K.A.T.K.A
14.02.08,09:44
Prosím Vás, musí dôchodca SZČO (začal podnikať v 03/2007) priložiť k daňovému priznaniu aj že je poberateľom dôchodku, alebo niečo podobné?
Katija
14.02.08,09:49
Prosím Vás, musí dôchodca SZČO (začal podnikať v 03/2007) priložiť k daňovému priznaniu aj že je poberateľom dôchodku, alebo niečo podobné?Neprikladá nič. Ak bol poberateľom starobného dôchodku k 1.1. 2007 tak v DPFO Typ B v r. 29 vyplní áno (x) a do r. 30 napíše výšku dôchodku.
K.A.T.K.A
14.02.08,12:14
a tá výška dôchodku nemusí byť na nejakom papieri uvedená ?

ako napr. keď si niekto uplatnuje odpočitateľnú položku na manželku, prikladá také potvrdenie ....
Katija
14.02.08,13:41
a tá výška dôchodku nemusí byť na nejakom papieri uvedená ?

ako napr. keď si niekto uplatnuje odpočitateľnú položku na manželku, prikladá také potvrdenie .... Musí - keď je dôchodca, tak predpokladám, že má výmer o priznanej výške dôchodku zo SP, ale k DP ho neprikladá.
K.A.T.K.A
29.02.08,09:41
Neprikladá nič. Ak bol poberateľom starobného dôchodku k 1.1. 2007 tak v DPFO Typ B v r. 29 vyplní áno (x) a do r. 30 napíše výšku dôchodku.

výmer síce má, ale v roku sa výška dôchodku menila.... napr. zo začiatku roku dostávala niečo nad 5.000 a potom od júla okolo 6.000 (neviem teraz z pamäti tie sumy presne), ešte jej tam aj niečo dorovnávali, nejakých cca 260 korún.... To si má všetko zrátať a npísať to tam?
evina
29.02.08,10:02
výmer síce má, ale v roku sa výška dôchodku menila.... napr. zo začiatku roku dostávala niečo nad 5.000 a potom od júla okolo 6.000 (neviem teraz z pamäti tie sumy presne), ešte jej tam aj niečo dorovnávali, nejakých cca 260 korún.... To si má všetko zrátať a npísať to tam?

Celú výšku svojho dôchodku za rok 2007
Predpokladám, že každú zmenu jej dajú výmerom, resp. písomne
K.A.T.K.A
04.03.08,05:05
Celú výšku svojho dôchodku za rok 2007
Predpokladám, že každú zmenu jej dajú výmerom, resp. písomne

to áno, dostala to zakaždým písomne, len sa mi to zdá také akési divné.... ale keď stačí zrátať, tak zrátam
ďakujem za odpoveď
gallows
04.03.08,06:29
Ešte malá poznámka : ak jej ročný príjem z činnosti SZČO nepresiahne určitú hranicu, nemusí podávať DP vôbec. Dôchodok sa nezapočítava do tejto sumy, to je sociálna dávka, nie príjem z podnikateľskej činnosti.
aktaK
04.03.08,06:53
dobry den,
takze je to takto: (za dochodcov uz podavam niekolko rokov danove priznania, su SZCO a nakolko si neuplatnuju znízenie základu dane na danovnika (lebo ich dochodok samozrejme daleko prekracuje tuto odpocitatelnu polozku), NEMUSIA udavat vysku ich dochodku v riadku 30 (konieckoncov je to aj v poznamke v tabulke danoveho priznania aj napisane, ZE: vyplna sa, len ak sa uplatnuje znízenie základu dane...) a tym padom ani nic netreba prikladat, co sa tyka dokazu o výske tohoto dochodku...(samozrejme, pokial si nechce dochodca uplatnit len alikvotnu cast znizenia zakladu dane)
ALE DU si ziada, aby ten riadok 29 bol vyplneny, aby vedeli, z akeho dovodu si tento danovnik neuplatnuje odpoc. polozku (to ze je poberatel dochodku), vraj pri zadavani do systemu by im to hlasilo ako chybu, alebo tak volajako....konzultujem to kazdym rokom, a kazdy rok pri preberani to takto na DU v poprade komentuju...ale ak mate nejake ine osobne skusenosti pri konzultovani tejto zalezistosti, sem sa s nimi, ja som sa o svoju skusenost s Vami podelila...:rolleyes:

p.s. hm, ale vidim, ze ja som tu udala prave ten prípad, ked dochodca szco MÁ vyssi dochodok ako je odpocitatelna polozka....a tu sa prebera ten druhy pripad, ked je dochodok nizsí, takze sorry.