mmirecc
14.02.08,10:52
Dobry den,

Naozaj som nevedel presne do ktorej kategorie by som mal svoj prispevok zaradit. Dopredu sa teda ospravedlnujem ak som urobil zle.

Mam 1 dolezitu otazku tykajucu sa udalosti, ktora sa mi stala nedavno a potrebujem radu od skusenejsich:

Podnikam necely rok, od dodavatela(mala firma 2 ludia) som obdrzal fakturu za poskytnute sluzby, fakturu som vyplatil a nedavno som sa dozvedel ze jeden zo spolocnikov ju vypisal a uviedol svoj sukromny ucet.

Ja mam v podstate uctovnictvo v poriadku. Zaujima ma >

Ci nebudem mat z toho pri danovom priznani nejaky problem?
Ci existuje nejaky kontrolny mechanizmus ktory sleduje platobne vztahy medzi jednotlivymi podnikatelskymi subjektami, ktory by mi z toho mohol vyvodit nejake problemy?
Ako sa taketo veci riesia?

Velmi pekne dakujem
Mirec
plavčík
14.02.08,09:59
No na Teba to z daň.hľadiska nemá žiaden dopad. Ty si uhradil fa. správne.

Ak by si sa v budúcnosti chcel niečomu podobnému vyvarovať, je dobré pred dohodnutým obchodom - hlavne ak sa jená o vyššiu sumu dohodnúť na zmluve, kde sa uvedú všetku údaje dodávateľ aj odberateľ.
Inak Ty ako odberateľ nemáš šancu zistiť všetky firemné účtu dodávateľa. Problém nemáš ty, ale dodávateľ. Ak by Ťa vyzvali, že nemáš uhradenú fa. tak predsa máš doklad či už z tvojho BU alebo pokladni o úhrade na účet uvedený na faktúre od dodávateľa.
mmirecc
14.02.08,10:37
dakujem,

Aky teoreticky dopad to teda moze na mna mat vo vseobecnosti?
Pokial napriklad ta firma nebude odomna nic pozadovat a vyriesia si to spolocnici medzi sebou bude vsetko ok?

mirec
Bionda
14.02.08,12:59
Ty máš fa a aj vieš predložiť doklad o úhrade, takže ty máš uvedené veci v poriadku a to si musia riešiť oni .
mmirecc
14.02.08,13:23
ok, dakujem
Je teda nejaky kontrolny organ alebo mechanizmus ktory kontroluje ci faktura bola uhradena spolocnostou x pre spolocnost y a v pripade ze tam nieco nesedi zacne to riesit? neviem mozno to beriem moc vazne ale taketo nieco sa mi stalo po 1x.
účtovník 007
14.02.08,13:44
Ty nemáš čo riešiť a ani sa znepokojovať, ako Ti bolo napísané v 1 príspevku.

Odberateľ nie je povinný kontrolovať a ani nemá na to páky, čí je účet uvedený na fa.
Ty máš fa a na nej číslo účtu, na ktorý si uhradil fakt. sumu. Tvoj postup je správny a hlavne si dobre stráž fa, na ktorej je dúfam podpis zodpovednej osoby. Lebo ak by v uvedenej firme na fa opravili číslo účtu a oháňali by sa, že si to mal Ty uhradiť na iný účet, budeš dokladovať, že si uhradil správnu sumu a na správny účet.
Konanie jedného zo spoločníkov má pravdepodobne nejaké opodstatnenie, možno nezhody spoločníkov, ale to Teba nemusí zaujímať.;) po príspevku č.7 si to už nemyslím.
Monikov
14.02.08,14:03
Ty nemáš čo riešiť a ani sa znepokojovať, ako Ti bolo napísané v 1 príspevku.

Odberateľ nie je povinný kontrolovať a ani nemá na to páky, čí je účet uvedený na fa.
Ty máš fa a na nej číslo účtu, na ktorý si uhradil fakt. sumu. Tvoj postup je správny a hlavne si dobre stráž fa, na ktorej je dúfam podpis zodpovednej osoby. Lebo ak by v uvedenej firme na fa opravili číslo účtu a oháňali by sa, že si to mal Ty uhradiť na iný účet, budeš dokladovať, že si uhradil správnu sumu a na správny účet.
Konanie jedného zo spoločníkov má pravdepodobne nejaké opodstatnenie, možno nezhody spoločníkov, ale to Teba nemusí zaujímať.;)
Presne takýto prípad mal jeden môj klient pri kontrole DPH. DU poslal dožiadanie na DU dodávateľa na miestne zisťovanie. Konatelia mali spor, a takto si jeden "privlastňoval" príjmy na svoj osobný účet. Keďže už počas miestneho zisťovania vo firme nebol, príjmy na účte neboli, faktúra tiež nebola zaevidovaná, neuznali výdaj odberateľovi s tým, že daň nebola odvedená, takže on nemá nárok na odpočet. Riešilo sa to potom už mimo daňovej kontroly.
mmirecc
14.02.08,14:12
Dakujem za pomoc:) celkom sa mi ulavilo, :)
mmirecc
14.02.08,14:18
....neuznali výdaj odberateľovi s tým, že daň nebola odvedená, takže on nemá nárok na odpočet....
mam to chapat teda tak ze pri danovom priznani Vasmu klientovi neuznali narok na odpocet?
účtovník 007
14.02.08,14:24
Presne takýto prípad mal jeden môj klient pri kontrole DPH. DU poslal dožiadanie na DU dodávateľa na miestne zisťovanie. Konatelia mali spor, a takto si jeden "privlastňoval" príjmy na svoj osobný účet. Keďže už počas miestneho zisťovania vo firme nebol, príjmy na účte neboli, faktúra tiež nebola zaevidovaná, neuznali výdaj odberateľovi s tým, že daň nebola odvedená, takže on nemá nárok na odpočet. Riešilo sa to potom už mimo daňovej kontroly.

Toto ma veru pri písaní nenapadlo. Nepočítala som s variantou, ža by išlo o zatajenie celého príjmu. Ale s možnosťou úhrady na iný účet. Asi by som do uvedenej firmy zavolala a opýtala sa, či evidujú takú fa, prípadne sa urobila hlúpa a pýtala si kópiu fa(z dôvodu poškodenia) kvôli istote, že je všetko v poriadku.

V Tvojom prípade na základe krížovej kontroly neuznali nárok na odpočet DPH.
V tomto je zákon dosť tvrdý.
Monikov
14.02.08,14:31
Áno. A pracovníčka sa o tom viac ani nebavila. Dali mu dorub. Preto je dôležité mať podpis a nie od hocikoho. Nadarmo sa obhajoval, že ako to mal zistiť, nepomohlo to že on zaplatil. Firma faktúru nezaevidovala, na účte firmy to nebolo, takže pracovníčka to "vyhodila". Ten podpis potom pomôže pri dokazovaní ale len súdnou cestou. Daňový úrad nebude nič dokazovať. Odvolali sa na § v zákone o DPH že daň sa dá uplatniť ak je odvedená (neviem teraz presné znenie toho §).
Môj názor je taký, že keď ten účet uviedli omylom, bude aj v ich záujme, aby sa to opravilo. Keď to nebolo omylom, tak neviem, asi tie príjmy chceli zatajiť a faktúra zaúčtovaná nie je.
Danila
14.02.08,14:51
ok, dakujem
Je teda nejaky kontrolny organ alebo mechanizmus ktory kontroluje ci faktura bola uhradena spolocnostou x pre spolocnost y a v pripade ze tam nieco nesedi zacne to riesit? neviem mozno to beriem moc vazne ale taketo nieco sa mi stalo po 1x.Neber to vážne, pokiaľ tá faktúra nebola fiktívna.
mmirecc
14.02.08,14:57
ja som tu fakturu zaplatil aj vratane DPH. takze mi to mozu neuznat? uz som z toho magor:)
mmirecc
14.02.08,15:06
Neber to vážne, pokiaľ tá faktúra nebola fiktívna.

no ale ako ja viem ci je fiktivna alebo nie?
Danila
14.02.08,15:13
no ale ako ja viem ci je fiktivna alebo nie?Ak si zaplatil za služby, ktoré Ti dodali tak nie je fiktívna. Skoro som Ti uverila, že ako podnikateľ tomuto pojmu nerozumieš.
vieroslava
14.02.08,15:14
1) Je potrebné vedieť, akú právnu formu má firma dodávateľa.
2) Sú na faktúre údaje zhodné s menom firmy, príp. s jej právnou subjektivitou?
3) Na stránke www.drsr.sk si môžeš zistiť, či firma pod menom, pod ktorým ti vystavila faktúru, je evidovaná ako platca DPH.

Až keď budú nezrovnalosti, zisťuj, prečo firma vystavila doklad s inými údajmi, než mala. A doporučeným listom do vlastných rúk požaduj o vrátenie platby a vystavenie novej faktúry so správnym číslom účtu a poukáž platbu znova. Ale to je len teoria, postup zvoľ podla danej momentálnej situácie.

P.s. Ešte sa nájdu živnostníci, ktorí nemajú založený podnikateľský účet a osobný využívajú aj na podnikanie.
Zita5
14.02.08,15:15
no ale ako ja viem ci je fiktivna alebo nie?

....pokiaľ ste službu objednali a zaplatili , máte preukázateľný doklad o jej platbe , túto službu využívanie na dosahovanie svojich zdaniteľných príjmov v rámci podnikania , tak je to preukázateľný výdavok ovplyvňujúci ZD .

Ak bude všetko v poriadku , tak daňová kontrola nebude kontrolovať na aké číslo účtu daná platba odišla . Môže , ale muselo by im byť niečo vo Vašom účtovníctve pododzrivé a nejasné. Ale ak sa jedná o nejaký prieťah , tak ste aj Vy v riziku .

Fa bola vystavená s DPH ?
Danila
14.02.08,15:21
Zitka, tu pôjde o DPH.:)
mmirecc
14.02.08,15:23
....pokiaľ ste službu objednali a zaplatili , máte preukázateľný doklad o jej platbe , túto službu využívanie na dosahovanie svojich zdaniteľných príjmov v rámci podnikania , tak je to preukázateľný výdavok ovplyvňujúci ZD .

Ak bude všetko v poriadku , tak daňová kontrola nebude kontrolovať na aké číslo účtu daná platba odišla . Môže , ale muselo by im byť niečo vo Vašom účtovníctve pododzrivé a nejasné. Ale ak sa jedná o nejaký prieťah , tak ste aj Vy v riziku .

Fa bola vystavená s DPH ?

Ano na fakture je vypocet cistej sumy - DPH a spolu som to uhradil na ucet.
účtovník 007
14.02.08,15:26
Zitka, tu pôjde o DPH.:)

Presne tak. Problém nebude z pohľadu dane z príjmu. Tam by mala problém firma alebo osoba, ktorá fa vystavila.
Problémom bude DPH. Neviem o akú čiastku ide, ale suma neuznanej DPH v prípade kontroly nemusí byť zanedbateľná.
mmirecc
14.02.08,15:26
1) Je potrebné vedieť, akú právnu formu má firma dodávateľa.
2) Sú na faktúre údaje zhodné s menom firmy, príp. s jej právnou subjektivitou?
3) Na stránke si môžeš zistiť, či firma pod menom, pod ktorým ti vystavila faktúru, je evidovaná ako platca DPH.

Až keď budú nezrovnalosti, zisťuj, prečo firma vystavila doklad s inými údajmi, než mala. A doporučeným listom do vlastných rúk požaduj o vrátenie platby a vystavenie novej faktúry so správnym číslom účtu a poukáž platbu znova. Ale to je len teoria, postup zvoľ podla danej momentálnej situácie.

P.s. Ešte sa nájdu živnostníci, ktorí nemajú založený podnikateľský účet a osobný využívajú aj na podnikanie.

Na fakture je nazov spolocnosti, ico dic, klasicka srocka. vsetko sedi len ten ucet na ktory som peniaze poslal je iny ako doteraz/to som si zial nevsimol...a ano firma je evidovana ako platca DPH
účtovník 007
14.02.08,15:30
Vychádza mi z toho takýto záver. Zistiť, či firma takú fa eviduje a ak áno, je jedno na aký účet si to poslal(ak je ten účet uvedený na fa) za predpokladu, že oni odviedli DPH z tejto fa.:cool:
mmirecc
14.02.08,15:31
Presne tak. Problém nebude z pohľadu dane z príjmu. Tam by mala problém firma alebo osoba, ktorá fa vystavila.
Problémom bude DPH. Neviem o akú čiastku ide, ale suma neuznanej DPH v prípade kontroly nemusí byť zanedbateľná.

jedna sa o asi 200 000 SKK vatane DPH ktoru som poslal na ucet. Ako na tom budu oni v pripade ze tu fakturu nezaevidovali ?
mmirecc
14.02.08,15:33
Vychádza mi z toho takýto záver. Zistiť, či firma takú fa eviduje a ak áno, je jedno na aký účet si to poslal(ak je ten účet uvedený na fa) za predpokladu, že oni odviedli DPH z tejto fa.:cool:

ved hej ale ked som to jednemu z nich poslal na sukromny ucet asi z toho nebude chciet platit DPH :)
Zita5
14.02.08,15:34
Možno sa obávate zbytočne . Môže byť , že majú založený nový podnikateľský účet ? Ten prechádzajúci by bol zrušený - aj taká možnosť je .

Ja len podtknem , ak by ste boli aj Vy plátcom DPH ,a jednalo by sa skutočne o niečo neférové , tak si prečítajte tento priložený príspevok od eviny .....http://www.porada.sk/637506-post8.html
Paula
14.02.08,15:35
Neviem prečo, ale začínam mať pocit, akoby sa postupom debaty začal problém (zadanie) otáčať o 180°.
Danila
14.02.08,15:37
ved hej ale ked som to jednemu z nich poslal na sukromny ucet asi z toho nebude chciet platit DPH :)Ak Ti vyfaktúrovali službu, ktorú majú v činnosti, tak ostatné si zodpovedia štatutári firmy. Ale nejako to celé dostatočne zapácha.
účtovník 007
14.02.08,15:37
Ale firma tú fa mohla vystaviť v poriadku a aj DPH odviesť, iba účet je jedného zo spoločníkov. V tom prípade nemáš žiadne komplikácie.

Problémom by bolo, keby oni tú fa neevidovali a Ty si si uplatnil DPH a dal fa do nákladov. Z pohľadu DPH máš problém Ty a z pohľadu DZP majú problém oni.
mmirecc
14.02.08,15:38
Neviem prečo, ale začínam mať pocit, akoby sa postupom debaty začal problém (zadanie) otáčať o 180°.

treba si celu diskusiu precitat od zaciatku...
fakturu som uhradil a az neskor som sa dozvedel ze islo o sukromny ucet. Chcem vediet ci z toho nemozem mat pri DP problemy...
účtovník 007
14.02.08,15:39
Neviem prečo, ale začínam mať pocit, akoby sa postupom debaty začal problém (zadanie) otáčať o 180°.

Pauli,
ale on sa aj postupne otočil, vplyvom dopadu na zadávateľa otázky.
mysimis
14.02.08,15:42
treba si celu diskusiu precitat od zaciatku...
fakturu som uhradil a az neskor som sa dozvedel ze islo o sukromny ucet. Chcem vediet ci z toho nemozem mat pri DP problemy...

Ty nemáš mať z toho obavy. Firma uviedla na faktúru číslo účtu a Ty nie si povinný prešetrovať či je ten účet firemný alebo súkromný. S takýmto prípadom som sa stretla, keď firma mala zablokovaný bežný účet od exekútora. Za č. účtu uvedené na faktúre zodpovedá ten kto fa vydal.
Danila
14.02.08,15:48
Ty nemáš mať z toho obavy. Firma uviedla na faktúru číslo účtu a Ty nie si povinný prešetrovať či je ten účet firemný alebo súkromný. S takýmto prípadom som sa stretla, keď firma mala zablokovaný bežný účet od exekútora. Za č. účtu uvedené na faktúre zodpovedá ten kto fa vydal.Ja som presvedčená, že nemá obavy z čísla účtu.....:) Ale nemôže to tu celé rozbaliť a čiastkovo sa už čo-to dozvedel.:)
mmirecc
14.02.08,15:50
Ty nemáš mať z toho obavy. Firma uviedla na faktúru číslo účtu a Ty nie si povinný prešetrovať či je ten účet firemný alebo súkromný. S takýmto prípadom som sa stretla, keď firma mala zablokovaný bežný účet od exekútora. Za č. účtu uvedené na faktúre zodpovedá ten kto fa vydal.

takze to zhrniem, obe firmy su platcom DPH, ja kedze som uhradil fakturu aj s DPH si budem uplatnovat narok na odpocet pri DP a predpokladam ze oni ju nemaju ani zaevidovanu pretoze som jednemu z nich peniaze poslal na sukromny ucet - a ani nebude z toho platit DPH , tak sa v uctovnictve vyskytne problem im. mozem to brat takto?
účtovník 007
14.02.08,15:57
Snažíme sa Ti tu radiť a vysvetľovať a aj budem ďalej v tom pokračovať, ale mám skutočne pocit, že Danila má vo svojom príspevku pravdu. Môžeš mi napísať, ako si sa dozvedel, že číslo účtu je jedného zo spoločníkov?
V banke Ti to určite neprezradili.
Mne keď príde fa, tak pri jej evidovaní porovnávam účet s účtom v databáze a ak je iný, iba nový účet doplním do databázy. Ani ma nenapadne skúmať pôvod účtu . Niektoré firmy majú aj 10 účtov.
mmirecc
14.02.08,16:01
Snažíme sa Ti tu radiť a vysvetľovať a aj budem ďalej v tom pokračovať, ale mám skutočne pocit, že Danila má vo svojom príspevku pravdu. Môžeš mi napísať, ako si sa dozvedel, že číslo účtu je jedného zo spoločníkov?
V banke Ti to určite neprezradili.
Mne keď príde fa, tak pri jej evidovaní porovnávam účet s účtom v databáze a ak je iný, iba nový účet doplním do databázy. Ani ma nenapadne skúmať pôvod účtu . Niektoré firmy majú aj 10 účtov.

dozvedel som sa to nahodou...mame spolocnych dobrych znamych ktori si radi pustia .. na spacir. A ja sa takisto rad dozviem veci z pozadia firiem s ktorymi spolupracujem...
mmirecc
14.02.08,16:02
[quote=účtovník 007;645383]Snažíme sa Ti tu radiť a vysvetľovať a aj budem ďalej v tom pokračovať,

A ja som za to samozrejme vdacny adakujem za to , preto som tu prisiel aby ste mi poradili
účtovník 007
14.02.08,16:02
takze to zhrniem, obe firmy su platcom DPH, ja kedze som uhradil fakturu aj s DPH si budem uplatnovat narok na odpocet pri DP a predpokladam ze oni ju nemaju ani zaevidovanu pretoze som jednemu z nich peniaze poslal na sukromny ucet - a ani nebude z toho platit DPH , tak sa v uctovnictve vyskytne problem im. mozem to brat takto?

Tak predpokladáš, alebo vieš?
Prečítaj si celú diskusiu, máš v nej odpoveď.
Ja ak by som mala podozrenie, že oni fa nezaevidovali, nedovolila by som si uplatniť DPH, lebo pri kontrole pokuta za cca 40 000,- nebude malá.
Danila
14.02.08,16:04
dozvedel som sa to nahodou...mame spolocnych dobrych znamych ktori si radi pustia .. na spacir. A ja sa takisto rad dozviem veci z pozadia firiem s ktorymi spolupracujem...Tak si sa práve dozvedel, s kým radšej nespolupracovať, pokiaľ nemusíš. Aj by som Ti napísala, čo sa stalo/nepíšem asi/, nebyť tej Etikety, ktorú rešpektujem.:)
mmirecc
14.02.08,16:15
jaj keby to bolo tak jednoduche vysvetlit:) jednoducho s tymito "podnikatelmi" musim spolupracovat, na dovody sa prosim nepytajte. Ja chcem len aby z mojej strany bolo v poriadku vsetko a chcem sa tvarit ze nenam podozrenie ze faktura bola ci nebola zaevidovana...
účtovník 007
14.02.08,16:20
Ešte raz prečítaj príspevky 20 a 28. Odpoveď je tam.

Ak spolupracuješ so špekulantami a podvodníkmi vedome, si v konečnom dôsledku špekulantom a podvodníkom aj Ty. Žiaden dôvod (musím)Ťa neospravedlňuje.
mmirecc
14.02.08,16:24
no teraz ste sa do mna pekne naviezli. vec sa ma asi tak ze su jedini dodavatelia na SR...
Monikov
14.02.08,16:27
Tak predpokladáš, alebo vieš?
Prečítaj si celú diskusiu, máš v nej odpoveď.
Ja ak by som mala podozrenie, že oni fa nezaevidovali, nedovolila by som si uplatniť DPH, lebo pri kontrole pokuta za cca 40 000,- nebude malá. Súhlasím.
V dnešnej dobe už vedia daňoví úradníci, čo majú kontrolovať. Väčšinou sa nezameriavajú na kontrolu nejakých bločkov, ale práveže využívajú miestne zisťovania. Prídu a skontrolujú potrebné doklady aj u druhej strany. Krížovou kontrolou sa ihneď zistí, či je všetko v poriadku. A dožiadania posielajú aj v rámci EU. Prešušia kontrolu, a čaká sa na odpoveď. No a podľa výsledku sa potom postupuje. Zákon je zákon a platí pre každého. Je vecou daňovníka, ako si zistí, či je dodržiavaný. Žiaľ, niekedy doplatia nato aj poctiví. Ale zase máme orgány činné v trestnom konaní. Keď si myslíme, že nám niekto spôsobil škodu, treba si ju vymôcť.
mmirecc
14.02.08,16:29
dakujem vsetkym zucastnenym , som o nieco mudrejsi po dnesnom dni:)
cloe
14.02.08,23:31
mmirecc, tie rady, ktoré si tu dostal, neber na ľahkú váhu. Mala som tú česť byť svedkom toho, keď daňovníkovi dodanili DPH za dodávateľa, ktorý ju neodviedol. Mal zrušenú registráciu o čom odberateľa neupovedomil. Sumička to bola pekná a tá pokuta ešte krajšia. Šesťmiestna...