miro888
14.02.08,08:02
Ak živnostník pracuje v Rakúsku, na rakúsku živnosť a nemá zamestnávateľa a má trvalý pobyt na slovensku a všetky dane platí v Rakúsku, čo musí zdokladovať k priznaniu dane na slovensku.
Ďakujem za odpoveď.
hanelie
14.02.08,11:32
táto otázka ma tiež zaujíma,

vieme že: závislá činnosť / rakúsko / celý rok
podáva sa DPFOA s vyňatím prijmov r 48 - 0

ako je to však pri spomínanej otázke SZČO celý rok resp. SZČO časť roka /rakúska živnosť?
Johanka
14.02.08,11:49
Podá DP v Rakúsku a výsledok prenesie do DP v SR. Príjmy zo živnosti uvedie do §6 a v zmysle zmluvy o ... použije pri zdanení metódu vyňatia príjmov.
Johanka
14.02.08,11:50
táto otázka ma tiež zaujíma,

vieme že: závislá činnosť / rakúsko / celý rok
podáva sa DPFOA s vyňatím prijmov r 48 - 0

ako je to však pri spomínanej otázke SZČO celý rok resp. SZČO časť roka /rakúska živnosť?
http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
Johanka
14.02.08,11:56
Inak- zlezaradil.
suvaha
14.02.08,12:10
prosim poradte

je potrebne podat danove priznanie FO ak danovnik pracoval cely rok v zahranici konkretne v Madarsku?
Johanka
14.02.08,12:12
Kde je daňovník daňový rezident ? Kde má trvalé bydlisko ? Kde má stály byt? Čo je to pracoval - príjem zo závislej činnosti (zo zamestnania ) ? ;)
suvaha
14.02.08,12:18
ano ma prijem zo zavislej cinnosti, pracuje v madarskej firme, staly byt ma na Slovensku a tam mu byt platili. ak sa zdrziaval viac ako 183 dni v roku v Madarsku je rezidentom MR?
hanelie
14.02.08,12:19
johanka,


Podá DP v Rakúsku a výsledok prenesie do DP v SR. Príjmy zo živnosti uvedie do §6 a v zmysle zmluvy o ... použije pri zdanení metódu vyňatia príjmov.

ďakujem
suvaha
14.02.08,12:22
on nie je zivnostnik, danove priznanie mu vraj podaju z firmy.

co to znamena ze vysledok prenesie do DP na Slovensku?
suvaha
14.02.08,12:44
prosim poradte robim to prvykrat..
hanelie
14.02.08,12:58
on nie je zivnostnik, danove priznanie mu vraj podaju z firmy.

asi ročné zučtovanie dane, DP si podáva daňovník sám


co to znamena ze vysledok prenesie do DP na Slovensku?
to sa týkalo prvého príspevku SZČO / rakúska živnosť
DP FO B r 81 - 0 metóda vyňatia prijmov
hanelie
14.02.08,13:05
skús tu:
http://financie.etrend.sk/124754/moje-dane/ako-zdanovat-prijmy-zo-zahranicia

to najdôležitejšie:
Ako postupovať pri zdaňovaní príjmov zo zahraničia


Ak pracuje Slovák iba časť roka v zahraničí a časť doma, postupuje pri zdanení tak, že si vyrovná daň v zahraničí a vypýta si o tom potvrdenie, takzvaný daňový domicil. To mu preukazuje, že z príjmov v zahraničí v tej-ktorej krajine vyrovnal daň podaním priznania a zároveň ju zaplatil. Ak za neho zaplatil daň zo závislej činnosti jeho zahraničný zamestnávateľ, tak si potvrdenie o zaplatení vypýta tiež, hoci priznanie už podávať nemusí. Na Slovensko si donesie zo zahraničia daňový domicil a priloží ho ako povinnú prílohu k priznaniu dane z príjmov fyzických osôb, ktoré na Slovensku podáva z takzvaných celosvetových príjmov (kombinácia z príjmov v zahraničí i z príjmov na Slovensku).

Iný prípad nastáva, ak pracuje občan Slovenska celý rok len v zahraničí a žiadne iné príjmy vo svojej domovine nemá. Postupuje tak, že príjmy zdaňuje v zahraničí a súčasne skúma, či je aj daňovým rezidentom v SR. Ak je aj slovenským rezidentom (napríklad má na Slovensku stály byt a trvalý pobyt), potom podá aj daňové priznanie v SR. Ak nie je aj slovenským rezidentom, tak v SR už daňové priznanie podať nemusí. Iba ak by ho na to z nejakých kontrolných dôvodov daňový úrad špeciálne vyzval (napríklad osočujúci anonym, ktorý by vyšetrovala daňová kontrola). Vtedy by podal daňové priznanie aj v SR ako sumárne „nulové“ a daňovému úradu by priniesol dôkaz o vyrovnaní dane i daňovej rezidencii v zahraničí, ale daň by nezaplatil.
Johanka
14.02.08,13:14
ano ma prijem zo zavislej cinnosti, pracuje v madarskej firme, staly byt ma na Slovensku a tam mu byt platili. ak sa zdrziaval viac ako 183 dni v roku v Madarsku je rezidentom MR?
Tým ,že má trvalý pobyt v SR, je rezidentom v SR. Ak by chcel byť považovaný za rezidenta v Maďarsku, musel by mať o tom potvrdenie z príslušného maďarského úradu. Podľa mňa by na toto ale nesplnil kritériá, pretože stály byt má v SR, asi aj rodinu ...
Pozri si túto tému http://www.porada.sk/t72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane.html
je to síce vyplnenie DP typ B, ale nájdeš tam všetko potrebné - o metóde zápočtu dane, o prepočte príjmov kurzom, ....
Ak bude treba, môžeme pokračovať ;).
suvaha
14.02.08,13:19
idem si to prestudovat..dakujem
suvaha
14.02.08,17:46
neviete nahodou niekto ako v madarsku funguju zakony?

potrebovala by som vediet co sa mysli tymito anglickymi vyrazmi:
health insurance contribution /in kind/ - to je zdravotne poistnie v naturaliach?

health insurance contribution /in cash/ - v hotovosti? to nie je ako u nas odvody?

pension contribution / 0.5%/ dochodokovy prispevok?

membership fee to the private pension savings bank-clensky poplatok do sukromnej dochodkovej sporiacej banky?

employer contribution- prispevok zamestnavatela

itemized health insurance contribution?
pravnicka
14.02.08,18:05
danový zákon upravuje zákaz dvojitého zdanovania - teda, aby si platil dane v rakúsku a slovensku súčasne.
Johanka
14.02.08,18:10
...a preto sa pri zostavovaní daňového priznania postupuje v zmysle zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia :).
suvaha
14.02.08,18:54
a kde by som tie zmluvy mohla najst?
Johanka
14.02.08,19:14
Zoznam zmlúv je v prílohe, podľa čísla ich nájdeš na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
mars200@azet.sk
14.02.08,20:09
prosím o radu:ked som v roku 2007 pracoval do 20.3. na slovensku a potom celý rok v írsku ,tam som platil aj dane zo mzdy ,akým spôsobom si urobím danové priznanie a ak tak či budem platiť dane aj na slovensku zo zárobku v zahraničí.ďakujem
Johanka
14.02.08,21:03
bafa
15.02.08,11:52
To mám otvárať, každú zmluvu? Neexistuje "zoznam", kde je napísane:
táto krajina ...vyňaté ...
táto krajina ...zápočtom ?
Johanka
15.02.08,12:16
a kde by som tie zmluvy mohla najst?


Zoznam zmlúv je v prílohe, podľa čísla ich nájdeš na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)


To mám otvárať, každú zmluvu? Neexistuje "zoznam", kde je napísane:
táto krajina ...vyňaté ...
táto krajina ...zápočtom ?

Odpovedala som na otázku, kde sa dajú nájsť zmluvy :rolleyes:.

K podčiarknutej otázke - áno, ak chceš byť vo svojej profesii odborník, tak si jedného dňa budeš musieť zmluvy, podľa ktorých budeš pri zdaňovaní postupovať, otvoriť a ešte aj prečítať.

Zoznam metód nájdeš v prílohe tohto príspevku :).
bafa
15.02.08,16:31
Ty si PPPoklad !!! Aj Tvoju kritiku "beriem". Ale preto som tu na tejto stránke, aby som si mohla konečne s niekým rozdebatovať problém. Ď.
Martina CF
20.02.08,10:44
Potrebujem od Vás pomoc.
Otec je zamestnancom slovenskej firmy, ktorá ho vysiela na prácu do Českej republiky. V ČR pracuje viac ako 183 dní v roku. Výplatu má v slovenských korunách, taktiež odvody platí podľa slovenských zákonov. Dane však platí podľa českého zákona.
V roku 2007 však všetko platil v zmysle slovenských zákonov. Mzdová účtovníčka mi povedala, že všetky výplaty za rok 2007 mu musela prerobiť a bude mu podávať daňové priznanie za rok 2007 v ČR a on si musí podať daňové priznanie na Slovensku. Je tento postup správny?
Priznávam sa som z toho jeleň, a to ešte netuším čo nás čaká pri podávaní daňového prizania na Slovensku :(
Robo11
20.02.08,11:29
Dobry den, prosim o radu.

V r. 2007 som pracoval na Slovensku do konca maja.
Vo Velkej britanii som potom pracoval viac ako 183 dni vo viacerych zamestnaniach. Trvaly pobyt mam na Slovensku.

1. Som teda SK rezident?
2. kde musim podat danove priznanie?
3. staci mi na danove priznanie formular P45 od posledneho zamestnavatela?

4. V Britanii som mesiac nepracoval, pocul som, ze im musim napisat nieco ako cestne prehlasenie. Co je na tom pravdy?

5. vsimol som si, ze od januara sa mi danovy zaklad zmensil-niekto mi povedal, ze to je preto, ze zamestnavatel sa snazi do konca danoveho roka vyrovnavat preplatok.

Dakujem za odpovede.
suvaha
22.02.08,06:05
...a preto sa pri zostavovaní daňového priznania postupuje v zmysle zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia :).

prosim pomozte mi. citala som si tu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a MR, ale vobec neviem co s tym.mam doklad od madarskej firmy, kde su rozpisane tie vselijake prispevky mam ich vsetky spocitat a to budu zaplatene odvody v MR? alebo si mam este nieco zistit od tej madarskej firmy? totiz osoba pre ktoru robim DP nevie ako to tam z pohladu zakona funguje.
suvaha
22.02.08,09:40
posuvam
Johanka
22.02.08,10:39
prosim pomozte mi. citala som si tu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a MR, ale vobec neviem co s tym.mam doklad od madarskej firmy, kde su rozpisane tie vselijake prispevky mam ich vsetky spocitat a to budu zaplatene odvody v MR? alebo si mam este nieco zistit od tej madarskej firmy? totiz osoba pre ktoru robim DP nevie ako to tam z pohladu zakona funguje.
Nemôžeš ako zaplatené poistné odpočítať "všelijaké" príspevky. Ak potvrdeniu nerozumieš, nech si ho dá klient preložiť ;).

§5 Zákona o dani z príjmov
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
suvaha
24.02.08,06:09
mam to uz prelozene.

chcem sa este spytat totiz nemam v tom uplne jasno..asi to je hlupa otazka, ale take zhrnutie ako to vlastne vsetko funguje- v jeho madarskej firme mu spravia asi rocne zuctovanie preddavkov na dan a vratia mu dan tam ak bude mat preplatok nie a vlastne tam danove priznanie nemusi podat ked si ho poda na Slovensku.?
DanielaSL
24.02.08,07:41
Dobry den, prosim o radu.

V r. 2007 som pracoval na Slovensku do konca maja.
Vo Velkej britanii som potom pracoval viac ako 183 dni vo viacerych zamestnaniach. Trvaly pobyt mam na Slovensku.

1. Som teda SK rezident?
2. kde musim podat danove priznanie?
3. staci mi na danove priznanie formular P45 od posledneho zamestnavatela?

4. V Britanii som mesiac nepracoval, pocul som, ze im musim napisat nieco ako cestne prehlasenie. Co je na tom pravdy?

5. vsimol som si, ze od januara sa mi danovy zaklad zmensil-niekto mi povedal, ze to je preto, ze zamestnavatel sa snazi do konca danoveho roka vyrovnavat preplatok.

Dakujem za odpovede.

1.2. Ak nemáš vybavené v Anglicku, že si rezident Anglicka - čo nie je vraj také jednoduché, tak si rezident SK a podávaš daňové priznanie na Slovensku.
3. V tom formulári P45 by malo byť zhrnutie tvojich príjmov, poistného, odvodu dane, takže by to malo zrejme stačiť, ja to napr. nemám, tak budem spočítavať všetko a aj dokladať z výplatných pások.
4. Ak myslíš, že nášmu daňovému úradu treba dať to čestné prehlásenie, tak nemusíš nič také dokladať. Svojim podpisom v daňovom priznaní potvrdzuješ pravdivosť údajov, ktoré si tam uviedol, čiže potvrdíš výšku svojich príjmov. Nestretla som sa s tým, žeby niečo také náš DÚ žiadal. A chodím to odovzdávať vždy osobne.
5. Na toto ti neviem odpovedať.
suvaha
25.02.08,06:23
prosim moze mi niekto vysvetlit ako to funguje ked je niekto zamestnany v zahranicnej firme, plati dane v tom state, spravia mu na konci roka zuctovanie preddavkov na dan? tam teda vyrovnaju dane a prijmy priznava v danovom priznani, ale aky to bude mat efekt??
suvaha
25.02.08,10:39
posuvam
Johanka
25.02.08,10:47
prosim moze mi niekto vysvetlit ako to funguje ked je niekto zamestnany v zahranicnej firme, plati dane v tom state, spravia mu na konci roka zuctovanie preddavkov na dan? tam teda vyrovnaju dane a prijmy priznava v danovom priznani, ale aky to bude mat efekt??
Pýtaš sa , na čo je dobré priznávať napr. v slovenskom DP, príjmy doasiahnuté v inej krajine ?
suvaha
25.02.08,11:11
Pýtaš sa , na čo je dobré priznávať napr. v slovenskom DP, príjmy doasiahnuté v inej krajine ?

ano bo v tom nemam celkom jasno..ked danovnik ktory vykonava zavislu cinnost v zahranici cely rok, plati tam aj dane, tak vlastne danove priznanie bude 0. nie?
Johanka
25.02.08,11:16
Za predpokladu, že v SR nedosiahol žiadne príjmy , tak áno. Ak má potvrdenie o daňovej rezidencii z krajiny , v ktorej pracuje, tak DP podávať nemusí ...
suvaha
25.02.08,11:37
a co sa tyka danoveho bonusu na dieta? moze si ho uplatnit v danovom priznani ?
Johanka
25.02.08,11:39
Ak spĺňa podmienky, môže . § 33 nešpecifikuje, že musí ísť o príjmy dosiahnuté v tuzemsku ...
suvaha
25.02.08,11:43
dakujem Johanka, pomohla si mi.
suvaha
27.02.08,11:13
este nieco mam. ak danovnik pracoval od 8.1.07 v zahranici a do 8.1. mal dovolenku treba ten prijem za dovolenku zahrnut do DP FO?
a co vsetko sa ma prilozit k DP?

prosim pomozte, budem moc vdacna. dakujem
Johanka
27.02.08,12:26
este nieco mam. ak danovnik pracoval od 8.1.07 v zahranici a do 8.1. mal dovolenku treba ten prijem za dovolenku zahrnut do DP FO?
a co vsetko sa ma prilozit k DP?

prosim pomozte, budem moc vdacna. dakujem
Podčiarknuté mal ako príjem od slovenského zamestnávateľa ? Ak áno, potrebuje potrvdenie o príjme a príjem zahrnieš do príjmov podľa § 5.
suvaha
27.02.08,14:24
Potvrdenie o prijme od slovenskeho zamestnavatela alebo staci vyplatna paska kde je aj nahrada za dovolenku?
suvaha
01.03.08,17:48
viem ze sa asi vela vypytujem, ale ja s takymito vecami nemam skusenost. to ze niekto vystuduje strednu kde ma 3 roky uctovnictvo, to vobec nestaci..teraz som len prvacka na vysokej a to ucto len zaciname..aj tak uz teraz viem ze to asi nebude nikdy to co sa clovek nauci v praxi. som strasne rada ze existuje porada a velmi kazdemu dakujem kto pomoze.

prosim poradte mi co vsetko ma byt k danovemu priznaniu FO prilozene?
Monika Kováčová
01.03.08,18:37
Potvrdenie o prijme od slovenskeho zamestnavatela alebo staci vyplatna paska kde je aj nahrada za dovolenku?

Potvrdenie o zdaniteľnej mzde od slovenského zamestnávateľa. Prikladáš k DP jeho kópiu. A samozrejme v tvojom prípade aj doklad od zahraničného zamestnávateľa s vyčíslením hrubej mzdy, čistej mzdy a odvodov.
suvaha
01.03.08,20:38
Potvrdenie o zdaniteľnej mzde od slovenského zamestnávateľa. Prikladáš k DP jeho kópiu. A samozrejme v tvojom prípade aj doklad od zahraničného zamestnávateľa s vyčíslením hrubej mzdy, čistej mzdy a odvodov.

a ak nema ziadne potvrdenie co sa tyka byvaleho zamestnavatela u ktoreho bol do 7.1.07 mal dovolenku. ma mu vystavit potvrdenie o nahrade za dovolenku za tych 7 dni?
Monika Kováčová
01.03.08,20:40
Zamestnávateľ má povinnosť mu toto potvrdenie vystaviť.
suvaha
01.03.08,20:46
ďakujem ermon.
Natka
02.03.08,21:52
Iný prípad nastáva, ak pracuje občan Slovenska celý rok len v zahraničí a žiadne iné príjmy vo svojej domovine nemá. Postupuje tak, že príjmy zdaňuje v zahraničí a súčasne skúma, či je aj daňovým rezidentom v SR. Ak je aj slovenským rezidentom (napríklad má na Slovensku stály byt a trvalý pobyt), potom podá aj daňové priznanie v SR. Ak nie je aj slovenským rezidentom, tak v SR už daňové priznanie podať nemusí. Iba ak by ho na to z nejakých kontrolných dôvodov daňový úrad špeciálne vyzval (napríklad osočujúci anonym, ktorý by vyšetrovala daňová kontrola). Vtedy by podal daňové priznanie aj v SR ako sumárne „nulové“ a daňovému úradu by priniesol dôkaz o vyrovnaní dane i daňovej rezidencii v zahraničí, ale daň by nezaplatil.[/quote]

To znamená, že ak pracujem na základe pracovnej zmluvy napr. na Cypre, domov prídem tak na dva tri mesiace v roku, kedy poberám podporu, nemusím podávať žiadne daňové priznanie na Slovensku?