buba1
14.02.08,07:22
Ahojte
Prosím Vás, poraďte mi:
FO podnikateľ pozastavil prevádzkovanie živnosti od 26. 6. 2007 do 31. 12. 2008.
Naďalej si ale ponechal podnikateľský účet, na ktorý sa mu mesačne pripisovali úroky.
Má si ich podnikateľ v daňovom priznaní za rok 2007 zdaniť? (podľa mňa asi áno)
Ako má daný účtovný prípad zaúčtovať k 25. 6. 2007 ( 378 (Iné pohľadávky) / 662 úroky cez
interný doklad k 25. 6. 2007 s odvolávkou na výpisy z účtu?)

Ďakujem za odpoveď.


Viem, že sa pýtam to iste ešte raz, ale nik mi neodpovedal, ani nevyjadril svoj názor.
evka-janekova
27.08.08,07:18
ja by som sa rada opýtala k tejto téme...

SZČO tvrdí, že si pozastavil živnosť v júli a v auguste si ju za poplatok 2000 sk nechal zasa otvoriť a normálne fakturuje. Trochu sa mi to nezdá, lebo mam taký pocit, ze sa dá pozastaviť min. na 6 mesiacov.

Hodte ma niekto do obrazu...diky moc :mee:
evka-janekova
27.08.08,07:44
prosím
ZDENIELA
27.08.08,07:59
Ja som si vedomá tiež len toho minima 6 mesiacov. Ale kukni na www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) a tu si ho vyhľadaj podľa mena, alebo IČA či tú živnosť má alebo nemá pozastavenú ako ti tvrdí on... aspoň budeš mať istotu
Paula
27.08.08,08:04
Pozrela som poplatky, koľko za čo, 2-tisícový som ani nevidela. Možno si za tú sumu tíško vybavil "storno" pozastavenia:cool:. Som zvedavá, ako dopadne navrhovaný prieskum v registri.
Zita5
27.08.08,08:06
Živnostenský zákon


§ 58
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby zruší živnostenské oprávnenie, ak

a) podnikateľ už nespĺňa podmienky podľa § 6 ods. 1 písm. b) alebo c); neplatí to v prípade podľa § 6 ods. 1 písm. b), ak bol ustanovený zodpovedný zástupca,
b) nastanú prekážky podľa § 8 ods. 1 až 3,
c) pri koncesovaných živnostiach o to podnikateľ požiada; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo § 58 ods. 2 písm. a),
d) podnikateľ pri prevádzkovaní živnosti poruší podmienky alebo povinnosti určené zákonom ako osobitne závažné.

(2) Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže

a) z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť alebo prevádzkovanie živnosti pozastaviť, prípadne pozastaviť prevádzkovanie živnosti v prevádzkarni, ktorá je v jeho územnej pôsobnosti, ak podnikateľ závažným spôsobom porušuje podmienky ustanovené koncesnou listinou, týmto zákonom alebo inými osobitnými predpismi,
b) z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť, ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote dlhšej ako dva roky od vydania živnostenského listu alebo koncesnej listiny,
c) z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej šiestich mesiacov.

(3) Ak je prevádzkareň v obvode iného živnostenského úradu, prevádzkovanie živnosti môže pozastaviť živnostenský úrad, v ktorého územnej pôsobnosti sa prevádzkareň nachádza. O pozastavení upovedomí živnostenský úrad, ktorý živnostenský list alebo koncesnú listinu vydal.

(4) Osoba, ktorej sa živnostenské oprávnenie zrušilo z dôvodov uvedených v ods. 1 písm. d) alebo v ods. 2 písm. a), môže ohlásiť ohlasovaciu živnosť alebo požiadať o vydanie koncesie najskôr po uplynutí troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.



Prerušenie je teda najmenej na 6 mesiacov .Treba to preveriť cez stránku www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) , tak ako bolo písané vyššie .
evka-janekova
27.08.08,08:08
no kukala som na zrsr.sk uz predtým, ale najde mi ho..dam aktuálny aj uplny vypis a ma tam obchodné meno, ičo, adresu a predmety podnikania, ani zmienka o tom, že by bol pozastavený alebo nie..
ZDENIELA
27.08.08,08:12
no kukala som na zrsr.sk uz predtým, ale najde mi ho..dam aktuálny aj uplny vypis a ma tam obchodné meno, ičo, adresu a predmety podnikania, ani zmienka o tom, že by bol pozastavený alebo nie..
Tu nebude všecko s kostolným porádkom ...
ale ak pozastavená nie je, ako to vybavil je jeho vec, ja by som sa ďalej s tým netrápila, možno ešte telefonát na okresný živnostenský, alebo pýtať od neho aktuálny originál výpis ...
Zita5
27.08.08,08:13
no kukala som na zrsr.sk uz predtým, ale najde mi ho..dam aktuálny aj uplny vypis a ma tam obchodné meno, ičo, adresu a predmety podnikania, ani zmienka o tom, že by bol pozastavený alebo nie..


Pod konkrétnym predmetom podnikania by mal mať napísané , od kedy do kedy je činnosť pozastavená :

Napr.:Činnosť pozastavená od 1. 4. 2007 do 30. 4. 2010.


Ak to tam nemá uvedené , tak je živnosť živá a môže podnikať . Nejakým spôsobom to vybavil . Ja si myslím , že by nemal klamať podnikateľ , nakoľko by išiel sám proti sebe .
veronikasad
27.08.08,11:38
ja by som sa rada opýtala k tejto téme...

SZČO tvrdí, že si pozastavil živnosť v júli a v auguste si ju za poplatok 2000 sk nechal zasa otvoriť a normálne fakturuje. Trochu sa mi to nezdá, lebo mam taký pocit, ze sa dá pozastaviť min. na 6 mesiacov.

Hodte ma niekto do obrazu...diky moc :mee:
Nebola tá živnosť zrušená? Vtedy si ju môže otvoriť aj na druhý deň ...
Pozastavenie je najmenej na dobu 6 mesiacov.
Koľko predmetov podnikania má v živ.liste ? /resp. koľko živ.listov mu vystavili ?
Daska
27.08.08,12:18
Nebola tá živnosť zrušená? Vtedy si ju môže otvoriť aj na druhý deň ...
Pozastavenie je najmenej na dobu 6 mesiacov.
Koľko predmetov podnikania má v živ.liste ? /resp. koľko živ.listov mu vystavili ?

Ak ju ale zrusil a urobil novu, ma ine ICO aj DIC...
iriska
27.08.08,12:22
Možno si tú živnosť vôbec neprerušil. Bohvie, čo rozumel pod tým pojmom.
Iwett
27.08.08,17:39
Dobrý večer, prosím Vás, nedá sa prerušiť živnosť FO spätne??? Ide o to, že podnikateľ činnosť už dlhšie nevykonáva, je zamestnaný ale neohlásil to živnostenskému úradu. Nemôže sa žiadosť o prerušenie napísať s dátumom od ktorého nevykonáva činnosť ? Alebo takáto možnosť neexistuje? Ďakujem.
Marína
27.08.08,19:18
Spätne sa pozastaviť prevádzkovanie živnosti nedá.
Iwett
27.08.08,19:26
Dakujem velmi pekne za odpoved. Mylela som si.:rolleyes: