mcfly.company
14.02.08,09:06
Dobrý deň, moja firma sa stala platcom DPH a neviem či môžem do DPH zahrňovať aj pohonnú hmotu. Auto je na firmu. A ešte otázka zatiaľ mi účtovníčka bločky za pohonnú hmotu dala za mesiac na jeden výdavkový môžem v tom aj ja tak pokračovať alebo každý jeden bloček treba dávať zvlášť? Ďakujem za radu.
Johanka
14.02.08,08:17
Nárok na odpočet dane z nakupovaných PHL máš.
V Tvojej otázke ma zaujalo niečo iné - doteraz si mal/a účtovníčku. Teraz asi nemáš ... je to tak dobre ? DPH je záležitosť zložitá ;).
mcfly.company
14.02.08,10:31
No tak asi to nieje najlepšie ale radšej si opravujem chyby po sebe ako pri každom papieri po účtovníčke a ešte jej za to aj platím a nie málo. A človek sa učí z vlastných chýb.nie som taká veľká firma aby som to nezvládol. A mám kamarátku účtovníčku ktorá zo pomne kontroluje. Prosím o radu keď mám bločky s nárokom na DPH na každý jeden bloček musím vypisovať zvlášť výdavkový? Ďakujem
sta
14.02.08,11:14
No tak asi to nieje najlepšie ale radšej si opravujem chyby po sebe ako pri každom papieri po účtovníčke a ešte jej za to aj platím a nie málo. A človek sa učí z vlastných chýb.nie som taká veľká firma aby som to nezvládol. A mám kamarátku účtovníčku ktorá zo pomne kontroluje. Prosím o radu keď mám bločky s nárokom na DPH na každý jeden bloček musím vypisovať zvlášť výdavkový? Ďakujem

po správnosti by si mal. Ja to robím tak, že zoberiem bločky z jedného dňa a vystavím na ne jeden VPD, na ďalší deň druhý VPD atď. Ale stretla som sa aj s tým, že sa vystaví jeden prípadne dva hromadné VPD za celý mesiac. :rolleyes:
Radoslava Činčurová
15.02.08,04:40
Ja vystavujem jeden na konci mesiaca a tam napocitam vsetky, mala som aj danovakov aj audit a nepovedali nic. Pekny den.
ŠVK-Jana Velebírová
15.02.08,04:44
ja to robím tiež tak, že spočítam za celý mesiac nákup PHL a vypíšem jeden výdavkový doklad. Daňový úrad akurát chcel, aby som tam mala aj súpisku, aby sa im to lepšie rátalo, keď tam je viac dokladov. Určite je to tak vporiadku.:---
VladoaKatka
15.02.08,05:01
No tak asi to nieje najlepšie ale radšej si opravujem chyby po sebe ako pri každom papieri po účtovníčke a ešte jej za to aj platím a nie málo. A človek sa učí z vlastných chýb.nie som taká veľká firma aby som to nezvládol. A mám kamarátku účtovníčku ktorá zo pomne kontroluje. Prosím o radu keď mám bločky s nárokom na DPH na každý jeden bloček musím vypisovať zvlášť výdavkový? Ďakujem

Ako plátca DPH, by si mal dať každý blok zvlášť, podľa dátumu.
Ak účtuješ so softverom, ktorý Ti ponúkne hneď možnosť zápisu do DPH, nevidím dôvod to komplikovať so sumarizáciou dokladov za PHM.

Pozri sa do tejto témy,:
http://www.porada.sk/t17311-najcastejsie-otazky-dph.html
momaria
17.02.08,17:19
Prosím, nespomenie si niekto na to , že v ktorom ruku bol nárok na odpočet DPH a daňová povinnosť vnikla až dňom zaplatenia??. Mám staré pohľadávky, ktoré mi teraz uhrádzajú a ak nebola z nich odvedená DPH, tak by som mala asi teraz. Prosím kto viete pomôžte.Ďakujem
JankaO
17.02.08,17:29
Prosím, nespomenie si niekto na to , že v ktorom ruku bol nárok na odpočet DPH a daňová povinnosť vnikla až dňom zaplatenia??. Mám staré pohľadávky, ktoré mi teraz uhrádzajú a ak nebola z nich odvedená DPH, tak by som mala asi teraz. Prosím kto viete pomôžte.Ďakujem

Do 31.12.2002.
§20 Zák. č. 289/1995
(2) Platiteľ má nárok na odpočet dane, ak
a) sa zdaniteľné plnenie uskutočnilo (§ 13),
b) daň na vstupe zaúčtoval,
c) daň zaplatil platiteľovi, ktorý uskutočnil zdaniteľné plnenie,
d) má daňový doklad alebo zjednodušený daňový doklad, ktoré vyhotovil platiteľ, a doklad o zaplatení dane, pričom dokladom o zaplatení dane v prípade, že daň na vstupe je 200 000 Sk a viac, je len doklad o bezhotovostnej platbe uskutočnenej prostredníctvom banky alebo doklad o platbe na pošte poštovou poukážkou.

Od 1.1.2003 bolo už nové znenie.
Rozalka
17.02.08,17:39
Prosím, nespomenie si niekto na to , že v ktorom ruku bol nárok na odpočet DPH a daňová povinnosť vnikla až dňom zaplatenia??. Mám staré pohľadávky, ktoré mi teraz uhrádzajú a ak nebola z nich odvedená DPH, tak by som mala asi teraz. Prosím kto viete pomôžte.Ďakujem:confused:

DPH z pohľadávky nebola viazaná na jej úhradu.
DPH zo záväzkov: od r. 2003 nie sú viazané na jej úhradu
staršie sa delia do dvoch skupín a to podľa toho, či vznikli pred 1.1.2002 alebo v r. 2002. Podrobnejšie info:

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16715&FileName=02-z511&Rocnik=2002
momaria
17.02.08,18:11
Ďakujem veľmi pekne.. Ste ma ukludnili.
Zoltán Kovács
17.02.08,18:15
Prosím, nespomenie si niekto na to , že v ktorom ruku bol nárok na odpočet DPH a daňová povinnosť vnikla až dňom zaplatenia??. Mám staré pohľadávky, ktoré mi teraz uhrádzajú a ak nebola z nich odvedená DPH, tak by som mala asi teraz. Prosím kto viete pomôžte.Ďakujem


:confused:

DPH z pohľadávky nebola viazaná na jej úhradu.
DPH zo záväzkov: od r. 2003 nie sú viazané na jej úhradu
staršie sa delia do dvoch skupín a to podľa toho, či vznikli pred 1.1.2002 alebo v r. 2002. Podrobnejšie info:

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16715&FileName=02-z511&Rocnik=2002


Ďakujem veľmi pekne.. Ste ma ukludnili.

Keby som nemal odvedené DPH z pohľadávok za rok 2002, a dostanem na moju odpoveď, že kedy mám odviesť, lebo teraz ich uhrádzajú, tak kľudný by som nebol.
Pri pohľadávkach nikdy nebola podmienka uhradenia na odvod. Aj keď nebola pohľadávka uhradená DPH sa muselo odviesť.
momaria
26.02.08,20:36
Keby som nemal odvedené DPH z pohľadávok za rok 2002, a dostanem na moju odpoveď, že kedy mám odviesť, lebo teraz ich uhrádzajú, tak kľudný by som nebol.
Pri pohľadávkach nikdy nebola podmienka uhradenia na odvod. Aj keď nebola pohľadávka uhradená DPH sa muselo odviesť.

Prečo by som nemala byť kludná?.Pohľadávka vznikla v roku 2003, kedy som ja nepracovala pre túto firmu.DPH z nej mali odviesť pri jej vzniku nie?.Takže zaúčtujem úhradu v roku 2007 do POZD a DPH do PNZD.Nebude mi vstupovať do DPH roka 2007.
Priznám sa, že pri zadávaní mojej otázky som si myslela,že ako odpočet,tak aj odvod DPH bol viazaný na úhradu..No myslím,že by som to mala mať za ten rok 2007 v poriadku nie?
Zoltán Kovács
26.02.08,20:45
Prečo by som nemala byť kludná?.Pohľadávka vznikla v roku 2003, kedy som ja nepracovala pre túto firmu.DPH z nej mali odviesť pri jej vzniku nie?.Takže zaúčtujem úhradu v roku 2007 do POZD a DPH do PNZD.Nebude mi vstupovať do DPH roka 2007.
Priznám sa, že pri zadávaní mojej otázky som si myslela,že ako odpočet,tak aj odvod DPH bol viazaný na úhradu..No myslím,že by som to mala mať za ten rok 2007 v poriadku nie?

To čo uvádzaš v pôvodnom zadaní nebolo. Preto bola tá moja poznámka.
momaria
26.02.08,20:57
To čo uvádzaš v pôvodnom zadaní nebolo. Preto bola tá moja poznámka.

Sorry za nekompletné zadanie a dik.