arabic11
13.02.08,19:47
Zdravím všetkých poraďákov.. bol by som moc rád, keby ste sa vyjadrili k jednému problému, s ktorým si neviem moc poradiť.. Chcel som si kúpiť malý stavebný pozemok do 1000m2, situovaný v obytnej zástavbe na kraji okresného mesta. Pozemok by už dávno bol môj, len pôvodný majiteľ, ktorý ho predáva, kedže ho získal darovacou zmluvou a keďže chcel obísť platenie dane z predaja, počkal s predajom po dobu 5-tich rokov a dovtedy pozemok normálne užíval. 15.febr.mal uplynúť tento časový limit a mal sa previezť do mojho užívania vkladom do katastra. Lenže.. Murphyho zákony v praxi zaúradovali a 3 dni pred kúpou ma kontaktoval realiťák, že sa zmenili podmienky a doterajšia stavebná parcela sa "prekategorizovala" na stav.parcelu v priemyselnej zóne/učinili tak poslanci mestsk.zastup.mestskej časti/ a už sa tam nedá postaviť rodinný dom, ale iba polyfunkčný, resp.podnikateľský objekt. Je mi absolutne nepochopiteľné jak sa dá jedna celá ulica, ktorá 60 rokov "fungovala" v obyt.zóne a s mojím pozemkom, ktorý nie je na kraji, ale cca v strede medzi ostatnými domami, zrazu zmeniť na priemyselnú zónu?!! Jak k tomu prídu pôvodní vlastníci?! A vlastne, jak by som mal teraz postupovať ja, aby som si tam mohol postaviť malý rodinný domček? Mal už niekto z Vás poraďákov takýto problém? Dá sa požiadať o výnimku, ak áno, na ktorom úrade? Alebo, ak by sa tam postavil "akože firemné kancelárie", aké to obnáša problémy v budúcnosti..? Ja viem, bolo toho veľa, ale snáď niekto bude vedieť poradiť. Moc pekne zatiaľ ďakujem a budem sa tešiť na odpovede.. :-)
joseph78
17.02.08,16:34
tiež mám tento problém ale som vlastník, pozemok je v intraviláne, okolo sú RD, ale RD mesto nechce povoliť postaviť a dokonca ani výstavbu podnikateľského objektu s odôvodnením aby sa nerušili okolité RD...týmto mesto urobilo pozemok defacto nepredajným. Tiež by ma veľmi zaujímalo čo sa dá v takomto prípade robiť.
bonita
26.02.08,19:42
Neviem co sa da urobit presne v tomto pripade, ale popisem podobny - mozno ide nakoniec o rovnaku lokalitu?
Magistrat hl. mesta Ba zmenil od septembra 2007 takmer vsetky zahradkarske oblasti v Ba na pozemky pre piemysel a podnikanie. Konkretne Podunajske Biskupice, MU s tym nesuhlasili / ale nic si nepomohli/, lebo velmi vela pozemkov pozdlz ul. Svornosti prislo o statut st. pozemku. Mne bolo povedane nemenovanou osobou z MU, ze povolenie na stavbu RD uz nemozu vydat, ale ak si ho psotavite na cierno, moze sa stat ze vas vyzvu na zburanie o 10 rokov, ak nezburate, pokuta. Ze sa s tym da nejako vybabrat. Aj tym sposobom, ze poziadate o povolenie prevadzky na podnikanie, v tvare rod. domu. Kedze sa jedna o priem. pozemok, musia vam dat povolenie na vystavbu prevadzky, nie je vasa vina, ze tam stoja RD. Zdokladujte, ze prevadzka / RD/ bude esteticky zapadat.
vieroslava
26.02.08,20:29
A ak nhodou aj postavíš rodinný dom s časťou, ktorá by sa mala využívať na nejaké podnikanie, nikde nie je napísané, že tam aj nejakú prevádzku, alebo administratívu aj musíš prevádzkovať a po čase môžeš požiadať o zmenu využitia stavby z nebytového priestoru na bytový.
arabic11
02.03.08,14:26
..ďakujem všetkým za príspevok a vyjadrenie.. po týždňovom zisťovaní mi kompetentní na mestskom úrade povedali skoro presne to isté.. dodatkovať a požiadať o zmenu územ.plánu, je síce možné, ale to by bolo "beh na dlhú trať", tým viacej, že bola dostatočne dlhá doba/cca 3roky/, aby som podal námietky k územ plánu.. moja smola bola v tom, že kúpa pozemku od pôvodného majiteľa sa naskytla presne týždeň potom, čo sa celá vec s pripomienkovaním uzatvorila.. :-( Takisto mi bolo povedané, že sa tam môže v podstate postaviť rodinný dom, bude ale od počiatku povahovo riešený ako polyfunkčný objekt v pomere asi 60/40 v prospech polyfunkcie. Momentálne týmto smerom aj rozmýšľam, v podstate som aj živnostník, takže by to ani nemusel byť problém riešiť bývanie spôsobom polyfunkcia na prízemí a byt v podkroví, len neviem, aké to bude obnášať "skryté" problémy v budúcnosti.. dajme tomu zaradenie stavby do majetku firmy a následné odpisovanie 40rokov.. toto by som asi nechcel.. No ďakujem teda ešteraz všetkým za príspevky a hádam nejako bude.. :-)
leonq
03.03.08,08:15
ja by som v tom videl skor vyhodu
ak ste zivnostnik a rozmyslate o zriadeni pravadzky tam kde byvate, mohli by ste takmer vsetky svoje naklady na byvanie dostat do nakladov na zivnost a dokazali by ste optimalizovat svoj danovy zaklad
to ze nieco odpisujete neznamena ze to v buducnosti nemozete predat na a uz neodpisovat ci uz sam sebe alebo niekomu z rodiny...