010). Asi majú pravdu. Ak by ti skončil prac.pomer až dnom 1.10.2010, tak by som bola zvedavá, či by si na ten príspevok rodičovi mala nárok.

A prísp. na starostl o dieťa bude uhrádzaný len výdaje uhradené od 1.10.2010 do predpokladám 25.12.2010 (neviem, či do konca mesiaca) a berie sa každý mesiac zvlášť. T.j. ak uhradíš tých 20eur v septembri, tak ti to nepreplatia. Ak v oktobri, tak áno. U nás sa platí strava + 10 + 5eur mesačne, u vás to asi vyberajú jednorázovo.
zuzka3110
07.09.10,14:09
--- manžel, ak pracuje= je zárobkovo činný, si môže napr. v decembri uplatniť nárok na príspevok/vky na starostl. o dieťa za obdobie odkedy si už ty nepoberala RP. Odkladaj všetky doklady, čo si platila v škôlke (strava, mesačný prísp. u nás min rok.10eur + aj čo schvalujú rodičia a platia cca 5eur na mesiac, aspon u nás. Na to si môžeš tiež vyžiadať potvrdenie, u nás ho automaticky nedávajú, len na spoločný papier sa podpisujeme, no riaditelka povedala, ak ho niekto potrebuje a vyžiada si, nie je problém)


bola som na UP pre žiadosť o starostlivosť, pani mi povedala, že dá sa preplatiť len stravné a školné, teda 20€ a 8€. Ostatné výdaje vraj nemožno preplatiť.. (v škôlke nie je problém s dokladom aj na úhradu na pomôcky a zrpš)

tak aspoň toto si uplatním. ešte raz ďakujem
brčko
07.09.10,14:17
dík, dobré vedieť. ?? či to je tak aj v iných pobočkách.
korki80
09.09.10,07:56
dobry den, poradaci...

chcela by som sa vas spytat otazocku. mam si nadalej platit DNP aj po skonceni materskej??? vdaka vam som si zacala platit DNP a mala som maxim. matersku. teraz uz je to len rodicovsky a neviem, ci si mam stale platit dnp. platim len z minima... neviem, ake vyhody to ma??? dakujem za radu, vopred


s pozdravom zuzana
LUkvetka
14.09.10,08:18
Dobrý den,
mam takuto situaciu. Od 26.1.2009 som zamestnana. Od 2/2009 si platim DNP z maximalnej vysky. Maximalna vyska - hruba mzda a z rozdielu platim DNP. Kedze uz je tomu viac ako 270 dni chcem sa opytat ako je to s PN a MD. Kedze 26.1.2011 budem vypisana na matersku, ale uz teraz 16.9.2010 ma chce lekarka poslat na PN. Aka je maximalna dlzka vyplacania DNP? Bude mi DNP platit aj cez PN ale aj cez celu MD?
Prosim poradte, snazila som sa precitat si vsetky prispevky, ale takyto priklad som nenasla. Dakujem
veronikasad
14.09.10,08:26
Dobrý den,
mam takuto situaciu. Od 26.1.2009 som zamestnana. Od 2/2009 si platim DNP z maximalnej vysky. Maximalna vyska - hruba mzda a z rozdielu platim DNP. Kedze uz je tomu viac ako 270 dni chcem sa opytat ako je to s PN a MD. Kedze 26.1.2011 budem vypisana na matersku, ale uz teraz 16.9.2010 ma chce lekarka poslat na PN. Aka je maximalna dlzka vyplacania DNP? Bude mi DNP platit aj cez PN ale aj cez celu MD?
Prosim poradte, snazila som sa precitat si vsetky prispevky, ale takyto priklad som nenasla. Dakujem
prečo zadávaš duplicitné otázky ?

odpoveď tu
http://www.porada.sk/1505758-post34.html
LUkvetka
14.09.10,10:51
Ospravedlnujem sa, ale neskoro som si vsimla, ze na tej druhej stranke uz dlho nikto nepublikoval, a kedze mi odpoved suri tak som ju radsej dala sem. Prepac
ALEXOLIVER
07.11.10,18:20
dobrý večer, chcela by som sa spýtať ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia. 31.7. som ukončila PP a od 1.8. som bola evidovaná na Úrade práce. 4.8. som si uzatvorila dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu. Dňa 25.10. som sa zamestnala v inej firme. Chcela by som sa spýtať či má pre mňa ešte význam platiť si DNP, pretože ja som si ho platila ked som bola na Úrade práce, teda zatiaľ 3 mesiace. Keby som čisto náhodou ochorela teraz alebo o pár mesiacov z čoho sa mi bude vlastne počítať PN? Zo zamestnania alebo bude mať na to vplyv aj DNP a musí sa platiť minimálne koľko mesiacov? Ďakujem za odpovede.