Monika C.
14.02.08,08:26
Ahojte poradáci viete mi poradiť : počula som že ked dakto kúpi auto samozrejme N1 - môže si uplatniť DPH len DÚ nadmerný odpočet pošle až po roku je to pravda? - ja som tak vedela že v ďalšom Q - samozrejme ked nezobere doklady na kontrolu. Ešte jedna otázočka dosť to súri prosím ked firma kúpi auto a nie je platca DPH môže si uplatniť DPH - jednorázovo./N1/
Prosím poradte mi dosť to súri. Díki všetkým.
KvetkaK
14.02.08,07:28
To máš zlú informáciu. O tom, že nadmerný odpočet vracajú až po roku sa nikde v zákone nepíše.
A k Tvojej druhej otázke, ak nieje platca tak si predsa nemôže uplatniť DPH.
KvetkaK
14.02.08,07:30
§ 79
Nadmerný odpočet
Na začiatok


(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
Monika C.
14.02.08,07:42
Dakujem Kvetka si zlatá potrebovala som mať istotu. Ešte raz dík.
deni10
14.02.08,07:59
(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.[/quote]

Neviem teraz ako to je s tym vratenim penazi, ale nam tie peniaze do tych 10. dni nevratili. Za 3Q 2007 sme mali kontrolu (tiez sme mali nadmerny odpocet), kontrola prebehla v poriadku skoncila 14.januara a peniaze stale nemame. Uz som podala dph za 4Q2007. A dufam, ze do 25.februara tie peniaze dojdu.
Idem si prestudovat asi ten zakon. Hmm
bepo
14.02.08,11:04
Neviem teraz ako to je s tym vratenim penazi, ale nam tie peniaze do tych 10. dni nevratili. Za 3Q 2007 sme mali kontrolu (tiez sme mali nadmerny odpocet), kontrola prebehla v poriadku skoncila 14.januara a peniaze stale nemame. Uz som podala dph za 4Q2007. A dufam, ze do 25.februara tie peniaze dojdu.
Idem si prestudovat asi ten zakon. Hmm
Nadmerný odpočet za 3Q ste si mali odpočítať od daňovej povinnosti 4Q, ak to nestačí a DU vám stále "visí" prachy, tak ich vrátia do 30 dní od podania dp za 4Q
deni10
14.02.08,11:10
ano, presne tak som urobila a cakam do toho 25.februara.

:)