janaGT
14.02.08,08:07
V roku 2007 sme mali len dodania podľa §38/2 - orná pôda.
V 01/08 sme zakúpili sedačku v hodnote vyššej ako 30 000,- - môžem si uplatniť DPH v celej sume zo sedačky, ktorú zaradím ako inv.majetok? Alebo treba prepočítavať koeficientom?
Taktiež sme zakúpili PC v hodnote vyššej ako 30 000,- - DPH detto ako v prvom prípade?
Vladimír Ozimý
14.02.08,13:38
Máme vecné prideľovanie plnení na vstupe k plnenia na výstupe. K akým činnostiam ste kúpili počítač, sedačku? K službám alebo tovarom ktoré zdaňujete alebo ktoré sú oslobodené alebo na oboje...podľa toho určite či máte nárok na uplatnenie dph alebo nemáte poprípade len pomerne
janaGT
15.02.08,05:45
Máme vecné prideľovanie plnení na vstupe k plnenia na výstupe. K akým činnostiam ste kúpili počítač, sedačku? K službám alebo tovarom ktoré zdaňujete alebo ktoré sú oslobodené alebo na oboje...podľa toho určite či máte nárok na uplatnenie dph alebo nemáte poprípade len pomerne

veď to práve neviem určiť.
Sedačku aj počítač sme kúpili v 01/08, zatiaľ sme nefakturovali nič ( myslím od 1.1.08) ... A na minulý rok ohľad neberiem? Ak to je tak, tak potom DPH uplatním celú.
A čo v prípade, ak napr. v 03/08 budem fakturovať len službu oslobodenú podľa § 38/2 ? Budem musieť vrátiť pomernú časť DÚ?
Fakt mi to nie je jasné, akým spôsobom to určím.
Vladimír Ozimý
15.02.08,06:30
no ja neviem, ale vy neviete čo robíte? a na čo to kupujete? Hm...no neviem ale predsa daňový výdavok je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľného príjmu. T.j. ak to má byť daňový výdavok mali by ste aj podnikať a vykonávať nejakú činnosť...a to treba posúdiť na čo je vaša firma zameraná...robí len prenájom? prenajímala doteraz len neplatiteľom? alebo sa niečo zmení?...ja to takto neviem posúdiť...ale určiť či máte nárok na odpočet alebo nie alebo pomerne podľa mňa musíte vedieť...
janaGT
15.02.08,06:53
no ja neviem, ale vy neviete čo robíte? a na čo to kupujete? Hm...no neviem ale predsa daňový výdavok je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľného príjmu. T.j. ak to má byť daňový výdavok mali by ste aj podnikať a vykonávať nejakú činnosť...a to treba posúdiť na čo je vaša firma zameraná...robí len prenájom? prenajímala doteraz len neplatiteľom? alebo sa niečo zmení?...ja to takto neviem posúdiť...ale určiť či máte nárok na odpočet alebo nie alebo pomerne podľa mňa musíte vedieť...

jasnačka, že viem čo robíme. Konkrétne táto firma kupuje a následne predáva pozemky ( minulý rok to boli len nákupy a predaj ornej pôdy - to som fakturovala bez DPH § 38/2 ) Obrat bol 10 mil. Tento rok majiteľ zase rokuje o kúpe ornej pôdy ( rokovania trvajú niekedy dosť dlho ) Preto sme zatiaľ nemali žiadnu odber.fakturáciu. Dostali sme len fa za počítač a sedačku. Žiadne iné N zatiaľ firma nemá.
Neviem, či to popisujem dosť presne.
Johanka
15.02.08,07:07
Vladko píše o tomto :
§49 Zákona o DPH

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

Musíš si odpovedať na otázku - na aký účel budú počítač a sedačka použité....ak robíte iba dodanie pozemkov, tak nemôžeš odpočítať nič ;).
janaGT
15.02.08,07:23
Vladko píše o tomto :


Musíš si odpovedať na otázku - na aký účel budú počítač a sedačka použité....ak robíte iba dodanie pozemkov, tak nemôžeš odpočítať nič ;).

to mi je jasné, ale posudzujú sa na určenie uplatnenia DPH len činnosti od kúpy tej sedačky a pc, alebo aj činnosti pred kúpou ?
Ak pred kúpou nie, tak potom by som mala nárok na odpočítanie DPH, nakoľko sme nemali ešte žiadne plnenie ...
Vladimír Ozimý
15.02.08,07:57
to mi je jasné, ale posudzujú sa na určenie uplatnenia DPH len činnosti od kúpy tej sedačky a pc, alebo aj činnosti pred kúpou ?
Ak pred kúpou nie, tak potom by som mala nárok na odpočítanie DPH, nakoľko sme nemali ešte žiadne plnenie ...

posudzujete predsa platný stav v čase kedy ste ich zakúpili. ak ste ich zakúpili a firma v tom čase vykonáva predaj pozemkov oslobodený od dane a na druhej strane nijakú činnosť potom nárok nemáte. Ak by ste ich zakúpili za účelom napr. vedenia účtovníctva a táto služba bude s DPH tak nárok vám vznikne. ak to zakúpite pre činnosť účtovníctva ako aj pre činnosť predaja pozemkov (napr. rôzne tabuľky, činnosti v počítači s tým súvisiace) potom prepočítate koeficientom
janaGT
15.02.08,08:27
Vladko píše o tomto :

Musíš si odpovedať na otázku - na aký účel budú počítač a sedačka použité....ak robíte iba dodanie pozemkov, tak nemôžeš odpočítať nič ;).

A čo v prípade, keď v tom čase kúpy ešte presne neviem či budem mať plnenia len oslobodené ( orná pôda ) alebo aj neoslobodené ( stavebný pozemok ) ... Lebo napr. k dnešnému dňu mám len dod.fa za zloženie finančnej zábezpeky k stavebnému pozemku - zábezpeka je vyfakturovaná s DPH. Ale je možné, že v priebehu roka kúpime aj ornú pôdu, ktorá je oslobodená od dph.
Môžem odpočítať DPH v plnej výške pri kúpe pc a sedačky, a v mesiaci, keď budem mať plnenie oslobodené, tak DPH sa bude krátiť a vrátime DÚ alikvotnú časť? Alebo prepočet urobím na konci roka.
janaGT
16.02.08,10:03
A čo v prípade, keď v tom čase kúpy ešte presne neviem či budem mať plnenia len oslobodené ( orná pôda ) alebo aj neoslobodené ( stavebný pozemok ) ... Lebo napr. k dnešnému dňu mám len dod.fa za zloženie finančnej zábezpeky k stavebnému pozemku - zábezpeka je vyfakturovaná s DPH. Ale je možné, že v priebehu roka kúpime aj ornú pôdu, ktorá je oslobodená od dph.
Môžem odpočítať DPH v plnej výške pri kúpe pc a sedačky, a v mesiaci, keď budem mať plnenie oslobodené, tak DPH sa bude krátiť a vrátime DÚ alikvotnú časť? Alebo prepočet urobím na konci roka.

???????????????
Vladimír Ozimý
16.02.08,18:21
A čo v prípade, keď v tom čase kúpy ešte presne neviem či budem mať plnenia len oslobodené ( orná pôda ) alebo aj neoslobodené ( stavebný pozemok ) ... Lebo napr. k dnešnému dňu mám len dod.fa za zloženie finančnej zábezpeky k stavebnému pozemku - zábezpeka je vyfakturovaná s DPH. Ale je možné, že v priebehu roka kúpime aj ornú pôdu, ktorá je oslobodená od dph.
Môžem odpočítať DPH v plnej výške pri kúpe pc a sedačky, a v mesiaci, keď budem mať plnenie oslobodené, tak DPH sa bude krátiť a vrátime DÚ alikvotnú časť? Alebo prepočet urobím na konci roka.

pozrite vychádzam zo situácie aká je ak ja dodávam oslobodené plnenia a neviem čo bude v budúcnosti, to nikto nevie...tak sa riadím tým čo existuje to jest buď si nebudem dph nárokovať alebo v prípade ak robím aj plnenia ktoré podliehajú dph tak koeficient...nebudem špekulovať lebo vy viete aká je vaša činnosť...to znamená buď ste teda ten počítač kúpili lebo podnikáte a robíte plnenia oslobodené od dph alebo ste ho kúpili na inú činnosť ktorá bude dph podliehať...ale netvárim sa že ja neviem čo bude v budúcnosti...vychádzajte zo skutočnosti ktorá je...