Tejno
13.02.08,21:43
Potreboval by som porat ako postupovat pri platbe DPH pri dovoze noveho auta clenskej krajiny EU (Nemecko).

"Ak si niekto po vstupe Slovenska do Európskej únie kúpi v inom členskom štáte EÚ nové auto, musí zaň na Slovensku zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) a podať daňové priznanie. V krajine, kde si ho kúpi, bude auto od dane oslobodené. Vyplýva to z nového zákona (2004) o DPH, ktorý nedávno schválil parlament. Za nové auto sa pritom považuje napríklad také, ktoré nemá najazdených viac ako 6-tisíc kilometrov, alebo v čase jeho kúpy neuplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. "

Predajca je spolocnost a je platcom DPH ( autopozicovna ). Ja ako sukromna osoba od nich kupujem auto prvy krat zaregistrovane na tuto spolocnost 26.9.2007.

Vopred dakujem za radu.
8alle
13.02.08,20:46
Potreboval by som porat ako postupovat pri platbe DPH pri dovoze noveho auta clenskej krajiny EU (Nemecko).

"Ak si niekto po vstupe Slovenska do Európskej únie kúpi v inom členskom štáte EÚ nové auto, musí zaň na Slovensku zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) a podať daňové priznanie. V krajine, kde si ho kúpi, bude auto od dane oslobodené. Vyplýva to z nového zákona (2004) o DPH, ktorý nedávno schválil parlament. Za nové auto sa pritom považuje napríklad také, ktoré nemá najazdených viac ako 6-tisíc kilometrov, alebo v čase jeho kúpy neuplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. "

Predajca je spolocnost a je platcom DPH ( autopozicovna ). Ja ako sukromna osoba od nich kupujem auto prvy krat zaregistrovane na tuto spolocnost 26.9.2007.

Vopred dakujem za radu.
Daňové priznanie treba podať a daň zaplatiť do 25. dňa po ukončení mesiaca, kedy si auto zakúpil, ak spĺňa podmienku charakteristiky nového auta, teda maximálne 6000 km alebo max 6 mesiacov od prvého zaradenia. Podľa zadania je podmienka (do 6 mesiacov) splnená.
Tejno
14.02.08,17:03
Ako poziadat o potvrdenie o zaplateni dane ? Je nutne toto potvrdenie prekladat do Nemeckeho jazyka ?

Nakolko teraz to vypada, ze budem musiet v Nemecku zaplatit cenu s DPH. Potom prist na Slovensko a zaplatit ju znova. Potvrdenie o zaplateni na Slovensku poslat do Nemecka aby mi vratili DPH.

Akym kurzom sa bude stanovovat DPH v SKK. Narodna banka podla faktury a v den vystavenia faktury?

Neexistuje sposob ako sa vyhnut plateniu DPH v Nemecku, a zaplatit ju iba s SR ? ( potvrdenie s DU na Slovensku )

Takto si musim pripravit dalsich 19% z ceny auta na X dni.

vopred dakujem
8alle
14.02.08,19:49
Akym kurzom sa bude stanovovat DPH v SKK. Narodna banka podla faktury a v den vystavenia faktury?
Základ dane (= cena bez nemeckej DPH) x kurz NBS v deň vystavenia faktúry

Neexistuje sposob ako sa vyhnut plateniu DPH v Nemecku, a zaplatit ju iba s SR ? ( potvrdenie s DU na Slovensku )
Žiaľ, to neviem.


dik za ocenenie
Marína
14.02.08,20:21
Tejno
15.02.08,06:16
Vycerpavajuca odpoved :o) Nenasiel som vsak zmienku, ci mi vznika ako kupujucemu narok na kupu vozidla bez DPH v Nemecku. Kedze ju budem musiet zaplatit na Slovensku.
Hladam sposob ako ziskat potvrdenie vopred aby som nemusel platit DPH 2 x a potom cakat na jej vratenie z Nemecka.
Vladimír Ozimý
15.02.08,06:32
Vycerpavajuca odpoved :o) Nenasiel som vsak zmienku, ci mi vznika ako kupujucemu narok na kupu vozidla bez DPH v Nemecku. Kedze ju budem musiet zaplatit na Slovensku.
Hladam sposob ako ziskat potvrdenie vopred aby som nemusel platit DPH 2 x a potom cakat na jej vratenie z Nemecka.

ako náhle ide o kúpu nového dopravného prostriedku ide o kúpu bez DPH a zdaňuje to osoba ktorá kupuje takýto dopravný prostriedok. To jest z nemecka musí ísť bez DPH a vy to tu zdaníte bez ohľadu na to či ste platiteľ alebo len zdaniteľná osoba alebo občan...zdaňuje to každá osoba...
Tejno
15.02.08,07:20
Predavaju ci je firma (platca DPH), Brani sa vsak predaju bez DPH fuzickej osobe. Udajne, ze iba firma s DIC ma narok na kupu v Nemecku nez DPH.

Ide o auto pouzivane, registorvane na autopozicovnu. Avsak podla zakona ma statut noveho auta. Prva registracia 26.9.2007.

Navrhuje, ze mi DPH vrati, ked poslem potvrdenie o zaplateni DPH na Slovensku.

Mam nejaku moznost ( potvrdenie DU ) ako ho presvedcit, ze mu mam zaplatit cenu bez DPH ?
enad
06.04.09,06:48
Viete mi prosím niekto povedať, do ktorých riadkov DPH sa teraz uvádza dovoz osobného automobilu M1. Sme platca DPH a auto bude v majetku firmy.
Ešte jedna otázočka: Fa od dodávateľa máme s dátumom vystavenia: 12.3.2009. Auto sme ale do SR doviezli 1.4.2009. AKý má byť správny DPH dátum?

ďakujem