Enie
14.02.08,09:22
Chcem sa opýtať na daňový výdavok. Máme redaktorov televízie ktorým chceme zakúpiť nejaké ošatenie (košeľa, kostým, blúzka...), aby na obrazovke nejako vyzerali. Je obmedzená suma ktorú môžem dať do nákladov, dá sa odpočítať DPH? Ako často sa takéto ošatenie môže nakúpiť a musí byť označené logom TV alebo firmy? Musí to byť zakotvené v nejakých interných smerniciach? Na akých účtoch sa to potom účtuje.
Viem, veľa otázok naraz ale kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie :)
Ďakujem
janaGT
14.02.08,08:36
prac.odev je daňovžm výdavkom bez obmedzenia, treba tam mať logo resp. názov firmy,
DPH odpočítať m§žeš, účtujeme na 527,343/321,211
monka_
05.03.08,16:50
Mozes prosim uviest odkaz na nejaky §?
Dik.
Monika
janaGT
05.03.08,17:04
daňové výdavky sú v zákone o dani z príjmu § 19 ods. 2, písm. c) výdavky na pracovné a sociálne podmienky a staroslivosť o zdravie vynaložené na: 1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci...
V prípade, že sa jedná o ochranný pracovný odev nie je pre uznanie do daňových nákladov podstatné označenie pracovného odevu logom firmy. V prípade, že sa jedná o pracovný odev, ktorý ma odlíšiť pracovníka od klienta, tak v tomto prípade je nutné aby bolo oblečenie označené logom firmy.
Enie
03.04.08,07:24
Niekde na porade som sa dokonca dočítala že oblek spoločníka môže byť považovaný za pracovný odev a DÚ to môže akceptovať ak je to vo vnútropodnikovej smernici podniku. Čo je na tom pravdy? A ešte jedna vec, máme moderátorov televízie, ktorí potrebujú novú košeľu, kravatu, moderátorky nejaký kostým atď, musí byť toto označené logom firmy? Ved v Markíze a Jojke som nič také nevidela. Ako sa dá toto riešiť aby mi to DÚ nevyhodil z nákladov? Ďakujem
Chobot
03.04.08,07:44
Niekde na porade som sa dokonca dočítala že oblek spoločníka môže byť považovaný za pracovný odev a DÚ to môže akceptovať ak je to vo vnútropodnikovej smernici podniku. Čo je na tom pravdy?

Pokiaľ ide o nejaký špecifický oblek, ktorý reprezentuje meno firmy (napr. oblek manažéra pobočky McDonalds vo farbách firmy), tak by sa to dalo považovať za pracovný oblek. Ale ak si podnikateľ, ktorý má predajňu potravín, kúpi oblek Hugo Boss za 30 tisíc, lebo chce dobre reprezentovať firmu, tak to mu asi daňový úrad nezožerie. Takže záleží od okolností a obhájiteľnosti nákupu.


A ešte jedna vec, máme moderátorov televízie, ktorí potrebujú novú košeľu, kravatu, moderátorky nejaký kostým atď, musí byť toto označené logom firmy? Ved v Markíze a Jojke som nič také nevidela. Ako sa dá toto riešiť aby mi to DÚ nevyhodil z nákladov? Ďakujem

A čo keby ste v smernici určili, že budete vyplácať nejaké "ošatné", za ktoré si tí moderátori kúpia tie blúzky, košele, kravatu a pod. Veď keď je to firemné oblečenie, tak ako daňová kontrola by som požadoval, aby boli vo firme v šatni medzi firemnými kostýmami. Prečo by ich mali dostať zamestnanci domov a bolo im umožnené nosiť to aj inde, keď to je firemné?
Enie
03.04.08,08:38
To znamená že je lepšie vyplácať ošatné ako preplácať bločky za šaty? Ako sa to potom správa vzhľadom na daň z príjmu ? Je to potom ich nepeňažný príjem nie?
A ešte jedna vec ma v danej súvislosti napadla. Máme aj takých moderátorov, ktorí ale nie sú našimi zamestnancami ale ako živnostníci nám výkon faktúrujú. Dá sa im nejako prispieť alebo preplácať "ošatné" tak aby to oni nemali ako príjem? Ja neviem napadlo ma ako firma nakúpi viac druhov oblečení do "kostýmerne" a tak to využívajú všetci?
Dav
03.04.08,08:48
"... napadlo ma ako firma nakúpi viac druhov oblečení do "kostýmerne" a tak to využívajú všetci?"

Aj tak sa dá. Navyše v TV titulkoch je, že moderátora oblieka, líči, češe -xxx možno by sa dal riešiť aj prenájom odevov od obchodníkov, alebo ako reklama niektorej značky
Chobot
03.04.08,11:38
To znamená že je lepšie vyplácať ošatné ako preplácať bločky za šaty? Ako sa to potom správa vzhľadom na daň z príjmu ? Je to potom ich nepeňažný príjem nie?

Áno, pre nich to je peňažný príjem (nepeňažný by bolo, keby ste im dali oblek za 2 tisícky a oni by zdanili 2 tisícky). Takto aj tak musia ten príjem zdaniť, ale za to sa neodvádzajú odvody do SP.



A ešte jedna vec ma v danej súvislosti napadla. Máme aj takých moderátorov, ktorí ale nie sú našimi zamestnancami ale ako živnostníci nám výkon faktúrujú. Dá sa im nejako prispieť alebo preplácať "ošatné" tak aby to oni nemali ako príjem?

Nech si to dajú na faktúru. Legálne nemôžeš im dať nezdanené peniaze. Vždy to bude pre nich príjem.


Ja neviem napadlo ma ako firma nakúpi viac druhov oblečení do "kostýmerne" a tak to využívajú všetci?

Aj to je možnosť. Vtedy zamestnanci nemusia nič zdaňovať.
Enie
08.04.08,16:18
Ďakujem pekne za odpovede, takže ak si "zriadim" kostýmerňu tak na oblečeniach nemusí byť logo alebo ak v titulkoch bude "moderátora oblieka..." však?
Ešte raz vďaka