arabic11
13.02.08,19:44
Zdravím Vás.. rád by som sa spýtal, aká je minimálna vzdialenosť steny novostavby od hranice susedného pozemku..? Ďakujem.. :-)
staslov
13.02.08,18:52
Právna úprava je obsiahnutá vo vyhlšáke MŽP SR č. 532/2002 Z.z.
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie , konkrétne v § 6, podľa ktorého

1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
dusan.j
13.02.08,19:00
Ahoj, no pokiaľ ja viem, tak 2 m od hranice pozemku. To je v zmysle pravnych predpisov. Od susedného domu 7m. Ak sa však jedná o domy, ktoré maju k sebe otočene okna, tak medzera medzi nimi je minimalne 7m. Tie 2m sa dajú so suhlasom suseda znizit. V stiesnených odmienkach sa dá medzera medzi domami znižiť.
arabic11
13.02.08,19:15
..moc pekne Vám ďakujem.. len mi neide do hlavy, jak potom moj sused mohol postaviť dom, ktorého stena je zároveň hraničnou čiarou mojho pozemku/+-1mm/.. ten pozemok je dosť úzky, 11m, jak na tom postavim dom, keď dodržim pravidlá zákona, xi xi..? Dá sa to vôbec..?
r.galovic
13.02.08,19:20
Ako je napísané vyššie, tak v stiesnených podmienkach je možné robiť určité kompromisy. Takže za určitých okolností by to vychádzalo na 8m široký dom + 3m prejazd. Kždopádne najlepšie je navštíviť príslušný stavebný úrad, resp. obec, a tam ťa už v tomto smere usmernia.
ARCHIZA
19.02.08,23:27
Odstupy rodinných domov podľa príslušných noriem a predpisov môžu byť aj kratšie ako je uvedené v spomínanom odseku stavebného zákona, za predpokladu, že budú vyhovavať najmä požiarnym a hygienickým predpisom.

Jednou zo základných hygienických požiadaviek, ktoré nepriamo vplývajú na odstupy objektov je nárok na dostatočné denné osvetlenie a preslnenie ich vnútorných miestností s trvalým pobytom ľudí. Svetlotechnické posúdenie objektu preukáže napríklad, či nedochádza k neprípustnému zatieneniu okolitých objektov vplyvom navrhovanej stavby, alebo či navrhovaný objekt bude mať dostatočne vyhovujúce požiadavky denného osvetlenia vlastných vnútorných priestorov.

Pokiaľ je požiadavka osadiť rodinný dom s kratšou odstupovou vzdialenosťou ako je uvedené v spomínanom odseku stavebného zákona, stavebný úrad by mal pôžadovať svetlotechnický posudok. Ak má stavebník záujem o maximálne objemové využitie zastavanosti svojho pozemku, može postupovať aj opačným spôsobom, že najprv si nechá vypracovať svetlotechnickú objemovú štúdiu a následne až architektonickú štúdiu. Takýto postup je výhodný najmä v hustejších zástavbách.
Evita79
07.04.08,14:58
Ahoj, no pokiaľ ja viem, tak 2 m od hranice pozemku. To je v zmysle pravnych predpisov. Od susedného domu 7m. Ak sa však jedná o domy, ktoré maju k sebe otočene okna, tak medzera medzi nimi je minimalne 7m. Tie 2m sa dajú so suhlasom suseda znizit. V stiesnených odmienkach sa dá medzera medzi domami znižiť.
Co presne znamena suhlas suseda pri umiestneni domu 1m od hranice pozemku? Musi byt ziskany este pred podanim ziadosti, alebo sa za suhlas povazuje aj to, ze sa sused po informovani stavebnym uradom neohradi, resp. sa vobec neozve? Co ak je majitelov susedneho pozemku viac? Co ak je spolumajitelom susedneho pozemku pozemkovy fond (vlastnik s nezistenym pobytom). Viete niekto ako sa v tomto pripade sprava SPF?
Melnick
07.04.08,16:03
zenga
15.04.08,21:28
Suseda treba najlepšie osloviť s dákou študiou kde je presne vidieť ako bude dom vyzerať, hlavne ako bude vysoký kvoli svetlu a samozrejme že aby videl aké okná tam budu. V tomto prípade tam samozrejme okná z obytných miestnosti nemôžu byť (iba WC, kupeľňa, špajza) Susedov súhlas sa prikladá k žiadosti o stavebné povolenie. Takže spoliehať sa na to že mu to oznámi stavebný úrad sa nemožete. Sám so takýto súhlas potreboval a aj vydával. Osobne by som pod 1,5 metra nešiel ! Ak je majitelov viac tak by bolo vhodné aby sa podpísal každý majiteľ. Ale to je skôr individuálne a záleži to od každého stavebného úradu ako sa k tomu postaví a hlavne od jeho ochoty.
Zypsik
29.04.08,05:13
Dobry den prajem.
Riesim prave podobny problem ohladom hranice pozemku a postavenia domu.
Vlastnime pomerne velky (takmer 25 arov) pozemok, na ktorom by sme chceli postavit dom. Uprostred nasho pozemku sa ale nachadza niekolko metrov stvorcovych, ktore vlastni 9 majitelov, podla LV 7 z nich zastupuje pozemkovy fond (cize su podla vsetkeho neznami).
Dispozicia pozemku si priam pyta umiestnenie domu co najblizsie k danemu kusku, ktory nam nepatri.
Moja otazka teda znie, ako mam postupovat? Stavebny urad pri pohlade na katastralnu mapu predpokladam neprizmuri oci a nevyda mi povolenie stavat k hranici. Mam teda nahanat tych 2 znamych vlastnikov? (podla LV su to takmer 90 rocni ludia, na uvedenej adrese navyse uz nebyvaju, cize je dost mozne ze uz ani neziju a mozno tam ani neprebehlo dedicske konanie)
Alebo mam oslovit SPF?
Ake su moje moznosti, ak by som chcel tych par stvorakov uprostred mojej zahrady odkupit (resp. vymenit za pozemok na okraji mojho? - 10 metrov vedla) Skutocni majitelia sa o pozemok nezaujimaju minimalne 30 rokov. Vydrzanie asi nepripada do uvahy, kedze pozemok vlastnime len par rokov a je teda lahko dokazatelne, ze o skutkovom stave vieme.
Predosly majitel (nasho) pozemku sa o neho tiez desatrocia nezaujimal, takze predpokladam ani on by nemohol ten kusok vydrzat a nasledne nam ho predat.

Navyse ma tak trochu trapi otazka do buducnosti - co ak sa nejako pomenia majetkove pomery na tom cudzom a novy majitel sa bude dozadovat vstupu/hospodarenia? Nerad by som sa jedneho dna prebudil na to, ze mam na LV-cku zapisanu tarchu prava prechodu cez moj pozemok a nejaky cudzi clovek mi zorie travnik, postavi plot a zacne si na svojom sadit zemiaky vedla mojho bazena...
Zypsik
20.05.08,03:28
Posuvam temu hore, nikto mi nevie poradit? :mee:
Janik
31.07.08,07:47
Prosim ta kde to je, ze ak maju rodinne domy oproti sebe otocene okna, staci 7 m a netreba suhlas suseda? Ved vo vyhlaske 532/02 § 6 to nie je. Tam sa jedna o vzdialenost stavieb a nie o okna otocene proti sebe. Dakujem za radu.
Zypsik
19.08.08,15:06
S mojim problemom o 3 prispevky vyssie mi asi niekto neporadi... :-(
Nemate teda niekto aspon vzor komunikacie, ako by som mal oslovit SPF so ziadostou o odkupenie podielu, ktory spravuje SPF? Nemaju ostatni ("znami") spoluvlastnici predkupne pravo? Ako je to s cenou, za ktoru mi to moze SPF odpredat? Je tabulkova alebo znalecka? Nerad by som kvoli pozemku za 3 tisicky platil dalsich 5 znalcovi za posudok.
turinic
25.08.08,09:22
zdravim

kedze tu bola spomenuta aj vzdialenost okien od susedneho pozemku, rad by som sa vas spytal ako to je s oknami v radovej zastavbe rodinnych domov. sused pred cca 12 rokmi si zvacsil rodinny dom (zastaval aj zahradu), pred dokoncenim zmenil ucel na kancelarske priestory, zaplatil smiesnu pokutu lebo staval nacierno a odvtedy je nalepeny na hranici s nasim pozemkom a este mal tolko drzosti ze na tejto hranici umiestnil okna v pocte 10ks, cize medzi mnou a nim nie je ani fire mur. jedine co sa podarilo vtedy vybavit bolo ze z tohto poctu okien moze otvorit len 3 okna a to na max 20cm. okna su ale priehladne. pred asik 2 mesiacmi sa zrazu rozhodol navysit tuto nehnutelnost o dalsie poschodie a planuje mat dalsie okna smerom na moj dom. o tomto zamere (celkova nadstavba) som ako sused vobec nebol informovany nielen od neho ale ani zo stavebneho uradu, napisal som na stav.urad staznost ale uz to budu 2 mesiace co som nedostal ziadne vyjadrenie. vsetko stavia z dreva a skridlu urcite nebude davat lebo lacnejsie ho vyjde asfaltovy sindel :(

ja sa pytam, moze umiestnit okna smerom na moj dom? mozu byt priehladne a otvaratelne? v akej min vzdialenosti ich moze mat? kedze medzi nami nie je fire mure, mozem ho pozadovat? co v pripade ked vobec nesuhlasim s navysenim jeho nehnutelnosti?

pre info jeho nehnutelnost je ruzova dolina 17, patri mu aj 19. prevadzku tam ma firma mados plus (kuchynske linky) a vedla na 19 je hydroflora - je to pri 22 poschodovom UNIVERSE.

vdaka
milan
ludovit2
21.10.08,15:44
Neviem, či z odpovedajúcich je niekto odborník. Prečo takéto veci riešite takýmto spôsobom. Predsa existuje stavebný úrad a tam Vám poradia.
Ak na parcele sú nevysporiadané vlastnícke vzťahy, tak povolenie stavať nedostanete. Pozrite sa do LV, kde je napísané koľko v zlomuk z výmery je Vaších. Nie je tam uvedené, kde sa táto výmera nachádza na tejto parcele, resp. kde sa nachádza napríklad 1 m2 nejakého vlastníka. Takže najprv vysporiadať, dostať súhlas ostaných vlastníkov a potom sa niečo bude dať robiť. Takýto postup som urobil ja
Joozef
01.06.11,05:26
Pekný deň.
Zdedil som pozemok, kde by som v blizkej budúcnosti chcel stavať. Sused asi pred rokom postavil rodinný dom tesne na hranicu pozemku (t.j. múr má necelý meter od hranice pozemku a strechu zarovno s hranicou pozemku.) Ako blizko k nemu môžem ja stavat dom? Môžem tiež recipročne postaviť dom na hranicu pozemku? Alebo ako mám postupovať?
Prosím poradte mi.
andiablo
01.06.11,09:38
no je presne v stavebnom zákone. Vzdialenosť od domov by mala byť 7m. Tak kde sú obývacie miestnosti a okná znich tak 4m od hranice pozemku. Garáž môže byť aj 1m od hranice pozemku. Môžeš byť aj na hranici pozemku ak stavebný úrad uzná takz. stiesnené pomery
Erzebeth
01.06.11,20:48
Dobry den prajem.
Riesim prave podobny problem ohladom hranice pozemku a postavenia domu.
Vlastnime pomerne velky (takmer 25 arov) pozemok, na ktorom by sme chceli postavit dom. Uprostred nasho pozemku sa ale nachadza niekolko metrov stvorcovych, ktore vlastni 9 majitelov, podla LV 7 z nich zastupuje pozemkovy fond (cize su podla vsetkeho neznami).
Dispozicia pozemku si priam pyta umiestnenie domu co najblizsie k danemu kusku, ktory nam nepatri.
Moja otazka teda znie, ako mam postupovat? Stavebny urad pri pohlade na katastralnu mapu predpokladam neprizmuri oci a nevyda mi povolenie stavat k hranici. Mam teda nahanat tych 2 znamych vlastnikov? (podla LV su to takmer 90 rocni ludia, na uvedenej adrese navyse uz nebyvaju, cize je dost mozne ze uz ani neziju a mozno tam ani neprebehlo dedicske konanie)
Alebo mam oslovit SPF?
Ake su moje moznosti, ak by som chcel tych par stvorakov uprostred mojej zahrady odkupit (resp. vymenit za pozemok na okraji mojho? - 10 metrov vedla) Skutocni majitelia sa o pozemok nezaujimaju minimalne 30 rokov. Vydrzanie asi nepripada do uvahy, kedze pozemok vlastnime len par rokov a je teda lahko dokazatelne, ze o skutkovom stave vieme.
Predosly majitel (nasho) pozemku sa o neho tiez desatrocia nezaujimal, takze predpokladam ani on by nemohol ten kusok vydrzat a nasledne nam ho predat.

Navyse ma tak trochu trapi otazka do buducnosti - co ak sa nejako pomenia majetkove pomery na tom cudzom a novy majitel sa bude dozadovat vstupu/hospodarenia? Nerad by som sa jedneho dna prebudil na to, ze mam na LV-cku zapisanu tarchu prava prechodu cez moj pozemok a nejaky cudzi clovek mi zorie travnik, postavi plot a zacne si na svojom sadit zemiaky vedla mojho bazena...

SPF nie je vlastníkom, je správcom neznámych vlastníkov nehnuteľnosti alebo jej časti. Ty potrebuješ vyriešiť vlastníctvo k pozemku, ktorý nie je tvoj.
Zisti si posledných vlastníkov, ktorí sú evidovaní. Ak prebehla ROEP, všetci sú na LV. Potom si zisti, kto sú ich právni nástupcovia. Sú to napr,: deti, synovci či netere - alebo ich deti. Proste niekoho, kto je pre teba dostupný a mohol by ti podpísať prehlásenie, že pozemok v dobrej viere užívaš viac ako desať rokov a dotyční nemajú výhrady k tomu, aby si si pozemok vydržal. Vydržanie má predpísanú formu a tak i to prehlásenie by malo mať všetky náležitosti.